Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

Fyzioterapeut radí... (01/2022)

8.296 zhlédnutí
Ronnie.cz > Medicína > Patologie

Poradna odpovídá na konkrétní dotazy zájemců velmi zjednodušeně, aby jejímu
obsahu porozuměl skutečně i ten, kdo má nulové vědomosti o pohybovém aparátu.

Hledáte-li podrobnější informace k daným tématům, využijte našeho vyhledávače
nebo členění příspěvků podle kategorií, mnoho odborněji laděných a podrobnějších článků jistě najdete.

Fyzioterapeut radí... (02/2020)
Fyzioterapeut radí... (01/2020)
Fyzioterapeut radí: 02/2021
Fyzioterapeut radí: 01/2021

Předešlé díly rubriky "Fyzioterapeut radí" se na základě dotazů čtenářů hlouběji zabývaly mnoha tématy, která zpracovávaly ve formě obecnějších článků, ať už týkajících se problémů se zády, krční páteří, koleny, rameny, kotníky, nebo meziobratlovými ploténkami. V poslední době jsme dali prostor konkrétnějším odpovědím přímo na jednotlivé dotazy, dnes přinášíme pokračování.

V redakci se sešlo množství dotazů, což znamená čas na nový díl poradny. Jednalo se o poměrně časté potíže, proto tyto odpovědi jistě pomohou mnohým z Vás. Většina popsaných potíží má stejný základ, přetížení kvůli dysbalancím a chronické bolesti kloubů nebo páteře. Trochu nepříjemným zjištěním pro čtenáře bude, že bohužel nestačí spolknout jednu pilulku nebo namazat zázračným Dolgitem, zlatým krémem z lékárny, ale bude se jednat o mravenčí práci s pomalými výsledky, které nejsou příliš motivační, ale je potřeba vytrvat.

Při bolestech zbytečně neodkládejte návštěvu lékaře, je potřeba se nasměrovat správným směrem, to znamená diferenciální diagnostikou zjistit, v čem tkví problém, a pak se s ním dá snáze pracovat.


Vít Skupieň:
Dobrý den, mám cca tři roky problémy s bedry s tím, že u mrtvých tahů mi při rozcvičování prasklo v bedrech, a od té doby nemůžu pořádně ani dřepovat. Vždy se napumpují, ztvrdnou a víc už nedokážu. Přizpůsobovat tomu trénink je opravdu těžké.

Děkuji za dotaz, zranění a bolesti bederní páteře jsou časté nejen u běžné populace, ale bohužel i u sportovců. U těchto dvou skupin jsou ale příčiny většinou jiné. U běžné populace se jedná spíše o nedostatek aktivity nebo nárazové činnosti, u sportovců úrazy z důvodu přetížení či dysbalancí.

Pokud bolesti ani po tak dlouhé době neodezněly, určitě je namístě návštěva odborníka. Nejprve bych začala ortopedem, který vyšetří problematickou oblast a doplní o zobrazovací vyšetření, kde se zjistí, zda je po úraze nějaký nález na pohybovém aparátu. Pokud není nález na pohybovém aparátu viditelný zobrazovacími metodami, jedná se nejspíše o přetížení kvůli dysbalancím, nebo již problém není viditelný na aparátu jako takovém. V případě pocitu přílišného napumpování zad by se dalo přemýšlet o nedostatečné funkci ostatních svalových skupin, a tedy přetížení vzpřimovačů zad, které přebírají funkci ostatních oslabených svalů. V případě takového zjištění ortoped doporučí fyzioterapii a vydá žádanku buď rovnou k fyzioterapeutovi, nebo rehabilitačnímu lékaři k diferenciální diagnostice. Případně si lze zařídit fyzioterapii na přímou platbu, kde jsou obvykle kratší objednací lhůty.

Zatím můžete začít šetrné nenáročné cvičení, dechová cvičení, méně náročné cviky na hluboký stabilizační systém a lehký strečink. V žádném případě necvičit přes bolest nebo nepříjemné pocity. Přeji brzké zlepšení stavu.

Jan Havel:
Dobrý den, mám dotaz ohledně svého zdravotního problému. Mám diagnostikovanou artrózu III. stupně kyčle. V této chvíli se projevuje například po dvoukilometrové chůzi většími bolestmi, omezenou flexí a abdukcí v kyčelním kloubu. V obou případech bolest, která nedovolí daný pohyb provést. Jsem na sportu dosti závislý, proto má otázka zní, zda mohu cvičit alespoň na TRX s vlastní vahou, kdy vynechávám zvýšené zatížení nohou (maximálně polodřepy), neprovádím jednostranné uchycení nohy. Popřípadě, můžete poradit, kterým cviků se rozhodně vyhnout, či naopak, které mi pomohou do budoucna po TEP k rychlejšímu návratu do života. Děkuji za radu.

Děkuji za dotaz. Artróza III. stupně je druhý nejvyšší stupeň poškození kloubu. Pokud již máte indikovanou operaci, určitě se nebojte do ní jít. Náhrady velkých kloubů jsou v dnešní době rutinními operacemi povětšinou s dobrými výsledky a snížením bolestí. Ani takovou operací nemusí končit aktivní život. A navíc zde platí, pokud půjdete na operaci v co nejlepším zdravotním stavu, co se týče hybnosti a posílení svalů dolních končetin, tím dříve je možné zotavení. Proto se doporučuje cvičení a rehabilitace ještě před zákrokem, aby byl pacient připraven. Volba cvičení samozřejmě závisí na věku a zdatnosti jedince.

Pokud budete šetrně cvičit nyní na TRX a nebude Vás postižená dolní končetina nebo záda bolet, určitě můžete zařadit, jak jste sám psal, bez zavěšení a bez hlubokých dřepů. Rovněž můžete zařadit jízdu na kole bez těžkých převodů, posilování gluteálních svalů, abduktorů, adduktorů, posilování stehenních svalů s vlastní vahou, využitím odporových gum nebo klidně i na strojích v posilovně, pokud se neobjeví bolest. Dále pak celkově cvičit hluboký stabilizační systém pro správnou funkci celého těla. Vhodné je rovněž plavání jak před operací, tak i po operaci (nejdříve půl roku po operaci kvůli riziku uklouznutí a pouze kraulové nohy). Rozhodně nedoporučuji cvičit nebo provádět jakékoliv výskoky nebo sporty s prudkými starty, tenis, fotbal a další.

Před samotnou operací si domluvte třeba pár návštěv fyzioterapeuta, který Vám předem může ukázat správnou chůzi o berlích po rovině i po schodech, lehání na zem a vstávání bez zatížení operované dolní končetiny. A domluvit si i pooperační rehabilitaci ambulantně nebo třeba i na lůžkovém oddělení, jak Vám bude vyhovovat a jaké budou nabízené možnosti.

Po operaci se musíte připravit na pár věcí, jako jsou zakázané pohyby, nutnost odlehčování operované dolní končetiny zhruba 3 měsíce (záleží na typu operace a přístupu operatéra) s francouzskými holemi, péče o jizvu a bolest. Nutno si uvědomit, že k zakázaným pohybům patří i sed v autě, proto nelze minimálně několik týdnů řídit. Je potřeba dodržovat pohyby operatéra, neboť on nejlépe ví, jak operovaná oblast vypadala, co se týká poškození, a jak náročný byl rozsah operace. Po operaci jsou rovněž indikovány lázně. Je potřeba vše včas řešit s lékaři, žádost se dá poslat v omezeném časovém úseku.

A dobrá zpráva na konec, ani implantace náhrady kloubu neznamená, že budete doživotně invalida, přiměřeně se dá i sportovat s vynecháním rizikových sportů, kde hrozí například pád. Posilování bez hlubokých dřepů, jízda na kole, plavání, turistika a další nečiní problémy, pokud je člověk v kondici a pracuje na sobě. Také čas od času můžete zajít jako samoplátce k fyzioterapeutovi nechat se zkontrolovat. Přeji brzké zotavení.

Jan Špůr:
Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na střídavé bolesti v loketní jamce na vnější straně při supinaci paže. Již mám za sebou jedny rehabilitace (protahování a uvolňování svalů v okolí lokte), bohužel bez žádných větších účinků. Bolesti jsou střídavé (trvající již několik měsíců), ale neustávají ani v klidovém režimu (1 - 2 týdny bez cvičení). Předpokládám, že je oblast lokte zkrátka přetížená. Nevím, zda to s tím může souviset, ale mám sedavé zaměstnání a osm hodin plus ještě pracuji doma na PC a mám (pravou ruku - bolestivá) neustále na myši. Kdyby Vás cokoliv napadlo, budu moc vděčný za jakoukoliv radu nebo poznatek. Děkuji!

Děkuji za dotaz. Bolesti lokte mohou být velmi obtěžující a dlouhotrvající. Efekt klidového režimu zde bohužel musí být delší, určitě přes měsíc vynechat cvičení paží nebo cviky, kde je paže zatížená (držení činky při dřepu, zde lze ale nahradit bezpalcovým úchopem, který šetří svaly předloktí). Dále pak upravit pracovní prostředí, které na tyto potíže má významný vliv. To znamená správná výška stolu i židle, kvalitní kancelářská židle, ergonomická vzdálenost monitoru od očí a nejvíce související s bolestí loktu je pak postavení ruky, doporučuji pořídit vertikální myš a zkoušet i střídat ruce na myši, což bude ze začátku těžké, ale stojí za vyzkoušení. Občas během práce ruce uvolněte z myši a klávesnice, protáhněte se. Doma pomocí molitanového měkkého míčku můžete předloktí masírovat.

Pokud jedna série rehabilitací nestačila, určitě se obraťte na rehabilitačního lékaře, léčbu je možné doplnit o fyzikální terapii a případně zkusit jiné cvičební techniky. Přeji brzké uzdravení.

Tomina:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, bolí mě bicepsová šlacha v rameni. Léčil jsem to laserem, ale pořád to bolí. Je možno použít nějaké léky?

Děkuji za dotaz. Zde se opět jedná o častý problém sportovců, degenerativní nebo zánětlivé onemocnění šlachy. V první řadě je potřeba, aby kvalitní trenér nebo fyzioterapeut zhlédl trénink a posoudil nevhodné provedení některých pohybů, které šlachu přetěžují. Za vznikem bolesti bývá například špatné provedení bench-pressu, kde se pak biceps nadměrně zapojuje (měl by mít zejména stabilizační funkci). Proto je potřeba zlepšit pohybové vzorce a dostatečně naposilovat svaly zad, opět kvůli nevhodnému přebírání funkce zmíněným bicepsem. V rámci léčby i velmi šetrný krátký strečink krční páteře, paží a zad mimo tréninkovou jednotku, například ráno a večer.

K léčbě lze využít protizánětlivé gely typu Olfen gel, Ibalgin gel, volně prodejný Diclofenac, který je protizánětlivý a proti bolesti, kinesiotape, prodloužit laserterapii, protože někdy je potřeba více sezení nebo výkonnější přístroj, a dobré výsledky bývají i u rázové vlny. Nejdůležitější je ale úprava pohybu, jinak se problém vrací. Vše konzultujte s lékařem a fyzioterapeutem. Doufám, že vše bude brzy v pořádku.

Máte-li dotaz pro našeho odborníka z oblasti fyzioterapie
a sportovního lékařství, využijte formuláře v tomto článku.
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

26.07.17:50Kebab - Mě tenhle tvůj dotaz ale pomůže *88* *79*
26.07.15:45havlic - škoda,že tento příspěvek jsem zaslal před více jak 5 lety...
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTomáš Klíč - párty ve Vegas, soudy, I...
Pikto (17:21) • Okej, po vypocuti rozhovoru berem spat moj debilny komentar
magazínTomáš Klíč - párty ve Vegas, soudy, I...
Pikto (17:00) • Vzdy som chcel mat postavu ako on. Stacilo len pockat :D
magazínTomáš Klíč - párty ve Vegas, soudy, I...
zborka2 (14:25) • Tomáš je sympaták . Přeju mu ať drží zdraví a ´úspěšný návrat .
magazínAntidopingový seminář ADV ČR a SKFČR...
Ondra Hájek (09:21) • Na Instagramu a Facebooku bylo víckrát lidmi okolo svazu řečeno, že ten seminář dělá sv...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (02/...
Paulie02 (06:29) • Nějak vylepšenou verzi Milana asi neuvidíme, ale mě to vůbec nevadí. Naopak respektuj...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie