Reklama:

Fyzioterapeut radí:
Bolest v zádech - výhřez meziobratlové ploténky (I.)

Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o lidském organismu.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků jistě najdete.

Bolest v zádech
- terapie

Vítám Vás už u třetího článku z naší rubriky Fyzioterapeut radí, ve kterém budu odpovídat na otázku týkající se bolestí v zádech. Toto téma se ve Vašich dotazech vyskytuje opravdu hodně často. Dnes se budu věnovat trošku specifičtějšímu dotazu a také bohužel i vážnějšímu. Proč chodit okolo horké kaše. Pojďme se na něj podívat.

Matúš Kopčík:
Mám 27 rokov, cvičil som aktívne 3 roky a dokopy sa fitness venujem 10 rokov. Od minulého roka od novembra riešim posledných 6 - 7 mesiacov len môj zdravotný stav. Momentálne som bez práce a príjmov kvôli zdravotným problémom. V novembri mi začali bolesti v podbrušku. Po všetkých vyšetreniach mi až v marci tohto roku zistili vysunutú platničku L5/S1 4 mm a Schmorlove uzly. Absolvoval som infúznu liečbu a rehabilitácie. Som vypísaný neurochirurgom na operáciu, ktorú nechcem podstúpiť. Čiže moja otázka znie, dokážem svoj stav zlepšiť a znovu naplno cvičiť - ak áno, ako?

Fyzioterapeut radí
- ptejte se

Děkuji za dotaz. Snad Vám níže napsané řádky pomohou na cestě za Vaším uzdravením. Ve svých minulých článcích jsem psal, že 90 % všech bolestí zad je způsobeno tzv. funkčními poruchami pohybového aparátu. V tomto případě se jedná o těch zbývajících 10 %. Jak hernie (výhřez) meziobratlové ploténky, tak Schmorlovy uzly patří mezi strukturální poškození páteře. Je to sice vážnější stav, ale není třeba podléhat skepsi. Stav se v drtivé většině případů zlepšit dá až na takovou úroveň, že si člověk ani nevzpomene na nějaké bolesti v zádech, které kdysi míval. Dostat se do takového stavu ale vyžaduje dost intenzivní práci, to nepopírám.

Hernie meziobratlové ploténky

Na našem webu už vyšly dva články týkající se této problematiky. Nebudu proto tady do detailu tento zdravotní problém rozebírat a odkážu Vás v případě zájmu o ještě podrobnější informace na články Zdravotní aspekty - výhřez (I.) a Zdravotní aspekty - výhřez (II.). Výhřez meziobratlové ploténky je ve své podstatě chronické degenerativní onemocnění vzniklé na podkladu dlouhodobého přetížení. Nevznikne Vám tedy během jednoho tréninku nebo týdne intenzivnější zátěže. Subjektivní příznaky (většinou bolest) mohou vzniknout náhle, ale vlastní ploténka se postupně poškozuje a nahlodává už nějaký ten rok nebo i desetiletí. Jednoho dne je ploténka poškozená natolik, že její tuhý vazivový obal praskne a tekuté jádro vyhřezne ven. Velikost tohoto vyhřeznutí se měří a dá se říci, že je jedním z kritérií posuzujících vážnost vzniklé poruchy. V tomto konkrétním případě se jedná o 4 mm, což není mnoho. Dvakrát až třikrát větší výhřezy nejsou žádné ojedinělé fenomény, naopak. Kromě velikosti vlastního výhřezu záleží také na jeho umístění a útlaku nervového kořene vycházejícího z míchy, který způsobuje.

Malý, "špatně umístěný" výhřez tedy může dělat větší potíže než velký, "dobře umístěný" výhřez. V jedné zajímavé studii zkoumali pomocí magnetické rezonance oblast bederní páteře lidí bez jakýchkoliv subjektivních potíží a bolestí a zjistili, že i tak mělo přes 30 % z nich výrazné degenerativní změny na meziobratlových ploténkách. Ať už vlastní hernii, nebo zatím "pouze" protruzi (vyklenutí).

Pokud však vlastní vyklenutá nebo vyhřeznutá meziobratlová ploténka utlačuje výraznějším způsobem nervový kořen ve svém okolí, jsou následné potíže velmi intenzivní. Podle jejich intenzity se také přistupuje (nebo by se mělo) k vlastní léčbě této poruchy.

Bolest a ty ostatní potíže

Nevím, jaké přesně (kromě Vámi popsané bolesti) a jak velké subjektivní potíže trápí Vás. 4 mm velký výhřez není moc, ale můžete mít zrovna smůlu na jeho polohu nebo mít třeba užší páteřní kanál, který vzniklému útlaku také zrovna nepomáhá. Útlak nervového kořene se nejčastěji projevuje celkem výraznou bolestivostí v průběhu jeho nervů. V případě hernie meziobratlové ploténky L5/S1 tak bolesti nejčastěji vyzařují z kříže po zadní straně hýždě, stehna a lýtka až do paty, dále přes zevní okraj chodidla až k malíku. Může docházet ke snížení citlivosti výše zmíněné oblasti (tzv. hypestezie), snížení až vymizení reflexu Achillovy šlachy a v neposlední řadě k oslabení (tzv. periferní paréza) svalů této oblasti - m. soleus, m. flexor hallucis longus a m. gluteus maximus. Člověk pak mívá potíže i s obyčejným stojem na špičkách.

Operační léčba se volí v případech přítomnosti výrazné neurologické symptomatologie, hlavně pokud se jedná o přítomnost silné periferní parézy výše zmíněných svalů, nebo pokud dochází k rychlé progresi příznaků. "Nejdříve mě to bolí v kříži pár měsíců, pak mě začne intenzivně bolet celá noha, za 3 dny potom na ní už skoro necítím dotek a začínám mít problémy i s chůzí, jelikož přestávají fungovat svaly."

V těchto případech bych se podstoupení operačního zákroku nebránil. Ano, operační řešení má také samozřejmě nevýhody a přináší jistá rizika, ale to ostatně každá operace. Ve výše zmíněných situacích ale rizika z nepodstoupení operace převládají.

Doufám, že tyto hrůzostrašné scénáře nejsou Váš případ. Jestliže Vás nic takového netrápí, do operace bych se osobně nehrnul. Ta totiž nevyřeší primární příčinu vzniku vlastního výhřezu, resp. vzniku degenerativních změn v postižené oblasti, kterou je již dříve zmíněná nadměrná zátěž postižených struktur. S tím samozřejmě nic neudělá ani léčba farmakologická, ať už aplikovaná ve formě infuzí, nebo klasicky perorálně (polykání tabletek). O tom už jsem se ostatně zmiňoval v minulé poradně. Úlevu od bolesti poskytnout mohou, vyléčit však ne.

Léky nám moc nepomohou, operace také nemusí, tak co zbývá? Zjednodušeně řečeno stačí odstranit příčinu nadměrného přetěžování a stabilizovat už poškozené tkáně pomocí práce okolních struktur. K tomu nám dopomáhá konzervativní pohybová léčba. Sice jste již nějakou rehabilitační péči podstoupil, ale očividně s nevalných úspěchem. Důvodů jejího neúspěchu mohlo být opravdu mnoho, ať už v rámci její indikace, nebo následného provedení. Tuto problematiku si ale nechám na druhou část této mojí odpovědi, na kterou se můžete těšit velmi brzy.

Na závěr pár informací o Vámi zmíněných Schmorlových uzlech, které Vám také našli. Odborně se jedná o intraspongiózní chrupavčité hernie z intervertebrálních disků do obratlových těl. Jde o poškození obratlů, do nichž se částečně "vnořila" meziobratlová ploténka. Příčinou je opět nadměrná zátěž, ale je zde i jistý vliv genetických dispozic. Nejčastěji vznikají při přetížení páteře v době rychlého růstu během puberty.

Nevím o tom, že by se někde tento problém léčil operačně (tj. nejdou odstranit), takže se vracíme ke konzervativní léčbě, která nás čeká příště.

Máte-li dotaz pro našeho odborníka z oblasti fyzioterapie
a sportovního lékařství, využijte formuláře v tomto článku.


Foto:
č. 1 - by BruceBlaus [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
č. 2 - by BruceBlaus. Blausen.com staff. "Blausen gallery 2014". Wikiversity Journal of Medicine. DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 20018762. [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
č. 3 - by English: VOLDE [Public domain], via Wikimedia CommonsSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.04.15:28Zichic - Ploténku mi operovali v r.2010, kdy mi tam vložili implant..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie