Reklama:

Boris Orava radí: Meditujte!
Proč a jak se věnovat meditaci?

26.990 zhlédnutí
Ronnie.cz > Medicína > Zdravý styl

Borise Oravu znáte jako všestranného sportovce, který se snaží o komplexní rozvoj jak po fyzické, tak i po psychické stránce. V uplynulých měsících jste tak mohli vidět jak jeho klasická tréninková videa, tak i nákupy na farmářských trzích, jeho několikadenní trek v Jeseníkách a nebo návod, jak a proč se otužovat. Boris se ve svých videích také několikrát zmínil, že se věnuje i meditacím, ale zatím jsme s ním toto téma šířeji nerozebírali. Nyní ale Boris připravil text, v němž krátce shrnuje pozitiva meditací a také vysvětluje, proč a jak se jim sám věnuje.

Meditujte!

[Text: Boris Orava] Meditace je skvělý a tradiční prostředek pro udržení psychické i fyziologické rovnováhy. A nejen to! Meditace zlepší Vaše myšlení, energii, Vaše celkové vyzařování a projev. Je to maličkost, která dělá velké věci a velmi Vás může posunout!

Účinky

Meditace dokáže měnit strukturu šedé kůry mozkové, její efekt na funkci a strukturu mozku je prokázaný. Dále Vám pomůže v soustředění i vyčištění myšlení, potlačení stresu psychického i fyzického. Protože dýchání je základem meditace, působí na tělo, svaly a spasmy i metabolismus zklidňujícím způsobem. Naše tělo, podmínky a autonomní nervový systém ovlivňují naši srdeční frekvenci a dýchání. A my obráceně můžeme působit kontrolou dýchaní na naše tělo. Meditace je v podstatě i dechové cvičení. Správné dýchání je základ všeho a díky meditaci ho můžeme zlepšit a ovlivnit celý náš život. Spolu se soustředěním na něj nebo jinou věc při meditaci uvolníme napětí psychické i tělesné, které nám umožní lépe fungovat po všech stránkách. Meditace také dokáže posouvat hranice vědomí, pokud do ní pořádně proniknete. Dokáže uvolnit vazbu ducha a vědomí na naše tělo, která pokud je příliš úzká, umocňuje naše problémy a negativně ovlivňuje náš způsob myšlení a rozhodování. A samozřejmé i zdraví, kdy psychický stres působí negativně na celé tělo. Vzdálení ducha od těla pomůže vyřešit spoustu problémů. Kdo má zkušenosti s meditováním, zná tento pocit, který je velmi uvolňující a osvobozující. Chce to však mít určitou pokročilost, abyste tohle dokázali. A v tomto stavu je možná spousta dalších věcí, které byste mi teď ani nevěřili.

Jak meditovat

Je mnoho způsobů meditace a pro někoho to může být i běžná, jednoduchá činnost, záliba, která působí jako meditace. Nemyslím si, že je striktně daný a možný pouze jeden způsob meditace. Každý si může najít svůj a nebo je nejlépe kombinovat. Základním principem meditace jsou dvě věci - dýchání a myšlení, respektive "nemyšlení". Dýchání by mělo být brániční (do břicha) s dlouhým, hlubokým výdechem. Proto mi pomáhá vydechovat proti odporu, který vytvářím přivřením trubice v krku, což zúží průchod, tedy zvýší odpor, prodlouží výdech a vytváří příjemný zvuk. Cílem myšlení je zpomalit ho, vlastně nemyslet na nic. Buď se soustředit na jednu primitivní věc (třeba to dýchaní, zvuk, který vytváří, na proudění vzduchu apod.), nebo druhou variantou je soustředit se na něco (energie, přání, pocit...), což je podobné jako modlitba (a také tak funguje!). Zpomalit myšlení je pro začátečníky a lidi ve stresu velmi těžké, ale je to také věc, která je právě nejvíce posune. Může to trvat dlouho a nemusí se to hned podařit, ovšem neztrácejte trpělivost. Už samotné dýchaní má efekt a vědomou či nevědomou oblast meditace můžete objevovat donekonečna, protože podle mě hranice nemá.

Kdy meditovat

Ideálně, když můžete správně dýchat. Takže s plným žaludkem to moc nepůjde. Podmínkou je, že máte chvíli čas jen pro sebe. Tradičně se medituje ráno, večer před spaním, ale můžete kdykoliv přes den. Já jsem začínal a osvědčila se mi meditace po tréninku. Jinak ji dělám vždy, když mám potřebu, chuť a čas. Pokud ho nemáte, tak si ho udělejte, opravdu se to vyplatí. Délka meditace může být různá a záleží, jak jste zkušení a do jaké hloubky chcete proniknout. Ale i 5 - 10minutová meditace má efekt. Můžete klidně meditovat 3x za den, ale je škoda s meditací přestat, pokud nemáte čas nebo podmínky. Vždy to nějak jde a můžete zkusit i meditaci ve dvou nebo ve skupině. Také je otázka, kde meditovat. Ideální je, pokud máte svoje klidné místečko někde doma. Nebo si ho vytvořte. Také v přírodě se dají najít skvělá místa na meditaci, což ji ještě umocňuje.

Moje tipy

Při meditaci si představuji nejčastěji světlo. Bílý prostor, kde je jen světlo. To mi pomáhá profiltrovat, uvolnit myšlení a pozitivně se naladit. Velmi dobře se mi medituje proti slunci. Následně mi pomáhá představa, že světlo vstupuje do mě při nádechu a při výdechu ho vyzařuji ze středu těla a srdce. Také při hudbě se zajímavě medituje. Nejlépe do kvalitních sluchátek něco jemného a hlubokého (Pink Floyd). V přírodě se snažím vstřebávat tu energii, čistotu, klid a nebo zaposlouchat se do zvuků přírody. Po meditaci je z vás jiný člověk. Úplně jinak naladěný, s jinou energií a vibrací. Meditoval jsem dříve, pak jsem s tím přestal a lituji toho. Nedávno jsem zase začal a všechno se změnilo k lepšímu. Proto vím, že už nepřestanu, a i pokud budu cítit, že to nebudu potřebovat, budu to udržovat. A ještě zajímavá poznámka níže...

Metabolické typy

Speciálně pro parasympatikus je meditace naprosto klíčová. Zlepšuje jeho schopnost soustředění, která je slabší a potlačuje jeho melancholii, ve které se utápí, až propadá do depresí. Parasympatikus žije z pocitů, žije emocemi, žije, aby cítil. A pokud převládají ty negativní, je to s ním špatné. Meditace pomůže kontrolovat jeho emoce a pozitivně se naladit. Naopak metabolický typ rychlé spalování potřebuje stimulovat. Meditace mu také, jako každému, pomáhá. Ovšem to hlavní, co on potřebuje, je stimulace. Stimulace vede k cíli, pro který on žije, a bez něj ztratí rychlé spalování životní smysl. Pro pomalé spalování je důležitá motivace. Potřebuje cítit podporu a být motivován, jinak selhává. Musí mu ji někdo dodat, nejlépe jeho partner. Pak funguje skvěle. Zato sympatikus je neustále "naspeedovaný", neposedí, neustále mu v hlavě něco šrotuje. Pro něj je nejdůležitější relaxovat. A s tím má také velký problém, protože to nedokáže. Má svůj svět nezastavitelných myšlenkových proudů a odevzdanosti vědění, pro které žije. Nedokáže vypnout, posedět a být aspoň chvíli v klidu. I pro něj je meditace hned po parasympatiku velmi důležitá.

Více se o metabolickým typech i jejich vlastnostech dozvíte na semináři (termín je zatím otevřený) nebo formou individuálních on-line konzultací, které dělám speciálně i třeba pro tohle. Obnáší zjištění metabolického typu, směr výživy, poměr makroživin, klíčové minerály a vitamíny, vhodné a nevhodné potraviny, psychický obraz, vlastnosti a doporučení, konzultace pohybového režimu a další.


Boris Orava radí: Meditujte!Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.04.12:1170mMyW!53 - ok pak neni jedineho cloveka na zemi ktery poznal JEzise p..
27.04.20:33th.0th - Tommy, přesně tohle Satan dělá, prosíš o pomoc a spoléhá, ..
27.04.16:05maxpoint97 - Tommy, jsi v životě šťastný?
27.04.12:0770mMyW!53 - tak Satan ani uz srdce nema, on nedokaze citit soucit... o..
26.04.23:05th.0th - Aha... A odkud víš, že když člověk hledá ze srdce, tak je ..
26.04.22:3370mMyW!53 - hele kdyz sem se obracel tak k Jezisi a neverim ze me odpo..
26.04.22:06th.0th - A co když ten, co si myslíš, že je Duch svatý, je právě ve..
26.04.20:3770mMyW!53 - Jezuite sou oklamani lide- vicemene takovy most ktery si S..
20.04.12:1970mMyW!53 - https://www.youtube.com/watch?v=GiR-b68DXRg
20.04.12:1270mMyW!53 - pani je stejne oklamana jako Chobot skrz to ze dosahli nej..
20.04.12:0370mMyW!53 - Petr Chobot sam rika ze diky Joze a meditaci jeho duse dok..
20.04.11:5670mMyW!53 - napr Petr Chobot je takovym guru v rovine jogy a meditace ..
20.04.11:5270mMyW!53 - pisu ze je to pocatek cesty ke svodu... ja to nevymyslel, ..
20.04.10:46Fric - to jsou nesmysly přece...meditace je hlavně o práci s dech..
20.04.09:50maxpoint97 - Tommy: Jak reaguješ na tato vyjádření? Myslíš, že reinkarn..+2
19.04.23:57Zodiak411 - Musím říct, že je škoda, že jsi se nenarodil o pár století..+1
19.04.18:5670mMyW!53 - https://www.un.org/depts/dhl/dag/meditationroom.htm za..
19.04.18:3470mMyW!53 - ne, to pisu strizlivy a zazil to taky bez drog. Jak rikam ..
19.04.18:21Zodiak411 - Ty už zase fetuješ?
19.04.18:10LeToucan - :D :D
19.04.15:5070mMyW!53 - Ja to zkousel jeste pred obracenim kdy sem hledal pravdu a..
19.04.10:14silapo.72 - Žijeme v duálním světě, kde kazda věc má své klady a zápor..
18.04.08:3170mMyW!53 - https://skristem.cz/nebezpeci-meditace-meditacni-hudby/ m..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Milan Šádek (03/...
ironfighter (23:40) • Tak Oliver uplne jasne nesype, ma horsi genetiku a prirustky jsou vzhledem k casu male....
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (03/...
TomášZl (22:44) • Souhlasím. Už jsem mu přestával věřit, že ještě udělá nějaký posun. Tak uvidíme, co z t...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (03/...
zborka2 (21:43) • Milan se konečně po několika letech stagnace a sebeuspokojení po lońské sezóně zdravě n...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (03/...
Valasekjakub123 (19:48) • Tady jde videt krásné ten rozdil kdyz nekdo ma výbornou genetiku a někdo má totální neg...
magazínTereza Žišková - trénink zad a ramen...
Mikuc (14:14) • Pěkná holka a ty svaly s krásnými tvary jí vyloženě sluší! Kategoriím žen od kulturisti...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie