Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Kauza SARM (I.): Čtyři obvinění odsouzeni, pátý na rozhodnutí soudu čeká

60.947 zhlédnutí
Ronnie.cz > Medicína > Doping

SARMy jsou totální mrda. Jsou silnější než normální anabolický steroidy a nemívají tolik vedlejších účinků, kór třeba pro ženský a podobně. A hlavně jsou legální... S klukama z kriminálky se tomu smějem, jaký jste dementi. To je, jako kdybyste mě chtěli žalovat za to, že propaguju protein. Hovada...


Zdroj: Instagram
Článek jsme uvedli citací z videa nazvaného "Zeptej se Grznára - otázky na lehátku", které bylo nahráno na YouTube v roce 2020 a které nasbíralo desetitisíce zhlédnutí. České sociální sítě se podobnými bagatelizujícími výroky mezi lety 2020 a 2021 jen hemžily, nakonec se ovšem ukázalo, že "kluci z kriminálky" i soud byli poněkud jiného názoru.

Začněme legislativními fakty. Dopingové látky ze skupiny SARM jsou selektivní modulátory androgenových receptorů a stejně jako anabolické steroidy jsou dlouhodobě zařazeny na seznamy zakázaných látek. Na každoročně aktualizovaném seznamu dopingových látek Světové antidopingové agentury a Antidopingového výboru ČR jsou SARM od roku 2008, v příloze nařízení vlády č. 454/2009 Sb., kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, jsou SARM s účinností od 1. 1. 2010. Přesto jsme v letech 2020 a 2021 mohli vidět známé osobnosti ze světa kulturistiky a fitness, jak dopingové látky SARM veřejně nabízely k prodeji se slevovým kódem na sociálních sítích s tvrzením, že SARM jsou v ČR legální. Nebyla to pravda.

Loni v říjnu jsme Vás na základě zprávy Policie ČR informovali o tom, že pražští kriminalisté rozkryli pětičlennou skupinu osob, která na internetu obchodovala s nedovolenými látkami SARM a hrozí jim vězení. Do této kauzy byly zapojeny i velmi sledované osobnosti české fitness scény a my se na ni dnes díky podrobně odůvodněnému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 5 podíváme se všemi podrobnostmi.

Jak tato skupina fungovala, s čím obchodovala, na kolik peněz si jednotliví účastníci přišli, za co byli odsouzeni a s jakými tresty nakonec od soudu odešli?

Trestná činnost skupiny

Ačkoli původní zpráva Policie ČR hovoří o pětičlenné skupině, rozsudek z veřejného zasedání Obvodního soudu pro Prahu 5 ze 17. října 2022, ze kterého tento článek vychází, se týká pouze čtyř osob. O osudu pátého účastníka případu se podle našich informací rozhodne v samostatném procesu a dnes se tedy budeme věnovat pouze čtyřem z nich, kteří už "mají jasno".

Všechny čtyři zmíněné osoby, označované v anonymizovaném rozsudku iniciálami T.D., O.K., A.B. a M.K., uzavřely se státním zástupcem dohody o vině a trestu (jež byly následně schváleny soudem) a byly společně uznány vinnými, že mimo jiné:

 • Nejméně v době od 7. 4. 2020 do 7. 9. 2021 prostřednictvím internetového obchodu provozovaného na webové stránce www.sarms.eu nabízeli a prodávali na území České republiky přípravky, u nichž si byli vědomi skutečnosti, že obsahují látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem.

 • Tyto přípravky si nechali vyrobit z práškových forem látek, které zakoupili prostřednictvím internetového nákupního portálu nebo přímo od jednotlivých výrobců, následně je nechali v České republice zpracovat do kapslí a vložit do plastových lahviček a tyto produkty propagovali na webových stránkách www.sarms.eu.
Vzhled internetového obchodu, kde byly zakázané látky nabízeny (zdroj: Google history)

Na obalu SARM, uvnitř i orální anabolické steroidy

Kauza SARM (II.):
Objednali SARM, dostali anabolické steroidy nebo cukr
Rozsudek dále vyjmenovává šest konkrétních látek, se kterými tato skupina prostřednictvím e-shopu obchodovala, a připojuje závěry laboratorních rozborů, které daly odpověď na to, co se v zadržených preparátech, doporučovaných často i ženám a nezletilým, skutečně skrývalo. V některých takzvaných SARMech ve skutečnosti SARM nebyly, ukrývaly totiž nejen falzifikáty v podobě zcela neúčinných látek, ale někdy i orální steroidy spojované s vysokou toxicitou a silnými vedlejšími účinky. Této problematice se podrobně věnujeme v samostatném článku.

Na stránce sarms.eu je novej SARM...
...má to jemnou jaterní toxicitu, asi jako Paralen, ani možná to ne.
Citace F.G.

Role jednotlivých členů v rámci skupiny

Jednotliví členové plnili v rámci skupiny rozdílné role. Jaké byly tedy jejich úlohy tak, jak je zmapovalo policejní vyšetřování? Rozsudek zjednodušeně hovoří následovně.

O.K. a T.D.

 • O.K. za účelem zprovoznění internetového obchodu zakoupil pro společnost Imperus Corp, s.r.o., doménu www.sarms.cz, přesměrovanou na www.sarms.eu, kde na základě jeho objednávky vznikly webové stránky internetového obchodu Imperus Sarms.

 • Doménu www.sarms.eu zakoupila společnost Imperus Sarms, s.r.o., prostřednictvím svého jednatele T.D., který poté obě domény převedl na společnost se sídlem v Anglii za cílem jejího uvedení jako prodejce látek SARM.

 • T.D. zřídil účty u společnosti Raiffeisenbank a převzal dispoziční právo k již zřízeným účtům zmíněné společnosti se sídlem v Anglii u Komerční banky, ze kterých byly prováděny platby v rámci chodu internetového obchodu a kam chodily platby od zákazníků.

 • T.D. a O.K. zajistili  placenou reklamu na Instagramu a Facebooku a propagaci přípravků na cenovém srovnávači heureka.cz za účelem propagace internetových stránek www.sarms.eu a nabízených produktů.

Propagace na sociálních sítích a cenovém srovnávači (zdroj: Instagram, Facebook)
A.B.

 • A.B. jakožto známá osoba v oblasti kulturistiky a osobní trenér vykonával marketingovou činnost směřující ke zvýšení povědomí o prodeji látek SARM.

 • Přípravky propagoval ve videích, která sdílel na YouTube, přičemž ve videích zveřejňoval slevový kód AB10 na desetiprocentní slevu.

 • Společnost Imperus Sarms a její přípravky propagoval prostřednictvím příspěvků na Instagramu u společnosti www.sarms.eu, kde rovněž nabízel desetiprocentní slevu při zadání kódu AB10.

M.K.

 • M.K. za smluvenou odměnu ve výši 15 000 Kč měsíčně prováděla administrativní činnost spočívající v zabalení a odeslání objednávek přípravků obsahujících SARM látky zákazníkům a navazujících úpravách statusů objednávek dle jejich skutečného stavu vyřízení.

Souhrnně platí, že T.D., O.K. a A.B. neoprávněně ve větším množství přechovávali, nabízeli a prodávali látky s anabolickým účinkem nebo jiným hormonálním účinkem za jiným než léčebným účelem a čin spáchali jako členové organizované skupiny v úmyslu získat pro sebe značný prospěch, zatímco M.K. v rámci organizované skupiny tyto látky "pouze" přechovávala.

Na kolik peněz si přišli?

Skupina dokázala v období od 7. 4. 2020 do 7. 9. 2021 doručit 2793 zásilek v celkové hodnotě 7 165 350 Kč a po odečtení nákladů vložených do společnosti získala celkový prospěch ve výši nejméně 3 089 317,06 Kč, ze kterého:

 • T.D. získal podíl ve výši 1 388 914,06 Kč
 • O.K. získal podíl ve výši 745 350 Kč
 • A.B. získal podíl ve výši 767 048 Kč
 • M.K. byla vyplacena odměna ve výši 188 005 Kč

"Tráva" i steroidy - další prohřešky vyplývající z domovních prohlídek

Zatímco výše uvedené aktivity skupiny se vztahovaly k organizovanému prodeji látek s hlavičkou SARM, při vyšetřování a domovních prohlídkách vyšly najevo i další skutečnosti, které dávají nahlédnout do osobního života jejích členů. Tedy alespoň telegraficky:

 • T.D. vypěstoval nejméně jednu rostlinu konopí, které následně zpracoval. Při domovní prohlídce bylo zajištěno 1202 gramů rostlinného materiálu s celkovým obsahem 73,9 gramů absolutního THC. Konopí přechovával pro jinou osobu, která by ho distribuovala uživatelům.

 • T.D. neoprávněně přechovával pro svou potřebu 90 tablet antiestrogenní látky klomifen citrát.

 • A.B. pro svou potřebu ve větším množství neoprávněně přechovával androgenní anabolické steroidy (testosteron propionát, nandrolon fenylpropionát, trenbolon acetát) a růstový hormon hGH.

Jaké tresty dostali?

Zatímco finanční zisk zmíněné čtveřice byl vyčíslen na něco málo přes 3 miliony korun, podívejme se na to, co jim jejich podnikání nakonec vyneslo u soudu.

Trest pro T.D.

 • úhrnný trest odnětí svobody v trvání 36 měsíců s odkladem na zkušební dobu v trvání 60 měsíců za současného vyslovení dohledu
 • peněžitý trest 400 000 Kč
 • propadnutí náhradní hodnoty = finanční částky 203 500 Kč
 • propadnutí zabavených látek, včetně marihuany a příslušenství k jejímu pěstování
Trest pro O.K.

 • trest odnětí svobody v trvání 36 měsíců s odkladem na zkušební dobu v trvání 60 měsíců
 • peněžitý trest 300 000 Kč
 • propadnutí náhradní hodnoty = finanční částky 36 000 Kč
 • propadnutí zabavených látek
Trest pro A.B.

 • úhrnný trest odnětí svobody v trvání 36 měsíců s odkladem na zkušební dobu v trvání 60 měsíců
 • peněžitý trest 300 000 Kč
 • propadnutí zabavených látek
Trest pro M.K.

 • obecně prospěšné práce ve výměře 150 hodin
 • peněžitý trest 20 000 Kč

V případě výše uvedených tříletých trestů odnětí svobody se jedná o maximální délku trestu, kdy je ještě možné přistoupit k odkladu výkonu trestu odnětí svobody na zkušební dobu, pětiletá zkušební doba (tzv. "podmínka") je rovněž nejdelší, jakou je možné uložit. Soud v těchto případech zpravidla rozhoduje s přihlédnutím k dosavadnímu životu pachatelů a je tedy obtížně představitelné, že by se stejným trestem mohl za stejnou či obdobnou trestnou činnost odejít někdo, kdo v minulosti již soudně trestán byl či kdo už snad dokonce v "podmínce" aktuálně je. Tím se pomyslně vracíme k pátému členovi skupiny, kterého jsme dnes v článku vynechali. Ještě se k němu ale vrátíme, stejně jako ke slibovaným laboratorním rozborům zabavených látek.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.01.09:06ygg - Záleželo by na posouzení konkrétního případu SZ, resp. sou..
19.01.23:34m1ro - @1boris111 No jasne, presne takhle to taky myslim, jak je ..
19.01.23:22m1ro - @ygg Jasny, ja ani netvrdim, ze za to nemuze, protoze to n..
19.01.20:33adam_91 - Nechapu proc vsichni o Alesovi tvrdite jak je vzdelanej. C..
18.01.20:25ygg - @m1ro ... to víš blbě, bo rozhodujíc je množství látky, tr..
18.01.20:17ygg - Pokud nevěděl, tak si měl zjistit, pokud si nezjistil, tak..
18.01.18:141boris111 - To je stejný,jako kdyby jsi řekl,že když si koupím vstupen..
17.01.23:49m1ro - Ale vsak ti soutezici na Olympii ci kdekoliv jinde na sout..
17.01.22:14moab - Přečti si ten článek na aktualne.cz.
17.01.19:47Valasekjakub123 - Kdo jsou ty další tři jména?
17.01.15:24Hockey1000 - ...a veřejně to propagovat DĚTEM a MLADISTVÝM Jen pro d..
17.01.15:21ygg - A to jako proč? Resp. kolik z lidí na Olympii dostalo flas..
17.01.13:28amoresPE - Ale nooo, to by museli zrušiť aj Mr. Olympia a celú profi ..
17.01.11:57František_67 - Velmi bych si přál, aby se lidé jako Grznár a Bursa přesta..+2
17.01.11:46Lukana - Svět je plný paradoxů. Web prosypaný skrz naskrz doplněný ..+2
16.01.19:22m1ro - Ja si to teda nejak neumim vysvetlit, ale on (mam ted na m..
16.01.18:34vensa - Měl jsem tu čest potkat Aleše osobně a krátce popovídat na..
16.01.13:559027 - ještě by mohla promluvit matka jeho dcery, ta by to jeho k..
16.01.13:31moab - Vydělali 3 000 000 Kč, peněžitý trest a propadnutí dělá ně..+1
16.01.11:10Hockey1000 - Absolutně nejhorší na Bursovi a Grznárovi bylo, že prostě ..+4
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSoutěž o vstupenky na IFBB Diamond Cu...
Zodiak411 (22:27) • Mohl by taky pořadatel vysvětlit, proč se cena vstupného zvedla z původních 20 € (necel...
magazínIFBB Grand Prix Malta 2023 - kompletn...
jamenek (13:56) • A Patrik Šerý vybojoval pro Českou Republiku, Olomoucký kraj, a České dráhy, i přes vše...
magazínMichal Križánek - trénink zad a bicep...
jiiriik (10:50) • aspoň top 6 !!!!*79*
magazínIFBB Grand Prix Malta 2023 - kompletn...
Hockey1000 (08:35) • Tak to je s cílem aby pořadatelé, mezinárodní IFBB i národní federace vyddělali co nejv...
magazínDominik Kopečný a Pavel Červinka - tr...
koli78 (07:55) • super video Pavel je frajer, preju mu at se mu splni sen dostat se na olympii a hlavne...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie