Reklama:

Jak si (ne)přivodit bolesti zad a kloubů?

20.629 zhlédnutí
Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Vypořádejte se s bolestmi dolních zad (I.): Úvod a možné příčiny bolestí
Vypořádejte se s bolestmi dolních zad (II.): Další příčiny bolestí a řešení
5 kroků k uvolnění bolestivé šíje
Každý moderní pracující člověk se za svůj život setká s bolestmi pohybového aparátu. Některé vznikají náhle a trvají krátce, jiné vznikají postupně a vlečou se třeba i několik let. Dalo by se dlouhé hodiny diskutovat o tom, zdali se jedná o globálně narůstající problém, nebo se jen zveličují dříve běžně přehlížené mírné bolesti.

Možná je to jen přemíra pohodlnosti moderního člověka, který sedí celý den bez pohybu, nedejbože když ho při tom zabolí za krkem. Možná je to neustále působící stres (život ve spěchu, hluk, elektromagnetický smog, nekvalitní strava a podobně), co zvýrazní vnímání bolestí, anebo snad média, která nás masírují reklamami na mastičky a prášky proti bolestem? S největší pravděpodobností se však jedná o jakýsi koktejlový efekt, kde se všechny stresory snoubí spolu s pohodlností, špatnou životosprávou a nedostatkem pohybu. Vždy se však jedná o individuální záležitost a to, co někomu ztrpčuje život bolestmi, druhý nemusí vůbec zaznamenat jako problém. V následujících odstavcích se dozvíte, jakými zlozvyky si možná právě i Vy zaděláváte na chronické bolesti.

Vadné držení těla?

Pro začátek si uveďme jen malý zlomek z příkladů, jak individuální může být spojitost držení těla s bolestmi.

 • Máme 3 lidi. Všichni mají tuhá a kulatá horní záda a předsunutá ramena (tedy typický příklad vadného držení těla).
 • První člověk má sedavé zaměstnání, tráví dlouhé hodiny shrbený u počítače a nemá dostatek pohybu. Pravděpodobně bude trpět občasnými bolestmi mezi lopatkami.
 • Druhý člověk má zaměstnání, ve kterém musí držet neustále ruce nad hlavou. Kvůli zvýšené hrudní kyfóze a nedostatečné mobilitě bude omezen pohyb v ramenou, která budou velmi náchylná k přetížení. Zcela jistě tedy bude trpět bolestmi ramen.
 • Třetí člověk má zaměstnání, kde je dostatek rozmanitého pohybu, proložený dostatkem odpočinku. Prakticky nemusí vynuceně zvedat ruce nad hlavu a ve volném čase si tu a tam zajde na delší procházku, občas si zaplave a někdy se i vyvěsí na hrazdu. Je dost možné, že za celý život nepozná ani bolesti ramen, ani bolesti zad.

Proč tomu tak je? Pojďme si nejprve trochu osvětlit pár pojmů. Pojem postura znamená aktivní držení těla proti působení okolních sil (neustále proti gravitaci). Postura je základním fyzickým předpokladem pro uskutečnění zamýšleného pohybu. Často se pak můžeme setkat s tvrzením, že vadné či ochablé držení těla může být zdrojem různých bolestí.

Zde je však potřeba rozlišovat, zdali máme na mysli skutečně ochablé držení těla (nebo také jakési líné či pohodlné držení těla), ve kterém si dotyčný jaksi "hoví" (v angličtině mají pro tuto činnost i vyhrazené slovíčko slouching). Typicky se tedy jedná o sezení s kulatými zády nebo povolený stoj (pohov). Takovéto držení těla je problematické pouze v případě, když dotyčný není schopen své držení těla "napravit" (respektive se zde hodí spíše slovo změnit, například narovnat záda a vytáhnout hrudník), a dalo by se tedy nazvat jako vadné. To však ještě automaticky neznamená, že dotyčný (obdobně jako 3. člověk) bude trpět bolestmi. Záleží totiž na tom, jak se v průběhu celého dne hýbe (ne, jak cvičí 3x týdně). Pokud však dotyčný není schopen změnit nastavení svých tělesných segmentů, tak s větší tendencí dochází k vynucenému a dlouhodobému setrvávání v jistých polohách, což může vést k přetěžování daných oblastí (jako u předchozích dvou lidí), a tím se dostáváme k následujícímu, nyní již závažnějšímu tématu o posturálním stresu.

Posturální stres vzniká tím, že je naše tělo nedobrovolně a dlouhodobě vystavováno nadměrnému zatížení (resp. přetížení). Zde se typicky jedná například o sezení u nízkého pracovního stolu s počítačem na jedné straně. Dotyčný je tedy nucen sedět shrbený a natočený. Nic se samozřejmě neděje, pokud by se jednalo o pár minut v této poloze. Avšak pokud bude dotyčný sedět tímto způsobem několik hodin denně a soustředit  se na práci namísto signálů vlastního těla, které mu hlásí, aby se zvedl, prošel a protáhnul, zadělává si na malér. Posturální stres totiž skvěle provokuje (anebo přímo vytváří) latentní bolestivé spoušťové body ve svalech, kterým lze přičíst značnou část bolestí pohybového aparátu. Uveďme si jako příklad několik profesí, kde k vynucenému nadměrnému posturálnímu stresu dochází:


Obrázek č. 1 - ukázka sedu, který se zcela jistě stane brzy velmi nepohodlným, a vznikne tak posturální stres
 • řidiči, kteří jsou nuceni sedět dlouhé hodiny za volantem
 • kadeřnice, které musí neustále držet zvednuté ruce
 • zdravotní sestry, které musí provádět úkony nakloněné přes lůžko
 • prodavačky, které se musí natahovat k pásu pro někdy i těžké zboží
 • úředníci, kteří jsou nuceni sedět natočení k počítači
 • povolání, kde je nutné provádět úkony nad hlavou

Základní problém tedy, jak již bylo řečeno, nespočívá v nevhodné poloze jako takové, ale v nevhodné poloze prováděné příliš často a trvající příliš dlouhou dobu. Dochází totiž k nadměrnému stresu, na který se naše tělo nedokáže či nestíhá adaptovat, a začíná tak prostřednictvím bolestivých signálů volat o pomoc.

Přichází na řadu palčivá otázka - můžeme naše držení těla ovlivnit? Do jisté míry ano. Je však potřeba zdůraznit, že do držení těla se promítá více faktorů. Kostra dospělého člověka byla různě formována během vývoje v dětství, což nyní samozřejmě změnit nelze. Také se do celkové exprese těla značně promítá psychické ladění - tedy to, jakou máte zrovna náladu. Co je však zajímavé, že Vaše držení těla dokáže i naopak ovlivnit vaše psychické ladění.1 Je prokázané, že depresivní pacient, který zaujme sebejistý postoj a nahodí úsměv, se bude cítit lépe, a když jste naopak šťastní, ale začnete chodit jako hromádka neštěstí, budete se cítit o trochu hůř. A v neposlední řadě se jedná samozřejmě o Vaše (zlo)zvyky, tedy o habituální posturu, která je se spoustou trpělivosti a vůle však možné změnit. Někdy se však nedá posturální stres úplně eliminovat a zde také přichází na řadu kompenzační cvičení.

Špatný zrak, bolavý krk

Nezpochybnitelnou příčinou bolestí v oblasti krční páteře a hlavy může být oční vada. Postačí, když budete na jedno oko vidět hůř a budete se nevědomky neustále snažit zaostřit tím způsobem, že budete mít natočenou a předsunutou hlavu. Každý den, celý den. Pokud Vás tedy neustále bolí hlava a krk, raději než ortopeda (ten by Vám stejně akorát nechal udělat rentgenové vyšetření a následně konstatoval, že máte zdegenerovanou páteř, avšak už by Vám neřekl, že tyto změny na páteři jsou zcela běžné) navštivte nejprve očního lékaře.

Sedí se Vám dobře?

Další důležitou roli, zejména při sedavém zaměstnání, hraje volba vhodné židle a pracovního stolu. Židle by měla být pohodlná a dostatečně vysoká, aby Vás nenutila mít pokrčená kolena v ostrém úhlu, přičemž dochází ke zvýšenému tlaku pod čéškou a z dlouhodobého hlediska to vede k artróze kolenního kloubu. Stůl by měl být rovněž dostatečně vysoký, abyste se nemuseli neustále hrbit, a počítač, pokud možno, umístěte přímo před sebe.

Nemyslete si však, že když si pořídíte tu nejlepší ergonomickou židli a pracovní desku, máte vyhráno. Univerzální ideální sed pro každého v podstatě neexistuje, jak uvádí aktuální studie.2 Podlé té je slouching dokonce i prospěšný pro meziobratlové ploténky! Pro některé pacienty s bolestmi zad tak může být slouching více ulevující (a skutečně tomu tak je) než záda vypodložená overballem, jak ostatně doporučuji v článku Vypořádejte se s bolestmi dolních zad (I.). Světe, div se!

Klíčovou roli zde hraje doba, kterou trávíte na židli. Ideálně každou půlhodinku vstaňte, intuitivně se protáhněte, zakružte páteří, rameny a kyčlemi, projděte se nebo si vyšlápněte pár schodů, a pokud je to možné, není od věci se vyvěsit na hrazdu. Zkrátka kompenzujte sezení dostatkem pohybu.

Část dne na nohou

Když se konečně po několika hodinách zvednete ze židle a opouštíte kancelář, co máte na nohou? Pokud to jsou boty bez či jen s malým podpatkem, měkkou podrážkou, polstrovanou vložkou s mírnou podporou podélné klenby, které drží dobře na nohou, je vše v pořádku. Pokud si však obouváte lodičky nebo jiné nevhodné boty, zaděláváte si kromě patní ostruhy samozřejmě i na bolesti zad. Zkuste se tedy pro své vlastní dobro oprostit od okovů módních trendů a dbát raději na své zdraví.

Není ani od věci projít se čas od času bos - po trávě, jehličí, oblázkách, štěrku a podobně. Jedná se o dříve zcela běžnou, naprosto přirozenou pohybovou hygienu chodidel, která dnes tolik chybí. Vyhněte se však druhému extrému, a to sice hipsterské chůzi bos po městě a veřejných budovách, děkuji.

Telefon od ucha

Dalším často přehlíženým tématem je dlouhé telefonování s mobilem, který u ucha držíte zvednutým ramenem. Samozřejmě, že z Vás jeden krátký telefonát neudělá invalidu, nicméně pokud je Vaší každodenní rutinou během práce protelefonovat tímto způsobem i několik hodin, vzniká nadměrný posturální stres na šíjové svalstvo. Zkuste tedy dát šanci headsetu pro mobilní telefony.

Žvýkat pouze jídlo

Nyní se pojďme podívat na žvýkačky. Pokud si dáte občas na chvilku žvýkačku před nebo po jídle, nic se samozřejmě neděje. Pokud je však Vaším zvykem přežvykovat od rána do večera 10 žvýkaček denně, může to mít jisté zdravotní následky. Nechme stranou aspartam a další potencionálně škodlivé ingredience a zaměřme se spíše na žvýkání jako takové. Když vložíme žvýkačku do úst a začneme ji přežvykovat, vzniká celá kaskáda neurochemických dějů, které připravují organismus na příjem potravy. Trávicí systém pak neustále očekává potravu a přizpůsobuje tomu i svou výkonnost - dostáváte se tedy do režimu trávení a odpočinku. Dále vzniká chronické napětí ve žvýkacích svalech (na kterých se již tak dost projevuje psychický stres a případná asymetrie skusu), což může vyústit v chronické bolesti čelisti, krku či hlavy. Pokud trpíte bruxismem (nevědomé skřípání zubů ve spánku), zákaz žvýkaček pro Vás platí dvojnásob!

Raději batoh než kabelku

Další záležitostí, zejména u žen, jsou kabelky. Ty tvoří jakousi třešničku na dortu ze špatných pohybových zvyklostí. Nejenže zatěžují pouze jednu stranu, ale znemožňují i velmi důležitý přirozený souhyb horních končetin při chůzi. Svaly, zejména kolem lopatky, nemají pak dostatek pohybu a musí staticky držet někdy i nemalou zátěž (jsme u toho - notoricky známé bolesti mezi lopatkami). Rozumnější volbou je zcela jistě batoh.

Závěr

V článku bylo popsáno několik zlozvyků moderní společnosti, kterými si lidé vytváří chronické bolesti (nejen) pohybového aparátu. Byť se každá z těchto činností zdá malicherná, prováděné společně a dlouhodobě se navzájem násobí a vzniká posturální stres přesahující schopnosti adaptace našeho organismu. Někdy postačí ošetřit spoušťové body a pravidelná pohybová hygiena (viz 5 kroků k uvolnění bolestivé šíje), jindy je potřeba kompletně překopat pohybové zvyklosti.

Nezapomínejte však, že existují výjimky. Jsou lidé, kteří se neustále hýbou a dodržují zdravou životosprávu a mají všelijaké nevysvětlitelné bolesti. Zrovna tak jsou lidé, kterým je sport a celkově pohyb a zdravý životní styl úplně cizí a žádnými chronickými bolestmi netrpí. Rozhoduje zde spousta dalších (doposud neprobádaných) faktorů.

Pojďme si nyní zdůraznit body, které si z článku odnést.

 • Držení těla je individuální záležitostí, kterou ovlivňuje mnoho faktorů.
 • Naše tělo je navrženo tak, aby bylo neustále v pohybu, a držení těla je tak neustále proměnné.
 • Ochablé držení těla jako takové chronické bolesti nezpůsobuje, ale spíše odhalí doposud skryté problémy.
 • V podstatě neexistuje žádný ideální sed nebo držení těla, ve kterém byste mohli vydržet věčně - každá poloha se dříve či později stává posturálním stresem.
 • Držení těla se do jisté míry změnit dá, nicméně vyžaduje to velkou vůli a trpělivost.
 • To, že Vás bolí záda při dlouhém sezení, je v pořádku! Je to řeč Vašeho těla, které Vám sděluje, abyste se dali do pohybu.
 • Vyvarujte se tedy výše zmíněných zlozvyků, upravte životosprávu, více se hýbejte, zhluboka dýchejte a dejte hlavu vzhůru!


Použité zdroje:
1. Carney, Dana R., Amy J. C. Cuddya Andy J. YAP. Review and Summary of Research on the Embodied Effects of Expansive (vs. Contractive) Nonverbal Displays. Psychological Science [online]. 2015, 26(5), 657-663 [cit. 2018-09-14]. DOI: 10.1177/0956797614566855. ISSN 0956-7976. Dostupné z: http://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0956797614566855
2. Pape, John L., Jean-Michel Brismée, Phillip S. Sizer, Omer C. Matthijs, Kevin L. Browne, Birendra M. Dewan a Stéphane Sobczak. Increased spinal height using propped slouched sitting postures: Innovative ways to rehydrate intervertebral discs. Applied Ergonomics [online]. 2018, 66, 9-17 [cit. 2018-09-06]. DOI: 10.1016/j.apergo.2017.07.016. ISSN 00036870. Dostupné z: https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0003687017301709


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZemřel účastník Mr. Olympia 2005 Mich...
Paulie02 (13:40) • Z pohledu kulturistiky to byl závodník, bez kousku sebereflexe. A řekl bych velmi dobrý...
magazínZemřel účastník Mr. Olympia 2005 Mich...
moab (09:01) • Když někdo zneužívá nebezpečné látky, aby se zlepšil, a neuvědomuje si, že problémy ho...
magazínZemřel účastník Mr. Olympia 2005 Mich...
Zodiak411 (07:04) • moab: Na Olympii ho nazvali nejmenším závodníkem, ale s největším břichem.
magazínZemřel účastník Mr. Olympia 2005 Mich...
moab (22:08) • https://youtu.be/T-SzHFW7nr0
magazínZemřel účastník Mr. Olympia 2005 Mich...
Lee_Priest (14:41) • Škoda zmařeného života... Nicméně tohle čeká velké procento sypačů sype se stále víc a...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra