Reklama:

Sauna a kryoterapie - jak účinkují na lidské tělo?

10.227 zhlédnutí
Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Regenerace (IV.): Sauna a saunování (I.)
Kryoterapie I.
- úvod, účinky
[Text: Adam Ždych] Znovunabývání duševních i fyzických sil dnes patří ke stále aktuálnějším lidským potřebám. Žijeme v hektické době, stresy zažíváme od první třídy až do důchodu. Abychom vydrželi kvalt moderní doby, často hledáme způsoby, jak obnovit svou vnitřní pohodu, jak na chvilku "vypnout", udělat něco pro sebe a své zdraví.

Sauna a kryoterapie jsou příjemné a užitečné pasivní wellness metody a v posledních letech jejich popularita utěšeně roste. Obě procedury mají společné přitom jen jedno, a tady se musíme nasměrovat do fyziky. Jedná se o tepelně kontrastní prostředí, které využívá léčebné metody zvané termoterapie. Tato fyzikální terapie působí na organismus termickými podněty. V případě sauny jsou jako první na řadě teplé podněty, pak chladné podněty, u kryoterapie je tomu naopak. Tohle náhlé střídání tepla a chladu vyvolává reakce reflexní a neurohumorální a to ovlivňuje celkový metabolismus. Obě metody jsou pro člověka tím výkonnější, čím jsou častěji využívané. Jejich obliba by mohla být vyšší, kdyby se nemusely obě platit, a cena kryoterapie není úplně zanedbatelná.

Sauna je procedura, která se dá snadno ohodnotit jako léty a staletími prověřený "držák", sloužící zdraví člověka, a věrně jako bělobradý bernardýn ho ráda doprovází životem.

Po právu byla medicínou zařazena mezi léčebné a preventivní procedury. Ne náhodou praví staré finské přísloví: "Sauna je lékem chudého člověka." Za vznikající první republiky se nejvíce uchytila varianta finská, ale moderní doba saunu mění. Vznikají různé kombinace mezi parní a suchovzdušnou, dnešní sauny se honosí přívlastky jako švédská, alpská, turecká, japonská, tyrolská, keltská... Pomalu tady zdomácněla i takzvaná infrasauna, která svou podstatou není saunou v pravém smyslu slova, nevyužívá totiž kontrastu horko - chlad, jak je tomu u klasické sauny. Její doménou je pěkné prohřátí organismu. Saunování svým povzbudivým a uvolňujícím efektem dopomáhá cévám k jejich dobré elasticitě, čistí plicní alveoly, čímž ochraňuje kardiovaskulární a dýchací systém, aktivuje tvorbu imunoglobulinů a vylučuje během pocení toxiny, takže ozdravuje kůži a posiluje imunitu, nadto vyplavením "hormonů štěstí" blahodárně ovlivňuje psychiku. V sauně je možné pustit starosti za hlavu. Nejsme sice Finové, abychom pobyt v sauně využívali k plánování svateb a uzavírání obchodních dohod, ale i tak si saunování můžeme pohodově užívat spolu s kamarády nebo svou rodinou.

Kryoterapie má odlišnou povahu, je o mnohé tisícovky let mladší a dravě a hyperaktivně se pere o naši přízeň podobně jako každý správný teriér. Objevil ji Japonec, který známé heslo "studená voda léčí vždy a jakoukoli nemoc" pozvedl na mnohem vyšší úroveň. Studená voda, tato léčebná síla v rukou pánů Priessnitze a Kneippa, se tedy změnila na mrazivý suchý vzduch, který během několika desítek vteřin vyvolá hypotermický stres. Ten vzbudí pozitivní reakce, které vedou k uzdravení organismu. Nejdříve byla takzvaná kryokomora používána k léčení revmatických onemocnění, postupně se rozsah indikací rozšířil, takže k léčbě bolavých kloubů a svalů přibyla korekce poúrazových stavů. Taky ale bojuje s lupénkou, zpomaluje degenerativní pochody, pomáhá s nadváhou, celulitidou, urychluje regeneraci po psychické i fyzické zátěži. Zbavuje depresí, únavového syndromu, pomáhá při astmatu, roztroušené skleróze, dětské mozkové obrně. Dobře slouží sportovcům a všem bez rozdílu dodává elán a dobrou náladu.

A protože opravdu dobré věci se mají vyzkoušet na vlastní kůži, přeji všem "nalomeným" krásný čas v sauně nebo kryokomoře.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra