Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

K vyšším výkonům
pomůže už jenom věda?

Ronnie.cz > Medicína > Věda a výzkum

V dnešní době často nerozhoduje o vítězi jeho forma, ale technické vybavení. Sice ne vše je způsobeno pouze kvalitou výstroje, nicméně jeho vývoji a zlepšování se nedá upřít značný podíl.

Letošní letní olympijské hry se konají v Číně a místní rozhodně na zahájení nechtěli nic ponechat náhodě. Byla připravena letadla roznášející jodid stříbrný, který se používá k vyvolání deště. Počasí se tedy vyřádí mimo město a návštěvníci her si tak budou moci užívat krásných a počasím nerušených dní.

Vyšším a vyšším výkonům sportovců napomáhají novější používané materiály, což je vidět na téměř všech disciplínách. Při skoku o tyči vystřídaly původní dřevěné tyče postupně bambusové (rekord 477 cm), poté se razantně zlepšily výkony použitím skleněných a uhlíkových vláken, dnešní tyče jsou vyrobeny z kompozitních materiálů vycházejících z kosmických technologií (614 cm).

U dalších disciplín to není se snahou vědců a obchodníků jinak. Pomineme-li plavání s plavkami, které výrazně snižují odpor vody a jsou svařovány pomocí ultrazvuku, takže je nehyzdí švy, tenis, kde se již objevila raketa s výpletem, který dokonale pohlcuje vibrace a tlumí náraz míčku, nebo raketa s čipem, který bude vyhodnocovat reakci výpletu podle nárazu míčku, objevuje se např. v cyklistice kolo, které bude samo sledovat zdraví závodníka. Právě cyklistika je sportem, kde se věda může doslova vyřádit. Připravit nejlepší závodní kolo je totiž opravdu hotový zázrak. Dnešní závodní kolo je vyrobeno z materiálů shodných s raketoplány, přilba má aerodynamický tvar, závodník má neustálý přísun informací o trati prostřednictvím vysílačky a senzory v řidítkách sledují jeho životní funkce.

Kam bude spět sport a výzkum v něm dál? Kdo ví. Nicméně vědci varují, že s rekordy to již nemá příliš kam dále zajít, hranice lidských možností nejsou neomezené. Podle nich padnou poslední rekordy okolo roku 2060, v některých sportech 2030. Jako první dosáhnou svých mezí údajně atleti a vzpěrači. Lidé nyní využívají svých fyzických schopností na olympiádě na 99 % (při prvních OH v roce 1896 pouze na 75 %).

Nemusíme ale do Číny, abychom vliv vědy na sportovní výkony mohli sledovat na vlastní oči. Co třeba takové soutěže v silovém trojboji, konkrétně pak v jedné z jeho disciplín bench-pressu? Co myslíte, kdy v tomto sportovním odvětví narazí lidské tělo na kraj svých možností a od jakého množství železa na čince už bude s touto masou hýbat jenom věda? Souhlasíte s používáním speciálních dresů nebo uznáváte jen RAW výkony? Anketa níže i diskuse pod článkem tu jsou jen pro Vás!

Zdroj: 21. století


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.


Uznáváte masy železa v bench-pressu za použití speciálních trik, nebo Vám více imponují menší váhy, avšak bez těchto speciálních obleků?
Hlasovat mohou
jen přihlášení čtenáři.

11
Speciální trika mi nevadí.

60
Uznávám více výkony bez nich.

Celkem hlasovalo 71 čtenářů.
Tato anketa již byla ukončena.


Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.08.21:02WatchAndLearn - Nesmíš být debil a rvát tam propík v den závodů. :D
20.08.18:03MalajskyTygr - muze pomoct veda kdyz kazda blbost je hned na seznamu dop..
20.08.17:06sendman2 - Toť otazka?? *8* *8* -2
20.08.14:00Hovňousek - speciální trika mi nevadí ale uznávám více výkony bez nich..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra