Reklama:

Antikancerogenní účinek
kalcia a vitamínu D

Ronnie.cz > Medicína > Věda a výzkum

Karcinom prsu je jedním z nejčastějších zhoubných nádorů žen, maximální pozornost se tak věnuje výzkumu látky pro ochranu prsní žlázy před karcinomem. Výsledky některých laboratorních studií uveřejněných v časopise Archives of Internal Medicine ukázaly na potenciální antikancerogenní účinek kalcia a vitamínu D. Zvýšený příjem těchto látek by mohl přispět k ochraně mléčné žlázy.

Do studie o vlivu vápníku a vitamínu D bylo zařazeno 10 578 žen před menopauzou (od věku 45 let) a 20 909 žen po menopauze. Žádná z žen neměla před zařazením do studie karcinom prsu. U jednotlivých žen byl vyhodnocen příjem vápníku a vitamínu D v potravě a v nutričních doplňcích.

V průběhu 10letého sledování byl zjištěn karcinom prsu u 276 premenopauzálních a 745 postmenopauzálních žen.

Ukázalo se, že mezi výší příjmu kalcia a vitamínu D a rizikem vzniku karcinomu existuje u premenopauzálních žen vztah - u sledovaných žen s vysokým příjmem kalcia a vitamínu D se navíc méně často objevovaly agresivnější typy tumorů. U žen po menopauze se tento příznivý vliv zmíněných látek prokázat nepodařilo.

Zajímavé je, že 22 % příjmu kalcia a 30 % příjmu vitamínu D ve sledované skupině žen pocházelo pouze z potravinových doplňků. Průměrný denní příjem byl u sledovaných žen 1021 mg kalcia a 361 IU (mezinárodních jednotek) vitamínu D.

Mechanismus příznivého vlivu není ještě příliš znám. Uvažuje se o vlivu vitamínu D na klíčové geny hrající významnou roli při vzniku karcinomu prsu (o tlumení aktivity některých genů a naopak o podpoře jiných). Laboratorní testy např. ukázaly, že vitamín D má schopnost zabránit množení některých nádorových buněk a urychlit jejich apoptózu.

Dostatečný příjem vitamínu D a vápníku (včetně suplementace výživovými doplňky) má tedy důležitý význam nejen pro kvalitu kostní tkáně, ale také pro ochranu v oblastech, o kterých se to doposud nepředpokládalo!

Zdroj: Medicína.cz


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

31.03.18:04Jasme - Antikancerogenní je to samé jako antikarcinogenní ?
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra