Reklama:

Obezita: co ji způsobuje?
Mohou za nadváhu viry?

Ronnie.cz > Medicína > Ostatní

Níže najdete shrnuté možné příčiny nadváhy, stejně tak možnosti řešení.
Navíc naprostou hitovku ve snížení Vaší váhy! Vydržte číst až do konce!

Podle vědců z univerzity v Baton Rouge (USA) je obezita jen jistým druhem chřipky a dala by se léčit působením na gen viru Ad-36, který dovede odstartovat masivní dělení tukových buněk, čímž způsobuje nadváhu.

Veškerou vinu za tloustnutí tedy podle vědců nelze přisuzovat jen nezdravému životnímu stylu. Původcem obezity nemusí být potrava, ale viry přenosné živočichy. Tyto tzv. adenoviry způsobují tloustnutí kuřat ve výkrmnách. Nejhorší je, že se údajně bez problémů přenášejí na člověka. Pokusy potvrdily, že pokud se hubené kuřátko přistrčilo ke kuřeti, které bylo vypasené a nakažené skupinou adenovirů, brzy ztloustlo také. Překvapení vědci začali z tohoto pohledu zkoumat obezitu lidí. Mnozí Američané až nechutně tloustnou možná nejen vinou hamburgerů a přeslazených Coca-Cola nápojů. Pokud by se ukázala jako správná teorie amerických vědců, že adenoviry nestojí jen za infekčními průjmy a virovými zápaly plic, které jsou smrtelné pro těžce nemocné lidi, ale že způsobují i obezitu, znamenalo by to historický převrat.


Další zajímavý objev učinili vědci z Washingtonovy univerzity v St. Louis (USA). Podle nich jsou mikrobi ve střevech obézních lidí při získávání kalorií z potravy výkonnější než bakterie v tělech štíhlých, vstřebá se tedy větší množství živin z totožného objemu potravy (a uloží se tedy více do tukových zásob). Vědci zjistili, že obézní myši, stejně jako obézní lidé, mají více bakterií druhu Firmicutes než jedinci hubení. Ti naopak mají více bakterií druhu Bacteroidetes. Myši s převahou Firmicutes tloustly dvakrát rychleji než myši s normální mikroflórou.

Obézním lidem, kteří ztratí na váze, ve skutečnosti vzroste kolonie mikrobů Bacteroidetes, zatímco skupina bakterií Firmicutes se zmenší. Otevírá se možnost výměnou druhu bakterií ve střevech a žaludku nejen čelit obezitě, ale zasáhnout i proti podvýživě. Nikdo ovšem zatím neví, jak by na to mohly reagovat jiné mechanismy lidského těla, které hmotnost regulují.


Budeme-li se však držet trochu tradičnějšího pojetí obezity, je při dnešním stylu života způsobena především nadbytkem jídla, nedostatkem pohybu a stresem.

Co to vlastně je obezita, jak poznáte, že máte nadváhu? Jistým měřítkem může být hodnota BMI (body mass index), která se vypočítá vydělením hmotnosti a druhé mocniny výšky v metrech. Výsledné číslo by se mělo pohybovat mezi 18,5 a 25. Výchylky mimo toto rozmezí nejsou v pořádku, vyšší číslo již vykazuje nadváhu či dokonce obezitu. Další je možnost určení množství podkožního tuku a jeho rozložení, popř. si orientačně otestovat poměr mezi pasem a boky (nemělo by u mužů překročit číslo 1 a u žen 0,85). Orientačním měřítkem pro nadváhu je podle EU také to, zda muž nemá v pase nad 102 cm a žena nad 88 cm (objevují se snahy na snížení hranice: muž do 94 a žena do 80 cm).

Nadváha a obezita vykazuje od 80. let 20. století již dvojnásobný nárůst. Evropské úřady evidují na 400 mil. dospělých s nadváhou (BMI nad 25) a 130 mil. obézních dospělých (BMI nad 30). Třetina mladých lidí má nadváhu. Velmi znepokojivé však je, že se markantně zvyšuje podíl dětské obezity. USA se může "pyšnit" celosvětovým primátem v této oblasti, odhaduje se, že při stejném postupu jako doposud bude v USA do roku 2015 75 % obézních Američanů. V ČR se udává 66 % mužů a 54 % žen s obezitou či nadváhou ve věku 20 - 60 let. (Obezita stoupá například i v Číně - počátkem letošního roku bylo obézních už 65 miliónů obyvatel (5 %).) Od přelomu století roste výskyt obezity celosvětově raketovým tempem a dnes sužuje už přes tři miliardy lidí. Totožný trend dovede Evropu v roce 2010 ke 150 miliónům obézních. WHO (Světová zdravotnická organizace) zařadila obezitu do seznamu nemocí kvůli jejímu negativnímu vlivu na lidské zdraví.

Organismus oslabený obezitou a zavalený tuky je náchylnější k nádorovým onemocněním, ischemickým chorobám srdce a cév (CMP - cévní mozková příhoda). Vyšší množství tuku přímo vybízí k ukládání ve stěnách cév a způsobuje aterosklerózu, infarkty myokardu, CMP nebo ischemie v oblasti dolních končetin. Není výjimkou, že obézní jedinci trpí hypertenzí (zvýšený krevní tlak), přidružen bývá dosti často diabetes mellitus II. (cukrovka, dosti často spojena s impotencí a neplodností), společníky bývají také kožní, ortopedické, onkologické, respirační a zažívací potíže. Nesmíme opominout ani problémy psychické, nespokojenost se sebou, v intimním životě, deprese.

Obezita je pro vznik chronických onemocnění 2,5x rizikovější než kouření a 5,5x než alkoholismus. Obézní třicátník je zdravotně na úrovni padesátiletého.

Pokud se člověk rozhodne pro snížení hmotnosti, musí být pozvolné, v průměru 0,5 - 1 kg za týden. Pokles hmotnosti o jeden kilogram prodlužuje život nejméně o tři měsíce.

Jak se obezitě ubránit, jak se jí zbavit? Hlavním a nejdůležitějším faktorem je správná životospráva. Zdravé jídlo, 5x denně, v malých dávkách. Hodně a různorodě se hýbat.

Kromě chirurgické léčby výrazné obezity jsou největšími hitovkami současnosti nejrůznější diety a hubnoucí preparáty. Dost zástupců těchto látek snižuje chuť k jídlu a tím pádem i energetický příjem formou potravy. Způsobují jednak brzy nastupující pocit sytosti, jednak stimulují termogenezi v tukové tkáni. V zásadě existují dvě skupiny léčiv na snižování hmotnosti. Anorektika jsou vydávána pouze na předpis lékaře a mají větší riziko nežádoucích účinků, druhá skupina zahrnuje volně prodejné potravinové doplňky - jejich obsahem jsou přírodní rostlinné extrakty, vitamíny a minerály. Působí na eliminaci přebytečné vody v těle, detoxikaci, mobilizaci energetických zásob v těle a jejich rychlejší a efektivnější odbourávání, na aktivaci a stimulaci organismu. Zařadit můžeme např. zelený čaj, antioxidační účinky má mj. černý bez a papaya, organismus odvodňují a zbavují škodlivin plod fenyklu a kořen čekanky.

Také nedostatek spánku vyvolává hlad. Pokud se zdravý člověk dostatečně nevyspí, stoupne mu v krvi hladina hormonu zvaného ghrelin, který vyvolává hlad, zároveň se sníží hladina hormonu leptin, který hlad naopak potlačuje.

Hlavní chybou ve stravovacích zvyklostech je nepravidelný režim stravování, zejména vynechávání snídaní, lehký oběd a přejídání se večer. Sacharidy mají tvořit 55 % z celkového energetického příjmu, tuky cca 30 % a bílkoviny 15 %.

Důležitý je také pitný režim. Omezení tekutin způsobuje únavu, podrážděnost, bolesti hlavy a rizikem je rozvoj obezity (pocit žízně vymizí a může ho nahradit pocit hladu). Velkým spojencem nadváhy je i nadměrné solení (maximální denní dávka sodíku ve všech formách nemá přesáhnout 6 g, tedy 1,5 čajové lžičky. V ČR je průměrná spotřeba až 17 g). Nepřítelem obezity je také ovoce, zelenina, vláknina a tvaroh.

Malá pozornost se, bohužel, věnuje zákeřné aminokyselině homocysteinu, který má přídomek "cholesterol 21. století." Jeho hrozbu pomáhá odvracet kyselina listová (folát), která se nachází v zelené listové zelenině, brokolici, luštěninách, pšeničných klíčcích, tmavém chlebu). Dále pyridoxin (vitamín B6) z libového masa, drůbeže, ryb, celozrnného chleba a obilnin, ořechů, banánů, sójových bobů, kvasnicového výtažku. Důležitý je vitamín B12 (cyankobalamin), který nám poskytnou potraviny živočišného původu - maso, drůbež, ryby, mléčné výrobky a některé druhy obohacených obilnin. Ke snižování hladiny homocysteinu významně přispívá pivo - díky obsahu kyseliny listové a vitamínu B2, B6 a B12. Mnohá piva obsahují tolik kyseliny listové jako 100 g brokolice nebo půl kilogramu rajčat. Litr piva plzeňského typu pokryje polovinu denní dávky kyseliny listové a navíc obsahuje více než 30 minerálů a stopových prvků.

Zajímavým přínosem k této problematice se jeví také oxid dusnatý (NO), který si vytváří samo lidské tělo, uvolňuje a rozšiřuje cévy, zabraňuje tvorbě krevních sraženin (příčině srdečního infarktu či mozkové mrtvice), reguluje krevní tlak apod. Ukazuje se totiž, že NO může být účinným spojencem v boji proti cukrovce, impotenci, vředům, inkontinenci (pomočování), infekcím, roztroušené skleróze, zánětlivým onemocněním a jiným postižením, ba dokonce i rakovině.

Pro ty, kteří nemají rádi pohyb a nechtějí držet diety, připravují vědci lékařský přístroj, díky němuž bude přebytečný tuk (nejen na bocích) tát jako jarní sníh. Unikátní systém je založen na rentgenu, jaký se používá třeba při kontrolách na letištích. Místo zavazadla však projede speciálním tunelem obézní pacient a jeho tukové tkáně začnou pomalu mizet. Za pouhých pár dnů terapie zhubne až o tři kilogramy. Rentgenový odtučňovací proces se bude vždy po dvou týdnech opakovat (až do celkového zeštíhlení). Kupodivu bez jakékoli diety a cvičení.

Přístroj, který odstraňuje tuk okamžitě, aniž by pacient podstoupil bolestivou liposukci, již existuje. Metoda hubnutí pomocí ultrazvuku pomáhá ženám odstranit tukové polštáře v problematických partiích. Je bezbolestná, nezanechává ani sebemenší jizvičku a odpadá i dlouhodobé nošení stahovacích kalhot. Klient se však musí několik týdnů vyhýbat tučným a hodně kalorickým jídlům, protože jeho tělo musí samo spotřebovat tuk, který se uvolnil působením ultrazvuku.

Pokud jste obézní, doporučujeme pobyt ve vesmíru. 70 kg vážící pozemšťan by na Plutu vážil pouhých 3,5 kg, tedy jako novorozeně, Měsíc by ho potěšil 12 kg, Merkur a Mars shodně po 26,5 kg. Na Venuši a Uranu by mu už váha ukázala 67,5 kg. Nevydávejte se na Neptun, kde byste vážili 83 kg, a už vůbec ne na Jupiter - 177,5 kg.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

03.04.04:49Smile04 - jsem opravdu zvědavý kdy na základě této studie začnou pro..
02.04.16:15Gerallt - doporučil bych jim ten nejúčinější spalovač o kterým se pí..
31.03.01:10Domi - Koukam, ze TOP10 ucastniku open olympie by melo rychle bez..+1
30.03.16:47Miraa6 - ..Tak a trenéři nebudou mít co žrát :D
30.03.11:34Zenny - Honem na Pluto! *79*
30.03.11:29drobeček - Co je maximální obezita? Když padáte ze všech stran poste..+5
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie