Reklama:
Silný 90% tribulus Extrifit 1+1!
Extrémní akce na oblíbený anabolizér. Více zde.

FMS - otestujte svůj pohyb
a odhalte své slabiny

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Než prozradím, co se skrývá pod zkratkou FMS™, dovolím si Vám na úvod tohoto článku položit několik jednoduchých otázek: "Koho z Vás při sportování nebo běžné denní činnosti něco bolí? A kolik z Vás dále tato bolest omezuje natolik, že nejste schopni podávat takové výkony, jaké byste si přáli, nebo ještě hůře - nejste schopni cvičit vůbec, např. došlo u Vás ke zranění?" Nezáleží na tom, zda jste profesionální sportovec, nebo sportujete jen pro radost. Myslím, že odpověď bude u většiny pozitivní. Pokud byla Vaše odpověď ano, pak se zeptám znovu: "Jak dlouho trvalo, než jste dosáhli původní výkonnosti, kterou jste měli před případným zraněním?" Odpověď na tuto otázku už nebude tak jednoduchá, protože je třeba brát na vědomí závažnost zranění. Záležet bude také na kvalitě absolvované rehabilitace a dalších faktorech. Troufnu si říci, že tato doba byla dlouhá a vynaložené úsilí značné, abyste dosáhli stejné výkonnostní úrovně. Pro některé profesionální sportovce zranění znamená předčasné ukončení jejich kariéry. I když se jim podaří "comeback", mnohdy už nejsou tam, kde by chtěli být. Jsou samozřejmě i výjimky. Takových však mnoho není. Jak ale zraněním předcházet a co nejvíce eliminovat možnost jejich vzniku? Z čeho pramení časté problémy s pohybovým aparátem?

V další části článku Vám představím koncept FMS™, který lze využít jako účinný nástroj k odhalení různých pohybových omezení Vašeho těla, a také odpovím na předchozí otázky.

Co je FMS™ diagnostika pohybu?

FMS™ (Functional Movement Systems) je systém, pomocí něhož je možné odhalit, diagnostikovat a následně odstranit "nedostatky", které mohou vést k pozdějším problémům s pohybovým aparátem. FMS™ byl navržen na principu hodnocení jednotlivých pohybových vzorů vyskytujících se při sportu nebo v běžném životě. Původní myšlenka byla používat tento systém jako hodnotící prvek pro vysokoškolské atlety. Oficiálně byl představen v roce 1995 v USA. Jeho finálnímu vzhledu však předcházel několikaletý výzkum a testování, aby mohl být celý koncept uveden na trh v dnešní podobě. U zrodu stál jeden z nejznámějších amerických specialistů na prevenci zranění Gray Cook. Gray Cook je mimo jiné certifikovaný silový a kondiční trenér a RKC (Russian Kettlebell Certification) kouč. Druhou významnou osobností v celém konceptu je Lee Burton. Lee Burton se dlouhodobě zaměřuje na trénování atletů, přičemž hojně využívá zmiňovaného konceptu. S oběma pány jsem měl možnost se osobně setkat na akci Functional Movement Summit v Holandsku, kde jsem zároveň absolvoval i certifikační školení FMS™ Level 1 a 2. Mohu potvrdit, že se jedná o opravdové profesionály. Za dobu od jeho vzniku byl pozměněn pouze jediný test. Ten byl nahrazen jiným, podle autorů pravděpodobně účelnějším. Co se však výrazně změnilo a prošlo razantními obměnami, byl systém korektivních cvičení, který má za úkol pomoci testovanému jedinci k dosažení optimálních výsledků a snížit rizika dalších zranění.

Popis skladby FMS™ diagnostiky pohybu

Nyní přejdu k samotnému popisu FMS™ screeningu (Functional Movement Screen). Celý test se skládá ze sedmi dílčích testů, které hodnotí Vaše pohybové vzory a také motorickou kontrolu při jejich provádění. Výčet je následující:

 • Pohybový vzor hlubokého dřepu
 • Pohybový vzor simulace výkroku přes překážku
 • Pohybový vzor výpadu
 • Pohybový vzor ramenní mobility
 • Pohybový vzor aktivního zdvihu nohou
 • Pohybový vzor trupové stability (simulace kliku)
 • Pohybový vzor rotační stability

Bodové hodnocení FMS™ diagnostiky pohybu

Každý z testů je následně bodově (0, 1, 2, 3) ohodnocen a dle výsledného počtu dosažených bodů a odhalených limitů jsou stanovena odpovídající cvičení. Zmínit také musím, co znamenají jednotlivá čísla u bodového hodnocení.

 • 0 dosažených bodů po vykonání jednotlivého testu znamená, že testovaný během provádění pohybu cítil bolest. V takovém případě je klient odeslán k dalšímu specialistovi (lékař, fyzioterapeut atp.), kde podstoupí nezbytná podrobná vyšetření.

 • 1 dosažený bod nám říká, že testovaný nebyl téměř schopen provést daný pohyb, respektive od "ideálního vzoru" byl velmi vzdálen.

 • 2 dosažené body znamenají, že klient provedl daný test jen s malými odchylkami. Pro běžnou populaci a pro velké procento klientů, kteří nejsou vrcholovými sportovci, je toto bodové ohodnocení dostačující.

 • 3 dosažené body, tedy plný počet za jednotlivý test, vypovídají o bezchybném provedení daného testu. Tohoto výsledku by měli dosahovat především vrcholoví sportovci, pokud nechtějí čelit riziku zranění. Pro úplnost musím dodat, že ne každému zranění se dá účinně předcházet, např. nečekanému střetu s protihráčem se mnohdy zabránit nedá.

Kormě sedmi testů, které hodnotí pohyb, existují ještě další tři. Za úkol mají odhalit bolest, jedná se o tzv. clearing tests. Celkem, jak už jste si určitě spočítali, je možné získat 21 bodů. Tento výsledek je považován za vynikající. Daný klient však nesmí "usnout na vavřínech" a musí se neustále zdokonalovat ve svých pohybech. Má však dobré základy k tomu, aby byl následný progres rychlejší. Pro většinu rekreačních sportovců nebo běžnou populaci stačí získat 14 bodů. Toto je také hranice, pod kterou by se žádný testovaný neměl dostat. Pokud se tak stane, rozhodně by měl věnovat maximální pozornost korektivním cvičením, která mu navrhne FMS™ specialista. Systém bodování byl navržen samotnými autory, kteří se ho snažili udělat co nejvíce přehledný a srozumitelný tak, aby ho pochopil opravdu každý. Není zde potřeba hledat žádné složitosti. Na závěr tohoto odstavce bych ještě podotkl, že u vybraných testů je zvlášť hodnocena levá a pravá strana těla - pro případ jednostranného zatížení nebo dominance jedné poloviny těla atp.

Proč je důležité podstoupit FMS™ diagnostiku pohybu?

Někteří se možná budou ptát: "K čemu mi tento test vlastně bude? Co získám, když ho podstoupím?" Odpovím co možná nejjasněji. Pokud chcete vykazovat určitou výkonnost a dále se dlouhodobě zlepšovat bez velkého rizika zranění, pak by tyto testy pohybu měly být neoddiskutovatelnou součástí Vaší přípravy. Dennodenně mám možnost ve fitness centru sledovat, s jakou "technikou" jeho návštěvníci cvičí a jaké svaly zapojují při daných pohybech. Někdy je až komické sledovat, čeho všeho jsou schopni, jen aby zvedli maximální závaží a cítili se "dobře". Tímto vším se jen násobí pravděpodobnost, že za nějaký čas budou mít problémy se svým tělem. V rozhovoru, na který jsem nedávno narazil, prof. Pavel Kolář upozorňoval na to, že je velký důraz kladen především na výkonnostní stránku sportu. Již od mládežnických kategorií si děti zažívají špatné pohybové návyky, které si následně zafixují a nesou dále do budoucího života. Právě v tomto období je ideální odhalit tyto "nešvary" a zařazovat nápravná cvičení. A co získáte, když test podstoupíte? Dle výsledného skóre bude přesně podle limitů, které byly zjištěny, sestaven plán korektivních cvičení. Takto sestavený trénink povede k následnému znovuobnovení správných pohybových vzorů. Jednoduše řečeno - přestanete škodit svému vlastnímu tělu.

Mé zkušenosti a postřehy s FMS™ diagnostikou pohybu

Tento článek jsem se rozhodl napsat až v tuto chvíli, kdy mám za sebou téměř tři čtvrtě roku testování mých klientů, kteří se odhodlali tuto "novinku" u nás v České republice vyzkoušet. Testy vypadají na první pohled jednoduše. Řeknete si, že dřep přece umí udělat každý, ne? Byli byste překvapeni, jak je to pro mnohé obtížné a na kolik věcí si musí dát FMS™ specialista pozor při hodnocení. Hodnotí totiž jednotlivé segmenty těla (kotníky, kolena, kyčle a další). I když mnohdy klienti neví, co je čeká, a někteří jsou dokonce skeptičtí, tak bývají nakonec vděční za to, že měli možnost být otestováni. Test podstupují jak běžní klienti - "nesportovci", tak i ti, kteří cvičí velmi často. I v tomto směru jsou výsledky zajímavé. Ne pokaždé se stane, že lépe dopadne ten, kdo sportuje více, než ten, kdo neportuje vůbec. Na závěr celého článku bych chtěl upozornit, že i tento typ diagnostiky má své drobné "mouchy". Z mých zkušeností se jedná o vynikající nástroj, jak testovat pohyb a pohybové vzory. Ideální je však jej kombinovat, například s diagnostikou pohybového aparátu a různými svalovými testy. O klientovi je potřeba mít co nejvíce informací, aby byl následný progres co nejefektivnější.


Jak diagnostika probíhá


Použité prameny a literatura:
Výukové materiály FMS™ Level 1 & 2
http://vojtechmeier.cz/index.php?str=fotogalerie
http://fastphysicaltherapy.com/files/2014/04/fmssystemslogo-1.jpg


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJ&M podcast: Jak dopadne Mr. Olympia 2021?
Neutralni typ (15:30) • Z toho jak muze vysledek ovlivnit narodnost nebo jazyk je mi na zvraceni, ovlivni vysle...
magazínJ&M podcast: Jak dopadne Mr. Olympia 2021?
Neutralni typ (14:39) • no co se tyce siluety je jasnym vitezem aspon pro me Wolf,ale ten zel Olympii nevyhral,...
magazínJ&M podcast: Jak dopadne Mr. Olympia 2021?
maxpoint97 (14:30) • A když bude Jari hodnej, tak sem určitě hodí screen Curryho z Olympie 2019, když vylejz...
magazínJ&M podcast: Jak dopadne Mr. Olympia 2021?
maxpoint97 (14:23) • Chlapi, jdu se zastat svého `bratra ve zbrani` 😁 Myslím, že se tu pletou dva pojmy -...
magazínJ&M podcast: Jak dopadne Mr. Olympia 2021?
Neutralni typ (12:53) • jako jen v zakladnim postoji? Tak to Coleman ze predu a Yates ze zadu.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie