Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

Fyzioterapeut radí:
Bolest v zádech - terapie

Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o lidském organismu.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií. Jistě najdete mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků.

Bolest v zádech
- diagnostika
Fyzioterapeut radí
- ptejte se

V prvním článku z této rubriky jsem se věnoval spíše obecně potížím v oblasti trupu, jejich diagnostice a jak při ní ideálně postupovat. Dnes už zabrousíme do "zázraků" moderní medicíny. Podrobněji se podíváme na některé léčebné přístupy a využívané prostředky, které Vám budou ve většině případů při vzniku potíží nabízeny. Jsou vhodné, nebo nejsou? Mohou opravdu pomoci, nebo napáchají více škody než užitku? Samozřejmě si vždy také zdůvodníme, proč tomu tak je. Teď je ale na řadě náš dnešní dotaz.

Shredder:
Už vyše dvoch mesiacov ma trápi bolesť v oblasti križov (spodného chrbta), viac na pravej strane. Už som to riešil aj s ortopedom, dal mi len lieky, poslal ma na RTG a potom povedal, že mesiac si oddychnúť od cvičenia, ale na to nemam srdce mesiac necvičiť, tak čo by mohlo byť vhodnou kombináciou, aby ma to prestalo aspoň čiastočne boliet, ale ďalej by som udržal formu?

Obávám se, že i pro dnešek nebude moje odpověď do detailu konkrétní. Postřehů k tomuto problému mám ale přece jenom celkem dost.

V první řadě je třeba říci, že bolest trvající už dva měsíce je určitě vhodné nějakým způsobem řešit a nespoléhat na to, že prostě odezní sama. Chápu, že člověk nechce chodit s každou bolístkou stále k lékaři nebo fyzioterapeutovi, zvláště pokud se jedná o aktivního sportovce, kterého občas prostě někde něco zabolí. To bychom ani nedělali nic jiného, že?

Pokud se však jedná o bolest přítomnou delší dobu a odmítající ustoupit, je návštěva specialisty určitě vhodným řešením. Stejně tak pokud sice bolest zmizí, ale následně se pokaždé vrátí, anebo pokud se jedná o intenzivní akutně vzniklou bolest na podkladě špatně provedeného pohybu nebo cviku, zvláště je-li bolest doprovázena vznikem dalších potíží typu otoku, modřiny atd. V takovýchto případech je jistě lepší absolvovat jednu "zbytečnou" návštěvu terapeuta než se sám trápit například s natrženým svalem, prasklým meniskem nebo poškozenou chrupavkou. Poslední varianta tedy dnes není naštěstí tazatelův případ, takže jen pro pořádek informace i pro ostatní čtenáře.

Co je to ale ta "delší doba"? Každý z Vás by mi teď řekl úplně jiný časový údaj. Pro někoho jsou to tři dny, pro někoho půl roku. Já osobně bych určitě zvažoval návštěvu specialisty při bolestech trvajících déle než čtrnáct dní. Když to neodezní do té doby, tak už se tomu moc chtít nebude. Samozřejmě Vám nic nebrání dojít i dříve, proti tomu nic nenamítám. Jen déle bych už rozhodně nečekal. Ani nespočítám, kolik mých klientů za mnou přišlo s tím, že mají potíže už dlouhé týdny a měsíce. Jejich odpověď na otázku, proč čekali tak dlouho? "Já jsem myslel, že to samo odezní." Raději přijít dříve nežli později. Ušetříte si zbytečné bolesti a ve většině případů i následné zdlouhavé odstraňování problému. Čím déle mám někde v pohybovém aparátu problém, tím déle ho (a v jeho důsledku vzniklé následky) trvá odstranit. Výše zmíněné dva měsíce už jsou docela dlouhá doba, zvláště pokud se jedná o bolesti intenzivní nebo výrazněji omezující třeba možnost profesní a sportovní zátěže. Jak postupovat, když se potíže rozhodnu řešit, jsem psal minule, takže ty, co to zajímá, ale minulý článek jim unikl, odkážu na něj.

Pět kousků hadích ocásků a zapít čajem z muchomůrky

Tím jsem se dostal vlastně i k léčbě, která Vám byla naordinována. Jedná se o kombinaci léků. Předpokládám, že se jedná buď o analgetika (léky tlumící bolest), nebo o myorelaxancia (léky snižující svalové napětí), popřípadě o kombinaci obojího, k tomu naordinovaný klid bez cvičení.

Nejprve se pojďme podívat na farmakoterapii. Asi to nebude velké překvapení, ale jakožto fyzioterapeut nejsem při "léčbě" pohybového aparátu zastáncem užívání léků. Prášek proti bolesti ji sice může zmírnit, ale nevyléčí její příčinu. Je to tedy pouhé maskování problému, nikoliv jeho odstranění. Pokud mám výrazné bolesti, vzít si lék samozřejmě mohu, ale i tak musím řešit příčinu! Zázračné tobolky Tramalu nebo Aulinu Vám záda nevyléčí. Sice by to bylo pohodlné, ale bohužel.

Dalšími léky, které jsou zvláště v těchto případech velmi často předepisovány, jsou již výše zmíněná myorelaxancia. Tyto léky mají za úkol snížit zvýšené svalové napětí. Na první pohled velmi bohulibý cíl a navíc logicky odůvodnitelný. Svalové spasmy, popřípadě aktivní trigger pointy jsou často zdrojem bolesti v pohybovém aparátu, tak se na jejich odstranění vrhneme pomocí léků. Opět budu ve většině případů proti. Myorelaxancia sice opravdu dokáží snížit svalové napětí, ale neumí si vybrat kde. To znamená, že sníží napětí jak v normotonických, tak hypertonických svalech.

A hypertonické svalové změny vznikají nejčastěji na podkladě neekonomické a asymetrické práce svalů nebo jejich jednotlivých částí. Nějaký sval je málo aktivní, a tak jeho práci přebere jiný, na který to bude moc, přetíží se a "stáhne se". Vy do toho vstoupíte a budete nastalou situaci řešit tlumením jak toho přetíženého svalu, tak i toho, jehož malá neaktivita to přetížení ve své podstatě vyvolala. Místo léčby tak problém spíše ještě můžete prohloubit. Hypertonická svalová tkáň navíc na tato léčiva reaguje hůře než tkáň, která je normotonická. To ještě zhoršuje vyhlídky na úspěch ve výše zmíněném případu. Myorelaxancia tedy také nemohu s čistým svědomím doporučit, zvláště při chronických potížích, do kterých už by se řadil tazatelův problém.

Pokud se jedná o intenzivní akutní potíž, respektive většinou silný svalový spasmus, byl bych vůči těmto lékům shovívavější. V prvních dnech opravdu mohou přinést kýženou úlevu. Já sám jsem zrovna nedávno doporučil (poprvé v životě) aplikaci těchto léčiv klientce, která přišla s obrovským spasmem velkého počtu mezižeberních svalů. Několikadenní aplikace léčiv stav sice nevyléčila, ale zmírnila ho natolik, že šla aplikovat manuální a pohybová konzervativní terapie, která už nějak s problémem zatočila. Ta při prvním sezení vzhledem k bolestivým vjemům a neschopnosti se relaxovat prakticky v žádné pozici měla pramalý účinek, respektive šla stěží vůbec nějak aplikovat.

Aplikaci léčiv bych tedy viděl jedině jako krajní řešení, a to navíc pouze u akutních intenzivních svalových spasmů, které Vám neumožní se pořádně pohnout. Pokud jsou potíže stejné jako tazatelovy, tak analgetika nic nevyřeší a myorelaxancia v tomto případě stav spíše ještě zhorší.

Poznámka na závěr

Před návštěvou fyzioterapeuta není vhodné si analgetika brát. Terapeut potřebuje znát nezkreslené reakce Vašeho těla na různé podněty. Těch se mu nedostane, pokud budou ovlivněny analgetiky.

Kapánek si odpočinu a všechno bude fajn

Dobrá, tak léky už jsme probrali. A co ta lékařem naordinovaná pauza od cvičení? Jak už jsem se zmínil, klid sám o sobě nic nevyřeší. Když už potíže trvají dva měsíce, bude šance na nápravu po "pouhém" odstranění zátěže v posilovně minimální. V posilovně sice cvičit nebudete, ale předpokládám, že pracovat, chodit a vůbec vykonávat běžné denní činnosti ano, že? Z toho plyne, že pod zátěží budou Vaše záda stále. Navíc znám mnoho lidí, kteří se dokáží zkorigovat daleko lépe při cvičení než například při domácích pracích. Dřepy odcvičí bez problémů, ale po deseti minutách s vysavačem mají záda v jednom ohni. Tedy léčit dva měsíce trvající bolest v zádech pouze tím, že nebudu cvičit, je nesmysl.

Naopak místo klidu bude potřeba cvičit a hýbat se. S čím bude třeba hýbat, co bude třeba uvolnit, kde bude nutné zapracovat na lepší svalové aktivaci a síle, aby byla nejen odstraněna bolest, ale už se Vám ani nevrátila, je úkolem fyzioterapeuta (popřípadě samozřejmě i ortopeda, ale to se v tomto případě očividně nestalo). Stejně jako u prvního tazatele v minulém článku i zde může být problém v ohromném množství tkání, vyvolaný ještě větším množstvím příčin. Proto je i moje konečná rada stejná. Návštěva specialisty na pohybový aparát a podstoupení klinického vyšetření! RTG opravdu, ale opravdu funkční poruchy neodhalí.

Fyzioterapeut zjistí, co bolí, proč to začalo bolet, a začne se s nápravou. A ta bude obsahovat jistě spoustu hýbání, cvičení a práci s pohybovými stereotypy, ať už z "běžného života", nebo i z posilovny. Je možné, že dojde k zákazu některých cviků nebo i sportovních činností, ale plošný zákaz rozhodně není ideální řešení. Naopak. Propojení jistých rehabilitačních prvků se sportem je více než vhodné a mělo by k němu dojít, jakmile je toho klient schopen. Cvičení v posilovně je na to naopak celkem vhodné. Je spousta možných cviků, ještě více jejich různých variant a pozic a k tomu nepřeberné množství externí zátěže, kterou dokonce mohu použít i v negativním slova smyslu (tj. ulehčovat si nějaký pohyb - třeba pomocí kladek a gum).

Jen by si bylo potřeba nechat zjistit, kde je problém. A v návaznosti na to postavit trénink, který mi nejenže nebude ubližovat ještě více, ale bude vzniklý problém pomáhat odstraňovat. A pokud do toho zakomponuji třeba trénink rukou nebo něčeho jiného, proč ne. Naopak je to jen dobře.

Mimochodem, o formu bych se tedy nebál ani po tom měsíci pauzy.

Máte-li dotaz pro našeho odborníka z oblasti fyzioterapie
a sportovního lékařství, využijte formuláře v tomto článku.


Foto:
č. 1 - Tomwsulcer (vlastní dílo) [CC0], prostřednictvím Wikimedia Commons
č. 2 - epSos.de [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
č. 3 - redlionhoteldenver [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], prostřednictvím Wikimedia CommonsSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 75 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTomáš Klíč - párty ve Vegas, soudy, I...
Pikto (17:21) • Okej, po vypocuti rozhovoru berem spat moj debilny komentar
magazínTomáš Klíč - párty ve Vegas, soudy, I...
Pikto (17:00) • Vzdy som chcel mat postavu ako on. Stacilo len pockat :D
magazínTomáš Klíč - párty ve Vegas, soudy, I...
zborka2 (14:25) • Tomáš je sympaták . Přeju mu ať drží zdraví a ´úspěšný návrat .
magazínAntidopingový seminář ADV ČR a SKFČR...
Ondra Hájek (09:21) • Na Instagramu a Facebooku bylo víckrát lidmi okolo svazu řečeno, že ten seminář dělá sv...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (02/...
Paulie02 (06:29) • Nějak vylepšenou verzi Milana asi neuvidíme, ale mě to vůbec nevadí. Naopak respektuj...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie