Reklama:

Fyzioterapeut radí... (01/2021)

15.500 zhlédnutí
Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o pohybovém aparátu.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků jistě najdete.

Fyzioterapeut radí... (02/2020)
Fyzioterapeut radí... (01/2020)
Fyzioterapeut radí: Krční páteř (I.) - bolest šíje
Fyzioterapeut radí: Bolest v zádech
- výhřez meziobratlové ploténky (III.)

Předešlé díly rubriky "Fyzioterapeut radí" se na základě dotazů čtenářů hlouběji zabývaly mnoha tématy, které zpracovávaly ve formě obecnějších článků, ať už týkajících se problémů se zády, krční páteří, koleny, rameny, kotníky, nebo meziobratlovými ploténkami. V poslední době jsme dali prostor konkrétnějším odpovědím přímo na jednotlivé dotazy, dnes přinášíme pokračování.

Děkuji i v tomto díle čtenářům za otázky. Odpovídat se snažím zjednodušeně a laicky, aby všemu porozuměl i člověk z nezdravotnického prostředí. Opět berte rady jen jako správný směr k uchopení řešení Vaší bolesti. Odkud začít, jakého lékaře oslovit, jaké vyšetření eventuálně požadovat, na co se ho ptát. Často se totiž stane, že pacient dorazí do ordinace a vlastně k problému skoro nic neřekne, na vše, co chtěl říct, si vzpomene až doma. Jednak laik někdy netuší, jaké informace jsou pro lékaře důležité, možná se i trochu stydí, bojí se verdiktu, nebo spěchá, protože za sebou vidí plnou čekárnu dalších netrpělivých lidí. A tím se diagnostika výrazně ztěžuje a prodlužuje se doba, odkdy mohla být nasazena vhodná léčba. Byla bych tedy ráda, kdyby Vám moje rady pomohly udělat si o Vašem problému ucelený obraz, který pak lékaři či fyzioterapeutovi předáte, a společně vše vyřešíte k Vaší spokojenosti.


Ing. Michal Rolínek:
Dobrý den, mám dotaz ohledně problému prsního svalu pod pravou klíční kostí. Bolest v tomto místě přetrvává již rok a zatím neustupuje. Jsem aktivním sportovcem, je mi 45 let, měřím 192 cm, vážím 103 kilo. Hraji stále závodně 2. ligu v basketbale, do posilovny chodím 3 - 5x týdně (po sezóně více). Bolest se zpočátku projevovala občas, nyní už je větší, ale stále ještě snesitelná. Samozřejmě nejvíc to bolí po zátěži, některé cviky (tlaky na prsa, rozpažky) jsem musel omezit nebo ubrat váhy. Při basketbalu mne to neomezuje, ale je jasné, že po zápase či tréninku postižené místo pobolívá různou intenzitou (hraji dost kontaktně a silově vzhledem k tělesným parametrům). Snažím se to protahovat, po návštěvě fyzioterapeuta v Praze jsem dostal doporučené kompenzační cviky (ty dělám dlouhodobě, doma mám též přítelkyni z oboru, přesto bolest neustupuje. Jsem v tomto k sobě celkem přísný a pečlivý, ale problém přetrvává. Děkuji za jakoukoliv radu nebo postřeh. Cvičení i basketbalu se vzdát nehodlám, fyzicky se cítím na svůj věk velmi dobře, chci stále hrát i posilovat. Díky.

Ráda čtu, že se člověk nechce vzdát aktivního závodního sportu jen proto, že mu je přes čtyřicet. Ano, regenerace je o něco pomalejší, člověk má mnoho práce, rodinu a na sport čas ubývá. Ale sport přináší zároveň i mnoho benefitů. A teď k Vašemu problému. Nepíšete zde, zda jste kromě fyzioterapeutické terapie podstoupil i nějaká konkrétní lékařská vyšetření, aby se dala provést diferenciální diagnostika, kde je vlastně zdroj potíží. Tyto problémy nemusí nutně primárně vycházet z přetížení prsního svalu. Provádění kompenzačních cviků rozhodně kvituji, záda trpí nejenom Vaší výškou, ale i nárazy při skocích, přetížení horní poloviny těla zase vychází z hodů. Pokud Vás nic u tohoto cvičení nebolí, provádějte jej dále.

Dále bych určitě navštívila ortopeda, který Vás vyšetří a nejspíše pošle na některé zobrazovací vyšetření (CT, MRI), aby bylo jasné, zda problém nevychází z ramenního kloubu. Problém by mohl souviset s rotátorovou manžetou nebo vznikat na úponu bicepsové šlachy na proc. coraccoideus scapulae (výběžek lopatky), který se právě nachází kousek pod klíční kostí, krytý prsními svaly. Na některé z těchto struktur by se mohly nacházet degenerativní změny nebo zánět. V rotátorové manžetě mohou být i například nějaké staré částečné ruptury nebo jiná poškození. Až bude zjištěna příčina potíží, bude možné ji cíleně léčit. Na různá přetížení a aseptické záněty doporučuji fyzioterapeuty vlastnící terapeutický laser a ultrazvuk.

Vojtíšek:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kardiolog mi řekl, že mám problémy se zády. Následně primář v Kosmonosech řekl, že je to od stresu. Tak nevím, kde je pravda. Děkuji za odpověď.

Bolesti zad jsou častým psychogenním jevem. Člověk ve stresu je ve víceméně trvalé tenzi a tomu následně odpovídá i držení těla. Stažená ramena přetěžují trapézové svaly a další svaly krční páteře. Silou stisknuté zuby přetěžují mimické a žvýkací svaly, což muže také působit bolesti krční páteře, bolesti hlavy a i migrenózní bolesti. Celkově nahrbené, schoulené držení přetěžuje i páteř bederní. Sám si zkuste někdy ve stresové situaci uvědomit, že vlastně hodně svíráte čelisti a máte napjaté všechny svaly v těle. Dále špatně spíte a to regeneraci těla také neprospívá. Člověk se tedy budí neodpočatý. Stres se poté vlastně fyzicky projeví právě bolestí zad - jako volání o pomoc.

A zde proto často nepomůže ani fyzioterapeut, který sice krátkodobě vyřeší bolesti, ale nevyléčí zdroj stresu. Pokud sám nedokážete odbourat nadměrný stres, je jistě dobré najít si psychoterapeuta nebo psychologa, který Vám pomůže naučit se, jak stresové situace lépe zvládat. V dnešní hektické době je na nás navaleno příliš mnoho stresu, a proto jsou i bolesti zad tak časté. Sama jsem se setkala s mnoha pacienty, kde jejich hlavní příčina bolestí zad byly právě osobní problémy. Zároveň ale nepodceňte ani vyšetření páteře, kde se alespoň z rentgenu dozvíte, zda není problém i s nějakými degenerativními změnami.

Silas:
Dobrý den, nedávno mě začalo trápit tříslo směrem až k chodidlům. Stalo se to po společném protahování a druhý den začalo "tahat". Trvá to už měsíc a při větší zátěži začne bolet od zadku až do podkolenní šlachy a jakoby pne. Dával jsem tomu 14 dní volno a stále nic.

Tímto popisem si nejsem zcela jistá, co přesně Vás bolí, oblast třísla bolí spíše v oblasti slabin až přední straně stehna a dále popisujete spíše zadní stranu dolní končetiny. Tak Vám odpovím alespoň obecněji. Nejspíše jste protahování přehnal, ať již z důvodu, že nejste na protahování zvyklý, nebo se jednalo o přílišné přepětí. Jak se říká, všeho s mírou. U protahování neplatí, že čím víc, tím líp. Protahování je postupný proces uvolňování stažených svalových struktur a nelze jej provádět násilně a do bolesti. Protahujeme pouze zahřáté tělo, ne do bolesti, ale pouze do pocitu příjemného pnutí. Natažený sval může klidně bolet měsíc až dva. Bolestivou oblast se pokuste nepřepínat, v tomto případě se asi jedná o natažení hamstringů. Klidně mažte Ibalgin gelem několikrát denně a bolest určitě ustane do pár týdnů. Pokud ne, objednejte se k ortopedovi, aby zjistil, co přesně je špatně.

Petr P.:
Dobrý den. Bolí mě někde uvnitř levá ruka, cca v oblasti vnitřní strany lokte. Projeví se to nejvíce, když ohnu ruku v lokti k bicepsu a kroutím zápěstím na obě strany. Bolest je někde uvnitř, ale ne v kloubu. Byl jsem u ortopeda a na rentgenu je kloub v pořádku. Zkoušel jsem měsíc necvičit, problém se vrátil, když jsem opět začal. Nevíte, o co se jedná, případně co s tím?

Nepíšete, zda se jednalo o úraz, jak dlouho to bolí a zda i při jiných činnostech než při rotaci předloktí. Vzhledem k tomu, že kloub je v pořádku, jedná se nejspíše o problém s úpony svalů. Místo bolesti, které popisujete, je místem, kde se upíná vícero šlach předloketních svalů. Když bolí úpony na vnitřní straně lokte, nazývá se tento problém oštěpařským loktem. Určitě řešte s ortopedem možnosti léčby, pokud Vám dosud nic neporadil a jen vyšetřil kloub. Řeší se to nesteroidními antirevmatiky (nejběžnější jsou Ibalgin, Aspirin), lokálními obstřiky a rehabilitací. V rehabilitaci se pracuje s poučením o správné ergonomii práce, měkkými technikami, postizometrickou relaxací, protahováním apod. Pokud ani to nepomůže a bolest je velmi intenzivní, může přijít na řadu sádrová fixace na několik týdnů, v krajních případech až operace. Sám můžete před návštěvou lékaře začít s mírným protahováním předloktí, pokud pracujete na počítači nebo ve vynucené poloze, upravit si pracovní prostředí, tak aby se Vám dobře pracovalo.

Jaroslav Vašíček:
Dobrý den, dá se, prosím vás, nějak zlepšit pohyblivost ramene po operaci skrze opakovanou luxaci? Předem děkuji.

Je to spíše zažitý mýtus, že po operaci luxace ramene nelze dosáhnout kvalitní pohyblivosti. Ano, pohyblivost bude menší než před operací, ale to z toho důvodu, že k výkonu vlastně došlo proto, že původní pohyblivost nebyla fyziologická - byla větší, než je běžné a vhodné. Proto docházelo právě k luxacím, které ničily struktury ramenního kloubu a působily nestabilitu vedoucí k luxacím, což je nejen bolestivé, ale také to nedovoluje paži kvalitně používat či sportovat - právě pro obavy z luxace. Určitě nerozhýbávejte sám bez odborné fyzioterapeutické terapie. Rozhýbávání po operaci má svá pravidla. Pooperační hybnost je tedy závislá na správné terapii a na stavu struktur v rameni, což znamená, jak moc byly poškozené luxacemi a co ještě šlo napravit operačním výkonem. Nezapomeňte, že je v tomto případě důležité nejen paži rozhýbat, ale i posílit svaly ramenního pletence a zádové svaly.Máte-li dotaz pro našeho odborníka z oblasti fyzioterapie
a sportovního lékařství, využijte formuláře v tomto článku.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
jari (21:08) • Nejpřipravenější závodník loňského EVLS napříč kategoriemi! Ale vclassic physique nemá...
magazínMichal Križánek týden před Olympia Am...
amoresPE (15:44) • Klasicka Krizova forma...este vysusit a na 130 kg to nebude zle. V Taliansku ta pro kar...
magazínMichal Križánek - talk show na EVLS P...
scorpionus (17:06) • Dobře, že o Kržovi v USA vědí, to je jedině dobře, že se dostane do povědomí. Jedna...
magazínKdo se bude prezentovat na IFBB Diamo...
Zodiak411 (14:02) • Kondiční kulturistika se startovným za 7k? To je pěkné :)
magazínTrénink tří závodníků před podzimní s...
LittleJohn (11:04) • Pěkný video Kluci!! Budu Držet bicáky k Vašim úspěchům !!Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie