Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Kdo je to fyzioterapeut?
Jak zvolit správného?

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Certifikát o absolvování vzdělávacího postgraduálního kurzu
V minulém článku jste se dozvěděli o možnostech fyzioterapie v ČR a o tom, proč se vyplatí poslouchat své tělo a dopřát mu možnost Vám dlouho sloužit.

V dnešní době si můžete svobodně zvolit, koho budete navštěvovat. Ať už se rozhodnete docházet do zařízení, kde si léčbu plně hradíte, nebo do ambulance, kde všechna péče půjde na vrub vašeho pojištění, v obou případech se Vám bude věnovat fyzioterapeut. Prvně bych chtěl podotknout, že se podle tohoto rozdělení nedá říct, kde bude pracovat větší odborník. Pravda, pokud si člověk chce nechat za terapii platit nemalé peníze, měl by něco umět a dokázat lidem pomoci, nebo brzy zkrachuje. Někteří fyzioterapeuti obě tyto možnosti dokonce kombinují - nějaký čas tráví ve své soukromé ordinaci (zde se například věnují pouze určitému typu diagnóz) a jinak pracují např. v nemocnicích nebo ve větších rehabilitačních zařízeních.

Škola základ života

V minulosti bylo možné studium na některých vyšších odborných školách (fyzioterapeuti s titulem DiS. za jménem) a ještě v daleko hlubší minulosti bylo možné i studium na středních odborných školách. Tento druh vzdělání zanikl se zvyšujícími se nároky na schopnosti fyzioterapeutů a s rozšířením jejich pracovních možností a povinností. V České republice je momentálně možné se stát fyzioterapeutem po vystudování vysoké školy, a to v tříletém bakalářském studijním programu Fyzioterapie. Též je možné si vzdělání dále prohloubit v dvouletém navazujícím magisterském studijním programu. Tento obor se studuje na lékařských fakultách a na několika fakultách sportovních studií. Ať už vystudujete na jakékoliv fakultě, stane se z vás Bc. nebo Mgr. fyzioterapie. Žádná "specializace" neexistuje. Všichni studenti by se tedy měli učit to samé, i když rozdíly samozřejmě existují, např. někteří učitelé na různých fakultách preferují rozdílné léčebné metodiky. Tím chci říct, že neexistuje něco jako "sportovní fyzioterapeut" nebo "sportovní fyzioterapie". A pokud toto označení uvidíte v nějaké ordinaci nebo u nějakého fyzioterapeuta, bude založeno jen na jeho vrtochu.

Osobně si myslím, že pouze podle vystudované fakulty nebo stupně vysokoškolského vzdělání si rozhodně není dobré vybírat. Jelikož mám i zkušenost s praktickou výukou studentů na jedné vysoké škole, můžu prohlásit, že šikovní a horliví studenti se zde nachází stejně jako ti neschopní, znudění a líní, které máte chuť po půlhodině vyrazit… Škola je základ, ale to je asi tak všechno. Bez dalšího vzdělávání a sbírání informací a praxe, kde to jen jde, se není možné stát kvalitním terapeutem.

Čím se řídit při výběru fyzioterapeuta?

Podle mě je to jeho další dosažené vzdělání a praxe po ukončení školy. Fyzioterapeuti se potřebují vzdělávat, stejně jako ostatní zdravotníci, celý život. Toto vzdělávání spočívá v absolvování odborných postgraduálních kurzů, při kterých se vyučují specifické léčebné metodiky (např. Vojtova metoda reflexní lokomoce, spirální dynamika, proprioceptivní nervosvalová facilitace a další - každá léčebná metodika má své opodstatnění a hodí se na řešení různých zdravotních potíží, ale o tom třeba až zase někdy příště). Další kurzy se zaobírají přímo možnostmi konkrétní léčby nějaké diagnózy (problémy s hlubokým stabilizačním systémem, zranění kolen nebo ramen). Tyto kurzy jsou drahé, mohou trvat rok i déle a na některé se ani nemůžete přihlásit, pokud nemáte určité množství praxe. Každý fyzioterapeut, který nějaký takový kurz absolvuje, se o tom určitě zmíní na svém webu a jeho získané diplomy z těchto kurzů si většinou budete moci prohlédnout na stěnách v čekárně nebo ordinaci.

Fyzioterapeut sice musí určité množství takových kurzů absolvovat, aby mohl vykonávat své povolání tzv. bez odborného dohledu (to znamená, že si může otevřít svoji vlastní ordinaci, kde dělá vše, co uzná za vhodné, aniž by terapii někdo předepisoval - stane se registrovaným fyzioterapeutem), ale množství bodů, které je nutné k oficiální registraci, většinou terapeut obdrží za jeden větší kurz a pak má na léta vystaráno. Ti, kteří absolvují kurzů více, popřípadě se vzdělávají na podobných kurzech i v zahraničí, to dělají ze svého zájmu a pro neutuchající touhu v sebezdokonalování a dobro všech svých pacientů. Dobrá, to je možná trochu přehnané, ale zcela vážně člověk nevypotřebuje 15 dní dovolené a neutratí obnos peněz, který by stačil na hezkou dovolenou pro dva v Karibiku, jen aby si na zeď pověsil hezký certifikát. Většinou to opravdu značí obrovský zájem terapeuta o jeho práci a k takovému člověku bych osobně šel raději.

Absolvování odborných kurzů samo o sobě samozřejmě nestačí. Nabyté vědomosti je třeba aplikovat v praxi. Osobně si myslím, že kvalitního terapeuta dělá co možná nejrůznorodější práce. Čím rozmanitější spektrum klientů a diagnóz, tím lépe. Akutní poúrazové stavy, chronické bolesti nebo neurologické problémy u mladých lidí, dětí či seniorů. Lidské tělo je neuvěřitelně komplexní stroj a je potřeba se naučit pracovat se všemi jeho součástmi. Nedá se rozkouskovat na určité části a následně se věnovat izolovaně jenom jim. Vždy je třeba pracovat s celkem. Terapeut takto musí umět pracovat, ať už v diagnostice, nebo v následné terapii. Z tohoto důvodu nejsem zrovna fanoušek tzv. "specializovaných pracovišť", kde se věnují např. pouze rehabilitaci chodidla nebo jen vertebrogenním potížím. Není to vhodný způsob práce jak pro terapeuta, tak pro jeho pacienty.

Vysoká škola nebo postgraduální kurzy

Jak dlouhá praxe je dostatečná?

Na to neumím odpovědět. Znám vynikající terapeuty, kteří mají za sebou jen pouhé 2 roky praxe, a stejně tak znám i takové, které bych po deseti letech jejich praxe na sebe nenechal sáhnout, ani kdyby mě trápil jen natažený žvýkací sval z pojídání přehnaně velkého steaku. Záleží na faktorech zmíněných v předchozích odstavcích. Špičkový terapeut na sobě pracuje, i když má za sebou desetiletou praxi. Znám takové (a měl jsem tu čest studovat pod takovými osobnostmi), kteří i po desítkách let práce stále tvrdí, že vlastně nic neví a musí na sobě stále pracovat, i když já jsem si mezi nimi vždy připadal úplně neschopně. Vždy se dá naučit něco nového a prospěšného. Kdo si myslí, že ví všechno hned po tom, co opustí brány školy, je ztracen. To ostatně platí pro všechny lidské činnosti.

Jak už jsem se zmínil dříve, něco jako "sportovní fyzioterapeut" neexistuje. Lidské tělo funguje na stejných principech, ať už se věnujete hraní šachů, nebo trávíte každou volnou chvíli v posilovně. Jen zátěž, která je na Vaše tělo vynakládána, je jiná. Proto pro schopného terapeuta nemusí být překážka, že Váš konkrétní sport nikdy aktivně neprovozoval nebo se v něm dobře neorientuje. Samozřejmě je výhodou, pokud už pracoval s klienty, kteří provozovali stejné pohybové aktivity jako Vy. Minimálně už bude vědět, jakým způsobem směřovat své vyšetření, a znát typické problémy plynoucí z určitých sportovních pohybových stereotypů. Práce se sportovci (hlavně profesionálními, ti kondiční by to dle mého názoru občas neměli tolik "hrotit") je trochu jiná, než s běžnou populací, proto není praxe v této oblasti nikdy na škodu. Určitě pak pro Vás bude mít terapeut větší pochopení, když si nebude myslet, že CrossFit je jenom nějaká stará mayská nadávka. Terapeut, který sám aktivně sportuje (sportoval), bude mít navíc při práci se sportovcem výhodu ve schopnosti vcítit se více do jeho potíží. Sportující člověk má obecně též daleko větší schopnost uvědomění si vlastního těla, což je zvlášť při některých typech terapie obrovská výhoda. Takový terapeut má pak výrazně usnadněnou práci.

Poslední maličkost se týká "velikosti" Vašeho terapeuta. Velmi často se setkávám s názorem (hlavně u těžších a svalnatějších jedinců), že nemá cenu chodit k drobné fyzioterapeutce. Čím větší a silnější chlap se mnou bude pracovat, tím lépe. Není tomu tak. Rozhodně se není třeba bát terapie u křehké 50kilové terapeutky - správně prováděná fyzioterapie není o hrubé síle, ale o technice a znalostech. Navíc tyto křehké 50kilové dívky mají někdy až překvapivě hodně síly. Zrovna nedávno pracovala moje opravdu drobná kolegyně s bývalým vzpěračem, který měl dobré 2 metry a vážil přes 120 kg. Kolegyně byla sice občas trochu zadýchaná, ale terapie jim šla dobře od ruky k jejich oboustranné spokojenosti.

V příštím článku se podíváme na první návštěvu v ordinaci. Co Vás čeká a jak se na ni můžete připravit.
Jedna malá rada předem: doporučuji si obléci spodní prádlo. Spoustu lidí to překvapivě nenapadne. :)



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.11.20:06Poman - Bartosz Rutowicz. V Trinci se to jen porada, vede to tento..
17.11.19:31WithBB11 - Kdo to je na te první fotce z Třince ? Tady jsou samí šama..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie