Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Fyzioterapeut radí:
Rameno (I.) - co byste měli vědět

Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o lidském organismu.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, jistě najdete mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků.

Fyzioterapeut radí:
Kolenní kloub (I.)
Fyzioterapeut radí
- ptejte se

Už jsme si posvítili na záda a na kolena, a tak konečně uzrál čas si posvítit i na toho třetího zlobícího uličníka vzadu - ramena. Dotazů týkajících se jejich problematiky také nepřišlo zrovna málo. Než na ně postupně odpovíme, tak by bylo vhodné si v dnešním článku říci pár věcí, které jsou extrémně důležité prakticky při jakémkoliv problému v oblasti ramenního pletence a okolních částí pohybového aparátu. Tak pojďme na to.

Co je vlastně rameno?

Velmi jednoduchá otázka, že? To ví přece každý. Z mojí zkušenosti si drtivá většina lidí pod pojmem rameno představí pouze spojení mezi lopatkou a pažní kostí, tedy glenohumerální kloub. Ten je sice velmi důležitou součásti ramene, ale ve své podstatě je až jeho posledním článkem, který je extrémně závislý na několika dalších článcích. Rameno, nebo chcete-li přesněji ramenní pletenec, se skládá ze čtyř jednotlivých kloubů a jejich přidružených měkkých tkání. To není zrovna málo. Jedná se o spojení lopatky s hrudníkem (tzv. scapulothorakální skloubení), spojení klíční kosti s hrudní kostí (tzv. sternoclaviculární skloubení), spojení klíční kosti s lopatkou (tzv. acromioclaviculární skloubení) a na konci toho všeho už zmíněné vlastní spojení lopatky s pažní kostí.

Proč to všechno zmiňuji? Nevnímání tohoto komplexu jako celku je totiž ta úplně nejčastější příčina neúspěchu léčby potíží ramen! Většina problémů se totiž projeví v konečném článku tohoto "kloubního monstra", tedy v oblasti glenohumerálního kloubu. Příčiny jeho postižení je ale nutné hledat v drtivém množství případů právě v jiné části ramenního pletence. A někdy dokonce ještě o trochu dále.

Kde začít?

Jak už vyplývá z předchozího textu, začít řešit chronicky vzniklé bolestivé potíže vyskytující se v oblasti vlastního glenohumerálního kloubu přímo v něm nebude to pravé ořechové, respektive určitě neočekávejte nějaký dlouhotrvající úspěch umožňující Vám vrátit se ke kvalitnímu silovému tréninku, v některých případech ani k běžnému životu.

Malá odbočka - nejčastěji bolí boční strana ramene až k úponu musculus deltoideus na pažní kosti. Deltový sval je prakticky nezničitelný a ještě jsem za ty desítky až stovky případů, kdy takto rameno bolelo, neviděl nikoho, kdo by měl problém v něm. Prakticky vždy se jednalo o problémy v oblasti musculus supraspinatus nebo subakromiální bursy. Takže už nechci vidět žádné masáže úponu deltového svalu!

Ale zpátky k tématu - tak kam se tedy podívat nejdříve? Důležité je sice všechno, ale pozornost by si jako první určitě měl uzmout pro sebe hrudník. Postavení hrudníku a hlavně jeho schopnost dynamického pohybu je opravdu esenciální pro dobře fungující ramenní pletenec. Pokud by Váš hrudník mohl dostat hlavní roli v reklamě na kvalitní beton, tak jsou Vaše ramena odsouzena trpět. Důležitá je jak jeho extenze (záklon), tak i rotace. A teď samozřejmě nemluvím jen o důležitosti pro silový trénink, ale i například pro "obyčejný" běh! Nedávno jsem řešil právě případ běžce, kterého vždy po uběhnutí delší vzdálenosti strašně bolela ramena (ano, opět oblast glenohumerálního kloubu). Můžete hádat jednou, čím to bylo způsobeno...

S hrudníkem úzce souvisí středobod celého ramenního pletence, kterým není nic jiného než lopatka. Bez ovlivnění lopatky opravdu nevyřešíte prakticky žádný problém v oblasti ramen. Bez dobré funkce lopatky nemůže být nikdy dobře fungující horní končetina. A že lopatka může zlobit opravdu pořádně. Je potřeba nejen její výborná mobilita a správná souhra s ostatními segmenty ramenního pletence, ale samozřejmě je stejně důležitá její stabilita a "síla". Lopatka se může hýbat podle tří pohybových os a podle každé osy do dvou různých směrů. Různé pohyby horní končetiny pro ideální mechanickou podporu vyžadují různé kombinace pohybů v těchto směrech a samozřejmě i jejich udržení proti externí zátěži, která může být přes ruku kladená.

Až když zapracujeme na výše zmíněných možných problémech, má teprve pořádný smysl se pustit přímo do konečného článku ramenního pletence, tedy glenohumerálního kloubu a jeho přidružených svalových struktur - například do všemi oblíbené práce s rotátory.

Práce a řešení problémů s ramenním pletencem jsou velmi složité, ale opět není třeba házet flintu do žita, jen je třeba pracovat systematicky. Člověk má tendenci pracovat a ovlivnit místo akutní bolesti, ale příčina vzniku problémů ji vyvolávající může být opravdu od místa jejího působení vzdálená. V oblasti ramenního pletence to platí dvojnásob! Nejčastější místo problémů - oblast glenohumerálního kloubu je až posledním, nejzranitelnějším článkem složitého komplexu. Poškozuje se opravdu zdaleka nejvíce, ale na podkladu špatné stability, síly nebo mobility těch základnějších součástí ramenních pletenců. Na to je třeba myslet a boj je z poloviny vyhraný.

Máte-li dotaz pro našeho odborníka z oblasti fyzioterapie
a sportovního lékařství, využijte formuláře v tomto článku.


Foto:
č. 1 - Henry Vandyke Carter [Public domain], via Wikimedia Commons
č. 2 - Henry Vandyke Carter [Public domain], via Wikimedia Commons
č. 3 - Henry Vandyke Carter [Public domain], via Wikimedia Commons



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie