Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

The Human Body: nejdokonalejší lekce anatomie - reportáž

Ronnie.cz > Medicína > Ostatní

"Přemýšlej." Jako kdybych tuhle větu vždycky zaslechla z úst tajemně sedící postavy, která mě v posledních měsících provází kdykoli, když sbíhám na Náměstí Míru pojízdné schody do metra. "Ale o čem?" ptám se sama sebe. Zarazím se a, jak schody sjíždí níž a níž, otáčím hlavu za mizející postavou a říkám si, jaké by to asi bylo setkat se s ní "tváří v tvář". Nejen metro, pražskou městskou hromadnou dopravu a ulice, ale i další kouty naší republiky "provází" tato podivně vyhlížející postava, z níž už zbyly jen kosti a svaly. Postava, která nás zve nejen na "nějakou" výstavu do Holešovic, ale zve nás také do světa anatomie, fyziologie, zve nás k sobě samým, do našich jednotlivých těl. Nabízí nám možnost zamyslet se nad naším životním stylem a dozvědět se něco o fungování tak složitého mechanismu, jímž je lidský organismus.

A protože anatomie a fyziologie jsou oblastmi, v nichž jsem se už na vysoké škole ráda "pitvala", o to víc rostl můj zájem tuto výstavu někdy navštívit. Netrvalo dlouho a vydala jsem se spolu se svými dvěma kolegy vstříc této dobrodružné cestě za poznáním lidského těla. A protože nám, jakožto novinářům, bylo povoleno v prvních dvou sekcích fotografovat a natáčet, tak jsme toho také patřičně využili. Michal Širůčka se tedy iniciativně ujal role kameramana, takže krátký sestřih videa na Vás čeká na konci tohoto mého povídání. Lucka Žemberyová sbalila foťák, aby pro Vás zachytila alespoň pár snímků, a já, abych také přispěla k dílu, Vám tu píšu těchto pár slov.

Celá výstava probíhá od 10. března do 17. června 2012 v Křižíkově pavilonu na Výstavišti v Praze. Svým rozsahem tak přesahuje vše, co bylo doposud v České republice k vidění. Devět sekcí, téměř 200 unikátních exponátů, mnoho zajímavých informací a jedinečná atmosféra, to už za návštěvu skutečně stojí. Úvodní galerie podává celkový přehled o lidském těle, druhá galerie nám otevírá pohled na kosterní a svalovou soustavu. Systém, který nám umožňuje dýchat, mluvit a zásobovat všechny buňky v těle kyslíkem, se nazývá dýchací soustava. Co se děje s potravou po rozkousání v ústech a jak dlouhá a spletitá je její cesta, než dojde k jejímu natrávení a vstřebání živin, je zobrazeno skrze exponáty v další sekci. Jedním z nejsložitějších systémů je bezpochyby nervová soustava tvořená jakýmsi centrem, které představuje mozek a páteřní mícha, a periferií, která rozvádí nervové vzruchy až do konečků našich končetin. Další galerií se všem návštěvníkům otevírá úchvatný pohled na skutečně vzácný exponát. Je jím tzv. Red man. Jak uvádí organizátoři výstavy: "Je to celotělový exponát demonstrující tisíce kilometrů žil a cév, jež vedou naším tělem. Tento exponát je zpracován trochu jinou metodou než klasickou plastinací, ale výsledek je opravdu neuvěřitelný - člověk složený pouze z cév a žil. Stejným způsobem je zpracovaný i exponát zachycující nervovou soustavu." I oběhový systém tak má co nabídnout. Rozmnožovací a vylučovací soustava předchází další sekci zachycující vývoj plodu, která zobrazuje vznik života na nejzákladnější úrovni. Poslední galerie, která výstavu uzavírá, je zaměřena na zdraví člověka a budoucnost.

Celotělové exponáty vystavené v různých polohách, ať už sedící, nebo zachycené během nějakého pohybu, jsou jistě nezapomenutelným zážitkem. Preparáty vystavené pod vitrínami s popisky nám zase dávají možnost detailního prozkoumání jednotlivých částí těla či orgánů. Už méně vábivý, ale i přesto zajímavý pohled se nám otevírá skrze patologické nálezy, ať už jsou to zčernalé plíce kuřáka, osteosarkom (nádor na kosti), nebo část srdeční aorty postižená aterosklerózou. Pořadatelé věří, že: "Lidé, kteří si detailně prohlédnou tyto exponáty, pocítí ke svému tělu větší zodpovědnost a změní svůj životní styl tak, aby se právě těmto chorobám pokusili vyhnout."

Pokud Vás tedy zajímá, jak Vaše tělo uvnitř vypadá a jak funguje, nebo se chcete dozvědět, jak se celá výstava připravovala, pak se určitě do 17. června běžte do pražských Holešovic podívat. Stojí to za to!


Výstava The Human Body - fotogalerie


Výstava The Human Body - video

2328
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

16.06.22:46kamča svátková - Na teto vystave jsem byla uz pred lety. A musim rict, ze d..
15.05.06:43refi - Byla to nádhera. Jen je tam hodně lidí. Člověku se pak zdá..
14.05.20:44balbi - zítra tam jedu, tak doufám, že to bude stát za to *1* Pro ..+1
14.05.18:54Cornero - Byl sem v patek pri slusnym vedru a zapach absolutne zadne..
14.05.18:16John Chipsa - Hele zápach absolutně žádnej, nic nebylo cejtit. Ale bylo ..
14.05.18:06Smile04 - kdybych nevedel (podle me jako vetsina lidi) ze jsou to fa..
14.05.17:44lordmate - hrůza *80* -1
14.05.17:41John Chipsa - jj prej jsou.....+1
14.05.17:30Darkkiller - ..ale někde jsem slyšel, že exponáty (těla) jsou především..+1
14.05.17:13John Chipsa - Teď jsem tam byl a super.-.....
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 114 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSoutěž o vstupenky na IFBB Diamond Cu...
Zodiak411 (22:27) • Mohl by taky pořadatel vysvětlit, proč se cena vstupného zvedla z původních 20 € (necel...
magazínIFBB Grand Prix Malta 2023 - kompletn...
jamenek (13:56) • A Patrik Šerý vybojoval pro Českou Republiku, Olomoucký kraj, a České dráhy, i přes vše...
magazínMichal Križánek - trénink zad a bicep...
jiiriik (10:50) • aspoň top 6 !!!!*79*
magazínIFBB Grand Prix Malta 2023 - kompletn...
Hockey1000 (08:35) • Tak to je s cílem aby pořadatelé, mezinárodní IFBB i národní federace vyddělali co nejv...
magazínDominik Kopečný a Pavel Červinka - tr...
koli78 (07:55) • super video Pavel je frajer, preju mu at se mu splni sen dostat se na olympii a hlavne...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie