Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Fyzioterapeut radí: Řetězení poruch v pohybovém aparátu

Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o lidském organismu.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků jistě najdete.

Fyzioterapeut radí:
Kolenní kloub (I.)
Fyzioterapeut radí:
Ramenní kloub (I.)
Fyzioterapeut radí:
Bolest v zádech
- ploténka (II.)
Fyzioterapeut radí
- ptejte se

Dnes si posvítíme na problém jednoho našeho čtenáře, se kterým se ve své praxi setkávám opravdu velice často. Až jsem překvapen, že na toto téma nepřišlo dotazů daleko více. Nebudeme dlouho otálet a podíváme se, co ho trápí. Možná se i mnoho z Vás v dnešním dotazu najde.

Adam Mlčúch:
Dobrý deň, dlhodobo (niekoľko rokov) mám pocit viac stuhnutého svalstva na jednom konkrétnom mieste pri pravej lopatke. Jedná sa o spasmus, respektive trigger point. Pri masáži je extrémne citlivý. Po masáži nastane pocit uvoľnenia, avšak nanajvýš na pár dní... Je možné tento problém chronického charakteru vyriešiť dlhodobejšie, ideálne raz a navždy? Vopred ďakujem za odpoveď.

Začnu své povídání nezvykle pozitivně a rovnou na začátku Vás potěším kladnou odpovědí. Ano, Vašeho problému se jde prakticky určitě zbavit navždy. To, že se Vám to nedaří, není až tak nic neobvyklého. Jak už jsem se zmínil v úvodu, setkávám se s tímto typem potíží u svých klientů celkem často...

Trápí je tlak nebo bolest v určité části jejich pohybového aparátu, která ale celkem dobře zareaguje na terapeutický zásah a zmizí. Jen aby se o pár hodin nebo dní později opět objevila na stejném místě a udeřila stejnou silou jako dříve. Postižený člověk se poté nejčastěji znovu podrobí již prodělanému terapeutickému zásahu, který mu posledně přinesl úlevu. Ta bohužel přichází opět pouze na chvíli, potíže se jako bumerang následně znovu vracejí. Začarovaný kruh. Takto trpící člověk se pak stává otrokem neustálých terapeutických zásahů do svého pohybového aparátu přinášejících mu úlevu a umožňujících mu alespoň nějaké rozumné fungování ve sportu, nebo dokonce jenom v běžném životě a v práci. Toto opravdu postihuje nemalé množství lidí.

Terapeutickým zásahem v těchto případech nemusí být nějaká speciální fyzioterapeutická technika. Je jím například i v dotazu zmíněná masáž postiženého místa, protažení napjatého bolavého svalu nějakou strečinkovou metodou nebo třeba (auto)mobilizace pocitově ztuhlého kloubu.

Neznáte ve svém okolí někoho, kdo si sice po každém tréninku důkladně protáhne hamstringy, ale před příštím tréninkem už se opět nedokáže přes neskutečný tah na zadní straně stehen ohnout hlouběji než ke svým kolenům? Nebo někoho, kdo si musí každé čtyři hodiny ulevit tím, že si "odkřupne" pocitově tuhý krk nebo hrudník? Náš dnešní tazatel je na tom vlastně ještě celkem dobře, u většiny lidí se potíže vracejí daleko dříve než za několik dní. Ale proč?

Jehla v kupce sena

Jedna stará fyzioterapeutická moudrost praví: "Kdo hledá příčinu bolesti tam, kde ji člověk cítí, je ztracen."

Neplatí to samozřejmě vždy, ale ve velké většině případů potíží v oblasti pohybového aparátu ano. Bohužel pro osobu, kterou potíže postihly. Už v jednom ze svých prvních článků jsem zmiňoval jeden extrémní případ, který tuto problematiku krásně ilustruje.

Atletka trýzněná intenzivními bolestmi v oblasti skloubení dolní čelisti. Ty sice po kvalitním fyzioterapeutickém zásahu vždy zmizely, ale opět se za pár dní začaly ozývat znovu. Bylo nutné další ošetření. Problém se takto stále dokola řešil půl roku, než se někdo rozhodl přestat léčit tu stále bolavou (ale z objektivního hlediska opravdu i funkčně porušenou) oblast dolní čelisti a jejího přilehlého okolí a podíval se i "trošku" jinam. Byla nalezena celá řada funkčních poruch jak ve svalech, tak i v dalších kloubech, linoucí se po těle až k chodidlu její odrazové nohy.

Ta nezvládala dostatečně plnit svoji funkci při vysoké tréninkové zátěži na ni kladené. Tréninkové dávky se však neřídily schopnostmi jednoho chodidla, a tak si tělo při tréninku muselo začít vypomáhat i jinde, což následně vedlo k přetížení ostatních struktur, které na takovouto bratrskou výpomoc nebyly primárně stavěné.

Výše zmíněný příklad patří opravdu k těm extrémnějším, ale výborně ilustruje, jak neskutečně moc je náš pohybový aparát propojený a jak všechno může souviset se vším. Náš pohybový aparát se snaží splnit nároky, které na něj klademe, i když na to ve své podstatě fyziologicky nemá.

Jak se neléčit, ale konečně vyléčit

Jak opustit výše zmíněný začarovaný kruh? Jak dosáhnout toho, abych se nemusel neustále protahovat? Jednoduše. Najít primární problém a vyřešit ho. Najít ten slabý článek ve Vašem pohybovém aparátu, který nezvládá na něj kladené nároky, a zapracovat na něm! Není to snadné, to přiznávám. Dokud se však jedná "pouze" o funkční poruchy, tak to jde. Stále se mi vytváří trigger pointy u lopatky? Třeba mám nedostatečnou mobilitu předloktí a u "vzpěračského" držení osy doháním potřebný rozsah pohybu v oblasti ramenního pletence. To se místním tkáním určitě líbit nebude, zvlášť když takto budou makat pod výraznou externí zátěží.

Nebo můj přední pilový sval nedokáže pochopit moji zálibu v klicích a odmítá se mi při nich zapojovat dostatečně do pracovního procesu. Zase to místo něj schytají chudáci někde jinde. Snažit se sice budou, ale nejenže to nezvládnou pořádně, ale ještě z toho skončí opět na nemocenské. Následně přetížené, bolavé a stažené svaly sice můžu uvolnit, ale dokud nezlepším tu mobilitu předloktí nebo nedokážu lépe do náročného pohybového stereotypu zakomponovat silný přední pilovitý sval, tak se po každé výše zmíněné zátěži mohu jít uvolňovat znova. Většinou ke vzniku problémů přispěje i daleko méně namáhavé "suplování" při pohybu, stačí jen, aby se opakovalo dostatečně často.

Periferie našeho pohybového aparátu (chodidla, dlaně) ovlivňují jeho centrum (trup a velké kořenové klouby) a zároveň je tomu i naopak. Proto bývá hledání vždy solidní detektivkou.

Zbavit se tedy nejen výše zmíněných funkčních problémů je těžké, nikoliv však nemožné. Jen se musí najít primární zdroj potíží a ten odstranit. Je tedy třeba hledat a nenechat se zmást pouze subjektivně bolestivým místem nebo tkání. Primární zdroj potíží totiž bolet vůbec, ale vůbec nemusí.

Máte-li dotaz pro našeho odborníka z oblasti fyzioterapie
a sportovního lékařství, využijte formuláře v tomto článku.

Chcete-li využít osobní terapie a služeb Romana Koubíka,
kontaktujte ho na Facebooku či webových stránkách.


Foto:
č. 1 - by BodyParts3D is made by DBCLS. - Polygon data is from BodyParts3D, CC BY-SA 2.1 jp, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26511188
č. 2 - Henry Gray / Wikimedia Commons - public domain



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.10.21:35WildOrchid - A já myslela, že se dozvím konkrétní řešení konkrétního pr..+1
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie