Reklama:
1000 g proteinu Extrifit ZDARMA!
Extrémní akce na High Whey 80, ke každému 2270g balení dostanete druhé 1000g zdarma! Více zde.

Střípky ze světa... vědy:
Boj české vědy proti stárnutí

Ronnie.cz > Medicína > Věda a výzkum

Nová metoda českých vědců zefektivnila výrobu a užívání prostředku proti stárnutí. Účinnou látku pomocí rotace navlékli na nanovlákna. Tímto způsobem se látka glutathion lépe v organismu vstřebá a současně bude její výroba mnohem lacinější. Glutathion neboli GSH je hlavní intracelulární antioxidant, který se nachází v různých buňkách v koncentraci řádově mmol/l. Patří k nejsilnějším antioxidantům, protože má silné tlumící účinky proti vzniku volných radikálů. Jedná se o tripeptid, jenž se účastní reakcí katalyzovaných několika enzymy. Podílí se rovněž na regeneraci vitamínu E a umožňuje tak jeho antioxidační působení při ochraně buněčných membrán a lipoproteinů.

Oxidační stres vede ke snížení koncentrace GSH a k poklesu poměru redukované a oxidované formy glutathionu (GSH/GSSG). Nízký obsah GSH způsobuje stárnutí kůže a některé nemoci zažívacího ústrojí. Nachází se v buňkách živočichů a většiny rostlin i v bakteriích. Je přítomen v mase, zelenině i ovoci.

GSH se proto používá v mnoha potravinových doplňcích. Problémem je ale jeho velmi omezená vstřebatelnost ze zažívacího traktu. Proto se hledají takové formy, aby látka měla vyšší vstřebatelnost a využitelnost v organismu. Zdá se, že jednou z takových forem budou i nanovlákna vyvinutá českými vědci, která by mohla umožnit přímé vstřebávání GSH ze sliznic ústní dutiny. Nanovlákna mají průměr menší než 1000 popřípadě 100 nanometrů.

Snadno vstřebatelná nanovlákna obsahující GSH vyrobili pomocí zařízení, které pracuje na principu rotujícího zvonu. „S odstředivou technologií mohou být nanovlákna vyráběna v podobě tenké vrstvy, nebo hmoty strukturou připomínající velmi jemnou vatu,“ řekl odpovědný řešitel projektu Róbert Hromádka. Technologie výroby nanovláken založená na odstředivém principu je rychlejší a méně nákladná než dosavadní elektrospining, což je proces využívající silného elektrického pole. Vědci ji vyvinuli s podporou českého ministerstva průmyslu a obchodu.

Vědci zkoumají GSH také v souvislosti s ochranou před ionizačním zářením a chemoterapií. Ionizační záření má význam u medicíny katastrof, nebo v každodenním životě při lékařských vyšetřeních s použitím vysokých dávek rentgenového záření. Pozitivní účinky přidávání GSH do potravy byly klinicky ověřeny.


Převzatý článek
Autor: Markéta Slomková
Zdroj: 21. století
Použito se svolením vydavatele.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 63 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosh Wade už začal pracovat na zlepše...
70mMyW!53 (22:09) • na Olympii zkoncil tam kde mel, vzhledem k tomu kde koncil na soutezich pred Olympi......
magazínJan Kareš: "Mám lepší formu než ve dv...
Maj0 Lipták (08:58) • Je najlepší v tom čo robí, o tom žiadna :)
magazínPetr Petráš si došel na Big Dogs 3 pr...
IronAndrew (05:12) • Pane Vacku tak to je paráda. Kdyby, ale byl už dneska tak slibuji, že bych si nakoupil...
magazínPetr Petráš si došel na Big Dogs 3 pr...
PavelV (23:20) • V pondělí bude velký rozhovor na Extrifitu, kde Petr popíše jednotlivé pokusy.
magazínPetr Petráš si došel na Big Dogs 3 pr...
IronAndrew (21:34) • Tak to ještě díky za další informaci navíc. Určitě měli by sportovci vědět kdy nastoupí...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra