Reklama:

Kryoterapie II. - využití, léčba

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Kryoterapie znamená léčbu prostřednictvím chladu, se základními informacemi a jejími účinky jste se mohli seznámit v minulém díle, pojďte se začíst do pokračování článku...

Indikace (možnosti využití)

Působení kryoterapie lze rozdělit na:

 • léčebně rehabilitační
 • regeneračně rekondiční
 • preventivní
 • kosmetické

Indikace:

 • svalová únava při nadměrné fyzické zátěži (těžká práce, sportovní trénink - závod)
 • následky profesionálního poškození kloubního, vaziv. a svalového aparátu (sportovci) – doba hojení zranění zkrácena o 1/3
 • pro adaptaci na zvýšenou tělesnou zátěž, na zvýšení tělesné kondice a odolnosti organismu (aktivní sportovci a manažeři)
 • degenerativní onemocnění kloubů a páteře (artrózy), onemocnění meziobratlových plotének - bolesti páteře (bolestivé syndromy páteře), migréna
 • změny svalů, kloubů, šlach po traumatech (kontuzích, hematomech, otocích), operacích
 • bolesti a zánětlivá onemocnění pohybového systému jako revmatoidní artritida, revmatická horečka, morbus Bechtěrev
 • revmatická onemocnění měkkých tkání (myositida, kolagenózy, fibromyositida...)
 • artritidy na metabolické bázi (dna)
 • postižení kůže a kloubů při lupénce (psoriasis)
 • ekzémy
 • fibromyalgie
 • astma
 • chronická onemocnění dýchacího systému
 • senná rýma
 • roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) - zlepšení pocitu zdraví, snížení spasticity, zlepšení motoriky a chůze, snížení bolesti
 • parézy, spastické kontraktury v oblasti končetin
 • primární a sekundární osteoporóza
 • preventivně proti stárnutí
 • obtíže při menopauze
 • deprese, stres
 • únavový syndrom
 • oslabení imunitního systému
 • celulitida (preventivní působení proti degeneraci podkoží)
 • nadváha

Kontraindikace

Mezi kontraindikace (okolnosti, které vylučují využití terapie) patří akutní onemocnění srdce a cév, dekompenzovaná hypertenze, nádorové onemocnění, alergie na chlad, stavy po periferních emboliích, náhlá horečnatá infekční onemocnění, těžší anémie, alkoholismus či intoxikace, klaustrofobie a terminální stádia onemocnění srdce, plic a ledvin…

Léčebný postup

Proč hluboký mráz kryoterapie klientovi neublíží? Polarium totiž obsahuje pouze upravený suchý vzduch, technicky absolutně zbavený vlhkosti. Chlad v kryokomoře účinkuje intenzivně na celé tělo, ale nedochází vůbec ke snížení vnitřní teploty těla, prudce a výlučně se však ochladí jeho povrch, což vyústí v obrovské periferní překrvení, urychlení metabolismu a hojivých procesů.

Příprava před vstupem do polaria

Vstupu do kryokomory předchází individuální komplexní posouzení zdravotního stavu klienta lékařem včetně posouzení dokumentace, rozhovoru s klientem, fyzikálního, interního, případně neurologického vyšetření, EKG, základního laboratorního vyšetření krve a dalších úkonů, které zaručují pozornou odbornou péči. Před každým pobytem v polariu je klientovi změřen krevní tlak - při naměření zvýšených hodnot je aktuálně posouzena vhodnost vstupu do polaria. Klient vyjadřuje písemný souhlas s léčebnými pobyty v něm.

Polarium

Do chladové komory vstupuje klient v bavlněných plavkách (trenky), s ochranou úst, čelenkou, v rukavicích, vysokých tlustých ponožkách a samozřejmě v botách (dřeváky) – chráněny akrální části těla. Naprostou nutností je suchost těla klienta. V první komoře s -10 °C zůstává asi 30 sekund, tutéž dobu stráví v druhé komoře s -60 °C. Šokující pokles teploty na -130 až -140 °C (v současné době je možné dosáhnout až -180 °C) nastává ve třetí komoře (vše v prostředí absolutně suchého vzduchu). Klienti v ní pobývají asi 2 - 3 minuty, během nichž se pomalu pohybují. Délku pobytu v léčebné místnosti určují terapeuti.

Jednotlivé fáze a pohyb v komorách jsou průběžně sledovány videokamerami, polarium je pod stálým lékařským dohledem. Vizuální kontakt s terapeutem se děje přes okno a je možná také komunikace pomocí mikrofonu. Každých 30 sekund jsou klienti seznámeni s uplynulým časem. Terapeutickou místnost opouští stejnou cestou, jakou do ní vstoupili, nicméně lze ji opustit v každém okamžiku samostatnými bezpečnostními dveřmi.

Bezprostředně po aplikaci jsou pociťovány příjemné teplé pocity v celém těle, všechny klouby se snáze pohybují a dochází k redukci bolesti s trváním 2 - 3 hodiny, u některých klientů i déle. V závislosti na počtu ošetření se analgezie prodlužuje, popř. dochází přímo k dlouhodobému ústupu bolestí (efekt může přetrvávat i měsíce). Součástí celotělové aplikace chladu je následná léčebná rehabilitace, cvičení, fyzioterapie či hydroterapie.

Následuje pohyb

Nedílnou součástí pobytu v polariu je bezprostředně navazující komplexní léčebně rehabilitační program, který využívá jedinečných účinků nízkých teplot na naše tělo, imunitní systém i psychiku. Po 2 - 3 minutách pobytu v polariu v teplotě až -130 °C následuje 30 minut aktivního cvičení na přístrojích (např. aerobní zátěž) nebo pod odborným vedením. Ve čtvrté nebo páté minutě nastává až čtyřnásobné prokrvení periferních částí a dostavuje se bouřlivá látková výměna, při které se vylučují jedy, kyselina mléčná a volné radikály způsobující poškození a stárnutí buněk.

Terapie v kryokomoře je ideální přípravou pro pohybovou léčbu, protože se sníží bolestivost, dochází k potlačení zánětu, zvýší se pohyblivost všech postižených kloubů, po vazokonstrikci vyvolané chladem dochází k vazodilataci (roztažení cév), reflexně ke svalové relaxaci a zvýšení celkové výkonnosti (o 15 – 20 %). Šokovým poklesem teploty dochází k již zmíněné mobilizaci imunitního systému.

Jako u všech lázeňských fyzikálních procedur může i při celotělové chladové terapii dojít zpočátku k přechodnému zhoršení obtíží, které však při dalších opakováních zpravidla mizí.

Doporučený počet návštěv polaria a úhrada terapie

Počet ošetření je určován podle obrazu obtíží a terapeutických efektů. Pro dlouhodobý efekt léčby se doporučuje absolvování minimálně deseti vstupů do polaria (nejlépe série 10 – 40 aplikací). Již po 4. pobytu se dostavují významné pozitivní déletrvající účinky, vhodné je aplikovat 10 návštěv, poté zařadit přestávku a sérii zopakovat (několikrát za rok, nejčastěji to bývá 2x ročně). Celkový čas věnovaný jedné návštěvě zařízení s polariem je zhruba 1 hodina.

Vstup do polaria není hrazen zdravotními pojišťovnami, prostřednictvím internetu lze najít zařízení s cenou za vstup 270,-, ale také 800,-. Většinou je možno si objednat návštěvu asi 3 týdny předem. V mnohých zařízeních Vám také zapůjčí speciální oděv přímo na místě.

Závěr

Napadá Vás, že by bylo ideální spojení polaria s posilovnou? Máte naprostou pravdu a skvělý nápad. Pro možnost plného využití kryokomory by však byla potřebná kombinace s poměrně rozlehlými prostory fitcentra, popř. alespoň dostatečným počtem aerobních přístrojů. Optimální velikost kryokomory je pro 2 – 4 osoby, za hodinu se tedy může vystřídat 60 klientů. Tento počet by pak muselo pobrat fitnesscentrum, protože každý klient v něm následně tráví minimálně 30 minut.

Chcete být jako Jirka Šlégr a pořídit si své polarium? Zvažujete, že byste do některé z kryokomor také zavítali? Jen směle do toho, rozšíříte si obzory a prospějete o něco více svému organismu. Dopřejte svému tělu odpočinek a trochu toho nového a tajemného… Možná i Vy zareagujete podobně jako jistá redaktorka Blesku: "Kurňa, to je zima!"

Zdroj obrázků: Čeladná (www.brc.cz)


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra