Vědci z Texasu učinili velice zajímavý poznatek: hlad prý působí jako skvělé antidepresivum. Za překvapivým výsledkem nejnovějšího výzkumu vězí hormon ghrelin, který se uvolňuje při hladu - jeho hlavním úkolem je nás donutit ke shánění potravy.
Výzkumníci zkoušeli, jak budou pokusné myši reagovat na různé hladiny tohoto hormonu. Nechali hlodavce dlouho hladovět nebo jim píchali ghrelin přímo do žíly, popř. testovali jeho nízkou hladinu.
Zjistili, že myši bez ghrelinu ztratily chuť k životu, bylo jim lhostejné, co s nimi fyziologové dělají. Při testech potopení do vody byly apatické, snahu o plavání zaznamenali nulovou. Také při testu v bludišti jen seděly a nebylo náznaku, že by chtěly hledat cestu ven. Po dávce antidepresiv, běžně podávaných člověku, zmizelo i jejich negativní chování. Druhá skupina s ghrelinem ("hladová")

Když jste najezeni, jste laxní, apatičtí a nic se Vám nechce...?
Hlasovat mohou
jen přihlášení čtenáři.
16
Ano, chovám se jako pokusná myš.

2
Ne, reaguji přesně opačně.

Celkem hlasovalo 18 čtenářů.
Tato anketa již byla ukončena.
plavala ve vodě jako o život, prozkoumávala náruživě bludiště a ve skupině ostatních hlodavců živě komunikovala, oproti netečným zástupcům první skupiny.
Vědci usoudili, že ghrelin funguje povzbudivě a nutí organismus vyvíjet různorodé činnosti. Pokud jsme tedy hladoví, máme údajně více chuti do života než s plným břichem.
(Přidám jen proslov mého kolegy, který jezdí závody velkých motorek. "Já na závodech vůbec nemůžu jíst, jedu pak jako strejc na pivo.")
Zdroj: 21. století