Minerální voda. Dříve se nabízelo jen pár druhů ve skleněných lahvích, které se využívaly především pro léčebné působení při cukrovce, ledvinových chorobách atd. Dnešní obchody přetékají nesčetnými variantami v plastových lahvích, s různými příchutěmi, určenými jakékoli příležitosti, na kterou si jen vzpomenete.
Za minerální vodu je považována taková podzemní voda, která obsahuje v jednom litru více než 1 g rozpuštěných pevných látek či oxidu uhličitého. Již lidé ve středověku si povšimli, že mnohé prameny vod mají léčivé účinky. Na druhou stranu nelze některé druhy minerálek popíjet trvale. Např. nadměrný obsah sodíku (Na) může zapříčinit vysoký krevní tlak (optimum je méně než 400 mg na 1 l). Nejvyšší povolené množství dusičnanů je 50 mg na 1 l. Vše si můžete zkontrolovat na etiketách jednotlivých minerálek.
Nesporné využití nacházejí minerálky v prevenci a léčení některých chorob (cukrovka, kardiovaskulární nemoci, úbytek nebo zhoršení funkce svalů).
Jak se na prospěšnost minerálních vod dívají odborníci? Jejich názory se značně různí, ať už od jejich příznivců vyzdvihujících kladný vliv, až po odpůrce, které jejich pravidelnou konzumaci nedoporučují.
Podle jedné skupiny jsou minerálky vlastně homeopatiky, měly by se tedy užívat s rozmyslem a opatrně. Příznivci zdravého životního stylu mají za to, že umělé se s přirozeným nesnáší (tedy že kombinace sirupů a přirozených látek v minerální vodě je tím nejhorším, co můžeme trávicí soustavě a ledvinám dopřát). Příliš minerálů prý škodí obranyschopnosti těla, zahlcuje ledviny pískem, způsobuje kardiovaskulární poruchy a kameny ve žlučníku. Dle jejich názoru byste tedy měli pít neperlivou či jemně perlivou vodu, nejlépe 3 - 5 dcl před jídlem (podporuje tvorbu trávicích enzymů). Minerálky doporučují pít pouze na odstranění nějakého zdravotního problému po poradě s odborníkem.
Oproti tomu mají lékaři hned několik důvodů k propagaci minerálních vod. Dnešní způsob života a potřeby stárnoucí evropské populace vyžadují zvýšenou dodávku minerálů (hořčík - Mg, vápník - Ca, draslík - K, fosfor - P, jód - I). I zvýšený příjem tuků v naší současné stravě snižuje vstřebávání minerálů, takže opět je nutné jej zvýšit. Podle lékařů tvrzení, že minerály v minerální vodě působí jako homeopatika, je zcela nepodložené.
Nicméně, jako u všeho, i zde platí rčení "všeho s mírou".