Reklama:
Prodlouženo do pátku!
Protein Smart Whey v akci 1+1
Na výběr ještě 6 příchutí, dvě z nich se dnes vyprodají. Více zde.

Hormony a jejich vliv
na organismus (II.)

Ronnie.cz > Medicína > Fyziologie

V prvním díle naší série jste se mohli o hormonech dozvědět základní informace, na kterých nyní postavíme další důležitý pilíř z oblasti fyziologie: Uvedeme si kompletní přehled a charakteristiku endokrinních žláz. Zjistíte, kde jsou uloženy, jaké hormony produkují, a na ty nejzajímavější se zaměříme detailně. Vzhledem k velké obsáhlosti tématu bude tento díl poněkud delší, ale nevěšte hlavu, dozvíte se i praktické věci a důležitá doporučení.


Endokrinní systém

Abyste lépe pochopili, co je vlastně systém endokrinních žláz, je důležité uvést obecnou definici pro žlázu.

Žláza je každý orgán, jehož primární funkce je produkce látek, které jsou vylučovány na povrch kůže či sliznice (exokrinní žlázy - vnější sekrece) nebo přímo do krve (endokrinní žlázy - vnitřní sekrece).

My se zaměříme na žlázy s vnitřní sekrecí, které jsou pro naše svalové přírůstky prioritou číslo jedna. Na konci článku naleznete v tabulce souhrnný přehled žláz a jejich hormonů, nyní již přejděme k hlavnímu schématu endokrinního systému.

Na obrázku si můžete všimnout devíti (osmi - příštitná tělíska jsou někdy řazená ke štítné žláze) endokrinních žláz. Jak jste se mohli dozvědět v předešlém díle, hlavními „tahouny“ celého systému jsou hypotalamus a hypofýza. Oba orgány mezi sebou komunikují a ovlivňují funkci celého systému. Pokud máte například v letním počasí zvýšený pocit žízně, můžete s klidným svědomím říci, že Vám hypotalamus funguje tak, jak má.

Nyní si postupně charakterizujeme každou žlázu samostatně. Ty pro kulturistiku nejvíce zajímavé (slinivka - inzulín, varlata/nadledviny - testosteron, hypofýza - STH, ...) nyní popíšu jen obecně a hlavním funkcím jejich hormonů budeme věnovat pozornost ve třetí části, která bude o to zajímavější.

Epifýza
(šišinka, nadvěsek mozkový)

Nachází se v mezimozku a řadíme ji k nepárovým orgánům. Mnozí šišinku považují za bezvýznamnou žlázu, ale hormony, které produkuje, jsou pro lidský organismus velice důležité:

  • trofický hormon
  • melatonin

Trofický hormon stimuluje v kůře nadledvin aldosteron, hormon zajišťující hospodaření s vodou a minerály v lidském těle.

Melatonin se tvoří z esenciální aminokyseliny tryptofanu a jeho produkce je závislá na množství světla, které dopadá na sítnici. V tomto případě funguje nepřímá úměra. Hypotalamus tento údaj vyhodnotí a dále určuje, kolik melatoninu se vyloučí. Proto se také večer cítíme přirozeně unaveni a je důležité spát při úplné tmě, jinak i přes zavřená víčka dopadá na sítnici část světla a nevyvoláte takovou produkci hormonu, jakou byste mohli. Určitě se nic velkého nestane, když usnete při světle, ale spánek nebude tak kvalitní jako ve tmě.

S přibývajícím věkem produkce melatoninu klesá. Teď už víte, proč se Vaši rodiče či prarodiče budí tak brzy a nedokáží spát stejně dlouho, jako Vy. Určitě už také chápete, proč Vám kdysi maminka každé ráno chodila roztáhnout závěsy, aby do pokoje pronikalo světlo a Vy jste pak nebyli celý den ospalí. (Jestli si maminka někde přečetla studii o melatoninu, nebo jí to pouze přijde přirozené, to už nechám na Vás).

Rodiče ponechme nyní stranou a pojďme se podívat na přehled důležitých funkcí melatoninu. Tento hormon zajišťuje:

  • navozování pocitu spánku
  • řízení tzv. vnitřních hodin organismu (biologické hodiny)
  • pigmentaci kůže
  • antioxidační procesy

V některých článcích se můžete dočíst, že melatonin má také přímý vliv na zvýšení libida a vyšší aktivitu reprodukčních center, ale tento poznatek dosud nebyl potvrzen žádnou studií.

Hypofýza
(podvěsek mozkový)

Podvěsek mozkový, jinak také odborně hypofýza. Je součástí hypotalamo-adenohypofyzárního systému. Nachází se na spodině lební a nasedá na turecké sedlo, které je součástí klínové kosti. Rozlišujeme dvě části - adenohypofýzu (přední lalok) a neurohypofýzu (zadní lalok).

Neurohypofýza

Zadní lalok hypofýzy vylučuje dva hormony:

  • antidiuretický hormon (ADH)
  • oxytocin (vliv na porod a kojení)

ADH zajišťuje správnou hladinu solí a tekutin v těle, resorbuje z ledvinových kanálků vodu zpět do těla. Stalo se Vám někdy, že jste se potřebovali před cvičením vyčůrat, neudělali jste to, a při cvičení najednou ten nutkavý pocit zmizel? Je to způsobeno tím, že horko a tělesný i duševní stres produkci ADH zvyšuje, tudíž v těle dochází ke zvýšenému obratu vody, kterou tělo nadále zadržuje kvůli případné dehydrataci způsobené cvičením.

Při onemocnění zadního laloku hypofýzy vzniká „žíznivka“ (diabetes inspidus). To znamená, že tělo nedokáže udržet vodu a člověk vyprodukuje denně až 20 litrů moči.

Adenohypofýza

Přední lalok vylučuje několik tropních hormonů, které vyvolávají v odpovídající endokrinní žláze syntézu vlastních glandulárních hormonů. Mezi hormony adenohypofýzy řadíme:

  • somatotropin (růstový hormon)
  • prolaktin (stimulace mléčných žláz po porodu)
  • gonádotropní hormony (FSH a LH - zrání pohlavních buněk u obou pohlaví)
  • thyrotropin (podněcuje aktivitu hormonů štítné žlázy)
  • adrenokortikotropin (stimuluje produkci hormonů v kůře nadledvinek)
  • endorfiny („hormony štěstí“)

Štítná žláza

Skládá se ze dvou laloků, které jsou uloženy po obou stranách dolní části hrtanu. Spolu se slinivkou patří k endokrinním žlázám, které jsou nejčastěji postiženy nemocí. Při nadměrné aktivitě štítné žlázy mluvíme o hypertyreóze, onemocnění, které urychluje bazální metabolismus (BM). Naopak při hypotyreóze se BM zpomaluje a dotyčný jedinec začíná tloustnout. U těchto případů je důležité hlídat stravu, jinak můžou nastat zdravotní komplikace.

Hormony štítné žlázy:

  • thyroxin (T4)
  • trijodthyronin (T3)
  • kalcitonin (přesouvá vápník z krve do kostí, což způsobuje růst a mohutnění kostí)

Příštitná tělíska

Jediným vylučovaným hormonem je parathormon (PTH), který udržuje správnou hladinu kalcémie a fosforémie a v závislosti na pohybové aktivitě také pevnost kostí.

Určitě často slýcháváte o glykémii. Stále se honíte za správnou hladinou krevního cukru, řešíte výživu, abyste měli v pořádku inzulinosenzitivní tkáně, ale co taková kalcémie? Ano, díky těmto tělískům máte v krvi stále správnou hladinu vápníku a dokáží s ním i hospodařit. Každý trénink cvičíte bez sebemenšího svalového problému, ale jakmile by došlo k nedostatečné funkci těchto tělísek, věřte, že i lehké zatnutí svalu by přecházelo v křeč. Mnozí řeší křeče suplementací hořčíkovými tabletami a na vápník zapomínají - nejsou si vědomi, že je stejně důležitý pro svalovou práci jako hořčík.

Brzlík

Malá žláza nacházející se za hrudní kostí. V dětství stojí za vývinem imunitního systému, dozrávají zde T-lymfocyty. Největší je v období puberty. Postupem věku se zmenšuje, přetváří se v tukovou tkáň a jeho imunitní funkci nadále přebírají lymfatické orgány. Lymfocyty jsou roztroušeny po celém těle a svou reakcí při imunitní odpovědi chrání organismus před nebezpečnými vnějšími vlivy, které by jej mohly ohrozit.

Nadledviny

Párový orgán nacházející se na horním okraji ledvin. Obě nadledvinky se skládají z kůry a dřeně.

Dřeň

Její tkáň je bohatá na sympatická vlákna nervového systému. Hlavní funkcí je příprava organismu na zátěžovou situaci, což probíhá díky třem hormonům, které dřeň nadledvinek produkuje:

  • adrenalin
  • noradrenalin
  • dopamin

Tyto tři hormony patří do skupiny katecholaminů, které byly zmíněny v prvním díle našeho seriálu. Noradrenalin zvyšuje krevní tlak, vyvolává vazokonstrikci (zúžení cév) a rozklad triglyceridů. Adrenalinu se budeme více věnovat ve třetím dílu, prozatím si charakterizujme jeho funkce jen stručně v bodech:

  • vyvolává rozšíření cév
  • podporuje srdeční činnost
  • zvyšuje sílu srdečního svalu
  • rozšiřuje průsvit průdušek
  • zlepšuje ventilaci plic

Kůra

Kůra je nejdůležitější část nadledvin. Zasahuje velkou měrou do metabolismu elektrolytů a živin. Hormony kůry nadledvin dělíme na tři skupiny:

  • mineralokortikoidy (aldosteron, kortikosteron)
  • glukokortikoidy (kortizol)
  • pohlavní hormony

Pohlavní hormony vylučované kůrou nadledvinek jsou důležité pro vývoj sekundárních pohlavních znaků. V tomto případě se nejedná o přímý vliv na svalové přírůstky - testosteronu je vylučováno cca 5 %. Kortizolu se budeme věnovat podrobněji v dalším pokračování, nyní si pojďme představit hlavní mineralokortikoidní hormon - aldosteron.

Aldosteron, stejně jako antidiuretický hormon, ovládá transport vody a soli v těle. Zadržuje sodík a vodu v ledvinách při současném zvýšeném vylučování draslíku a hořčíku. Zvětšuje objem krevní plazmy, čímž zvyšuje krevní tlak. Co to v praxi znamená? Pokud budete dlouhodobě konzumovat stravu bohatou na sůl, nejen, že si zvýšíte krevní tlak, ale přímo zatížíte ledviny, které zadrží sůl, a tím zvýšíte vylučování draslíku s hořčíkem. Do těla je poté potřeba dostat více tekutin, jinak dehydratované tělo vylučuje více koncentrovanou moč a mohou vznikat ledvinové kameny. Zvýšené množství soli také podporuje vylučování vápníku z těla. Spotřeba soli by měla být přibližně 6g na den, více není potřeba.

V tomto případě musím upozornit také na časté konzumování tolik oblíbené Coca-Coly. Díky fosforečnanům v ní obsaženým, podporuje vylučování vápníku a přispívá ke vzniku ledvinových kamenů, nemluvě o její vysoké kalorické hodnotě. Nebezpečné množství začíná na jednom litru denně, při špatné stravě chudé na vápník je škodlivá i při půllitru denně. Někomu z Vás se to může zdát hodně, ale osobně znám lidi, pro které toto množství není žádný problém.

Slinivka břišní (pankreas)

Konečně se dostáváme k orgánu zajímavému z hlediska kulturistiky. Slinivku řadíme mezi orgány trávicího ústrojí. Na rozdíl od ostatních zde můžeme nalézt výjimku ve funkčknosti. Tato žláza má nejen endokrinní, ale také exokrinní funkci, která zajišťuje vylučování enzymů potřebných k trávení bílkovin (trypsin), cukrů (amylázy) i tuků (lipázy). Směs těchto enzymů souhrnně nazýváme pankreatickou šťávou. Endokrinní sekreci zprostředkovávají Langerhansovy ostrůvky mající několik typů buněk, my se ale zmíníme pouze o třech (alfa, beta a delta), které vylučují důležité hormony:

  • glukagon (alfa buňky)
  • inzulín (beta buňky)
  • somatostatin (delta buňky)

Glukagon je chemický posel způsobující např. štěpení glykogenu v játrech (glykogenolýza) na glukózu, kterou tělo dále využívá k navrácení glykémie do normálu. Glukagon je katabolickým hormonem a přímým antagonistou inzulínu.

Inzulín spolu s růstovým hormonem a testosteronem patří mezi vysoce anabolické hormony. Pomocí inzulínu se glukóza dostává do buněk přes jejich membránu, která funguje jako zámek (viz první část, vazba hormon - receptor), tím snižuje hladinu glykémie a navrací ji do normálu. V případě onemocnění pankreatu nastává cukrovka (diabetes mellitus), kterou dále dělíme na cukrovku prvního typu a druhého typu.

Somatostatin inhibuje sekreci inzulínu a glukagonu. Zpomaluje vyprazdňování žaludku, snižuje pankreatickou exokrinní sekreci a zpomaluje vstřebávání cukru. Z jeho jména také můžete odvodit, že tlumí uvolňování růstového hormonu. Fyziologický význam spočívá v utilizaci (využitelnosti) živin a v prodloužení jejich dostupnosti pro organismus.

Vaječníky

Vaječníky jsou párové žlázy uložené v dutině pánevní. Vylučují dva hormony, které se funkčně doplňují:

  • estrogen
  • progesteron

Estrogeny mají vliv zejména na vývoj a růst ženských pohlavních orgánů. V pubertě podporují růst dělohy, pochvy, vaječníků i vývoj zevních pohlavních orgánů. Ovlivňují distribuci podkožního tuku a snižují množství cholesterolu v krevní plazmě. Určité množství estrogenů se tvoří i u mužů, a to přímo ve varleti. Díky nim si můžete všimnout rozdílných tělesných rysů. Někteří muži mají jemnější („holčičí“) vzhled a stavbu těla, jiní by naopak mohli svou tváří konkurovat šmirgl papíru a tělesnou konstitucí skále.

Varlata

Mužské párové pohlavní žlázy vejčitého tvaru uložené v šourku. Ve varlatech dochází ke zrání pohlavních buněk muže, spermií. Spermatogeneze trvá přibližně 70 dní. Pokud máte tedy např. problémy s hodnotami (množství ejakulátu, pohyblivost spermií, deformace hlaviček) naměřenými při odběru Vašeho vzorku, jakékoliv změny v jídelníčku se projeví, až po necelých třech měsících, což je také interval mezi prvním a druhým odběrem.

O jaké změny by se mělo jednat? Především doporučuji zařadit více mléčných výrobků, ovesné vločky, zvýšit denní energetický příjem z tuků na 30 % (v tomto krátkém období doporučuji zvýšit konzumaci nasycených mastných kyselin, viz článek Testosteronová výživa II. díl) a zařadit suplementaci ve formě vitamínu E, C a zinku. Ani zelenině se nemusíte vyhýbat, hlavně květáku, zelí, brokolici a kedlubně. Tribulus terrestris nezařazujte pokud Vám je méně než 30 let - do tohoto věku je produkce testosteronu stále na vysoké úrovni, kterou si můžete udržet správným jídelníčkem a fyzickou aktivitou.

Varlata dále produkují mužský pohlavní hormon testosteron, který ovlivňuje již výše uvedenou spermatogenezi, vzhled mužských tělesných rysů a metabolismus člověka, který nás bude v příštím díle zajímat nejvíce.


Shrnutí

V následující tabulce si můžete zopakovat kompletní přehled endokrinních žláz a sekreci jejich hormonů.

endokrinní žlázahormony
šišinkamelatonin, trofický hormon
hypofýza - přední lalokSTH, FSH, LH, prolaktin, thyrotropní hormon, adrenokortikotropin, endorfiny
hypofýza - zadní lalokADH, oxytocin
štítná žlázaT3, T4, kalcitonin
příštitná tělískaparathormon
brzlíkbílé krvinky - T lymfocyty
nadledviny - dřeňadrenalin, noradrenalin, dopamin
nadledviny - kůramineralokortikoidy, glukokortikoidy, androgeny
dlinivka břišníglukagon, inzulín, somatostatin
vaječníkyestrogeny, progesteron
varlatatestosteron


V posledním díle našeho seriálu se podíváme na účinky a fungování
nejdůležitějších anabolických i katabolických hormonů.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.07.10:40eSko - Budu se snažit to nezazdit a napsat co nejzajímavější věci..
22.07.00:56badevil - a poslednim dilem to vyvrcholi urcite *2* *79* +2
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie