Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Fyzioterapeut radí:
Krční páteř (I.) - bolest šíje

40.141 zhlédnutí
Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o lidském organismu.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků jistě najdete.

V poslední době mi v e-mailu přistálo hned několik dotazů majících spojitost s oblastí krční páteře. Pár z nich jsem vybral a pokusím se na ně odpovědět. Doufám, že k Vaší spokojenosti.

5 kroků k uvolnění bolestivé šíje
Bolest krční páteře: "Text neck syndrom"
- fenomén současnosti

Libor:

Dobrý den, je mi 37 let, posiluji 2x týdně a docela se mi podařilo zlepšit postavu. Co mě však trápí, jsou ztuhlá krční páteř a bolesti šíje (sedavé zaměstnání, basketbal 20 let...). Dá se posilovat a zároveň více nepoškodit páteř, nebo se to úplně vylučuje?

Děkuji

Zlepšení postavy je určitě výborná věc. Zkusíme udělat ještě něco s tím krkem, co říkáte? Ať je spokojenost kompletní. Jako první je třeba říci, že nejde úplně rozdělovat páteř na různé "oblasti" a věnovat se pouze těm, co mě trápí. To je velmi častá chyba při řešení potíží krku a hlavy. Ale samozřejmě i problémů a bolestivosti v oblastech beder nebo hrudníku. Páteř je jenom jedna. A to, co se děje na jednom jejím konci, ovlivňuje tedy samozřejmě i zbylé její části. Proto je vždy třeba věnovat péči celé páteři, respektive abych byl přesnější, celému trupu.

Dost často také slýchávám od lidí, že se jim potíže po páteři stěhují. Chvíli je bolí oblast krku, poté bedra a pak zase například hlava. Potíže se rozhodně nestěhují jako cirkusová představení.

Jsem jednoduše rozhozený kompletně a jen moje tělo nedokáže vnímat všechno naráz a vždy pocítí jen určitou část. Jako ve starých kreslených filmech. Kocoura strašně bolí hlava, tak přiběhne myšák a praští kocoura kladivem do kolena. Kocoura už nebolí hlava, zato ho šíleně bolí koleno. Ale zpět ke krku.

Jakákoliv pohybová činnost, při které se věnuji kompletně celému tělu a hlavně axiálnímu systému, je tedy většinou výrazným přínosem i pro oblast krku. Posilovna je pro lidi s problémy v oblasti horního trupu hotovým rájem. V průměrně vybaveném fitness centru se dá vymyslet nepřeberné množství cvičení s pozitivním vlivem na celý axiální systém.

To tedy k Vaší konkrétní otázce. Potíže v oblasti krku a posilovna se vůbec nevylučují. Naopak. Já jsem opravdu velké množství svých klientů s problémy v této oblasti "dokopal" k alespoň nějakému komplexnímu silovému tréninku. Ať už přímo v posilovně, doma, na skupinových lekcích, nebo i v kanceláři se dá vymyslet pěkně intenzivní silová stabilizace jak horního, tak i spodního trupu.

Každý zde má primárně potíže jinde. Proto Vám nyní nepředložím přesný návod, co a jak dělat, nebo naopak zbytečně nedělat. Ale pár obecných rad platných skoro pro všechny papír snese.

Přímo oblast krku a hlavy velmi trpí špatným přenosem sil z paže, respektive lopatky. Dochází k tomu, že se mi paže silově "zavěsí" místo hrudníku na krk přes aktivitu zdvihače lopatky a dvou rombických svalů. Tato jejich aktivita je intenzivní (ale zcela přirozená!) v pozicích, kdy zapažuji ruce za tělo. Tedy například přítahové cviky na "záda" s činkou, kladkou atd. U těchto cviků bych tedy zkrátil dráhu pohybu do pozice, kdy mám paže v úrovni trupu. Nebudu je rvát co nejvíce dozadu a tam ještě mačkat lopatky k sobě.

Při cvičení vleže na zádech je vhodné dbát na dobré osové postavení krku s hlavou. Nepouštím hlavu do výrazného záklonu. Pokud neudržím napřímení krku, budu si u všech cvičení vleže podkládat například složeným ručníkem týl hlavy. V oblasti krční páteře je přirozená lordóza, kterou tam chci. Nechci tam však tunel Blanka, ke všemu těžce asymetrický. Hlavně u tlakových cviků jako například bench-press je kvalitní držení hlavy a krční páteře důležité pro dobrou aktivaci celého horního trupu.

U cviků vsedě a vestoje, kdy mám větší zátěž v rukou (bicepsové zdvihy, výpady s jednoručkou, mrtvý tah atd.), je třeba udržet stabilitu lopatek. Bývá tendence se i v těchto pozicích zavěsit do krku přes už výše zmíněné svaly místo zapojení kvalitní souhry mezi trapézovým a předním pilovitým svalem. Z optického hlediska v takovém případě budu mít výrazně výše horní úhel lopatky než vršek "ramene" (přesněji hlavice pažní kosti).

To byla ta nebezpečí posilovny. A co naopak dělat? Až na ty přítahy v nadměrném rozsahu pohybu (pro tyto potíže) všechno, co jsem právě zmiňoval, když tedy dokážu pracovat ve stabilních pozicích a koordinovaných souhrách jednotlivých segmentů. Tlaková cvičení jsou výborná. Já jsem si pro práci na stabilitě vrchního trupu oblíbil konkrétně floor-pressy. Visová nebo polovisová (nohy jsou na zemi) cvičení na hrazdě jsou také skvělá. Pokud mám možnost paralelního úchopu, bude krk v sedmém nebi. Pokud udržím stabilní lopatky, udělá mi výbornou službu i ten bicepsový zdvih. Nemluvě o možnostech kladek, které jsou prakticky nekonečné.

Ty se dají také kromě silového tréninku použít na zlepšení mobility. Ta je u těchto potíží extrémně důležitá hlavně v horním hrudníku a žebrech. Přes tah kladek si mohu u určitých cviků výrazně pomoci do dynamického rotačního pohybu právě horního hrudníku.

Možností je opravdu spousta. Doporučil bych někde podstoupit opravdu kvalitní diagnostiku. Zjistit přesně, co a jak na trupu úplně ideálně nefunguje, a pak vzhůru do posilovny. Popřípadě se i v té posilovně nechat odborníkem přímo zkorigovat.

Silný (nejen) vršek trupu je zdravý krk. Slabý vršek trupu je bolestivý a stažený krk.

Veronika:

Dobrý den, narazila jsem na článek o Vás a řekla si, že za zkoušku nic nedám. Je mi 32 let, posiluji 14 let, předtím atletika, kolo a mnoho dalších sportů, něco i na závodní úrovni, dá se tedy říci, že pohybový aparát dostával zabrat od útlého věku. Prošla jsem si před lety i obdobím extrémního přetěžování, zvedání velkých vah (například bench-press 90 kg při váze 54 kg). Velkou komplikací v průběhu toho byla chronická lymeská borelióza, na kterou se přišlo až ve fázi, kdy už pronikla i do kloubů. Jsem nyní léta zdravá, ale výslednicí patrně všeho je problém s krční páteří - přeskakování obratlů, musím otočit hlavou mnohokrát za den, abych je "vrátila" do správné pozice, diagnóza po MR byla degenerativní změny C3 a C4. Posiluji stále, léta už ale s rozumem, ne tak velké váhy, ráda cvičím vytrvalost, malé nebo žádné přestávky mezi sériemi, supersérie, trisérie, běh na dlouhé tratě. Zajímá mě, zda je možné s krkem ještě něco dělat, nějaké cviky apod. i v kontextu posilování - čemu se věnovat, abych neprohlubovala degeneraci, zda se například v zahřívací fázi na krk více zaměřit, případně jaké cviky vůbec nedělat krom těch, kde viditelně hrozí přetěžování krční páteře. Jsem mladá a nechci se smířit s postupným zhoršováním. Existuje nějaká nová metoda, která by se dala podstoupit? V minulosti jsem byla mnohokrát rehabilitována (vždy po delší období) či napravována chiropraktikem, ovšem bez valného výsledku. Stravu mám pestrou, beru i doplňky stravy. Děkuji za odpověď.

Strukturální a funkční poruchy pohybového aparátu (I.)
Prakticky vše, co jsem popisoval v předchozí odpovědi, platí i zde. Důležitý je kvalitní přenos sil z paží přes lopatky na hrudník a dobrá svalová síla v celé této oblasti. Dále mobilita hrudníku a žeber do rotací, flexe a extenze, zvláště pokud se věnuji vytrvalostnímu běhu. Při něm jsou také kladeny větší nároky na kvalitu dechového stereotypu a souhry spodního trupu, pánve a dolních končetin. Tím tedy neříkám, že kvalitní dechový stereotyp a stabilní pánev nepotřebuji, když sedím na židli v kanceláři. To samozřejmě také.

Už jsem měl klienta, vytrvalostního běžce, který měl po doběhnutí svých 10 - 20 km vždy výrazné bolesti krku a ramen. Že by cítil nohy, to ne. Ale ten vršek byl kompletně přetížený. Bylo to u něj právě dáno nesouhrou výše zmíněných věcí. Naopak kvalitní stereotyp běhu je výborné uvolnění této oblasti. Takže běh nebo i izolovanější cvičení, která simulují práci horního trupu u běhu probíhající, jsou výborným rozcvičením. Stejně tak izolované pohyby krční páteře ve všech třech osách jejího pohybu (například přes míček) nemusí být na škodu. Pokud udržím vždy kvalitní postavení v každé ose a pohyby se mi "neslepí", tzn. úklon a rotace krku mi jdou na stejnou stranu - při rotaci doleva se mi zároveň uklání doleva. Mechanická stabilita obratlů vypadá přesně obráceně - při rotaci hlavy a krku doleva by měl být přítomný miniaturní (okem prakticky neznatelný) úklon na pravou stranu.

Pocity "přeskakování" a vracení obratlů zpět jsou dány právě (ne)schopností svalů v oblasti krku a horního trupu kvalitně silově-elasticky pracovat. Myslím, že žádnou jinou metodu než důkladnou aktivní práci s nimi ještě nikdo nevymyslel a asi ani nevymyslí. Z nálezu na MRI bych neměl strach. Lehké degenerativní změny na páteři má kolem 30 let už kolem 30 - 35 % populace. A drtivá většina z nich nepociťuje žádné subjektivní potíže. Za ně jsou spíše odpovědné funkční poruchy. Jejich odstranění a zabránění jejich dalšímu vzniku je zcela jistě priorita.

Ideální stav je tedy takový, kdy sám necítím žádné subjektivní problémy a nedochází k (nevnímatelnému) degenerativnímu poškozování tkáně. To sice nemohu posoudit, ale pokud se zbavím funkčních poruch, ty strukturální opravdu nevznikají lehce. Proběhnuvší rehabilitaci nedokážu posoudit. Ta však také měla cílit na všechny výše zmíněné věci, a ne například na pouhé izolované protahování horní části trapézového svalu nebo svalů kloněných. To prakticky nemá smysl.



Máte-li dotaz pro našeho odborníka z oblasti fyzioterapie
a sportovního lékařství, využijte formuláře v tomto článku.

Chcete-li využít osobní terapie a služeb Romana Koubíka,
kontaktujte ho na Facebooku či webových stránkách.


Foto:
foto č. 1 - By Nevit Dilmen (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
foto č. 2 - By danabooo (Flickr: Deep Thought) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
foto č. 3 - [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons
foto č. 4 - By Stillwaterising (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 10 sekundami?



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie