Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Experiment: Krysy odnaučily děti jíst brambůrky

Ronnie.cz > Medicína > Věda a výzkum

Máte rádi chipsy? Jestliže patříte k milovníkům chroupání slaných či jinak kořeněných, dozlatova osmažených brambůrků, pak se podívejte na video na konci článku. Překlad videa Vám nabízíme pod čarou.


Ukrajinští učitelé vymysleli, jak jednou provždy odnaučit děti nezdravému stravování. Společně se žáky provedli experiment, v němž krmili krysy chipsy, hranolky a kořeněnými pochoutkami, to vše pod každodenním dozorem. Jak tento pokus dopadl?

Tento experiment se rozhodla udělat učitelka chemie a základů zdraví Taťjana Dejnega po výsledcích lékařského vyšetření žáků, kde každý třetí žák měl problém se žaludkem. Žádné vysvětlování, proč by neměli jíst škodlivou stravu, na teenagery nezabíralo, proto se ve třídě objevil jakýsi koutek se zvířaty. Učitelka si prý je jista, že když žáci experiment provedli a sami na vlastní oči viděli výsledky, tak oni a v budoucnu ani jejich děti nebudou více tyto škodlivé potraviny jíst.

Všichni společně koupili od zemědělské univerzity bílé laboratorní krysy a rozdělili je na čtyři skupiny. Krysy z první skupiny krmili chipsy, hlodavci z druhé měli kořeněné chlebové suchary, ve třetí skupině dostávali zeleninu s přísadami a pro čtvrtou skupinu žák Sergej sám sestavil jídelníček, který obsahoval čerstvou mrkev ze zahrady rodičů a pšenici, kterou Sergej vypěstoval. Neobsahovala tedy žádné pesticidy.

Ve čtvrté, Sergejově skupině byly krysy stále plné energie a hravosti. Na to, co se stalo s ostatními hlodavci, žáci vzpomínají s hrůzou. Krysy vydržely pouhých dvacet dnů nezdravého stravování. Jak vypráví žákyně Taťjana Sagajdak: "Viděli jsme, jak krysy, které jedly chipsy, najednou byly téměř plešaté, měly zavřené oči. Bylo nám jich líto, a proto jsme se rozhodli zastavit experiment. Po této zkušenosti už regály, kde nabízejí toto zboží, raději obcházím."

Experiment velmi pečlivě sledovali na zemědělské univerzitě, veškeré změny u hlodavců zaznamenávali a zvířata fotili. Později bylo zjištěno, že u těch hlodavců, kteří jedli nezdravé jídlo, došlo k poruše trávení, zhoršení zraku a jejich játra se začala rozkládat. V novinách se objevila informace obviňující učitelku chemie z týrání zvířat, ale pokus, který přiměl spoustu mladých lidí odmítnout nezdravou stravu, se prováděl mimo školní výuku, s povolením rodičů a ředitele školy. I sami žáci tvrdí, že jiné důvody by nebyly tak přesvědčivé a že jim je samozřejmě krys líto, ale faktem zůstává, že tyto potraviny běžně jedí i lidé.

Teď se žáci chystají zúčastnit se natáčení filmu o škodlivosti fastfoodů. Díky neobvyklému experimentu projevili zájem také ukrajinští vědci, kteří jsou přesvědčeni, že právě toto je způsob, jak dětem vysvětlit, že nemají konzumovat nezdravé potraviny. Jiné metody nebyly totiž doposud vůbec účinné.


Jak odnaučit děti jíst nezdravé jídlo
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.01.17:32Mablung - No, tendenčně zaměřené. Ono to bylo asi hodně účinné, což ..
22.01.13:14Matheus - je to zase tendenčně zaměřený pokus. Trošku mito připomína..+4
22.01.11:08seanito - že až zdevastováním zdraví nebo života krysy si lidé uvědo..+5
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSoutěž o vstupenky na IFBB Diamond Cu...
Zodiak411 (22:27) • Mohl by taky pořadatel vysvětlit, proč se cena vstupného zvedla z původních 20 € (necel...
magazínIFBB Grand Prix Malta 2023 - kompletn...
jamenek (13:56) • A Patrik Šerý vybojoval pro Českou Republiku, Olomoucký kraj, a České dráhy, i přes vše...
magazínMichal Križánek - trénink zad a bicep...
jiiriik (10:50) • aspoň top 6 !!!!*79*
magazínIFBB Grand Prix Malta 2023 - kompletn...
Hockey1000 (08:35) • Tak to je s cílem aby pořadatelé, mezinárodní IFBB i národní federace vyddělali co nejv...
magazínDominik Kopečný a Pavel Červinka - tr...
koli78 (07:55) • super video Pavel je frajer, preju mu at se mu splni sen dostat se na olympii a hlavne...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie