Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Zázračné lidské tělo... rameno (II.)

Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Pro rychlejší a lepší orientaci a vysvětlení některých nejasných slov nabízím slovníček pojmů, které jsou v článcích používány. Doufám, že se vám bude hodit a budete se k němu vracet.

* SLOVNÍČEK UŽÍVANÝCH POJMŮ:



abdukce pohyb směrem do strany, od osy těla (upažení)
bilaterální oboustranný
bursa tíhový váček
bursitis zánětlivé onemocnění bursy
entezopatie onemocnění svalových a šlachových úponů vznikající většinou jejich opakovaným přetěžováním
imobilita nehybnost
instabilita nestabilita
ischemie místní nedokrevnost tkáně, která vede k jejímu poškození až odumření
labrum chrupavčitý lem rozšiřující jamku ramenního kloubu
ligamentum vaz
nekróza odumření tkáně
ruptura prasknutí, trhlina
subakromiální pod akromiem (nadpažkem)
subluxace neúplné vykloubení (kloubní plošky se ještě částečně dotýkají)
symptomatologie soubor příznaků (symptomů)
tendo šlacha
tendinitis zánětlivé onemocnění šlachy
tendopatie onemocnění šlachy (obvykle vzniká z přetížení, vlivem mikrotraumat, poruch prokrvení aj.)
-
-itis koncovka charakterizující zánět
-patie koncovka označující chorobu
-
analgetika léky proti bolesti
anestetika látky působící znecitlivění
kortikoidy látky podobné hormonům kůry nadledvin (protizánětlivý, protialergický účinek, tlumí činnost imunitního systému)

Nyní už vás vítám u pokračování našeho seriálu o ramenním kloubu, nesmírně složité a komplikované struktuře lidského těla. V minulém díle jste se seznámili s jeho stavbou, kostmi, které se na něm podílejí, jednotlivými klouby, které spolupracují na jeho pohybech, s vazy, které jej zpevňují, a svaly, díky nimž se každý aktivní pohyb uskutečňuje. Předkládané články se zaměřují především na obtíže postihující oblast ramenního kloubu, které se v běžné praxi vyšplhaly četností výskytu na třetí místo (po bolestech hlavy a zad). Doufám, že jejich snaha předat zjednodušeně rozsáhlé informace o ramenu a potížích, které jej mohou postihnout, dosáhne svého cíle a vy naleznete srozumitelně vše, co vás zajímá.

Dnešní část zahrnuje další skupinu bolestivých poruch, kterými rameno může trpět, samozřejmě vás neochudím o pokračování jednotlivých kapitol začleněných do syndromu bolestivého ramena, o němž jsme mluvili již minule. Nicméně, v úvodu mi dovolte jemně shrnout a zopakovat některá důležitá fakta z předešlého dílu, který se objevil v IRONMANu 5/2005. Jsem si vědoma, že zde není možné zmínit vše podstatné, proto vás, pro lepší pochopení problematiky, odkazuji zároveň na již uvedený první díl povídání o ramenu. Článek, který právě čtete, je pojat jako pokračování, kapitoly tedy budiž označovány čísly následnými k předcházejícím.

1. ANATOMIE - KRATIČKÉ SHRNUTÍ

Jak jsme již dříve rozebírali, rameno je nejsložitějším kloubem v lidském těle – skládá se ze čtyř jednotlivých kloubů (spojujících vzájemně kost hrudní, klíční, pažní a lopatku) a umožňuje široký rozsah pohybu, kterým se však vystavuje značnému riziku nestability kloubu. Z ní plynou mnohé obtíže, s nimiž klienti přicházejí. Zpevnění ramenního kloubu kontroluje kloubní pouzdro a početné vazy ve spolupráci se svaly, jejichž hlavní úlohou je zajištění aktivního pohybu. Vazy jmenovitě probírat nebudeme, tento úkol již splnil předešlý článek, svaly si však kvůli jejich podstatné roli fixace hlavice v jamce zmínit dovolím (pro jejich bližší nastudování však doporučuji např. sekci "Anatomie"). Šlachy zesilující pouzdro náležejí svalům vpředu: musculus supraspinatus (abduktor), m. infraspinatus a m. teres minor (zevní rotátory); vzadu: m. subscapularis (vnitřní rotátor). Soubor svalů a jejich šlach zpevňujících pouzdro je klinicky označován jako rotátorová manžeta, jejíž poškození jsem popisovala také minule. Přímo uvnitř kloubu probíhá po přední straně ještě šlacha dlouhé hlavy m. biceps brachii (flexor ramena a lokte). Dodám, že v místech tlaku a tření se mezi kloubním pouzdrem a okolními útvary vytvářejí bursy (tíhové váčky), u ramena poměrně četné (obtížemi způsobenými jimi se budeme zabývat v příštím díle seriálu).

2. PORUCHY RAMENNÍHO KLOUBU

Syndrom bolestivého ramena

Již v prvním díle jsem zmínila, že bolest ramena a zhoršení hybnosti vychází spíše z chorobných procesů probíhajících v tkáni okolo ramenního kloubu než v něm samotném (v ligamentech*, šlachách, pouzdru, labru*, bursách a svalech). Souhrnné označení těchto obtíží, syndrom bolestivého ramena, tedy nemívá přímý vztah k traumatu ramenního kloubu jako takového. Není těžké usoudit, že zmíněný pojem zahrnuje více různorodých diagnóz a postižení různých struktur, jednotlivé obrazy prolínají. V předešlém díle jsem vás seznámila se syndromem rotátorové manžety (A.) a poškozením šlachy dlouhé hlavy bicepsu brachii (B.), pojďme dále pokračovat v probírání jednotlivých kapitol syndromu bolestivého ramena.

C. Kalcifikující tendinitis

U kalcifikující tendinitidy rotátorové manžety se jedná o postižení šlach s mnohočetnými vápenatými uloženinami ve šlachách, její příčina je neznámá. Nejen názory na příčinu, ale i průběh a výsledný konec onemocnění jsou velmi rozporuplné. Velice dlouho byly obtíže považovány za výsledek degenerativních změn ve šlachách – přetížením, opakovanou traumatizací (vzhledem k nejistotě byly také užívány rozličné názvy coby synonyma, typu kalcifikující periarthritis, bursitis subacromialis apod. – leckdy po právu, neboť, jak jsem již zmiňovala, záněty ve šlaše se mohou přenést i na bursu). Postupně se však ukázalo, že tyto kalcifikace se liší od těch, které se tvoří na místech původně degenerovaných (vyskytují se v životaschopné tkáni, nikoli v nekrotické*). Popisovaný proces může postihnout kteroukoli šlachu, nejčastější je však šlacha m. supraspinatus. V oblasti ramenního kloubu se onemocnění objevuje více u žen (2:1) a většinou je pravostranné (jen asi v 6 % je bilaterální*). Vrcholem výskytu se jeví 40 a 50 let věku, v 60 letech je výskyt již zřídkavý. Paradoxně trpí kalcifikující tendinitidou spíše osoby se sedavým zaměstnáním než těžce pracující.

Popisované onemocnění má velmi variabilní průběh, může vykazovat nenápadnou symptomatologii*, ale také velmi bolestivé záněty s krutými bolestmi a výraznými funkčními omezeními. Vzhledem k tomu, že proces onemocnění je dynamický a stále se vyvíjí, odpovídají příznaky jednotlivým fázím, kterými jedinec prochází. V počátcích je většinou dobře snáší (popř. nejsou žádné), stěžuje si na nevelké bolesti v oblasti ramena, které se zvyšují při některých pohybech (u m. supraspinatus jsou jimi abdukce a flexe, při m. infraspinatus a teres minor rotační pohyby). Zvýšená bolestivost se při abdukci vyskytuje obvykle mezi 60 – 110°. V druhém modelu přichází postižený s náhle vzniklou velkou bolestí, výrazným funkčním omezením ve všech směrech a bránící si imobilitu* své končetiny i při vyšetření. Bolest je trvalá, většinou zamezuje i spánku, propaguje se směrem k úponu m. deltoideus či ke krku, krajina ramena bývá teplejší, prosáklá a někdy zarůžovělá. Akutní fáze trvá obvykle 2 – 3 týdny, subakutní 3 – 8 týdnů.

Základem objektivizačních technik při zjišťování velikosti, charakteru a uložení kalcifikace je rentgenologické vyšetření. Vyšší výtěžnost však vykazuje ultrazvukové vyšetření, které navíc nevystavuje pacienta radiačnímu vlivu. Většinou se uvádí, že při správném provedení RTG již není potřeba CT (počítačové tomografie) či MR (magnetické rezonance).

Léčba kalcifikující tendinitidy závisí na právě probíhajícím stádiu. Při řešení akutního bolestivého stavu se odborníci rozdělují na dvě skupiny. Zastánci konzervativní léčby ve formě analgetik, nesteroidních antirevmatik a ledových obkladů věří, že hojení vede do dvou týdnů k ústupu subjektivních potíží (současně s resorpcí vápenatých usazenin). Jiní doporučují chirurgické řešení – jde o relativně jednoduchý zákrok a úleva se dostavuje okamžitě. Střední cestou je tzv. "needling" – několik vpichů do místa kalcifikace a odsátí měkkých hmot, čímž se postiženému uleví a uvolní se napětí v tkáni.

Konzervativním přístupem, tedy především rehabilitací, se řeší chronické stádium s mírnými příznaky. Cílené udržování rozsahu pohybů v kloubu je nutné k zábraně jeho ztuhnutí.

ZÁVĚR

Doufám, že vás oslovily i články tohoto charakteru a že pro vás jsou v mnohém přínosné. Mou snahou bylo vytvořit je natolik pochopitelně, abyste se k nim mohli vracet třeba i v budoucnu při jakékoli touze po informacích o popisované oblasti.

Příště se můžete těšit na další pokračování rozsáhlé kapitoly syndromu bolestivého ramena a přibude i kapitola Pod čarou... z oblasti terapie pletence ramenního.

Doporučuji literaturu:

Čihák, R. Anatomie I. Praha: Grada, 2001. 516 s. ISBN 80-7169-970-5.
Flusserová, Š. Zázračné lidské tělo… Rameno (I.). IRONMAN Magazine 2005, č. 5, s. 74-79.
Flusserová, Š. Zázračné lidské tělo… Rameno (II.). IRONMAN Magazine 2006, č. 2, s. 80-83.
Flusserová, Š. Zázračné lidské tělo… Rameno (III.). IRONMAN Magazine 2006, č. 3, s. 76-79.
Flusserová, Š. Zázračné lidské tělo… Rameno (IV.). IRONMAN Magazine 2006, č. 4, s. 80-83.
Flusserová, Š. Anatomie na Ronnie.cz
Krupař, V., Brtková, J. Syndrom bolestivého ramena. Praha: Apotex, 2001. 101 s.



Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.06.20:20Lucie 12345 - Dobry vecer, chcela by som sa spytat na urcite pojmy, ktro..
16.03.14:27sendman2 - Dobry den prosim vas poradte mi mam bolest ramene nevim co..
01.01.23:06Matheus - že by se tady zase začaly objevovat užitečné články :-) ..
21.12.12:14Bodza - je popsán výborně. Měl jsem ten problém a po operaci mi or..
20.12.17:32jirka hutecka - zasrany ramena furt v tom krupe a picha v tom je to kloub ..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie