Reklama:

Fyzioterapeut radí:
Bolest v zádech - diagnostika

Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o lidském organismu.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků jistě najdete.

Zeptejte se fyzioterapeuta...

Bolesti v zádech jsou jednou z nejčastějších zdravotních potíží, se kterými se člověk žijící v naší republice setká. Statisticky se jedná o druhé nejčastější "onemocnění" hned po nemocech z nachlazení. Bolesti zad jsou dokonce hlavní příčinou omezení aktivity u lidí do 45 let věku a pátou nejčastější příčinou hospitalizace.

Roční prevalence bolesti zad (podíl obyvatel, kteří trpí nebo trpěli bolestmi zad ve sledovaném období 1 roku) se pohybuje kolem 15 - 45 %, celoživotní prevalence mezi 60 - 90 %. Nejčastější jsou obtíže v bederní oblasti, následované krční a hrudní, a to v poměru přibližně 4:2:1.

Hrozná statistika a čísla, že? Dotazů na různorodé potíže v oblasti páteře přišlo opravdu požehnaně. Vidím, že se tomuto tématu bude třeba ještě věnovat podrobněji a něco více si o těchto potížích napsat, i když už na našem webu můžete nalézt několik článků týkajících se právě tohoto typu zdravotních komplikací.

Shodou okolností se hned první dotaz, který mi do poradny došel, týká této problematiky. Také je trošku "nešťastný", i když nakonec zdaleka nebyl osamocený a podobných dotazů přišlo více. Není třeba házet flintu do žita, pojďme se na něj (a na všechny jemu velmi podobné, které také zastupuje) podívat. Snad odpověď uspokojí nejen autora dotazu, ale i Vás ostatní, kteří jste ve stejné fázi řešení této zapeklité a velmi rozšířené problematiky.

Petr:
Mám bolavá záda, oblast pravé lopatky, věk 37 let, sportovec - co s tím?

Děkuji za dotaz, i když hned na začátek musím říci, že takovýchto dotazů jsem se při zřizování této rubriky trochu obával. Proč? Nelze na ně totiž odpovědět. Ani kdybych měl doma pod postelí věšteckou kouli a dokázal číst osud z čajových lístků. Nemám pro zhodnocení problému absolutně žádná vstupní data. Nevysypu tu tedy z rukávu úžasný cvik nebo protahování, která Vás těchto obtíží zbaví. Takto jednoduché by to ostatně nebylo, ani kdybych tu věšteckou kouli měl. Co začít dělat a jak postupovat, abyste se těchto potíží zbavil, si ale říci můžeme. Vezmeme to pěkně postupně…

Krok za krokem

Tkání, které v této oblasti mohou způsobovat subjektivní bolestivé vjemy, není zrovna málo. Stejně tak jako důvodů, proč tyto tkáně začnou bolet. To ostatně platí pro jakoukoliv část zad, nejen oblast lopatek.

V takovýchto případech se tedy nedá udělat nic lepšího než navštívit fyzioterapeuta. Ten by Vás měl komplexně vyšetřit, zhodnotit, co způsobuje bolest, a následně ve spolupráci s Vámi zjednat nápravu.

S největší pravděpodobností se bude jednat o funkční poruchu nějaké části Vašeho pohybového aparátu, ať už svalu (svalový spasmus, trigger point), kloubu (funkční kloubní blokáda) nebo například fascie. Za 90 % všech bolestivých stavů v oblasti zad mohou funkční poruchy. A jak je podrobněji popsáno v článku o těchto poruchách (na který výše odkazuji), jedná se o potíže odstranitelné! Bolesti v oblasti zad jsou sice novodobým morem, ale léčitelným.

Odstranění výše zmíněných funkčních poruch je tedy terapeuticky možné. Většinou dokonce v krátkodobém časovém horizontu. Pokud je odstraněna ta "správná" funkční porucha, subjektivní potíže mizí. To ale bohužel neznamená, že je člověk "vyléčen". Již odstraněná funkční porucha se totiž může znovu vytvořit. Někdy jí to trvá týden, jindy den, někdy je zase zpět po nejbližším tréninku. Není ani úplně ojedinělé, že se vrátí po 20 minutách, co jste svěží opustili ordinaci. Kam se na takové funkční poruchy hrabe Krokodýl Dundee a jeho bumerang.

Následujícím vhodným postupem by tedy mělo být odhalení příčiny vzniku vlastní funkční poruchy. Zvlášť u aktivního sportovce.

Mohlo se samozřejmě jednat "pouze" o akutně vzniklý problém v důsledku výrazného dynamického nebo statického přetížení postižených tkání nebo drobnějšího úrazu. V takovémto případě se potíže po správném terapeutickém zásahu (zásazích) už nevrátí. Pokud tedy znovu nezopakuji vyvolávající impuls. Občas takto vzniklý problém i sám po pár dnech odezní.

Daleko častěji se však bolestivě se projevující funkční porucha vytváří na podkladě jiných funkčních nebo strukturálních poruch Vašeho pohybového aparátu a jeho následného neekonomického fungování. V takovýchto případech se bolest (a již odstraněná porucha) opět vrací. Záleží zde na mnoha faktorech, někdy vlastní úleva vydrží pár hodin, jindy pár dní. Ke kompletnímu vyléčení je tedy nutné nejen odstranit problém vyvolávající vlastní bolest, ale i najít (to bývá největší výzva) a odstranit její primární příčinu. Ta se může ukrývat i velmi daleko od vlastního místa subjektivně pociťované bolesti a sama bývá i často k bolesti němá.

Jednoduchý příklad. Mám bolesti v oblasti lopatky vyvolané funkční kloubní blokádou hrudní páteře a trigger pointy ve vzpřimovačích trupu v příslušných segmentech. Hrudní páteř se odblokuje, svaly se uvolní a bolesti zmizí. Výborně. Za dva dny jste na tom ale stejně. Nebyl tedy odstraněn problém, který způsobuje blokace a stažení v oblasti hrudníku. Ten se tedy musí najít a zpacifikovat. Může se jednat o nestabilitu v oblasti přechodu hrudní a bederní páteře, špatnou opěrnou funkci ramenního pletence, nebo dokonce zhroucenou klenbu na jedné noze. Někdy je holt třeba intenzivní detektivní práce, za kterou by se nemusel stydět ani Sherlock Holmes.

Myslím, že nyní už je celkem jasné, proč nelze jednoduše odpovědět na tazatelův dotaz: "Co s tím?" Jedinou kvalitní odpověď Vám může dát fyzioterapeut po komplexním vyšetření Vašeho pohybového aparátu. A slovo komplexní bych třikrát podtrhl a dvakrát obtáhnul fosforeskující fixou! Rozhodně nedostačuje, pokud se Vám někdo při potížích v oblasti lopatek podívá na hrudník nebo při potížích v oblasti bederní páteře na (i když třeba celá) záda. Je třeba se zaměřit na všechno od hlavy až k patě. Zvlášť pokud se jedná o dlouhodobé nebo neustále se vracející potíže. Bolesti v zádech bohužel nejsou pouze o těch "zádech".

Co si tedy hlavně z dnešní krátké odpovědi odnést. Potíže a bolest v oblasti zad jsou sice opravdu velmi rozšířené, ale v drtivé většině případů se s nimi dá pracovat a dají se odstranit. Chce to však nejen pracovat přímo s problematickou oblastí, ve které se nacházejí tkáně způsobující bolest nebo jiné obtíže, ale je nutné přijít na primární důvod přetížení této oblasti. To by měl zvládnout odhalit fyzioterapeut při kvalitním komplexním vyšetření a následně společně s Vámi začít pracovat na nápravě. Nebývá to vždy hned, ale jak už jsem psal na začátku, až 90 % všech bolestí v oblasti zad je způsobeno funkčními problémy, které se dají bez následku zcela eliminovat.

Jak funguje rehabilitační péče v České republice a jak si vybrat vhodného fyzioterapeuta pro Vás, jsem psal již v předchozích článcích (viz uvedené odkazy).

Máte-li dotaz pro našeho odborníka z oblasti fyzioterapie
a sportovního lékařství, využijte formuláře v tomto článku.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie