Borise Oravu znáte jako všestranného sportovce, který se snaží o komplexní rozvoj jak po fyzické, tak i po psychické stránce. V uplynulých měsících jste tak mohli vidět jak jeho klasická tréninková videa, tak i nákupy na farmářských trzích, jeho několikadenní trek v Jeseníkách a nebo návod, jak a proč se otužovat. Boris se ve svých videích také několikrát zmínil, že se věnuje i meditacím, ale zatím jsme s ním toto téma šířeji nerozebírali. Nyní ale Boris připravil text, v němž krátce shrnuje pozitiva meditací a také vysvětluje, proč a jak se jim sám věnuje.
Meditujte!
[Text: Boris Orava] Meditace je skvělý a tradiční prostředek pro udržení psychické i fyziologické rovnováhy. A nejen to! Meditace zlepší
Vaše myšlení, energii, Vaše celkové vyzařování a projev. Je to maličkost, která dělá velké věci a velmi
Vás může posunout!
Účinky
Meditace dokáže měnit strukturu šedé kůry mozkové, její efekt na funkci a strukturu mozku je prokázaný. Dále
Vám pomůže v soustředění i vyčištění myšlení, potlačení stresu psychického i fyzického. Protože dýchání je základem meditace, působí na tělo, svaly a spasmy i metabolismus zklidňujícím způsobem.
Naše tělo, podmínky a autonomní nervový systém ovlivňují naši srdeční frekvenci a dýchání. A my obráceně můžeme působit kontrolou dýchaní na naše tělo. Meditace je v podstatě i dechové cvičení. Správné dýchání je základ všeho a díky meditaci ho můžeme zlepšit a ovlivnit celý náš život. Spolu se soustředěním na něj nebo jinou věc při meditaci uvolníme napětí psychické i tělesné, které nám umožní lépe fungovat po všech stránkách.
Meditace také dokáže posouvat hranice vědomí, pokud do ní pořádně proniknete. Dokáže uvolnit vazbu ducha a vědomí na naše tělo, která pokud je příliš úzká, umocňuje naše problémy a negativně ovlivňuje náš způsob myšlení a rozhodování. A samozřejmé i zdraví, kdy psychický stres působí negativně na celé tělo.
Vzdálení ducha od těla pomůže vyřešit spoustu problémů. Kdo má zkušenosti s meditováním, zná tento pocit, který je velmi uvolňující a osvobozující. Chce to však mít určitou pokročilost, abyste tohle dokázali. A v tomto stavu je možná spousta dalších věcí, které byste mi teď ani nevěřili.
Jak meditovat
Je mnoho způsobů meditace a pro někoho to může být i běžná, jednoduchá činnost, záliba, která působí jako meditace. Nemyslím si, že je striktně daný a možný pouze jeden způsob meditace. Každý si může najít svůj a nebo je nejlépe kombinovat.
Základním principem meditace jsou dvě věci - dýchání a myšlení, respektive "nemyšlení".
Dýchání by mělo být brániční (do břicha) s dlouhým, hlubokým výdechem. Proto mi
pomáhá vydechovat proti odporu, který vytvářím přivřením trubice v krku, což zúží průchod, tedy zvýší odpor, prodlouží výdech a vytváří příjemný zvuk.
Cílem myšlení je zpomalit ho, vlastně nemyslet na nic. Buď se soustředit na jednu primitivní věc (třeba to dýchaní, zvuk, který vytváří, na proudění vzduchu apod.), nebo druhou variantou je soustředit se na něco (energie, přání, pocit...), což je podobné jako modlitba (a také tak funguje!).
Zpomalit myšlení je pro začátečníky a lidi ve stresu velmi těžké, ale je to také věc, která je právě nejvíce posune. Může to trvat dlouho a nemusí se to hned podařit, ovšem neztrácejte trpělivost. Už samotné dýchaní má efekt a vědomou či nevědomou oblast meditace můžete objevovat donekonečna, protože podle mě hranice nemá.
Kdy meditovat
Ideálně, když můžete správně dýchat. Takže s plným žaludkem to moc nepůjde. Podmínkou je, že máte chvíli čas jen pro sebe. Tradičně se medituje ráno, večer před spaním, ale můžete kdykoliv přes den.
Já jsem začínal a osvědčila se mi meditace po tréninku. Jinak ji dělám vždy, když mám potřebu, chuť a čas. Pokud ho nemáte, tak si ho udělejte, opravdu se to vyplatí. Délka meditace může být různá a záleží, jak jste zkušení a do jaké hloubky chcete proniknout. Ale i 5 - 10minutová meditace má efekt. Můžete klidně meditovat 3x za den, ale je škoda s meditací přestat, pokud nemáte čas nebo podmínky. Vždy to nějak jde a můžete zkusit i meditaci ve dvou nebo ve skupině.
Také je otázka, kde meditovat. Ideální je, pokud máte svoje klidné místečko někde doma. Nebo si ho vytvořte. Také v přírodě se dají najít skvělá místa na meditaci, což ji ještě umocňuje.
Moje tipy
Při meditaci si představuji nejčastěji světlo. Bílý prostor, kde je jen světlo. To mi
pomáhá profiltrovat, uvolnit myšlení a pozitivně se naladit. Velmi dobře se mi medituje proti
slunci. Následně mi pomáhá představa, že světlo vstupuje do mě při nádechu a při výdechu ho vyzařuji ze středu těla a srdce.
Také při hudbě se zajímavě medituje. Nejlépe do kvalitních sluchátek něco jemného a hlubokého (Pink Floyd). V přírodě se snažím vstřebávat tu energii, čistotu, klid a nebo zaposlouchat se do zvuků přírody.
Po meditaci je z vás jiný člověk. Úplně jinak naladěný, s jinou energií a vibrací.
Meditoval jsem dříve, pak jsem s tím přestal a lituji toho. Nedávno jsem zase začal a všechno se změnilo k lepšímu. Proto vím, že už nepřestanu, a i pokud budu cítit, že to nebudu potřebovat, budu to udržovat. A ještě zajímavá poznámka níže...
Metabolické typy
Speciálně pro parasympatikus je meditace naprosto klíčová. Zlepšuje jeho schopnost soustředění, která je slabší a potlačuje jeho melancholii, ve které se utápí, až propadá do depresí. Parasympatikus žije z pocitů, žije emocemi, žije, aby cítil. A pokud převládají ty negativní, je to s ním špatné. Meditace pomůže kontrolovat jeho emoce a pozitivně se naladit.
Naopak metabolický typ rychlé spalování potřebuje stimulovat. Meditace mu také, jako každému, pomáhá. Ovšem to hlavní, co on potřebuje, je stimulace. Stimulace vede k cíli, pro který on žije, a bez něj ztratí rychlé spalování životní smysl.
Pro pomalé spalování je důležitá motivace. Potřebuje cítit podporu a být motivován, jinak selhává. Musí mu ji někdo dodat, nejlépe jeho partner. Pak funguje skvěle.
Zato sympatikus je neustále "naspeedovaný", neposedí, neustále mu v hlavě něco šrotuje. Pro něj je nejdůležitější relaxovat. A s tím má také velký problém, protože
to nedokáže. Má svůj svět nezastavitelných myšlenkových proudů a odevzdanosti vědění, pro které žije. Nedokáže vypnout, posedět a být aspoň chvíli v klidu. I pro něj je meditace hned po parasympatiku velmi důležitá.
Více se o metabolickým typech i jejich vlastnostech dozvíte na semináři (termín je zatím otevřený) nebo formou individuálních on-line konzultací, které dělám speciálně i třeba pro tohle. Obnáší zjištění metabolického typu, směr výživy, poměr makroživin, klíčové minerály a vitamíny, vhodné a nevhodné potraviny, psychický obraz, vlastnosti a doporučení, konzultace pohybového režimu a další.
Boris Orava radí: Meditujte!