Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Fyzioterapeut radí:
Koleno (II.) - hrozba akutních zranění

Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o lidském organismu.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků jistě najdete.

Fyzioterapeut radí: Koleno (I.) - co byste měli vědět
Bolest v zádech
- diagnostika
Fyzioterapeut radí
- ptejte se

V minulém článku jsme si řekli něco o základní mechanice kolenního kloubu. Dnes na to navážeme Vašimi dotazy, konkrétně z oblasti akutních problémů v tomto složitém kloubu.

Patrik Schaffartzik:
Dobrý den, nemám žádný konkrétní problém, jen by mě zajímalo spíš něco z oblasti prevence a poučení. Hrozí poranění menisku i při kulturistickém tréninku? Lze nějak definovat bolestivé příznaky a typ pohybu, kdy se o toto zranění jedná? Je účinnější jako prevence zranění protažení před tréninkem, nebo po? Děkuji za případnou odpověď.

Za svoji "kariéru" jsem se setkal už s ohromným množstvím klientů, kteří byli po nějakém zranění v oblasti kolene. Největší část z nich měla poškození právě v oblasti menisků. Myslím, že takovou minimálně stovku poškozených menisků už jsem určitě viděl. Těch, kteří měli prokazatelně poškozený meniskus z tréninku v posilovně, nebylo mnoho. Konkrétně tři (ano, opravdu si je pamatuji všechny). Jeden případ se stal při dřepu, druhý při plyometrickém tréninku (box jump) a třetí při legpressu, kdy ovšem nedošlo k poškození pouze menisku, ale i několika vazů a přidružených struktur.

Zkušenost mi tedy říká, že je možné si poškodit meniskus při kulturistickém tréninku. Je ale asi tak padesát nebezpečnějších sportů, kde si ho poškodím daleko snáze. Lyžování, fotbal, tenis, atletika... Je to dáno mechanismem úrazu, při kterém dojde k poškození menisku (ať už vnitřního, nebo vnějšího). Vertikální sílu koleno většinou zvládá docela dobře. Do problémů ho ale dostává velmi rychle síla působící do rotace kolene. Konkrétně u daleko častěji poškozeného vnitřního menisku působí síla do zevní rotace kolene v nějakém stupni jeho pokrčení, například vyvrknutí kolene dovnitř při doskoku na chodidlo při běhu. Viz obrázek dolní končetiny, který obtéká tento text.

Stehno směřuje dovnitř (je v kyčli ve vnitřní rotaci a v addkuci) a bérec směřuje vůči koleni zevně (tedy zevní rotace kolene). Kdyby našemu nebohému modelovi na fotce teď někdo vrazil velkou silou ze zevní strany do kolene, máme nového adepta na šití vnitřního menisku. Pokud by měl štěstí. Dost často se při tomto mechanismu úrazu poškodí i přední zkřížený vaz, popřípadě dokonce i vnitřní postranní vaz. O to pak bývá práce s kolenem náročnější.

Teď si určitě prohlížíte obrázek a říkáte si, že do takovéhoto postavení jdou dolní končetiny spoustě lidem například už v "obyčejném" dřepu s velkou činkou. Ano, jdou. Já byl schopný spočítat u nás v posilovně cvičence, kterým toto nohy při dřepu nedělají, na prstech jedná ruky. Ale rotační silový impuls tam většinou není tak prudký a intenzivní, aby došlo k poškození výše zmíněných struktur. Oni si jen postupně vyrábí chronické funkční a strukturální poškození tkání na celé dolní končetině a spodním trupu. Ehm, jupí?

To to - bolí...

K další části tvé otázky. Definovat bolestivé příznaky je možné. Existuje několik speciálně na to určených klinických pohybových testů, které se používají na diagnostiku poškozených menisků. Při jejich pozitivitě cítí testovaný většinou velmi intenzivní ostrou bolest v oblasti postiženého menisku. Dále je možné meniskus přímo palpačně vyšetřit, přičemž je opět reakcí ostrá bolest. Klinické vyšetření je také možné doplnit pomocí vyšetření nukleární magnetickou rezonancí. Ortopedi spíše rádi používají k vyšetření levnější a dostupnější ultrazvuk. Osobně už jsem ale zažil několik případů, kdy klient odeslaný ode mě z ordinace na vyšetření zobrazovací metodou byl "vrácen" s negativním nálezem. I když se následně poškození opravdu potvrdilo u jiného lékaře a na pořadu dne byla operace. Opačnou zkušenost mám ale také. Klinické vyšetření ukazující na poškození menisků se nepotvrdilo a opravdu tam žádné nebylo. Stoprocentní tedy není žádná technika a je vhodné je při nejistotě kombinovat. Záleží samozřejmě na schopnostech diagnostika, ale některá poškození se opravdu dokážou maskovat velmi urputně.

Obecně je při běžném fungování bolest vyvolána v pozicích, respektive při pohybech, při kterých dojde ke kompresi poškozeného menisku. Často jde o flexi (pokrčení) v koleni, popřípadě flexi spojenou opět s rotací. Bolest je také většinou ostrého charakteru v místě menisků nebo jakoby zevnitř kolenního kloubu. Může být také přítomen otok, popřípadě i zarudnutí a zvýšená teplota okolní tkáně.

Prevence

Opět budu vypadat jako zarytý nepřítel protahování, ale v rámci prevence výše zmíněných poškození kolene bych určitě nikomu nedoporučil pasivní protahování. Ani před tréninkem, ani po tréninku, ani mimo trénink. Není to totiž protaženost, co mi chybí, ale KOORDINACE a SÍLA! Pokud se chci tedy těchto potíží vyvarovat nebo dostat své dolní končetiny opět do formy po prodělaném úraze, musím se na tyto věci zaměřit. Základem je trénink stabilního a silného chodidla, mobilní a silné oblasti kyčle a dynamicky silného kolena. V úvahu tedy připadají všechny cviky, kdy pracujete s dolní končetinou přes chodidlo. Pryč s předkopy, zákopy a různými roznožovači. Ty sice mohou pomoci s hezkými svalíky, s tímto nám ale nepomohou.

Na pořadu dne budou výstupy (a hlavně sestupy!) na různě vysoké bedny, rumunské mrtvé tahy na jedné noze s jednoručkou (nebo pro začátek s využitím "landminu"), zadní výpady, vertikální nebo klidně horizontální doskoky na jednu nohu nebo třeba bulharské dřepy. Mimochodem, zkoušeli už jste je někdy třeba s malým výskokem v horní pozici? Není na škodu ani dopřát si ještě větší intenzitu například pomocí pružných bandů. Ty si mohu uvázat takovým způsobem, aby mi naváděly při cvičení úmyslně dolní končetinu do nestabilní pozice, což je addukce a vnitřní rotace v kyčli a zevní rotace v koleni pro cviky, kdy jdu do pokrčení v koleni.

Na takové cvičení si mohu vynahradit jak zvláštní cvičební jednotku, tak si je připojit k jakékoliv cvičební jednotce mě napadne. Také je mohu úspěšně používat jako ideální rozcvičku před těžkým tréninkem spodní části těla. A to jak aerobním (běh, sportovní utkání...), tak anaerobním (dřepy, přemístění, mrtvé tahy...).

Nejenže si při těchto cvicích "zahřejete" potřebné partie (pryč s rotopedem) a zároveň nutíte své svaly pracovat ve velmi solidních rozsazích pohybu (přivítejte aktivní svalovou elasticitu!), ale navíc výborně (a specificky) připravíte na zátěž svůj nervový systém, o který tu opravdu hodně běží. Toto není rozhodně konečný seznam cviků a jejich variací, které se dají s úspěchem použít. Jen takový velmi hrubý nástřel pro inspiraci. Čeho bych se ale určitě vyvaroval, by bylo zakomponovávání nestabilních pomůcek do těchto cviků. Radši si zvětšete rozsah pohybu, čapněte těžší činku nebo si zkuste zvýšit dynamiku koncentrických fází pohybů.

Vaše kolena budou spokojená.

Máte-li dotaz pro našeho odborníka z oblasti fyzioterapie
a sportovního lékařství, využijte formuláře v tomto článku.

Chcete-li využít osobní terapie a služeb Romana Koubíka,
kontaktujte ho na Facebooku či webových stránkách.


Foto:
č.1 - vlastní fotogalerie
č.2 - by BruceBlaus. Blausen.com staff. "Blausen gallery 2014". Wikiversity Journal of Medicine. DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 20018762.[CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
č.3 - By BruceBlaus (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie