Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

Antikancerogenní účinek
kalcia a vitamínu D

Ronnie.cz > Medicína > Věda a výzkum

Karcinom prsu je jedním z nejčastějších zhoubných nádorů žen, maximální pozornost se tak věnuje výzkumu látky pro ochranu prsní žlázy před karcinomem. Výsledky některých laboratorních studií uveřejněných v časopise Archives of Internal Medicine ukázaly na potenciální antikancerogenní účinek kalcia a vitamínu D. Zvýšený příjem těchto látek by mohl přispět k ochraně mléčné žlázy.

Do studie o vlivu vápníku a vitamínu D bylo zařazeno 10 578 žen před menopauzou (od věku 45 let) a 20 909 žen po menopauze. Žádná z žen neměla před zařazením do studie karcinom prsu. U jednotlivých žen byl vyhodnocen příjem vápníku a vitamínu D v potravě a v nutričních doplňcích.

V průběhu 10letého sledování byl zjištěn karcinom prsu u 276 premenopauzálních a 745 postmenopauzálních žen.

Ukázalo se, že mezi výší příjmu kalcia a vitamínu D a rizikem vzniku karcinomu existuje u premenopauzálních žen vztah - u sledovaných žen s vysokým příjmem kalcia a vitamínu D se navíc méně často objevovaly agresivnější typy tumorů. U žen po menopauze se tento příznivý vliv zmíněných látek prokázat nepodařilo.

Zajímavé je, že 22 % příjmu kalcia a 30 % příjmu vitamínu D ve sledované skupině žen pocházelo pouze z potravinových doplňků. Průměrný denní příjem byl u sledovaných žen 1021 mg kalcia a 361 IU (mezinárodních jednotek) vitamínu D.

Mechanismus příznivého vlivu není ještě příliš znám. Uvažuje se o vlivu vitamínu D na klíčové geny hrající významnou roli při vzniku karcinomu prsu (o tlumení aktivity některých genů a naopak o podpoře jiných). Laboratorní testy např. ukázaly, že vitamín D má schopnost zabránit množení některých nádorových buněk a urychlit jejich apoptózu.

Dostatečný příjem vitamínu D a vápníku (včetně suplementace výživovými doplňky) má tedy důležitý význam nejen pro kvalitu kostní tkáně, ale také pro ochranu v oblastech, o kterých se to doposud nepředpokládalo!

Zdroj: Medicína.cz


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

31.03.18:04Jasme - Antikancerogenní je to samé jako antikarcinogenní ?
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
dzordn2 (04:54) • Tipl bych kolem třiceti nebo něco málo přes třicet. Ale přesně jsem to z nějakého důvěr...
magazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
vlkodav (23:29) • To nejdulezitejsí, věk????
magazínNominace závodníků na mistrovství svě...
LeToucan (21:05) • Počty jsou neuvěřitelný a složení hodně zajímavé (v tom horším slova smyslu) :)
magazínNominace závodníků na mistrovství svě...
Hockey1000 (18:58) • Ty počty lidí jsou až neuvěřitelný*79* (v tom nejlepším slova smyslu)
magazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
Zodiak411 (14:09) • Chudák. Jen doufám, že se toho nechytne jistý osvícenec a nebude zase psát, jak s ním m...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra