Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Ortézy: jaké jsou druhy,
dle čeho vybírat?

Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Přinášíme Vám sérii článků o ortézách a jejich použití ve sportu. K čemu všemu se ortézy používají? Jak vybrat tu správnou právě pro Vaše obtíže? Seriál Vás provede základními informacemi o ortézách, o nejčastějších potížích, u kterých lze pomoci ortézami, včetně výběru té vhodné.


[Text: Bc. Vladislav Marek] Náročné fyzické aktivity a sport představují neoddělitelnou součást našeho života. V průběhu náročnějších a monotónních aktivit se však zvyšuje riziko přetížení či poranění muskuloskeletárního systému (svalově-kosterního). Pak máme dvě možnosti. Přestat se hýbat, nebo se efektivně chránit. My, kteří pravidelně sportujeme, ale víme, že sport je radost, a uděláme všechno proto, abychom sportovat mohli stále, poraněním předcházeli, a když už se vyskytnou, tak je co nejefektivněji vyléčili. Ortézy představují prostředek jak pro prevenci, tak i pro samotnou léčbu poranění.

Slovo ortézy zahrnuje pomůcky mnoha podob od obyčejných bandáží až po speciální pomůcky využívající elektronické klouby, které pomáhají ochrnutým lidem opět chodit. Dá se říci, že ve sportu jsou ortézy využívány těmi „nejzdravějšími jedinci“. Zde slouží převážně jako podpora pro odlehčení poraněné části těla a ochrana před poraněním z přetížení.

Nejčastěji jsou ortézy používány za účelem:

  • podpory - stabilizují kloub a odlehčují jeho zatížení
  • zvýšení propriocepce - způsobují zvýšené uvědomování si postižené části těla
  • prohřívání - zvyšují prokrvení a zlepšují připravenost kloubu na zátěž
  • komprese - stlačují místo, kde došlo k otoku po poranění
  • imobilizace - poskytují znehybnění požadované partie pro zklidnění po poranění
  • působení na psychiku - pocit bezpečí, placebo

Ortézy můžeme dělit na sériově a individuálně vyráběné, sportovní a léčebné, pevné, měkké, dle funkce pak na fixační, korekční, kompenzační atd. V této sérii článků se však budeme zajímat o ortézy obecně podle nejčastějších postižení v jednotlivých tělesných partiích.

Do oblasti ortéz patří i podpatěnky a biomechanicky působící stélky do bot. Naše chodidla nosí a vyrovnávají postavení celého těla, a proto jejich poranění nebo špatná poloha může být příčinou problémů projevujících se v jiných tělesných partiích. Velmi často se pak setkáváme se sekundární bolestí zad či kolen. Správně tvarované stélky vhodné tvrdosti se dají považovat za absolutní základ mezi ortotickými pomůckami, a to jak v prevenci, tak i v samotné léčbě. Obor, který se výrobou stélek zabývá, se nazývá kalceotika a je možné využít jak sériových, tak individuálně vyráběných. Základní funkce stélek je podpora, pohlcování nárazů a odlehčení kloubů. Biomechanické stélky pak korigují i špatné postavení.

Něco málo o materiálech v ortotice

V minulosti se vyráběly téměř všechny ortézy z neoprenu, neboť je to materiál, který zajistí správnou dávku komprese a neztrácí své vlastnosti při neustálém pocení, praní a silném namáhání ortézy. Má tedy nezastupitelné místo v oblasti sportovních ortéz, ale upouští se od něho v oblasti ortéz léčebných. Tam je důležité používat pomůcku celodenně po dobu mnohdy i několika týdnů a nejde zde o nutnost prohřátí, ale pouze o stabilizaci, kompresi a/nebo omezení pohybu daného kloubu. Proto se začaly objevovat materiály prodyšné nebo s tepelně regulačními vlastnostmi. Jedním z nejvyspělejších komfortních materiálů je PCM (Phase Change Material). Technologie PCM byla původně vyvinuta pro kosmonauty na vyvažování teploty ve skafandrech. Materiál obsahuje mikroskopické kuličky, které udržují pevnou strukturu až do 37 °C. Jakmile teplota přesáhne 37 °C, kuličky zkapalní. Během tohoto procesu je pohlcováno teplo, což způsobí ochlazování kůže. Proces pak funguje i opačně.

Stejně jako si dnes můžeme koupit ponožky se stříbrem pro pohlcování pachu, tak si můžete pořídit ortézy, kterým není jedno, co cítí okolí uživatele ortézy. Technologie SKINGUARD® použitá u těchto ortéz sice zvyšuje jejich cenu, ale přináší antibakteriální účinek a značné snížení zápachu při delším nošení. Na mezinárodním trhu se setkáváme s originálními názvy různých prodyšných tkanin a jiných specialit v oblasti materiálů. Všechny v zásadě směřují ke stejnému cíli - 100% funkce a maximální komfort pro uživatele. Zde univerzální rada pro výběr neexistuje, ale s jistotou lze říci, že s kvalitou materiálu roste i cena produktu.

Často používané materiály u sportovních ortéz

SBR/Neopren - hřejivý a pružný materiál vysoké hustoty, který výborně pohlcuje nárazy. Je velice odolný a může být neomezeně prán bez ztráty pružnosti.

M-Vent - SBR/Neopren, který je proděravěný pro odvod vlhkosti a odvětrávání, čímž zachovává pocit sucha a tepla.

Kevlar® - mimořádně silný materiál z vláken odolných proti odření, vysokým teplotám a chemikáliím.

Duratec® - silný materiál z vláken odolných proti odření a vysokým teplotám.

Lycra® - velice roztažné, syntetické, elastomerové vlákno.

Coolmax® - originální funkční látka poskytující chladivý komfort s výborným odvodem vlhkosti. Vlákna použitá v látkách Coolmax, na rozdíl od běžně používaných polyesterových látek se standardními vlákny, zajišťují zvýšenou prodyšnost. Speciální vlastnosti látek Coolmax se zabudovávají přímo do vláken, aniž by vyžadovaly další chemické ošetření jako jiné látky.

Jak vybírat a nakupovat ortézy?

Při nákupu ortéz dochází k častému zaměňování sportovních ortéz za léčebné. Pravdou je, že se funkce ortéz někdy prolíná a spoustu léčebných ortéz lze použít i na sport. Zásadní rozdíl je v tom, že léčebné ortézy může předepsat odborný lékař za účelem léčby do doby plného vyléčení a sportovní ortézy ne. Sportující člověk je totiž považován za plně zdravého a úhrady ortotických pomůcek zdravotní pojišťovnou nejsou určeny jako podpora vykonávání sportovní aktivity, ale jako podpora léčby. Sportovní ortézy si tak můžeme koupit běžně v obchodech se sportovním zbožím. Zde však vázne znalost této problematiky a těžko Vám prodavačka ve sportu poradí, jakou ortézu máte při svých potížích zvolit.

Abyste se v tom lépe orientovali, přinášíme Vám celou sérii článků o nejčastějších postiženích, u kterých lze pomoci ortézami. U každého postižení bude laickým způsobem popsán daný problém, jak se projevuje a jak lze pomoci ortotickými pomůckami (můžete se začíst také do průvodce úrazy). V dnešním článku si povíme všeobecně něco k poraněním.


Mechanismy poranění

Poranění muskuloskeletárního systému lze hrubě rozdělit do dvou hlavních skupin:

  • poranění jako následek úrazu
  • poranění z přetížení

Poranění jako následek úrazu

Poranění jako následek úrazu má většinou konkrétní místo, kde k poranění došlo a relativně jasný léčebný plán. Běžně postiženými strukturami jsou kosti, svaly, šlachy, vazy a kloubní pouzdra.

Poranění z přetížení

Poranění z přetížení jsou způsobena nadměrným přidáním tréninkové zátěže v příliš krátkém časovém horizontu. Často jsou postiženy svaly, šlachy a jejich úpony a místa přechodu mezi svalem a šlachou. Úrazy z přetížení jsou ovlivněny vnitřními a vnějšími faktory (viz dále) a nemají vždy jasný původ vzniku. Jak diagnóza, tak léčba mohou být u těchto poranění obtížnější a vleklejší ve srovnání s poraněním na základě úrazu, a to právě vzhledem k nejasnému původu. Lidé často přehlíží první příznaky a předpokládají, že se vše vyléčí samovolně. Pokud však trénují dál navzdory zvyšující se bolesti, ztuhlosti a otoku, riskují, že postižení přejde do chronického stádia. Abychom neléčili pouze symptomy, je důležité identifikovat příčiny vzniku poranění, tzv. vnitřní a vnější faktory. Běžnými faktory, které mohou mít vliv na vznik poranění z přetížení jsou:

Vnitřní faktory

  • nedostatečná rehabilitace po předchozím poranění
  • zhoršená rovnováha/koordinace
  • snížená síla
  • svalová nerovnováha
  • narušená mobilita
  • hyperaktivita
  • špatné anatomické postavení
  • genetické predispozice
  • věk

Vnější faktory

  • nepravidelný trénink
  • jednostranný trénink
  • příliš rychlý nárůst tréninkové zátěže
  • nedostatečné zotavení
  • špatná technika pohybu
  • špatné vybavení
  • špatná obuv

Rady pro prevenci poranění

Pro zdravé a dlouhodobé provádění sportovních aktivit má obrovský význam fáze mezi jednotlivými tréninkovými jednotkami. Právě v této fázi dochází k regeneraci a sílení kostí, šlach a svalů. Neplatí tedy vždy čím více, tím lépe. Zde je několik základních rad pro snížení rizika poranění:

  • Mikro-pauzy - pokud je Vaše práce sedavá a opakující se, je velice důležité dělat krátké přestávky nebo vkládat lehká cvičení k prevenci přetížení.
  • Zahřátí před tréninkem - pro přípravu těla na náročnou zátěž bychom nikdy neměli opomenout zahřátí prostřednictvím lehkého cvičení.
  • Zklidnění po tréninku - lehké cvičení po tréninku je důležité pro odplavení odpadních látek metabolismu, jakou je například kyselina mléčná.
  • Strečink - trénink za účelem zvyšování, znovunabytí nebo udržování rozsahu pohybu ve svalech a kloubech, technik strečinku je několik, ale vždy je třeba protahovat zahřáté svalstvo.
  • Tréninková dávka - zvyšování stupně tréninku jak v jeho délce, tak intenzitě musí probíhat postupně a pravidelně.
  • Zotavení - pro docílení optimálního efektu tréninku je potřeba dostatečný odpočinek mezi tréninkovými jednotkami - jedině to dovoluje tělu zužitkovat trénink nejlepším možným způsobem.
  • Strava a pitný režim - správná strava a pitný režim je absolutní základ pro energizaci organismu a udržení jeho správné hydratace; v průběhu tréninku už nemáme šanci dohnat špatně rozvržené stravování v průběhu dne.
  • Obuv - výběr bot by měl být volen podle druhu aktivity a povrchu, kde je aktivita prováděna; například nikdy nekombinujeme boty na běh a chůzi, protože chodidla jsou rozdílně zatěžována; stejně tak nepotřebujeme tolik zpevněné boty pro kondiční běh jako na halové sporty, kde dochází k prudkým změnám pohybu.
  • Biomechanické stélky do bot - individuálně tvarované stélky do bot se používají při zhoršeném postavení chodidel, nebo pokud potřebujeme podpořit funkci bot.

V následujícím díle seriálu se již dostaneme k oblasti kotníku a popisu prvního poranění,
kterým bude distorze (podvrtnutí) kotníku, jeho instabilita, postižení vazů.
Samozřejmě bude zahrnovat i možnosti léčby a podpory vhodnými ortézami.


O autorovi...

Vladislav Marek pracuje již šestým rokem jako fyzioterapeut a ortotik-protetik se zaměřením na ortotické pomůcky ve firmě Otto Bock ČR, která má po světě 46 dceřiných společností a patří pod ni i švédská značka Rehband, jíž je výhradním distributorem pro ČR.

Od roku 1999 se aktivně věnuje fitness a kulturistice, má osvědčení fitness instruktora (Fitnet Brno, 2002) a v roce 2003 se účastnil juniorských soutěží v kulturistice. V průběhu studia fyzioterapie a krátce po jeho ukončení (do 2006) působil jako fitness instruktor a osobní trenér ve fitness centru. Nyní už si utišuje své absťáky po zvedání činek jen tak 3x týdně. :)

V oblasti ortotiky se aktuálně věnuje zejména individuální výrobě a pomoci lidem s různým stupněm ochrnutí, kde se více uplatňují jak znalosti z fyzioterapie, tak i práce ortoprotetického technika.




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 116 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie