Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Regenerace (XVIII.):
Hydroterapie celotělová

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

V úvodním článku jsme si představili hydroterapii jako další možnost, jak příjemně zregenerovat naše tělo za pomoci vodního prostředí. Voda a její procedury jsou vyhledávaným pomocníkem při léčbě různých obtíží a onemocnění, využíváme ji v rámci rekondice, rekonvalescence a relaxace. V současnosti hydroterapii v různých podobách nabízí široké spektrum zařízení. Ať už jde o lázeňské a rehabilitační ústavy, rehabilitační ambulance, nemocnice, ale také hotely, wellness studia a další.

Hydroterapie celková - celkové masážní procedury

Celková (celotělová) hydroterapie představuje asi nejoblíbenější a nejpoužívanější aplikace vodních procedur. Zahrnuje hlavně různé druhy koupelí ve speciálních vanách. Mimo to sem ale také patří celotělové polevy, zábaly a střiky.

S jakými procedurami se tedy můžeme setkat? Nabídka je opravdu široká.

V dnešním dílu si představíme ty, které můžeme zařadit do celkových masážních procedur, které vodoléčba nabízí. Při těchto „koupelích“ se spojují účinky vody, teploty a intenzity tlaku vody.

Podvodní masáž

Je velmi účinnou a příjemnou procedurou, se kterou se v pravé podobě setkáme bohužel už jen v lázeňských nebo rehabilitačních ústavech. Předností této procedury oproti jiným je osobní přístup terapeuta, který masáž provádí. Ruční provedení masáže s pomocí proudu vody nám zaručí opravdu celotělové ošetření s nejúčinější intenzitou.

Masáž probíhá ve speciální vaně, která je opatřena dlouhou hadicí zakončenou tryskou, kterou ovládá terapeut. Ten tak může sklonem trysky, její vzdáleností od těla klienta a volitelným tlakem vody ovlivňovat intenzitu a charakter masáže. Podvodní masáž tak může být pouze povrchová, nebo může ošetřovat i hluboké svalové skupiny.

Teplota vody se pohybuje v rozmezí 36 - 37 °C, přičemž je možné teplotu zvýšit i na 38 °C. Je potřeba si ale uvědomit, že čím je teplota vody vyšší, tím je větší zátěž na náš organismus. Při masáži využívá terapeut krouživé a spirálovité tahy, které vede od okrajových částí těla směrem do středu. Masáží ovlivňujeme celé tělo - dolní i horní končetiny ze všech stran, břicho, hrudník, záda. Masáž trvá přibližně 15 - 20 minut a poté následuje a je velmi doporučován alespoň 30minutový suchý zábal na lehátku.

Po absolvování procedury můžeme očekávat výrazné uvolnění svalstva, úlevu od bolestí pohybového aparátu, zlepšení pohyblivosti kloubů, prokrvení celého těla, zlepšení funkce lymfatického systému, mírnou únavu, ale výraznou relaxaci celého těla.

Kdy ano

Pooperační a poúrazové stavy, chronické zánětlivé a degenerativní onemocnění pohybového aparátu, při bolestivých svalových potížích, při otocích, při zácpě (masáž břicha), při únavě, nespavosti, stresu.

Kdy ne

Horečka, zánětlivé, otevřené a nezhojené rány, kardiaci, vysoký krevní tlak (po poradě s lékařem), těhotenství, gynekologická onemocnění, křečové žíly.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Vířivá koupel (vířivka)

Právě touto koupelí je nejčastěji nahrazována podvodní masáž. Představuje také masážní proceduru, která ale postrádá individuální přístup terapeuta a jeho ruční práci s tryskou a liší se i nižší intenzitou provedení.

Tato koupel probíhá ve speciálních vanách (např. Hubbardův tank, hydromasážní vany), které svým tvarem poskytují klientovi maximální pohodlí a které mají po celém svém obvodu zabudované trysky. Ty jsou do určité míry pohyblivé, takže je možné si proud vody nastavit na požadovaná místa. Voda je pak z vany čerpadlem nasávána, přivzdušňována a opět vháněna do trysek, které provádějí „masáž“.

Vířivka má doporučenou teplotu vody 37 °C a procedura trvá 15 minut.

Účinky vířivé koupele jsou obdobné jako u podvodní masáže, jen s nižší intenzitou. Kromě léčebných účinků na pohybový aparát má vířivka vliv na celkovou relaxaci, uvolnění duševního napětí a zmírnění psychického vyčerpání. Tyto léčebné efekty můžeme ještě podpořit vhodnou přísadou, např. bylinnými extrakty.

Kdy ano

Onemocnění a bolesti pohybového aparátu, poúrazové stavy, onemocnění kloubů, respirační onemocnění, alergie, stres, únava a psychické vypětí.

Kdy ne

Horečka, hnisavé a nezahojené rány a kožní defekty, kolapsové stavy.

Perličková lázeň (perlička)

Bublinková masáž nebo také bublinková koupel je nejmírnější celková masážní procedura, kterou nám může hydroterapie nabídnout. I přesto je velmi oblíbená a vyhledávaná. Svoji mírnou formou totiž umožňuje vychutnávat účinky vodní „masáže“ i osobám, pro které jsou masážní koupele jinak kontraindikovány (jde hlavně o kardiaky a klienty s vysokým krevním tlakem).

Perličková lázeň probíhá v prostorné vaně s vodou o teplotě 37 - 38 °C. Na dně vany se nachází rošt, ze kterého vycházejí bublinky pod velmi malým tlakem. Aplikace této procedury je velice jednoduchá a v dnešní době je možné si takový perličkový rošt zakoupit a dopřávat si „bublinky“ v pohodlí Vašeho domova resp. Vaší vany. Po perličkové lázni, která by měla trvat 15 - 20 minut, se doporučuje stejně dlouhý suchý zábal na lehátku.

Účinky perličky jsou na celý organismus. Její mírná podoba má menší vliv na pohybový aparát, ale o to větší vliv na psychickou stránku člověka. Její nezpochybnitelný přínos je pak na naši pokožku. Bublinky ji prokrvují, masírují, zlepšují látkovou výměnu. Perlička tedy uvolňuje, lehce prokrvuje a má sedativní (tišící) účinky.

Kdy ano

Bublinkovou lázní můžeme ovlivňovat mírné formy postižení nebo onemocnění pohybového aparátu, působíme jí na neurotické poruchy, poruchy spánku, únavu, celulitidu a zlepšujeme stav pleti.

Kdy ne

Akutní infekce, horečka, kožní defekty, nezhojené rány.

Vodoléčba jako prostředek naší regenerace je opravdu všestranná. Dnes jsme si popsali, co tato „metoda“ nabízí v kombinaci s masážemi. V příštím dílu se seznámíme s přísadovými koupelemi. Jejich výhodou je
nejen regenerační účinek, ale také léčebný přínos pro naše zdraví za pomoci nějaké rozpustné látky.

Foto:
Pixmac



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...
magazínLuis Rodriguez po Arnold Classic vymě...
maxpoint97 (23:38) • Za mě rozhodně Justin neměl špatnou formu, ten zakopanej pes je jinde *1* Buď se na...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie