Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

Fyzioterapeut radí:
Bolest v zádech - výhřez meziobratlové ploténky (II.)

Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o lidském organismu.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků jistě najdete.

Bolest v zádech
- vyhřezlá ploténka (I.)

Netrvalo to ani tak dlouho a je tu dokončení mé odpovědi našemu čtenáři, kterou jste mohli číst nedávno v prvním dílu povídání o výhřezu meziobratlové ploténky. Pro připomenutí ještě jednou zmíněný dotaz.

Matúš Kopčík:
Mám 27 rokov, cvičil som aktívne 3 roky a dokopy sa fitness venujem 10 rokov. Od minulého roka od novembra riešim posledných 6 - 7 mesiacov len môj zdravotný stav. Momentálne som bez práce a príjmov kvôli zdravotným problémom. V novembri mi začali bolesti v podbrušku. Po všetkých vyšetreniach mi až v marci tohto roku zistili vysunutú platničku L5/S1 4 mm a Schmorlove uzly. Absolvoval som infúznu liečbu a rehabilitácie. Som vypísaný neurochirurgom na operáciu, ktorú nechcem podstúpiť. Čiže moja otázka znie, dokážem svoj stav zlepšiť a znovu naplno cvičiť - ak áno, ako?

Bolest v zádech
- terapie
Fyzioterapeut radí
- ptejte se

Konzervativní léčba a její úskalí

V první části tohoto článku jsem se stihl zaměřit pouze na operační a farmakologickou možnost léčby. Teprve dnes se opřeme do léčby konzervativní a hlavně do její aktivní pohybové složky.

Jakákoliv kvalitní léčba může probíhat pouze za předpokladu správně odhalené příčiny vzniku potíží. Degenerativní změny v oblasti páteře, zde vedoucí až v hernii meziobratlové ploténky, vznikají na základě dlouhodobého přetěžování postižených tkání. Dost lidí si pod tímto pojmem představí například zvedání těžkých činek nebo podobné vylomeniny. Prostě překonávání nějaké externí zátěže. Není tomu tak. V drtivé většině případů je na vině primárně "interní" zátěž, která může být následně akcentována ještě překonáváním zátěže externí (to tahání činek). Tím se vznik degenerativních změn a z nich plynoucích potíží většinou jenom urychluje.

Co je ta interní zátěž? Neekonomické fungování pohybového aparátu, které vybočuje z pomyslného mechanického ideálu. Každý člověk je jiný, stejně jako pohybový aparát, ale mechanické zásady platí pro všechny stejně. Tlak kladený na meziobratlovou ploténku je prostě jiný při různě velkých křivkách páteře. Neustále velké lordotické postavení v oblasti beder bude klást větší zátěž na zadní část plotének, které na to zde nejsou uzpůsobeny. A naopak neexistující, vyhlazená lordóza zase bude klást větší tlak na jejich přední stranu, která z toho také není zrovna nadšená. A co teprve tlaky, které mohou vyvolávat náročnější dynamické pohyby? Co když mi při každém kroku "vyjede" stojná dolní končetina nahoru místo dolů (jak by ideálně měla) a já si tak při každém kroku doslova slisuji jednu stranu páteře. A teď se rozhodnu, že začnu běhat, takže místo 5000 kroků denně jich udělám třikrát tolik. Externí zátěž je samozřejmě i ten běh, za rok může být problém v podobě výhřezu na světě.

Teď přichází na řadu kvalitní lékař a fyzioterapeut, jejichž úkolem je zjistit, CO a hlavně PROČ funguje jinak, než má, a začít to s klientem řešit. Zde může nastat první problém, následovaný samozřejmě neúspěchem (nebo pouze částečným úspěchem) léčby. Pokud budu pracovat dnem i nocí na své předozadní stabilitě trupu, ale přitom mi největší potíž bude dělat například ten výše zmíněný tlak na ploténky ze špatného souhybu dolní končetiny, tak si moc nepomohu. Musí se pracovat opravdu na primárních příčinách. Budu předpokládat, že tyto potíže jsou odhaleny. Jak by se mělo při konzervativní terapii postupovat dále?

Vzhůru do akce

Diagnostika úspěšně proběhla. Jsou zde nějaká statická vychýlení z normy, která nedělají dobrotu. Například nadměrně sklopená pánev do anteverze a tím i zvětšená lordóza v oblasti bederní páteře. Stejně tak ani dynamické pohyby nesplňují kvalitativní "normy". Místo plynulého záklonu bederní páteře zůstanou tři její segmenty úplně nehybné, ale o to více se bedra zalomí v těch zbývajících. Ano, toto Vám opět způsobí zvýšený tlak někam, kde být nemá. Teď bychom k tomu mohli přidat externí zátěž jako cvičení jógy nebo třeba tlakové cvičení vestoje v posilovně a vznik degenerativních změn v důsledku této maličkosti přeřadí na vyšší rychlost.

Co teď? Rozhodně není na škodu se zpočátku zbavit externí zátěže, která mi prohlubuje problém. U každého to tedy bude logicky něco jiného. Nemůžeme obecně říci, že při problémech se zády je špatné posilovat, běhat nebo třeba dělat stojky. To, co bude vadit jednomu, nemusí vadit druhému, i když budou mít třeba oba poškozenou stejnou ploténku.

Dále je nutné se zbavit interní zátěže. Tedy upravit co nejlépe to jde jak statiku pohybového aparátu, tak následně i jeho dynamické pohyby. Opět přichází na řadu fyzioterapeut nebo lékař, který by měl svému klientovi říci, co by měl dělat, aby se tak stalo, popřípadě mu v tom svými terapeutickými zásahy pomoci.

Pohyb, pohyb, pohyb

A jak tedy probíhá odstraňování vnitřní zátěže? No přece hlavně pohybem. Podkladem těchto problémů jsou už tolikrát omílané funkční poruchy. Trigger pointy, stažené, nebo naopak slabé svaly, zablokované klouby, "slepené" fascie. Ty Vám rozhazují ideální pohybové vzory. Ty Vám přenášejí zátěž na jiné části těla, než by měla být. Ty Vám mění statické postavení jednotlivých tělních segmentů.

Fyzioterapeut Vám s těmito problémy může pomoci. Kloub zmobilizuje, sval uvolní, fascii protáhne. Zvlášť při chronických potížích, což hernie meziobratlové ploténky je, to ale zdaleka nestačí. Takto rozhozený už je Váš pohybový aparát měsíce a roky, a i když se po zásahu od fyzioterapeuta jeho stav na chvíli přechodně zlepší, velmi rychle se poté opět vrátí do původního stavu.

To jediné, co Vás vrátí zpět do formy, je vlastní aktivní práce s tělem. Naučit se znovu aktivovat svaly, které se teď strašně dlouhou dobu flákaly a nic nedělaly, protože se pohyb v těle přenášel někam jinam. Když už je dokážete aktivovat, musíte je naučit opět pracovat v komplexních pohybových vzorech s jinými svaly. Když už to zvládají, vzhůru na jejich posilování. Je sice hezké, že je dokážete ideálně zapojit, když ležíte na boku vypodloženi deseti ručníky a míčem, ale je třeba, aby zvládly udržet třeba běh. Nesmí se zapomínat ani na uvolňování a relaxování těch svalů, které Vám naopak doteď neustále makaly, jsou z toho stažené a vypadají jako kus betonu. S tím vším je třeba pracovat a neudělá to nikdy jiný než VY.

Lékaři a fyzioterapeuti Vás musejí na cestu za vyléčením navést a udržovat Vás ve správném směru. Člověk totiž na ní může snadno zabloudit a zůstane pak stát na místě, nebo dokonce začne směřovat zpět. Ale každý jeden krok na této cestě musíte oddřít VY sám. Možná se Vám zdá, že něco tak jasného přece nemusím tolik vyzdvihovat. Musím. Dlouhotrvající chronické potíže se zády, stejně jako recidivující strukturální poruchy i výše zmíněné hernie meziobratlových plotének jdou na vrub nedostatečné aktivitě postižené osoby. Takovýchto případů jsem viděl za svoji (celkem krátkou) kariéru stovky a stovky.

Složitý léčebný komplex

Přiznám se, že netuším, jestli jsem tazatele a ostatní čtenáře řešením tohoto problému potěšil. Výhřez meziobratlové ploténky a podobné strukturální poruchy v oblasti páteře nejsou koncem světa ani sportu. Léčba je nejen možná, ale provedená správně bývá i velmi úspěšná. Chce to však kvalitní zdravotníky, kteří umí nejen diagnostikovat problém, ale musí i odhalit, proč k němu došlo, a následně dokáží zjednat nápravu. Ta však není možná bez velmi výrazné aktivní účasti pacienta. Na jeho bedrech (doslova) spočívá úprava fungování pohybového aparátu. On musí intenzivně trénovat to, co mu je doporučeno, a ideálně se vyhýbat činnostem a pohybům, které mu byly zakázány.

Zkratky se v tomto případě nedají použít. Léky sice zamaskují bolest, popřípadě dokáží někdy uvolnit i nějaké napětí, ale tím to hasne. Kvalitu pohybu Vám neopraví! A operace? Těm jsem se podrobněji věnoval minule. Jsou situace, kdy není zbytí a kdy je rozhodně lepší ji podstoupit, ale to neznamená, že tím je problém vyřešen! Naopak. Po operaci by měla následovat prakticky ještě intenzivnější konzervativní pohybová terapie. Odstraní Vám při ní sice útlak na nervový kořen, ale důvod, proč tam vznikl, opět ne. Obrovské procento lidí se po prodělané operaci vyhřezlé ploténky během pár let dostane opět k lékaři s dalším výhřezem. A donekonečna Vás nikdo operovat rozhodně nebude. S každou další operací se riziko vzniku nových problémů jenom zvyšuje.

Máte-li dotaz pro našeho odborníka z oblasti fyzioterapie
a sportovního lékařství, využijte formuláře v tomto článku.


Foto:
č. 1 - by BruceBlaus. Blausen.com staff. "Blausen gallery 2014". Wikiversity Journal of Medicine. DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 20018762. [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
č. 2 - by OpenStax College [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
č. 3 - by Tomwsulcer (Own work) [CC0], via Wikimedia CommonsSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.04.20:58Poman - Dovolím se malé doplnění: Ideálním terapeutickým přístupem..
20.04.18:35Mike - Chtěl bych trošku p. Kopčíkovi vrátit chuť ke cvičení, pro..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 147 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie