SARMy jsou totální mrda. Jsou silnější než normální anabolický steroidy a nemívají tolik vedlejších účinků, kór třeba pro ženský a podobně. A hlavně jsou legální... S klukama z kriminálky se tomu smějem, jaký jste dementi. To je, jako kdybyste mě chtěli žalovat za to, že propaguju protein. Hovada...

Zdroj: Instagram
Článek jsme uvedli citací z videa nazvaného
"Zeptej se Grznára - otázky na lehátku", které bylo nahráno na YouTube v roce 2020 a které nasbíralo desetitisíce zhlédnutí. České sociální sítě se podobnými bagatelizujícími výroky mezi lety 2020 a 2021 jen hemžily, nakonec se ovšem ukázalo, že "kluci z kriminálky" i soud byli poněkud jiného názoru.
Začněme legislativními fakty. Dopingové látky ze skupiny SARM jsou selektivní modulátory androgenových receptorů a stejně jako anabolické steroidy jsou dlouhodobě zařazeny na seznamy zakázaných látek. Na každoročně aktualizovaném seznamu dopingových látek Světové antidopingové agentury a Antidopingového výboru ČR jsou SARM od roku 2008, v příloze nařízení vlády č. 454/2009 Sb., kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, jsou SARM s účinností od 1. 1. 2010. Přesto jsme v letech 2020 a 2021 mohli vidět známé osobnosti ze světa kulturistiky a fitness, jak dopingové látky SARM veřejně nabízely k prodeji se slevovým kódem na sociálních sítích s tvrzením, že SARM jsou v ČR legální. Nebyla to pravda.
Loni v říjnu jsme Vás na základě zprávy Policie ČR informovali o tom, že pražští kriminalisté rozkryli pětičlennou skupinu osob, která na internetu obchodovala s nedovolenými látkami SARM a hrozí jim vězení. Do této kauzy byly zapojeny i velmi sledované osobnosti české fitness scény a my se na ni dnes díky podrobně odůvodněnému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 5 podíváme se všemi podrobnostmi.
Jak tato skupina fungovala, s čím obchodovala, na kolik peněz si jednotliví účastníci přišli, za co byli odsouzeni a s jakými tresty nakonec od soudu odešli?
Trestná činnost skupiny
Ačkoli původní zpráva Policie ČR hovoří o pětičlenné skupině, rozsudek z veřejného zasedání Obvodního soudu pro Prahu 5 ze 17. října 2022, ze kterého tento článek vychází, se týká pouze čtyř osob. O osudu pátého účastníka případu se podle našich informací rozhodne v samostatném procesu a dnes se tedy budeme věnovat pouze čtyřem z nich, kteří už "mají jasno".
Všechny čtyři zmíněné osoby, označované v anonymizovaném rozsudku iniciálami T.D., O.K., A.B. a M.K., uzavřely se státním zástupcem dohody o vině a trestu (jež byly následně schváleny soudem) a byly společně uznány vinnými, že mimo jiné:
- Nejméně v době od 7. 4. 2020 do 7. 9. 2021 prostřednictvím internetového obchodu provozovaného na webové stránce www.sarms.eu
nabízeli a prodávali na území České republiky přípravky, u nichž si byli vědomi skutečnosti, že obsahují látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem.
-
Tyto přípravky si nechali vyrobit z práškových forem látek, které
zakoupili prostřednictvím internetového nákupního portálu nebo přímo od jednotlivých výrobců, následně je nechali v České republice zpracovat do kapslí a vložit do plastových lahviček a tyto produkty propagovali na webových stránkách www.sarms.eu.
Vzhled internetového obchodu, kde byly zakázané látky nabízeny (zdroj: Google history)
Na obalu SARM, uvnitř i orální anabolické steroidy
Rozsudek dále vyjmenovává
šest konkrétních látek, se kterými tato skupina prostřednictvím e-shopu obchodovala, a připojuje závěry laboratorních rozborů, které daly odpověď na to, co se v zadržených preparátech, doporučovaných často i ženám a nezletilým, skutečně skrývalo.
V některých takzvaných SARMech ve skutečnosti SARM nebyly, ukrývaly totiž nejen
falzifikáty v podobě zcela neúčinných látek, ale někdy i orální steroidy spojované s vysokou toxicitou a silnými vedlejšími účinky. Této problematice se podrobně věnujeme v
samostatném článku.
Na stránce sarms.eu je novej SARM...
...má to jemnou jaterní toxicitu, asi jako Paralen, ani možná to ne.
Citace F.G.
Role jednotlivých členů v rámci skupiny
Jednotliví členové plnili v rámci skupiny rozdílné role. Jaké byly tedy jejich úlohy tak, jak je zmapovalo policejní vyšetřování? Rozsudek zjednodušeně hovoří následovně.
O.K. a T.D.
-
O.K. za účelem zprovoznění internetového obchodu zakoupil pro společnost Imperus Corp, s.r.o., doménu www.sarms.cz, přesměrovanou na www.sarms.eu, kde na základě jeho objednávky vznikly
webové stránky internetového obchodu Imperus Sarms.
- Doménu www.sarms.eu zakoupila společnost Imperus Sarms, s.r.o., prostřednictvím svého jednatele T.D., který poté obě domény převedl na společnost se sídlem v Anglii za cílem jejího uvedení jako prodejce látek SARM.
-
T.D. zřídil účty u společnosti Raiffeisenbank a převzal dispoziční právo k již zřízeným účtům zmíněné společnosti se sídlem v Anglii u Komerční banky, ze kterých byly
prováděny platby v rámci chodu internetového obchodu a kam chodily platby od zákazníků.
-
T.D. a O.K. zajistili placenou reklamu na Instagramu a Facebooku a propagaci přípravků na cenovém srovnávači heureka.cz za účelem propagace internetových stránek www.sarms.eu
a nabízených produktů.
Propagace na sociálních sítích a cenovém srovnávači (zdroj: Instagram, Facebook)
A.B.
-
A.B. jakožto známá osoba v oblasti kulturistiky a osobní trenér vykonával marketingovou činnost směřující ke zvýšení povědomí o prodeji látek SARM.
- Přípravky propagoval ve videích, která sdílel na YouTube, přičemž ve videích zveřejňoval
slevový kód AB10 na desetiprocentní slevu.
- Společnost Imperus Sarms a její přípravky propagoval prostřednictvím příspěvků na Instagramu u společnosti www.sarms.eu, kde rovněž nabízel desetiprocentní slevu při zadání kódu AB10.
M.K.
-
M.K. za smluvenou odměnu ve výši 15 000 Kč měsíčně prováděla administrativní činnost spočívající v zabalení a odeslání objednávek přípravků obsahujících SARM látky zákazníkům a navazujících úpravách
statusů objednávek dle jejich skutečného stavu vyřízení.
Souhrnně platí, že T.D., O.K. a A.B. neoprávněně ve větším množství přechovávali, nabízeli a prodávali látky s anabolickým účinkem nebo jiným hormonálním účinkem za jiným než léčebným účelem a čin spáchali jako členové organizované skupiny v úmyslu získat pro sebe značný prospěch, zatímco M.K. v rámci organizované skupiny tyto látky "pouze" přechovávala.
Na kolik peněz si přišli?
Skupina dokázala v období od 7. 4. 2020 do 7. 9. 2021 doručit
2793 zásilek v celkové hodnotě 7 165 350 Kč a po odečtení nákladů vložených do společnosti získala celkový prospěch ve výši nejméně
3 089 317,06 Kč, ze kterého:
- T.D. získal podíl ve výši 1 388 914,06 Kč
- O.K. získal podíl ve výši 745 350 Kč
- A.B. získal podíl ve výši 767 048 Kč
- M.K. byla vyplacena odměna ve výši 188 005 Kč
"Tráva" i steroidy - další prohřešky vyplývající z domovních prohlídek
Zatímco výše uvedené aktivity skupiny se vztahovaly k organizovanému prodeji látek s hlavičkou SARM, při vyšetřování a domovních prohlídkách vyšly najevo i další skutečnosti, které dávají nahlédnout do osobního života jejích členů. Tedy alespoň telegraficky:
- T.D. vypěstoval nejméně jednu rostlinu konopí, které následně zpracoval. Při domovní prohlídce bylo zajištěno
1202 gramů rostlinného materiálu s celkovým obsahem 73,9 gramů absolutního THC. Konopí přechovával pro jinou osobu, která by ho
distribuovala uživatelům.
- T.D. neoprávněně přechovával pro svou potřebu 90 tablet antiestrogenní látky
klomifen citrát.
- A.B. pro svou potřebu ve větším množství neoprávněně přechovával androgenní anabolické steroidy (testosteron propionát, nandrolon fenylpropionát, trenbolon acetát) a
růstový hormon hGH.
Jaké tresty dostali?
Zatímco finanční zisk zmíněné čtveřice byl vyčíslen na něco málo přes 3 miliony korun, podívejme se na to, co jim jejich podnikání nakonec vyneslo u soudu.
Trest pro T.D.
- úhrnný trest odnětí svobody v trvání 36 měsíců s odkladem na zkušební dobu v trvání
60 měsíců za současného vyslovení dohledu
- peněžitý trest 400 000 Kč
- propadnutí náhradní hodnoty = finanční částky 203 500 Kč
- propadnutí zabavených látek, včetně marihuany a příslušenství k jejímu pěstování
Trest pro O.K.
- trest odnětí svobody v trvání 36 měsíců s odkladem na zkušební dobu v trvání
60 měsíců
- peněžitý trest 300 000 Kč
- propadnutí náhradní hodnoty = finanční částky 36 000 Kč
- propadnutí zabavených látek
Trest pro A.B.
- úhrnný trest odnětí svobody v trvání 36 měsíců s odkladem na zkušební dobu v trvání
60 měsíců
- peněžitý trest 300 000 Kč
- propadnutí zabavených látek
Trest pro M.K.
- obecně prospěšné práce ve výměře 150 hodin
- peněžitý trest 20 000 Kč
V případě výše uvedených tříletých trestů odnětí svobody se jedná o maximální délku trestu, kdy je ještě možné přistoupit k odkladu výkonu trestu odnětí svobody na zkušební dobu, pětiletá zkušební doba (tzv. "podmínka") je rovněž nejdelší, jakou je možné uložit. Soud v těchto případech zpravidla rozhoduje s přihlédnutím k dosavadnímu životu pachatelů a je tedy obtížně představitelné, že by se stejným trestem mohl za stejnou či obdobnou trestnou činnost odejít někdo, kdo v minulosti již soudně trestán byl či kdo už snad dokonce v "podmínce" aktuálně je. Tím se pomyslně vracíme k pátému členovi skupiny, kterého jsme dnes v článku vynechali. Ještě se k němu ale vrátíme, stejně jako ke slibovaným laboratorním rozborům zabavených látek.