Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Střípky ze světa... vědy:
Plody přírody proti AIDS

Ronnie.cz > Medicína > Ostatní

Příroda skýtá člověku množství inspirací a výjimkou není ani oblast vědeckého výzkumu. Vypadá to, že vědci čím dál častěji využívají to, co již bylo přirozeně vytvořeno, a není divu - bylo by jistě velmi troufalé myslet si, že člověk, který tady „úřaduje" sotva tři milióny let, by mohl svými vynálezy předčít přírodu, ve které se vše vyvíjí stovky miliónů let... Pojďme se podívat na tři takové inspirativní plodiny, které vědce podnítily k výzkumu a k hledání způsobu, jak je prakticky využít.

Banány proti AIDS?

Vědci objevili způsob, jak zabránit šíření viru HIV - zdá se, že by se k tomu mohlo využívat jednoho z rostlinných lektinů. Lektiny jsou látky, které dovedou ochránit rostlinu před infekcemi tím, že v jejím těle inhibují růst hub, jež zabrání proniknutí infekce. Svou schopností shlukovat buňky a srážet polysacharidy a glykoproteiny připomínají protilátky imunitního systému živočichů; dovedou přesně rozpoznat molekulu určitého cukru a navázat se na ni. Každý lektin váže specifický sacharid a vědci objevili v banánu takový lektin, který se váže k proteinu bohatému na cukry tvořícímu základ kapsidy viru HIV. Virus sice nezničí, ale je schopen zabránit tomu, aby se dostal do těla. Vědci předpokládají, že intimní gel s obsahem tohoto „banánového" lektinu aplikovaný těsně před pohlavním stykem by mohl například v Africe pomoci zabránit rozšiřování smrtícího viru a mohl by tak zachránit mnoho lidských životů.

Škodlivé bakterie vyženou z těla brusinky!

Brusinky jsou dalším užitečným pomocníkem při boji s infekcemi - tentokrát je nepřítelem mnohem méně zákeřnější (leč schopná velmi nepříjemně potrápit) infekce močových cest. Escherichia coli je bakterie téměř všudypřítomná a většinou také nekonfliktní. Problém však nastává, dostane-li se její vysoce virulentní typ (virulence je míra schopnosti choroboplodného zárodku vyvolat onemocnění) do močových cest. Díky chloupkům, kterými je pokryta, se snadno zachytí na stěnách sliznice a když se k ní připojí dostatečné množství „kamarádek", vzniká v našem těle nepříjemný a bolestivý zánět. A co s tím umí udělat brusinka? Způsobí, že nepřátelské bakterie změní svou strukturu natolik, že se na stěnách orgánů nedovedou přichytit a sklouznou pryč. Britští výzkumníci z Polytechnického institutu ve Worchesteru vedeni dr. Terri Camesanovou si dlouho marně lámali hlavu, jak tuto bakterii o její klíčovou zbraň v podobě přilnavých chloupků připravit, ale doposud přesně neví, jaké mechanismy jsou v interakci brusinkových látek a Escherichie coli ve hře. Věda tedy zatím působení malé chutné červené bobulky přesně vysvětlit nedokáže, my se však můžeme spokojit s tím, že to prostě funguje a brusinka „ví", jak na to.

Vzhledem k tomu, že nějakým způsobem umí některým škodlivým bakteriím zabránit, aby se usazovaly v našem těle, lze s její pomocí účinně zmírnit i žaludeční vředy, které způsobuje bakterie Helicobacter pylori. Podobně jako Escherichii coli ji znemožní na našich sliznicích vegetovat. Stejný mechanismus funguje i proti bakteriím způsobujícím nepříjemný plak v puse. Používat brusinkový džus jako ústní vodu by dobrý nápad nebyl (obsahuje jednak přidaný cukr, jednak ovocné kyseliny), ale již se začaly vyrábět dentální přípravky s výtažkem z brusinek.

Tyto lahodné plody jsou také bohatým zdrojem vitamínů A, E a C, železa, vápníku, draslíku, antioxidantů a zvyšují podíl tzv. „dobrých" tuků, takže nezbývá, než je vřele doporučit. Jak už to bývá, na místě je samozřejmě také varovaní před jejich přehnanou konzumací, která by mohla vést k podráždění žaludku či zvýšit riziko ledvinových kamenů u lidí, kteří jsou na ně náchylní.

Rostlinné pesticidy

Další zajímavostí, kterou se zabývají také čeští vědci ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze, jsou rostlinné pesticidy. Šlechtěné hospodářské plodiny po čase ztrácejí svou přirozenou odolnost vůči škůdcům, takže zemědělci již dávno v zájmu co největší úrody nasadili do boje chemické prostředky. Ty však neskoncují jen se škůdci, ale také se spoustou neškodných organismů a navíc se dále šíří prostřednictvím potravinového řetězce. U člověka tak mohou způsobovat například nejrůznější alergie a spekuluje se, že by mohly mít i rakovinotvorné účinky. V tomto ohledu jsou mnohem výhodnější tzv. rostlinné pesticidy. Ochranné mechanismy rostlin proti jejich přirozeným škůdcům se vyvíjely milióny let a příroda to na rozdíl od člověka vymyslela tak, že účinné látky, které mají rostliny k dispozici, jsou speciálně zaměřené na jejich škůdce a nehubí tak vše živé v okolí. Navíc vzhledem k tomu, že jsou přirozenými procesy v přírodě rozloženy, nezpůsobují v potravním řetězci takové patálie jako synteticky vyrobené chemikálie.

Co tedy ony zdánlivě bezbranné rostliny dovedou vyrobit za zabijáky? Jsou to například látky, které ochromí či usmrtí hmyz nebo plže, ostatním živočichům však nijak neublíží a člověku dokonce mohou být tyto rostlinné zbraně prospěšné: Například silice či esenciální oleje (obsahující nejčastěji jednoduché fenoly a terpeny) se využívají při výrobě nejrůznějších léčiv či relaxačních přípravků, rostliny s jejich obsahem slouží také jako koření (tymián, majoránka, levandule aj.) a například taková levandule dovede příjemně provonět byt či šatní skříň a vyhnat případné moly. Díky svému těkavému charakteru a schopnosti rychle se vypařovat již za běžných teplot je možné je využít právě při výrobě přírodních pesticidů určených zejména pro použití v uzavřených prostorách. Tak například olej z majoránky či tymiánu odpuzuje brouka zrnokaze (Acanthoscelides obtectus), olej z badyánu a hřebíčku lze zase použít proti potemníkům či pilousům kukuřičným, kteří rádi řádí ve skladech potravin. Z rostlinných olejů se vyrábějí také postřiky proti mšicím, sviluškám (druh roztočů) a savému hmyzu. Dalmátský (nebo také japonský) prach z kopretin řimbab vyhubí blechy, štěnice a vši. Alkaloidy některých druhů tabáků (nikotiny, nornicotin, nicotyrin) jsou jedovaté nejen pro člověka, ale i pro většinu živočichů včetně škůdců, které dokážou úplně zničit. Český výzkumný tým Romana Pavelky pracuje na přípravcích na rostlinné bázi proti škodlivým plžům a mandelinkám a ze zederachu indického, saturejky zahradní a tymiánu již vyvinul látky na odpuzování savých škůdců. Azadirachtin, účinná látka z oleje zaderachu indického, se používá také proti klíněnce jírovcové.

Nevýhodou biopesticidů je nákladnost testování a také skutečnost, že v rostlinách samozřejmě nebude, na rozdíl od chemikálií vyráběných v laboratoři, vždy stejný obsah účinných látek. Další věc, která může od jejich používání odradit, je to, že někdy škůdci po použití biopesticidu nejsou vyhubeni, takže se může zdát, že prostředek nezafungoval. Ve skutečnosti ale potravina škůdci poškozena nebyla - biopesticid je nějakým způsobem ochromil, jen je neusmrtil. Z těchto důvodů je pro velkou zemědělskou produkci použití ekologických pesticidů zřejmě zatím nereálné. Ale třeba bude časem situace jiná a tyto novinky mohou být prozatím alespoň inspirací pro každého, kdo si něco pěstuje na zahrádce nebo ve skleníku a nechce si své výpěstky „ochucovat" syntetickými chemikáliemi.


Zdroje:
www.21stoleti.cz
www.zdrave.cz

Vodrážka, Z. Biochemie. Praha: ACADEMIA, 1999. 505 s. ISBN 80-200-0600-1
Vokurka, M., Hugo, J. et al. Praktický slovník medicíny. Praha: MAXDORF, 2008. 518 s. ISBN 978-80-7345-159-2



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie