Reklama:

Svaly bérce
- ventrální a laterální strana

Ronnie.cz > Medicína > Anatomie
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.


ANATOMIE - SVALY
úvodsval mikroskopicky
sval makroskopicky
Horní končetina:
rameno a lopatka paže • předloktí: zadní, boční, přední
Trup:
zádahrudníkbřicho
Dolní končetina:
pánev a kyčel • stehno: přední a zadní, vnitřní • bérec: zadní, boční a přední
Série o ramenním kloubu:
díly: první druhý třetí čtvrtý pátý šestý sedmý

Bérec - dorsální

V předposledním díle našeho anatomického seriálu vás seznámím se svaly bérce. Dělí se na tři skupiny: ventrální, laterální a dorsální. Zadní skupina bude příště uzavírat naši dlouhou procházku anatomií, nyní se podívejme na zbývající dvě.

Ventrální skupina svalů bérce

Svaly přední skupiny působí jako extensory nohy a prstů, supinátory nohy (inverze). Inervace přichází cestou n. fibularis profundus. Svaly této skupiny leží na přední straně bérce, laterálně od tibie (laterálně = vně, směrem od střední linie těla). V dolní části bérce přecházejí v dlouhé šlachy jdoucí k úponům.

Musculus tibialis anterior (přední sval holenní) leží nejblíže k tibii, začíná převážně od ní. Jeho šlacha sestupuje k vnitřnímu kotníku a upíná se na drobné kůstky chodidla zespodu (os cuneiforme mediale a 1. metatars - palcový). Provádí dorzální flexi nohy (pohyb za hřbetem) a inverzi (vytočení nohy za palcem nahoru). Významně se podílí na udržení klenby nožní.

Musculus extensor digitorum longus (dlouhý natahovač prstů) se z této skupiny nachází nejvíce laterálně, takže začíná na tibii jen při její horní části, zbytek jde od předního okraje fibuly. Šlacha se na hřbetu nohy dělí na 4 části upínající se na konečný článek 2. - 5. prstu. Funkčně je dorzálním flexorem nohy a prstů.

Musculus extensor hallucis longus (dlouhý natahovač palce) začíná na fibule, vyskytuje se mezi dvěma výše zmíněnými svaly a v polovině bérce se mezi nimi vynořuje z hloubky. Po přechodu hřbetu nohy se upíná na hřbetní stranu konečného článku palce. Extenduje jej.

Laterální skupina svalů bérce

Funkčně provádějí pronaci (everzi) a pomáhají flexi nohy. Inervuje je n. fibularis superficialis. Oba svaly začínají na laterální ploše fibuly, v dolní části bérce se mění jen v dlouhé šlachy jdoucí za zevním kotníkem k úponům.

Musculus peroneus longus / musculus fibularis longus (dlouhý sval lýtkový) začíná od horní části fibuly, pak jde šlachou za zevním kotníkem, stáčí se pod nohu a končí na vnitřní (palcové) straně chodidla při úponu m. tibialis anterior (os cuneiforme mediale a 1. metatars). Funkce: everze nohy (vytáčí nohu malíkovou hranou nahoru), pomocná plantární flexe. Udržuje klenbu nožní.

Musculus peroneus brevis / musculus fibularis brevis (krátký sval lýtkový) je zčásti kryt předchozím svalem, začíná při dolní části fibuly a jde s ním za zevní kotník. Končí však na zevní straně nohy (malíkový metatars), nepodchází pod chodidlem na vnitřní stranu jako výše uvedený peroneus longus. Provádí everzi nohy, pomocnou plantární flexi.

Pokud byste si nebyli některými hesly jisti, zkuste osvěžit svou paměť v úvodním díle seriálu, který byl aktualizován o použité výrazy.

Poslední skupinou svalů, s níž vás seznámím příště, je dorsální strana bérce. Tou se s anatomií rozloučíme. Pokud máte nějaké návrhy nebo zájem o další články, napište témata pod článek, budeme se snažit vyhovět vašim přáním.

Literatura:
- Anatomie I (Čihák)
- Soustavná anatomie (Borovanský)
- Atlas anatomie člověka (Sinělnikov)


Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.05.14:30edy68 - Musculus extensor digitorum longus je podle názvu extenzor..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce Jatomi Fitness Palladium hledá trenér...
Hledáme aktivního trenéra/trenérku do Jatomi fitness Palladium.
práce Posila do trenérského týmu Fitko Václ...
Do zavedeného klubového fitness na Václavském náměstí hledáme nové kolegy a kolegyně na pozici os...
práce Nabídky práce
Akutně hledáme lektorku na cca 2 měsíční záskok (do května) zaběhnuté lekce TABATA - každé Ponděl...
práce Hledáme recepční do MTV Fitness
Hledáme recepční do fitness centra MTV Fitness & Squash Praha 9 - Kyje. Zajímáte o fitness a rádi komunikujete s lidmi? Tak se s Vámi rádi potkáme! Požadujeme: příjemné vystupování, spolehlivost, pracovitost, základní,uživatelskou znalost PC, trestní bezúhonnost Nabízíme: příjemné sportovní prostředí a výborný kolektiv, firemní benefity (volný vstup do všech poboček MTV Fitness, solárium a další). Nástup možný ihned. Své životopisy zasílejte spolu s fotkou na email: silviemtvfitness@seznam.cz
bazar Snožování technogym
Prodáme snožování technogym, 6900,- V dobrém stavu, máme nové a tyto pošleme dále.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údaje
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV NOVÉ  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra