Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

Fyzioterapeut radí:
Možnosti fyzioterapeutické péče

27.541 zhlédnutí
Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o lidském organismu.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků jistě najdete.

Dnes si probereme možnosti řešení zdravotních problémů, které Vás mohou potkat. I když už jsem jednou článek, který tuto problematiku popisuje, napsal, není na škodu si pár věcí připomenout a přidat pár informací navíc.

Léčebná rehabilitace a fyzioterapie v České republice
Strukturální a funkční poruchy pohybového aparátu (II.)
Strukturální a funkční poruchy pohybového aparátu (I.)

Petr Dlabal:

Dobrý den, jde mi o koleno mojí přítelkyně. Běháme a ona si stěžuje v poslední době na koleno. Nechci popisovat, co a jak bolí, to dost dobře nejde, ale spíš se zeptat obecně. Co udělat? Kam jít? Kdo pomůže? Jít k praktickému lékaři nemá podle mě smysl. Ani na polikliniku k ortopedovi - myslím si, že to moc řešit nebude. Na druhou stranu nemáme asi čas, ani peníze řešit to s nějakým super sportovním terapeutem, běháme kolem 10 km a nemáme prostě ambice dělat ze sebe profíky. Ale chtěli bychom pomoc někoho, kdo tomu fakt rozumí a nekašle na to (jako obecní ortoped tady na středisku). Je to vůbec řešitelné? Díky.

Vidím ve Vašem dotazu spoustu toho, co nejde, tak se společně půjdeme podívat na to, co jde a jak na to.

Nejprve bych si dovolil nesouhlasit s tím, že běháte jenom nějakých 10 km, takže vlastně o nic nejde. Samozřejmě nevím, jak často a jak intenzivně trénujete, ale 10 km už je docela solidní nálož. V běžeckých seriálech, kterých je teď u nás tolik, se běhají buď pětky, nebo desítky. Rozhodně si při tom jde vyrobit velké množství problémů. Svoji drahou manželku jsem poznal, když si dokázala při tréninku právě na desetikilometrový běh vyrobit takový zánět v noze, že už skoro ani chodit nemohla. A následně mě musela navštívit. Chválabohu za to. :-)

Proto bych doporučoval rozhodně problémy nepodceňovat, i když Vám přijde, že vlastně nic drastického nepodnikáte. Bolestí nám naše tělo chce něco říci. Zpočátku se mu třeba jen nelíbí, jak něco funguje a že to nezvládá. Později to už může být známka vážnějších (strukturálních) potíží a těm se určitě chcete vyhnout. Já sám také nerad navštěvuji lékaře, ale někdy je lepší jedna brzká návštěva než dvacet návštěv odložených o rok. Hlavně pokud jsou potíže dlouhotrvající, nebo sice krátkodobé, ale zato neustále se vracející. Dnes jsem měl v ordinaci paní, která není vůbec schopná předpažit nebo upažit ruku o více než nějakých 70 stupňů, rotace pro jistotu nejdou skoro vůbec. Potíže má a postupně se jí zhoršují od ledna (článek píši v září). Bohužel jsem jí musel oznámit špatné zprávy. Buď každodenní opravdu intenzivní práce s ramenem, která se nějaký ten měsíc potáhne, než se dosáhne úplného uzdravení, nebo už cvičení nemusí pomoci. Pak zbývá operace, po které bude následovat dlouhodobá a bolestivá rehabilitace.

Tak a teď, když jsem Vás, všechny své čtenáře, tak neeticky vyděsil, se můžeme jít podívat kdo, kde a za jakých podmínek Vás může vyšetřit?

Potíže pod drobnohledem

Nejrychlejší, ale nejdražší možností je návštěva soukromého fyzioterapeuta. Ceny a čekací doby jsou různé. Myslím ale, že jedna návštěva, při které proběhne diagnostika problému a předají se základní informace o tom, co by šlo s potížemi dělat, je v možnostech každého z nás. Při chroničtějších potížích samozřejmě jedna návštěva většinou nestačí, ale to už záleží na Vás a na terapeutovi, na jakém dalším postupu se dohodnete. Já například paní s ramenem z výše uvedeného případu doporučil návštěvu ortopeda pro potvrzení diagnózy a zpřesnění vážnosti stavu pomocí zobrazovací metody. Také jsem jí rovnou řekl, že sice může chodit dále ke mně, ale ideální frekvence jsou tři návštěvy týdně po docela dlouhou dobu, což by ji už nestálo zrovna malý finanční obnos. Proto by si měla u ortopeda rovnou vyžádat žádanku na rehabilitaci. Mohla by pak docházet na nějaké jiné pracoviště, kde mají smlouvu s její pojišťovnou, a zde se nechat 3x týdně intenzivně mučit. Doporučil jsem jí dobré provozy, kde si s jejím problémem určitě poradí, a projel s ní pět základních cvičení. Ty si bude teď každý den několikrát cvičit, než se hybnost alespoň někam posune. A také do doby, než ji na nějakou rehabilitaci přijmou, protože to momentálně v Brně trvá kolem tří týdnů. Hotovo. Vždy to jde nějak vymyslet, aby se člověk, když chce, z problémů dostal.

Samozřejmě nemusím chodit k placenému fyzioterapeutovi vůbec. Ať už na nějakou dlouhodobější péči, nebo rychlou diagnostiku, nebo ošetření. Mohu všechno podstoupit bez jakýchkoliv finančních výdajů. Prakticky vše pokryje zdravotní pojištění, až na aplikace kineziologických tejpů nebo například laseru, což pojišťovna neproplácí. Musím však počítat s jistými omezeními, která mi bude dávat náš velmi přehlcený zdravotní systém a pojišťovny.

Prvním velkým omezením je, že si nemohu napochodovat do rehabilitačního střediska a dožadovat se ošetření nebo naplánování léčby. Na to potřebuji poukaz od lékaře. Problematiku poukazů už znovu rozepisovat nebudu a odkážu Vás na svůj předchozí článek, který toto rozpitvává do nejmenších podrobností.

Po několikadenních až týdenních útrapách jste vybojovali poukaz na rehabilitaci a nyní na druhý pokus nakráčíte na rehabilitaci. Zde Vám sdělí, že první volný termín je za měsíc. Nic neobvyklého, zažil jsem i delší čekací doby. Samozřejmě můžete mít štěstí, někomu se léčba zrušila a uvolnilo se místo už zítra. Jen si v tom případě nebudete nikdy moci vybrat čas návštěv, protože zaplňujete díru v nabitém programu po jiném klientovi. Rušení terapií není mimochodem až tak mimořádná praxe. Ve větších centrech se to dělá u lidí, kteří nepřišli například na dvě po sobě jdoucí terapie bez udání důvodu. Místa je málo, klientů hodně, nač tedy zabírat čas terapeutů lidmi, kteří nechodí.

Druhý zádrhel je úspěšně překonán, ale zbývá ještě poslední, kterým je omezení množství léčby nastavené Vaší pojišťovnou, popřípadě její "dohodou" s centrem, kam docházíte. Někdy se musí celá "léčba" na jednu poukázku vybrat do 8 týdnů, jindy je maximální doba v ordinaci omezená na 30 minut a ke všemu Vám bude předepsáno třeba jen pět těchto půlhodinových návštěv.

Pokud překousnete tyto zádrhele, tak je ale množství zařízení, kde pracují špičkoví odborníci schopní a ochotní pomoci. Podmínky mají sice hodně ztížené výše popsanou hrůzou, ale dělají, co umí.

Nemusíte tedy čekat, že Vás vyléčí Váš praktický lékař nebo ortoped. Praktický lékař to ani nemá v popisu práce, ten ovládá zase jiné věci. Ortopedi jsou na tom samozřejmě daleko lépe, ale třeba funkční problematiku tolik neřeší a jen se specializují na řezání a podobné vylomeniny. Upřímně řečeno stačí, když Vám poskytnou žádanku, a nějaký fyzioterapeut už se o Vás postará.

Máte-li dotaz pro našeho odborníka z oblasti fyzioterapie
a sportovního lékařství, využijte formuláře v tomto článku.

Chcete-li využít osobní terapie a služeb Romana Koubíka,
kontaktujte ho na Facebooku či webových stránkách.


Foto:
foto č. 1 - soukromý archiv
foto č. 2 - soukromý archiv
foto č. 3 - Run Tour - Mgr. Martina KotkováSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie