Reklama:

Kryoterapie I. - úvod, účinky

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Ochlazení se jako léčebná metoda používá v medicíně již velmi dlouho, nicméně až technický rozvoj poslední doby přinesl možnost využít k léčbě extrémně nízkých teplot (kolem -130°C). Léčba mrazem, celotělová chladová terapie (kryoterapie) je poměrně novou metodou, v osmdesátých letech minulého století se začala používat v Japonsku a Německu s velmi dobrými efekty pro široké spektrum onemocnění. Bolesti zad, kloubů, celulitida, lupénka, zlepšení regenerace či zvýšení výkonnosti, to jsou jen některé z případů, kdy kryoterapie vykazuje překvapivě dobré výsledky. První kryokomora v ČR se objevila roku 2004 v Čeladné.

Léčebné zařízení, v němž probíhá kryoterapie, se nazývá POLARIUM, představuje sestavu několika uzavřených místností, v nichž tráví klient většinou tři minuty pod pečlivým dohledem odborníků a zakouší teploty blížící se až k -130 °C. Médiem, prostřednictvím něhož vzniká chlad, je stlačený vzduch obohacený o 21 % kyslíku.

Účinky kryoterapie

Jak již bylo zmíněno, pobyt v extrémně nízké teplotě -130°C v boxu pro 5 osob trvá kolem 3 minut. Během této krátké doby vzniká v těle řada reakcí, které ve výsledku přinášejí překvapivé léčebné výsledky. Teplota jádra těla (měřená např. teplotou v ústech) se nemění, velmi rychle se ochladí pouze povrch těla. Dochází k obrovskému perifernímu překrvení, urychlení metabolismu s výrazným zrychlením hojivých procesů, zvýší se množství hormonů tlumících zánětlivé reakce v těle, svaly s nadměrnou aktivitou se uvolňují, na mnoho hodin dochází k naprostému vymizení bolestí. Kombinace všech těchto efektů v mnoha systémech těla a na mnoha úrovních je zcela jedinečná a přináší velké léčebné výsledky. Další proces léčebného působení po pobytu v polariu je velmi usnadněn a velmi efektivní.

 • Povrchová teplota kůže a podkoží klesá na 0 – 2 °C (během zmíněných 3 minut nedochází k ochlazení tělesného jádra) – dochází k utlumení povrchových nervových zakončení a snížení pocitu bolesti. Po ukončení aplikace nastává rychlé oteplení povrchu a masivní prokrvení tkání (až čtyřnásobné). Původní tělesná teplota (před aplikací) se u postižené tkáně vrací asi za 30 minut, u zdravé zhruba za hodinu.

 • Aktivní periferní překrvení těla trvá několik hodin a dosahuje čtyřnásobně vyšších hodnot než před kryoterapií. Tak velké překrvení výrazně zlepšuje metabolismus tkání a zrychluje vyplavování škodlivých produktů metabolismu (laktát, histamin) zvláště v myoskeletálním systému. Způsobuje rychlejší hojení zranění a odstranění pozůstatků zánětu.

 • Objevuje se snížení svalového napětí poklesem rychlosti vedení nervů, ovlivněním gama motoneuronů, reaktivity Golgiho aparátu a dalších. Svaly zatuhlé nadměrnou aktivitou se uvolňují, nastává rychlá relaxace. Díky těmto razantním účinkům objevila polarium řada vrcholových sportovců, horolezců a dalších lidí, kteří často podávají náročné fyzické výkony. Chladová terapie omezuje riziko přetrénování, podporuje celkovou biologickou regeneraci. Na mnoho hodin vymizí i dlouhodobá bolest, včetně bolestí zad a pohybového ústrojí vůbec.

 • Subjektivní pocit bezbolestnosti trvá 6 - 8 hodin po každé kryoterapii a umožňuje vyšší intenzitu a efektivitu následné rehabilitace. Mezi faktory snižující bolest po kryoterapii patří již zmíněné přímé působení chladu na receptory, snížení rychlosti vedení nervových vláken, efekt na základě působení Melzackovy vrátkové teorie, zvýšení hladiny endorfinů a další.

 • Nastává radikální zvýšení hladiny hormonů tlumících zánětlivé reakce, stimulována je hypotalamo-hypofyzární a nadledvinková hormonální řada se zvýšením plazmatických koncentrací řady hormonů např. kortikosteroidů (př. kortizol), adrenalinu, testosteronu u mužů (zajímavé hlavně pro sportovce - tento jev má totiž přímý vliv na růst svalové hmoty a na zvýšení výkonnosti při silovém a vytrvalostním tréninku), gonadotropinu a dalších.

 • Zaznamenána je zvýšená hladina endorfinu (pocit tělesné síly a duševní pohody), dopaminu (neurotransmiter z hypotalamu, motorika, motivace, uvolňuje se při vnímání příjemného – příjem potravy, sex, fyzická aktivita), serotoninu ( neurotransmiter, zodpovídá za nálady, vliv na tonus svalů) a dalších. Vzniká pocit "nadupanosti", oproti únavě po sanunování.

 • Působení na psychiku - hladina úzkosti a dráždivosti výrazně klesá, zlepšuje se rozhodovací proces, pohybová a vizuální koordinace, zlepšuje se přesnost práce a emocionální kontrola.

 • Zlepšuje se efektivita, vytrvalost a odolnost centrálního nervového systému (CNS) k únavě a zátěži, zlepšuje se přesnost myšlení a orientace v prostoru.

 • Reflexní celotělový účinek silným podrážděním receptorů chladu vede ke zvýšení výkonnosti imunitního systému (imunomodulační efekt), s výhodou se využívá např. u revmatických onemocnění. Přechodně se snižuje glykémie a hladina kyseliny močové, cholesterolu, triglyceridů a volných mastných kyselin. Výkonnost imunitního systému stoupá také zvyšováním počtu T-lymfocytů (leukocyt, bílá krvinka pomáhající imunitnímu systému).

 • Kromě výše zmíněných efektů se přiřazuje také zvýšení výkonnosti sportovců, sexuálního apetitu, svalové síly a tolerance fyzické zátěže.

Souhrn účinků

 • utlumení povrchových nervových zakončení – snížení pocitu bolesti
 • masivní překrvení – zlepšení metabolismu, vyplavení odpadních látek, zrychlení hojení
 • vedení nervy, receptory – pokles svalového tonu, uvolnění svalů, snížení bolesti
 • zvýšení hladiny hormonů – testosteron, adrenalin, kortikosteroidy, protizánětlivý efekt
 • endorfin, dopamin, serotonin, pocit síly, duševní pohody, "nadupanosti"
 • psychika – lepší nálada, rozhodování, soustředění, koordinace, kontrola emocí
 • zlepšení práce a odolnosti CNS k únavě a zátěži
 • imunomodulace
 • větší výkonnost, svalová síla, tolerance zátěže, sexuální apetit

Dnešní část o kryoterapii končí, příští díl přinese seznámení s jejím využitím, průběhem a praktickými informacemi o úhradě.

Zdroj obrázků: Adrop


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

26.02.21:43Tonny - Hezka reklama, ted je to fakt vsude. Zase nova moda, bez k..-1
18.02.19:11Janca.lt - ja jsme tam asi pred rokem byla, byl to zajimavy zazitek, ..
18.02.14:26lucynqa - co mi rikala sestra kamaradky, co tam byla...tak ti co tam..+1
18.02.12:01ChickenEater - moc peknej clanek, konecne se tu objevuje neco zajimaveho...+1
18.02.11:45s.sman - Kolem Čeladné jezdím a už jsem si mockrát říkal, že bych t..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra