Reklama:

Hormony I.

Ronnie.cz > Medicína > Fyziologie
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.

Hormony I.

Růstový hormon, prolaktin, inzulin, glukagon či steroidní hormony. Slýcháme a čteme o nich všichni, jenže ne všichni v této problematice máme jasno. A právě proto vznikla tato malá série článků, kde se pokusím rozebrat hormony v lidském těle od A do Z. Možná vám následující text přijde na první pohled trochu složitý, přesto doufám, že v něm každý najde mnoho nového a to i bez hlubších základních znalostí.

Úvod

Hormony jsou produkty žláz s vnitřním vyměšováním (sekrecí), které se uvolňují do krevního oběhu a jsou zanášeny k cílovým tkáním, kde vyvolávají příslušné účinky. Hormony (spolu s neurotransmitéry) jsou hlavními regulátory nejrůznějších funkcí v lidském organismu, od růstu a obnovy tkání, přes stimulaci pohlavního vývoje až po např. regulaci metabolismu či regulaci reprodukčních funkcí.

Systém tvořený žlázami s vnitřní sekrecí se nazývá systémem endokrinním a je kontrolován jednak centrální nervovou soustavou (dále jen CNS), jednak se zde uplatňují i další mechanismy, jako je řízení jedné endokrinní žlázy hormony žlázy nadřazené a naopak, zpětnovazební ovlivnění funkce nadřazené žlázy žlázou podřízenou.

Několik slov k obrázku, který naznačuje nadřazenost a podřazenost jednotlivých žláz s vnitřní sekrecí. Hlavní řídící funkci v endokrinním systému má hypotalamus (část mozku), který produkuje nejen hormony podporující či tlumící produkci dalších žláz, ale vytváří i oxytocin a vazopresin, tj. hormony, které mají přímý vliv na periferní tkáně. Podřazená hypofýza (podvěsek mozkový) se skládá ze tří laloků, přední uvolňuje do cirkulace kromě růstového hormonu (STH) i další hormony, které mají především významnou úlohu v regulaci jiných endokrinních žláz (nadledvin, štítné žlázy a žláz pohlavních), zadní lalok uvolňuje do cirkulace hormony oxytocin a vazopresin (které jsou vytvářeny v hypotalamu a které působí přímo na cílové tkáně) a střední lalok uvolňující melanocyty stimulující hormon (MSH).


1. mozeček, 2.hypotalamus, 3. hypofýza, 4. prodloužená mícha, 5. mícha

Cílovými endokrinními žlázami jsou štítná žláza (ovlivňující především metabolismus), nadledviny (produkující steroidní hormony) a pohlavní žlázy (vytvářející hormony řídící vývoj a funkce pohlavních orgánů). Činnost některých endokrinních žláz je navíc řízena změnami vnitřního prostředí. Právě tímto způsobem např. pankreas (slinivka břišní) seceruje inzulín a glukagon na základě změn hladiny plazmatické glukózy.

Chemická struktura hormonů

Z hlediska struktury rozlišujeme čtyři základní skupiny hormonů: peptidy a proteiny, glykoproteiny, steroidy a jako poslední hormony odvozené od thyrosinu.

1) Peptidy a proteiny. Do této skupiny patři uvolňující hormony hypotalamu, ACTH, růstový hormon (STH), somatostatin, oxytocin, vazopresin, parathormon, kalcitonin, inzulin, glukagon a pankreatický polypeptid.

Tyto hormony jsou vytvářeny v secernujících buňkách příslušné endokrinní žlázy z větších molekul, které se označují jako preprohormony, z nichž vznikají menší molekuly označované jako prohormony, ze kterých konečné vznikají vlastní peptidové hormony. U jednotlivých živočišných druhů se složení těchto hormonů může poněkud lišit počtem nebo sekvencí aminokyselin, a proto hormon z jiného živočišného druhu může mít u člověka odlišnou účinnost než hormon tělu vlastní. Navíc, při opakovaném podávání mohou hormony z jiných živočišných druhů vést k tvorbě protilátek či k alergickým reakcím (při léčbě diabetes mellitus je proto nejvhodnější používání humánního inzulinu). Všechny hormony této skupiny působí na membránové receptory a jejich efekt bývá většinou rychlý, ovšem s výjimkou STH, který má sekundární efekt zprostředkovaný ovlivněním nitrobuněčných komponent (viz níže).

2) Glykoproteiny. Tuto strukturu mají gonadotropiny a tyreoideu (štítnou žlázu) stimulující hormon (TSH), které kromě proteinové složky obsahují i složku cukernou, což je důvod jejich vysoké molekulové hmotnosti.

3) Steroidy. Mezi steroidy patří hormony kůry nadledvin (glukokortikoidy a mineralokortikoidy) a pohlavní hormony (androgeny, estrogeny a gestageny). Všechny tyto hormony jsou lipofilní (vážou se na tuky, rozpustné v tucích), pronikají plazmatickou membránou a působí na cytoplazmatické receptory. Vzhledem k tomu, že jejich hormonreceptorové komplexy ovlivňují transkripci (přepis) DNA, jejímž následkem dochází k tvorbě vlastních účinných proteinů, nastupuje jejich účinek pomalu (během hodin až dnů) a působí podstatně delší dobu (většinou několik dnů).

4) Nízkomolekulární hormony odvozené od thyrosinu. Patří sem katecholaminy (uvolněné ze dřeně nadledvin) a hormony štítné žlázy. Katecholaminy působí na membránové receptory, zatímco hormony štítné žlázy jsou lipofilní a po průniku do cytoplazmy a jádra vedou nakonec ke stimulaci přepisu genetické informace. Účinky katecholaminů nastupuji rychle (během sekund) a trvají krátce (minuty), zatímco účinky hormonů štítné žlázy nastupují pomalu a trvají několik dnů.

Zpětnovazební regulační mechanismy při řízení funkce endokrinních žláz ukazuje následující obrázek. Cirkulující hormon podřízené žlázy často inhibuje (tlumí) sekreci hormonu nadřazené žlázy.

A pro dnešek stačí. Příště se podíváme na uvolňování hormonů a mechanismy účinku a potom (nejspíš až v dílu 3), po prokousání se nezbytným úvodem, už můžeme přejít ke konkrétním hormonům, od STH, přes inzulin až po (tolik oblíbený) testosteron.

Použitá literatura:
Speciální farmakologie, Díl VI, Sixtus Hynie
Lékařská fyziologie, Stanislav Trojan
Anatomie člověka, Chihiro Yokochi
Speciální farmakologie, Díl 4, Sixtus Hynie


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.11.15:19Slipkorn - ...super clanek!Ja chci pridavek :-9
18.08.20:05*ARNI* - zas som o neco mudrejsi
22.03.12:46gjjjjjjjj - :-!
20.12.11:37Ronnie - >>>Jsem laik, 60 let, Vaši informaci považuji za srozumite..
13.12.14:57Roman_best - Hehe tak toto si stáhnu a udělám referát do bioly :-)
12.12.17:24ax - To mi chybelo.
12.12.15:38Nocar - Jsem laik, 60 let, Vaši informaci považuji za srozumitelno..
06.12.20:20Ronnie - Jsem rád kluci, že se vám líbí, protože jsem z tohoto obor..
06.12.18:52Pat - Taky díky i za všechny, kteří se drtí na zkoušky z biologi..
06.12.17:00Craig Titus - Rád bych jen vyjádřil že jsem rád že se na ronnie.cz začal..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Milan Šádek (03/...
ironfighter (23:40) • Tak Oliver uplne jasne nesype, ma horsi genetiku a prirustky jsou vzhledem k casu male....
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (03/...
TomášZl (22:44) • Souhlasím. Už jsem mu přestával věřit, že ještě udělá nějaký posun. Tak uvidíme, co z t...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (03/...
zborka2 (21:43) • Milan se konečně po několika letech stagnace a sebeuspokojení po lońské sezóně zdravě n...
magazínTréninkový videolog: Milan Šádek (03/...
Valasekjakub123 (19:48) • Tady jde videt krásné ten rozdil kdyz nekdo ma výbornou genetiku a někdo má totální neg...
magazínTereza Žišková - trénink zad a ramen...
Mikuc (14:14) • Pěkná holka a ty svaly s krásnými tvary jí vyloženě sluší! Kategoriím žen od kulturisti...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie