Reklama:

Kineziotaping očima sportovního maséra Jana Čermáka

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Jan Čermák je povoláním masér, který umí svým klientům ulevit nejen masáží, ale i metodou zvanou kineziotaping. Chodí za ním nejčastěji sportovci, které tejpuje kvůli zranění či bolestivému svalovému přetížení, dalším umně nalepenou pružnou páskou pomáhá k lepší regeneraci, kvalitnějšímu tréninku či méně úmorným dlouhým přeletům na soutěžní klání.

Ovšem i nesportovci, kteří se dlouze hrbí u počítačů a trpí bolestmi zad, se dočkají úlevy z rukou tohoto mistra tejpu, který sleduje přístupy svých kolegů po celém světě, učí se od nich a všechny metody pečlivě zkouší i na sobě samém a na svých blízkých.

O kineziotapingu je poslední dobou čím dál víc slyšet a hlavně je také na sportující i nesportující veřejnosti čím dál častěji vidět. Můžeš, Honzo, jednoduše vysvětlit, o co jde?

Kineziotaping je rehabilitační a relaxační metoda, která používá pro zlepšení zdravotních problémů pružné lepicí pásky - kineziotapy.

Využívají se tyto pružné tejpy jinak než ty pevné, které se používají např. na omezení hybnosti kloubu po úraze?

I kineziotape má svůj doraz, takže pokud se natáhne na maximum, může posloužit i jako pevný tejp. Ovšem filozofie kineziotapingu je založena právě na pružnosti pásky, která se svými mechanickými vlastnostmi podobá kůži.

Při jakých problémech se kineziotaping používá?

Využití je široké, záleží na tom, co je potřeba s tkání nebo se svalem dělat. Obecně se dá říci, že podle toho, jak se tejp nalepí, může práci svalů buď podporovat, nebo jí bránit. Podle toho pak sval buď relaxuje, nebo se aktivuje. Kineziotaping tedy může pomoci v prevenci úrazů, k terapii úrazů, ulevuje při bolestech zad, použít se dá i ke korekci vadného držení těla. Zlepšit může i proudění lymfy v místě nalepení, čímž přispívá k lepší látkové výměně ve svalech i kloubech. Pevnější forma tejpu se dá krátkodobě využít při tréninku nebo při soutěžním výkonu.

Může se tejping používat při závodech vzhledem k tomu, že v některých sportech asi může přispět k lepším výkonům?

Tejp samozřejmě může pomoci, ale třeba v silovém trojboji rozhodčí jednoduché tejpy běžně tolerují.

S jakými problémy za tebou lidé chodí nejčastěji?

Nejčastěji jsou to jednoznačně přetížené svaly. Většinou se jedná o sportovce, kterým kineziotaping pomáhá s regenerací "slabších článků", takže mohou buď zvýšit trénink těchto partií, nebo jim tejp umožní trénovat s částí těla, která by jinak ve stavu, v kterém je, vůbec tréninku schopná nebyla.

Je to ale správně? Nemělo by se tělo poslouchat a dopřát mu klid, když si o to říká bolestí? Ty takhle vlastně člověku pomůžeš, aby mohl cvičit i přes bolest.

Já mu pomohu, aby se nezranil, když už bude cvičit. Výpadky v tréninku člověka hodně sundají, takže se je sportovci samozřejmě snaží eliminovat.

Dokážeš rozlišit, kdy ještě můžeš kineziotape na podporu problematické partie použít a kdy už je stav tak vážný, že opravdu nepomůže nic jiného než klid?

To už poznám, i když samozřejmě stav nejlépe posoudí ortoped.

Jaké partie nejčastěji tejpuješ?

Nejčastěji jsou to klouby, tedy ramena, lokty, kolena, kotníky, často i krk.

Může kineziotape pomoci jako doplňková léčba při současně probíhající rehabilitaci?

Může pomoci, ale co je potřeba docvičit, to se musí docvičit a není žádný zázrak, který by to nahradil.

Kdo u nás vlastně obvykle nejčastěji provádí kineziotaping?

Nejčastěji jsou to fyzioterapeuté a maséři.

Pokud člověk dochází na rehabilitaci k fyzioterapeutovi a na kineziotaping třeba k tobě jakožto k masérovi, nedochází k nějakým profesním střetům?

Já myslím, že když je dobrý jak fyzioterapeut, tak i člověk, který provádí kineziotaping, chtějí oba to samé. Budu-li mluvit za sebe, když vidím, jak pracuje fyzioterapeut, snažím se ho svým tejpem podpořit. Někteří lidé se bojí, že tejpem vyjádří nedůvěru ke svému fyzioterapeutovi, ale já myslím, že taková obava je zbytečná. Alespoň já osobně jsem se zatím nesetkal s žádnou negativní reakcí nebo s tím, že by fyzioterapeut řekl, že můj tejp je špatný. Zato jsem slyšel, že mám zajímavý přístup, jelikož ten se dá z konstrukce tejpu vyčíst.

Navíc neexistuje pouze jedno správné nalepení pásky pro danou část těla, to musí vycházet z mechaniky přetížení. Já osobně nejdříve začínám obecnou technikou, která mi pomůže s otokem a těmi nejjasnějšími problémy partie, časem se ale na daném kloubu či svalu propracuji ke specifické technice, která je vhodná právě pro toho konkrétního klienta.

Zatím jsme mluvili o využití kineziotapingu při problémech pohybového aparátu, ale dá se použít i při jiných zdravotních obtížích?

Určitě. Kineziotaping může pomoci zlepšit trávení, ulevuje při rýmě, při zánětu středního ucha, to jsem si vyzkoušel na vlastní dcerce, pomáhá zmírňovat i menstruační bolesti, což jsem si zase vyzkoušel na manželce. Ta si sice občas stejně nakonec prášek vezme, ale někdy tejp stačí, což je fajn, protože je to mnohem šetrnější metoda. Úplně skvěle pak funguje tejpování v těhotenství, kdy uleví zádům nebo poslouží jako podpora břicha.

U těhotenství se to asi nestane, ale nevzniká psychická závislost na tejpu ve sportu, zejména při použití po úraze?

To jsem v ragby viděl mnohokrát, že si hráč tejpoval koleno třeba ještě dva roky po operaci.

Nevadí, že partie nefunguje sama, ale stále s podporou?

Kineziotape není díky své veliké roztažnosti velkou oporou, pohybu nijak nebrání, funguje jen tak, že se svaly pod ním stáhnou. Žádný tah cítit není, takže nijak neškodí.

Jak dlouho nalepený tejp vydrží?

Běžně tři až sedm dní, často i déle.

Když je tejp na kůži takhle dlouho, nezpůsobuje podráždění, nebo alergie?

Ne, je to velmi dobře vymyšlené. Lepidlo nedráždí a na lepicí ploše je naneseno v proužcích, takže pod páskou může cirkulovat vzduch. Místo pod tejpem by se ale nemělo holit, chloupky je vhodnější ostříhat, jinak by mohly zarůstat, což není právě příjemné. Kůži by se pak měl dát mezi jednotlivými aplikacemi tejpu určitý čas, aby si odpočinula.

Na sportovištích jsou vidět lidé otejpovaní páskami různých barev i potisků. Jsou mezi páskami nějaké rozdíly, nebo se liší jen designem?

Kineziotape je v podstatě jeden, může se jen trochu lišit pružností v závislosti na značce. Nejčastěji se používá páska v šířce 5 cm, ovšem prodávají se i jiné rozměry nebo tejpy předsekané. Ty se ale dají z běžného pěticentimetrového tejpu lehce vyrobit.

Takže barvičky jsou čistě estetická záležitost.

Původně byla jen růžová a tyrkysová, podle Japonců hřejivá a chladivá, tedy aktivační a relaxační. Užití těchto dvou barev mělo a má obrovský význam třeba na kurzech, kde když si člověk tejpování vyfotí, je mu přesně jasné, jakou má která páska funkci. Jinak se ale tejpuje barvou, jakou kdo chce. U ragbistů většinou tejpuji v barvě dresu, nebo v tělové barvě, aby bolavé místo nefungovalo jako terč, tělový tejp se hodí i v případě, že má někdo dress code a potřebuje mít třeba zalepený krk. Jinak já osobně jsem velice spokojený s výběrem tejpů v barvách dle ročního období.

To znamená barevnější v létě, méně barevné v zimě?

Tak. Barvy oblečení totiž často korespondují s ročním obdobím, takže pak sedí i tejpy. Jednou jsem ale v čase olympiády zatejpoval klienta - lezce červeno-modro-bíle a ten s tím sklidil na stěně velký úspěch. (smích)

Takže tejp může být tak trochu i umělecké dílo.

Snažím se. Beru to trochu jako výzvu, takže můj tejp musí opravdu dobře vypadat.

Jak to myslíš?

Konstrukce tejpu vychází z funkce, kterou má mít. Když se snažím jeho funkci vyhnat do maxima, je to na něm i vidět.

Může to být třeba i tak, že se dá na tejpu poznat, kdo ho dělal? Že má každý člověk, který se tapingu vážně věnuje, určitý svůj rukopis?

Může používat nějakou netradiční vychytávku, podle které se pozná... Mně se třeba jednou stalo, že dvě slečny na sobě vzájemně poznaly, že jsem je tejpoval já.

Mohou si jednoduché tejpy nalepit lidé sami, aniž by si ublížili?

Určitě, právě tejpování přetížených svalů je podle mě jedno z nejjednodušších a každý ho zvládne sám, i když za tohle mě asi ti, kteří z toho dělají velký byznys, zakousnou. (smích) Právě kvůli byznysu je informací o kineziotapingu poskrovnu a tvrdí se, že člověk se nemůže zatejpovat sám, protože by si mohl přivodit zranění. To já si nemyslím. Pokud se taping provede špatně, je to jasné do 10 minut, protože obtíže se začnou zhoršovat. Zde totiž neplatí, že nejdřív to bolí a pak pomáhá, tejp musí přinést úlevu hned.

Máš nějakou zpětnou vazbu od svých klientů, abys věděl, že kineziotaping opravdu funguje a že ho děláš dobře?

Lidé se ke mně vrací, protože cítí, že jim kineziotaping pomáhá. Navíc já stejně všechno zkouším i na sobě, abych věděl, jak to funguje.

No jo, jenže ty nemáš ty bolesti jako lidé, kteří k tobě chodí.

Tak já si to ragby také občas zahraji a tam se vždycky něco podělá... (smích)


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

05.07.13:23Cony - Mohu Honzu jen doporučit mě pomáhá celou přípravu. Najdete..
22.06.11:46zerze - Honza je borec, doporucuji.
22.06.10:25eschaia - Hlavně v CF se musí s tejpem... jinak není člověk cool :)+1
21.06.12:39meesha - Doporučuju *1* +1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra