Reklama:

Jak na špatné trávení?

Ronnie.cz > Medicína > Farmakologie

Toto je komerční sdělení, Ronnie.cz není jeho autorem.

Každý z nás jistě někdy zažil pocit plynatosti. Sice většinou neohrožuje náš život, ale je to velmi nepříjemné. Sportovci užívající proteinové suplementy by k tomu jistě řekli své. Nadbytek proteinů se špatně tráví a následně se můžou nestrávené zbytky ve střevech hromadit a zahnívat (hnilobná dyspepsie). Zde mohou také vznikat první rakovinotvorné zárodky tlustého střeva. Co konkrétně může plynatost způsobovat a jak takové problémy řešit, na to se podíváme v dnešním článku.

Problémy s trávením, nadýmání a pocit plnosti

Trávicí ústrojí zabírá velkou část našeho těla. Jídlo se tady rozkládá na malinké částečky - tak malé, že je mohou naše buňky využívat jako dodavatele energie a stavebního materiálu. Rozkládání jídla umožňuje náš zažívací trakt (ústní dutina, hltan, žaludek, dvanácterník, tenké střevo, tlusté střevo a konečník). Špatné trávení může vést k nepříjemným potížím, nebo dokonce k závažným onemocněním.

Během trávicích procesů vzniká v tenkém střevu pravidelně větší množství plynů, především oxidu uhličitého. Obvykle si toho vůbec nevšímáme, protože se dostávají do krevního oběhu a z těla jsou odváděny dýcháním. Tato přesně nastavená rovnováha může být z různých příčin narušena. Plyny jsou v tom případě často uzavírány do lepkavých tvrdých pěnových bublin, které potlačují správné odvádění. Pokud se shromažďují, dochází k pocitu plnosti a nadýmání, a dokonce k bolestem charakteru koliky.

Tlusté střevo obývá přibližně 400 různých druhů bakterií. Rozkládají dosud nestrávenou potravu, jako jsou například balastní látky. V závislosti na požité potravě může přitom vznikat značné množství plynů. Nepříjemné potíže. Téměř každý si už něco takového prožil, přičemž stále více lidí stále častěji z tohoto důvodu trpí. Obvykle není důvod se znepokojovat: různé příznaky jsou nejčastěji přechodné a jsou způsobeny banálními příčinami. Jsou však nepříjemné.

Upozornění: Ne vždy mají příčiny nadýmání a pocitu plnosti banální původ! V případě silných, dlouhodobých a opakujících se potíží je třeba obrátit se na lékaře!

Příčiny plynatosti

14 litrů plynu - víceméně s takovým množstvím se musí naše trávicí ústrojí každý den utkat. Obvykle se mu to daří bez větších potíží, a to takovým způsobem, že si toho ani nevšimneme. Největší část plynů je odvedena krevním oběhem.

Z mnoha důvodů však může být tato přírodní rovnováha narušena. Dochází k zastavení vzduchu a plynů, což způsobuje nadýmání a pocit plnosti a vede k bolestem charakteru koliky.

Polykání vzduchu

V malém množství je to celkem normální. Zejména při rychlém konzumování jídla a pití se do žaludku a do střev dostává více vzduchu.

Porucha střevní bakteriální flóry

Rovněž přechodné poruchy střevní bakteriální flóry mohou být příčinou nadýmání, například po překonaných nemocech, v důsledku stresu a poruch trávení (např. průjem), z důvodu odlišného způsobu stravování během dovolené, změny diety nebo po léčbě antibiotiky.

Nesprávná výživa

Strava sportovců je často příliš monotónní, příliš bohatá, má velké porce a velké množství některých druhů zeleniny. K plynatosti přispívá také používání proteinových přípravků, jak už bylo zmíněno v úvodu.

Pochutiny

Káva, alkohol, nikotin - příliš velké množství těchto pochutin je pro naše trávení vražedné. Přestože bychom se mohli domnívat, že sportovci těmto pochutinám neholdují, cigarety a káva jsou i přesto u mnohých z nich na denním pořádku. Následkem toho je mimo jiné i nadýmání.

Spěch a stres

Tyto faktory u nás vyvolávají instinktivní náchylnost k útěku a k agresi. Takzvané stresové hormony zvyšují práci potřebných svalů a nervů. Každá mince má však i druhou stranu - mnoho dalších funkcí organismu, jako například trávení, bude "utlumeno".

Nedostatek pohybu

Jeden z nejčastějších důvodů nadýmání. Pohyb podporuje efektivní přesun do tenkého střeva. Proto je pohyb po jídle doporučován více než odpočinek.

Zažívací problémy na cestách

Příčiny na začátku cesty:
Nervozita a spěch, fastfoody a hotová jídla.

Příčiny na cestě:
Sezení ve skrčené poloze, nedostatek pohybu, těžko stravitelná jídla. V případě cestování letadlem distenze plynů v zažívacím traktu až o 40 %!

Příčiny na místě trávení dovolené:
Změna klimatu, změna času, nepřirozený denní rytmus, nová jídla, velké porce.

Nejčastější potíže

Nadměrné nahromadění plynů v trávicím ústrojí se může projevovat ve formě různých symptomů. V jakém rozsahu a s jakou silou se objeví, je velmi individuální.

Mezi nejčastější potíže patří:

  • nepříjemný pocit tlaku, napětí a plnosti
  • bolesti břicha až bolest charakteru koliky
  • nafouklé břicho
  • střevní zvuky (škrundání, kručení)
  • porucha střevní peristaltiky
  • vypouštění střevních plynů
  • říhání, nevolnost, vzácně zvracení
  • nechutenství
  • pálení žáhy

Nadýmání a pocit plnosti mají nejčastěji spíše banální příčiny. Často stačí pouhá změna stravovacích zvyků nebo trochu více pohybu. Preventivně nebo radikálně pomáhají tradiční ověřené domácí prostředky. Osvědčí se přitom jemná pomoc kapslí Regumisan®. A jakým způsobem Regumisan® funguje? Na to se podíváme v příštím článku!


Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
Odůvodnění: PR článekJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínRegan Grimes za týden strávený v Oxyg...
deiw (11:47) • To s tou letenkou bylo samozřejmě trochu v nadsázce. Nicméně trvám na tom, že v přibrán...
magazínRegan Grimes za týden strávený v Oxyg...
Nasser (08:53) • Letenku dostal, ubytovani, treninky, jidlo a vsechno ostatni ma zdarma. Takze naklady n...
magazínRegan Grimes za týden strávený v Oxyg...
deiw (19:29) • Tak hlavně na to, aby se vyžral, nemusel letět do Kuvajtu, bez té letenky by to i vyšlo...
magazínRegan Grimes za týden strávený v Oxyg...
janinho (16:52) • asi papal vela vlociek *88*
magazínJan Turek v přípravě na profesionální...
ironfighter (10:35) • Tu vahy by mu clovek skoro neveril, ale jinak fakt porad se zlepsuje a je porad kam rus...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2017 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2017 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV NOVÉ  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra