Reklama:

Recenze: Masáže - anatomie

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Informace nakladatelství:

Tato kniha Vás provede světem relaxace a příjemných pocitů. Postupně si osvojíte základní hmaty, naučíte se sestavit kompletní plán masáží a pak můžete svým blízkým v klidu domova poskytnout ozdravnou či úlevnou masáž. Využijete celou řadu doteků a metod, jež lze použít na celé tělo. Naleznete zde i užitečné návody, jak předcházet poraněním a vytěžit z masáže co nejvíce. Fotografie a ilustrace odhalují, jakým způsobem se svaly masírují, a krok po krůčku ukazují, jak správnou kombinací hmatů dosáhnout uvolněného a zdravého těla. Vzhledem k názorným anatomickým popisům se tato publikace dá použít i jako výukový materiál pro budoucí maséry. Součástí knihy je velký barevný plakát, jenž Vás seznámí s anatomií a s klíčovými masážními hmaty pro každou část těla.

Autorka Dr. Abby Ellsworth je odbornicí na pilates a fyzioterapii, Peggy Altman vlastní licenci na provádění terapeutických masáží.

Také chodíte tak rádi na masáže? Plácnout sebou někde na masážním stole, nechat se unášet příjemnou hudbou a vnímat uklidňující atmosféru vonných olejů a planoucích svíček a přitom cítit, jak po Vašem těle přejíždějí zkušené ruce maséra. Konečně se Vám někdo 100% věnuje, konečně nemusíte na nic myslet, nic dělat, nikam chodit. Jen ležíte, relaxujete a děláte zároveň něco prospěšného pro své tělo, pro své unavené svaly. Masáže právě proto ve většině případů milujeme.

Kvůli bolestem zad často lidé přicházejí do ordinací fyzioterapeutů nebo jinak vyškolených masérů, od nichž čekají mnohdy trochu nereálné výsledky.

V publikaci, kterou jsem před nedávnem otevřela a kterou bych Vám zde chtěla představit, se v jednom z prvních odstavců píše: "Bolí Vás záda? Bolest může mít mnoho příčin: stres, špatné držení těla při stání či sezení u počítače, nošení těžkých zavazadel, zvedání těžkých břemen, řízení, nošení těžkých kabelek, chůze na vysokých podpatcích a na vině může být i chůze v takzvaných žabkách. Masáž pomáhá uvolnit svaly a přináší úlevu od bolesti zad." Nutně mi ale na mysl přichází otázka - není lepší odstranit "příčinu" této bolesti (pokud to lze a nejedná se o zdravotní komplikaci, která bolest způsobuje) než si dopřát jen dočasné odstranění našich problémů? Jasně, mnoho věcí se třeba příliš ovlivnit nedá. Ale co taková žena, které okrasný tukový polštář vytváří vcelku slušný nárazník při střetu s předměty nenadále postavenými do cesty a která pro bolesti zad zavítá na rehabilitační kliniku se slovy - potřebuju masáž, pomáhá mi. Skutečně? Není lepší nejprve odstranit obezitu, naučit se správným pohybovým stereotypům a pokusit se ulevit od bolestí natrvalo? Jenže to za Vás nikdo neudělá. Fyzioterapie bohudík není jen o masážích a jsou mezi erudovanými jedinci i tací, kteří masáže neprovádějí jen tak, jak na běžícím pásu, a jednoduše Vás s masážemi odmítnou, pokud vidí, že jsou pro Vás z rehabilitačního hlediska vcelku bezvýznamné. Není lepší přestat si ničit nohy chozením po asfaltových chodnících v žabkách či módních balerínách? Nebo naopak v druhém extrému na vysokých jehlách či dnes tak oblíbených botách na vysoké platformě nebo na klínku. A když už tedy "musíme" takové boty mít, tak si alespoň doma ve volných chvílích nožní klenbu posilujme.Masáže tím nechci odsuzovat, ale jejich význam je pro mě spjat víceméně s wellness procedurami, které Vám umožní uvolnit se, přinesou Vám dobrý pocit, mají v určitých případech i léčebný účinek, sportovcům pomohou od bolavých, namožených svalů. Ale téma masáží je věc názoru. Každopádně pokud rádi masírujete, chcete se masážím naučit nebo Vás to jednoduše jen zajímá, pak je tady pro Vás publikace Masáže - anatomie, která Vám krok po kroku vysvětlí základní principy švédské masáže.

Tato publikace mající více jak 150 stránek je obsahově rozdělena do pěti celků: horní část těla - zadní (tedy záda, spodní část zad), spodní část těla - zadní (hýždě, dolní končetiny, chodidla), spodní část těla - přední (chodidla, holeně), horní část těla - přední (břicho a hruď, paže a ramena, ruce), hlava (šíje, tvář, hlava). Na samý závěr publikace je v přehledu uvedena cílená masáž. Pokud nemáte čas na masáž celého těla, vyberte si pouze určitou část a té se věnujte. Na posledních stránkách nechybí ani česko-latinský slovník jednotlivých svalů, s nimiž jste se v publikaci setkali.

Pokud byste se rádi masážím věnovali doma, je potřeba si vytvořit vhodné prostředí, které by bylo příjemné jak Vám v pozici maséra, tak masírované osobě. Jak na to Vám poradí autoři knihy v kapitole Základy. Dozvíte se "co mít po ruce, jak vytvořit vhodnou atmosféru a který olej je nejvhodnější".

Každá kapitola, která se věnuje dané svalové oblasti, je doplněna mnoha ukázkovými fotografiemi a anatomickými ilustracemi s popisy. Každá masážní technika je zde pečlivě popsána a v odstavci odkázáno číslicí na patřičnou fotografii, k níž se text vztahuje. Šipky na fotografii znázorňují směr pohybu dlaně maséra. Během čtení textu narazíte občas na rámečky s varováním, které Vás upozorní na možná rizika, na co byste měli dávat pozor nebo kdy masáž dané partie raději neprovádět. Šedo-modré rámečky pak přinášejí tipy, jak klientovi dopřát větší pohodlí, dozvíte se v nich něco víc o konkrétních masážních hmatech nebo si rozšíříte své znalosti o další vědomosti související s masážemi. V rámci celkového textu je zde také několik rad a tipů, jak jednotlivé masérské hmaty provádět, abyste co nejméně namáhali např. rameno či záda, aby postavení k masérskému stolu bylo pro Vás co nejpohodlnější.

Kniha Masáže - anatomie je, řekla bych, dobrým vodítkem pro všechny zájemce. Zajisté nenahradí kvalifikovanost, kterou získáte profesionálními kurzy a dalším sebevzděláváním se, ale pro seznámení se s problematikou a začínající praxi lze tuto publikaci podle mého názoru doporučit. Mimochodem, už samotné prohlížení a čtení publikace Vás uvede pomalu, ale jistě do režimu offline a Vy si jen představujete, jak tam místo té ženy/muže ležíte Vy sami a jak je Vám blaze, že nemusíte nic dělat, nemusíte se hýbat, přemýšlet, a jak se o Vás někdo krásně stará. :)

Co víc k této knize napsat? Snad jen zmínit, že zde nechybí ani plakát, který si můžete pověsit jako "nápovědu" v místnosti, kde masírujete, nebo ho využít jako výukový materiál. Jiné využití mě asi momentálně nenapadá...

Na závěr snad už jen zbývá popřát mnoho příjemně strávených chvil pod rukama profesionálního či "domácího" maséra. A Vám, kteří jste se této role zhostili, popřát dobrý pocit, že děláte něco prospěšného pro druhého člověka. :)Základní údaje o knize:

  • úplný název: Masáže - anatomie
    Průvodce sedmi masážními styly a jejich vlivem na konkrétní svalové skupiny
  • autor: Dr. Abby Ellsworth, Peggy Altman
  • nakladatelství: CPress
  • rok vydání: 2014
  • počet stran: 160 + 1 přiložený plakát
  • rozměr: 170 x 243 mm
  • typ: vázaná s laminovaným potahemKnihu můžete zakoupit zde: Masáže - anatomie


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie