Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Fyzioterapeut radí:
Koleno (I.) - co byste měli vědět

Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o lidském organismu.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků jistě najdete.

Bolest v zádech
- diagnostika
Fyzioterapeut radí
- ptejte se

Po dotazech na oblast zad byly ty směřované na potíže v oblasti kolenních kloubů těmi nejčastějšími. Není divu. Kolenní kloub je v lidském těle tím nejsložitějším. A složité věci se bohužel velmi rády porouchávají i v lidském těle. Než bych se vrhl na Vaši opravdu výživnou hromádku dotazů, bylo by záhodno si něco málo o tomto kloubu povědět. Nebojte, nečeká Vás nezáživná přednáška anatomie. K té se sice také není na škodu dostat, ale až při jednotlivých potížích. Ne, teď se podíváme na něco daleko méně "provařeného", přitom ale extrémně důležitého.

Zákeřná bolest

Co způsobuje bolesti v oblasti kolenního kloubu? V úplně prvním článku z této rubriky, který se týkal problémů v oblasti zad, jsem se zmínil o tom, že až 90 % bolestí v nich jde na vrub funkčním poruchám pohybového aparátu. Pro koleno takto přesný údaj vycucaný ze studií k dispozici nemám, ale toto číslo je rozhodně menší. Strukturální (tedy ty vážnější) poruchy se zde objevují u mých klientů v daleko, ale opravdu daleko větší míře, a to jak ty akutně vzniklé (například poškození vazů nebo menisků), tak i ty vzniklé chronicky (například artrotické změny). Abychom pochopili, proč se zde tyto vážné potíže tak rády manifestují, je třeba si posvítit na jednu u nás velmi podceňovanou oblast sportovních činností.

Kdo by neměl rád mechaniku

Víte, jakým způsobem se otáčí (respektive by se měla otáčet) stehenní kost při pokrčování dolní končetiny v kyčelním kloubu? A co se při tom děje v koleni, v chodidle anebo v pánvi? Nevíte? No nevadí, to nejste zdaleka sami. Vlastně bych si troufl říci, že to neví skoro nikdo. Práce s biomechanikou pohybu je obecně u nás v České republice velmi okrajovou záležitostí. A to i při přípravě vrcholových sportovců, ať už atletů, nebo zástupců oblíbených kolektivních sportů. Což je obrovská škoda. Když pominu zdravotní hledisko, tedy daleko větší náchylnost ke vzniku jak chronických, tak i akutních poruch pohybového aparátu při zhoršené mechanické souhře jednotlivých tělních segmentů, tak na správné mechanice závisí samozřejmě i výkonnost sportovce!

Problémy v oblasti kolenního kloubu jsou typickými poruchami vzniklými právě na základně špatné mechaniky pohybu. Na nějakou podrobnější přednášku na téma biomechaniky zde není prostor, proto to zkusím hodně zjednodušit. Vy holt pro tentokrát budete muset věřit, že si nevymýšlím.

Lidský pohybový aparát má obecně rád několik věcí. Jedněmi z těch nejoblíbenějších jsou stabilita a prostor. Ideálně hodně prostoru a kvalitní, co možná nejméně náročně zajištěná stabilita. Rozhodně se mu nelíbí, když se někde něco utláčí, mačká, tře se o sebe nebo do sebe dokonce vráží. Stejně tak se mu nelíbí, když se musí neustále na plné obrátky zatěžovat spousty svalů, aby se tělo udrželo v rovnováze a neporoučelo se k zemi. Ty svaly jsou z toho potom chudáci přetížené a unavené. A ta spousta energie, kterou to vyžaduje. No hrůza.

A přesně i tyto dvě kvality by měla tělu pomoci získat dobře fungující mechanická souhra mezi jeho jednotlivými tělními segmenty. Nejlépe si to vysvětlíme na příkladu. Pojďme si tedy lehce rozpitvat dolní končetinu, o kterou nám dnes půjde.

Koleno je pouhý otrok

Ne, nadpis rozhodně nepřehání! Proč? Rozdělme si celou dolní končetinu na její základní segmenty a hned Vám to bude jasné. Když začneme směrem od trupu, tak hned prvním hybným segmentem dolní končetiny bude pánev, na ni bude navazovat stehno, pak tu bude bérec, pod ním menší segment, kterým bude chudinka osamocená pata, a tím posledním bude přednoží. Dolní končetinu jsme si tedy rozdělili na pět základních segmentů. Ty se můžou hýbat různými způsoby nezávisle na sobě. A kde je koleno? To je "vpáčené" přesně uprostřed. Samo o sobě nic neudělá, ale přenáší se do něj hybnost jak ze segmentů nad ním, tak i pod ním.

Trošku přeskočím a rovnou prásknu, co z toho plyne. Jestliže mám problém v koleni, musím se zaměřit na tyto výše zmíněné segmenty nad a pod ním. Hlavně na ty koncové, tj. pánev a segmenty chodidla (pata a přednoží). Jejich ovlivněním se výrazným způsobem mění postavení a práce kolene. To koleno se samo o sobě nerozhodne, že se při stoji na jedné noze bude prolamovat do téhle strany. Něco ho k tomu dotlačí. Zpátky ale ještě na chvíli k mechanice.

Máte tedy pět segmentů dolní končetiny, které se mohou různorodě hýbat. Správné souhyby mezi nimi mohou vytvořit jak spoustu prostoru v jednotlivých kloubních spojeních mezi nimi, tak i stabilitu. Dáme si opět příklad. Vezměte si ručník a srolujte ho do ruličky. Teď ho chyťte na obou koncích a zkuste ho různě točit a lámat. Jde to celkem snadno, že? A nyní ten stočený ručník v ruličce pořádně stočte, jako kdybyste z něj chtěli vyždímat vodu. A takto "vyždímaný" ručník zkuste opět točit a lámat. Jde to stejně snadno? No samozřejmě že nejde. Takto "vyždímaný" ručník je daleko pevnější a tužší. Stabilnější.

Místo ručníku si dosadíme naši dolní končetinu a je hotovo. Základem stabilních dolních končetin v opoře je protipohyb, chcete-li, "ždímání" jednotlivých segmentů vůči sobě. Přednoží vůči patě, pata vůči bérci, bérec vůči stehnu a stehno vůči pánvi. Rotace jednotlivých částí by měly jít hezky cik cak proti sobě. To vyrobí stabilitu, to udělá sílu! Pokud někde tento protipohyb chybí, velmi snadno dochází (zvlášť při zátěži) k hroucení dolní končetiny v jednotlivých kloubech. Na obrázku vedle můžete vidět, jak odstranění protipohybu pouze v patě povede při zátěži (zde nákrok) ke zhroucení celé kaskády nohy. Koleno si tu páku, do které se dostalo, vysloveně užívá… Je stabilní a vydrží mi v takovém postavení bez újmy nenadálé přetížení při lyžování? Je v něm dostatek prostoru, nebo někde trpí pod nadměrným tlakem, který bude brousit chrupavku už při lehkých dřepech jako vězeňský pilník? Co myslíte?

Nedáme bolestem a zranění šanci

Výše popsaným - sice krátkým a sotva škrábajícím povrch problematiky - náhledem do fungování (nejen!) dolních končetin Vám ukazuji směr, jakým se je třeba vydat při řešení potíží v oblasti kolen.

Při diagnostice bolestí a poruch v této oblasti je vždy základem zhodnocení ostatních segmentů dolní končetiny, ať už nad vlastním kolenním kloubem, nebo pod ním. Toto je extrémně důležité zvlášť při postupném, skoro bych se nebál říci až plíživém vzniku problémů, u kterého si nejste vědomi žádného akutního úrazového mechanismu, jako je pád na lyžích, srážka s protihráčem v nějakém kolektivním sportu nebo "zvrtnutí" nohy při chůzi v lodičkách, když Vám podpatek zapadne do prohlubně v dlažbě.

Plíživý vznik obtíží může být samozřejmě také urychlen. Zrovna jsem se tento měsíc setkal ve své ordinaci se dvěma úplně typickými příklady. Oba dva byli sportovci, oba měli výrazně rozhozenou mechaniku dolních končetin a také ani jeden z nich nepociťoval donedávna žádné subjektivní potíže v oblasti kolen. Ty jim začaly teprve nedávno, i když jeden se věnoval sportu už rok a půl (CrossFit) a druhý dokonce přes dva roky (běh).

Kde je chyba? Začali najednou běhat a dřepovat hůř než předtím? Ne, běhalo a dřepovalo se špatnou technikou celou dobu. Tělo jen dokázalo donedávna tu neekonomickou zátěž kompenzovat. Vnímatelné potíže nastaly, když už to pohybový aparát nedokázal. V těchto případech se jednalo o zvýšení tréninkového objemu. Crossfiter začal trénovat dvoufázově, bolesti kolen se následně objevily za 14 dní. Stejné cviky, stejná technika, jen všeho víc. Běžkyně pro změnu začala trénovat místo na 5 - 10km běhy, které dosud běhala, na půlmaraton. 3 týdny po tomto rozhodnutí už ji koleno výrazně obtěžovalo.

Kolena jako v bavlnce

V dnešním článku jste se sice nedočkali odpovědi žádného konkrétního dotazu, ale zato jsme se obecně podívali na koleno trošku z větší perspektivy. Při řešení potíží s koleny je to totiž potřeba. Trošku s nadsázkou, ono totiž většinou za nic nemůže, i když Vás bolí jako čert, nebo v něm křupe, přeskakuje a vrže takovým způsobem, že byste mohli nahrávat zvukový podkres k hororům.

Rozhozená mechanika dolní končetiny se samozřejmě nemusí projevovat pouze v kolenním kloubu, ale jinde v řetězci dolní končetiny a spodního trupu. Záleží čím, jakým způsobem, jak moc (viz výše zmíněné příklady) svoje tělo zatěžujete a jak ono tu neekonomickou zátěž dokáže vykompenzovat. A také samozřejmě kde ji vykompenzuje.

Na závěr rychlá poznámka k traumaticky vzniklým poškozením kolenních kloubů. Jejich přítomnost není radno podceňovat, i když Vás při vzniku Vašich potíží zrovna neslisoval 120kg protihráč při ragby, ale třeba jste jen prudce zabrzdili při jízdě na snowboardu. Někdy zde k poškozením dochází opravdu celkem snadno, zvláště pokud není Vaše noha zrovna dvakrát stabilní. Tuto problematiku si popíšeme až u nějakého konkrétního dotazu, kde to bude žádoucí.

Máte-li dotaz pro našeho odborníka z oblasti fyzioterapie
a sportovního lékařství, využijte formuláře v tomto článku.


Foto:
č. 1 - by BruceBlaus. Blausen.com staff. "Blausen gallery 2014". Wikiversity Journal of Medicine. DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 20018762.[CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
č. 2 - by NicDumZ (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons
č. 3 - Mgr. Martina Kotková photography



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.07.10:56Kafe - Hezký článek.
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie