Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

MF Dnes:
Na dopingu vydělávali miliony

Ronnie.cz > Medicína > Doping

[MF Dnes, Jakub Štos] Detektivové obvinili tři dealery, kteří celé roky přes internet prodávali anabolika a další zakázané látky.

Olomouc - Anabolické steroidy a další hormonální přípravky nelegálně prodávali ve velkém, během tří let na kšeftech s dopingem vydělali kolem devíti milionů korun. Na objednávku přes internet trojice mužů dodávala i léčiva, která v Česku vůbec nejsou registrovaná nebo jsou k mání výhradně na lékařský předpis. Dealery, kteří anabolika také sami vyráběli, obvinili olomoučtí detektivové, hrozí jim až tři roky vězení.

Na případu kriminalisté pracovali od začátku loňského roku, kdy je na podezřelé internetové stránky upozornili zaměstnanci Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Trojici dealerů z Moravy zlomilo vaz to, že prodávali přípravky, které v drtivé většině vůbec nebyly v Česku registrované a jejich prodávání tak bylo nezákonné. Pro samotnou výrobu a šíření anabolik totiž zatím české zákony paragraf nemají.

„Současný trestní zákon neumožňuje takové nebezpečné jednání, kdy pachatelé poskytují neotestovaný a neschválený přípravek uživatelům bez ohledu na jejich věk nebo zdravotní stav, kvalifikovat jinak než jako neoprávněné podnikání,“ řekla mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Podle šéfa Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse by se to však mělo brzy změnit. „V návrhu nového trestního zákona už paragraf týkající se těchto látek je. Navíc právě vzniká speciální pracoviště, které se této problematice bude věnovat,“ uvedl Komorous v říjnu poté, co jeho detektivové pozatýkali jiné mezinárodní výrobce a obchodníky s falešnými léky a anaboliky.

Anabolické steroidy, nejrůznější hormonální přípravky, takzvané spalovače tuků nebo třeba látky s antiestrogenními účinky rovněž často zneužívané jako doping (potlačují v těle ženský pohlavní hormon estrogen, čímž naopak podporují mužský hormon testosteron, a to vede ke zvýšené agresivitě a zbystření smyslů) – všechny tyto přípravky byli obvinění dealeři schopní dodávat. Takové látky přitom mohou při zneužívání vážně poškodit zdraví člověka.

„Nabízené zboží odborný znalec Státního ústavu pro kontrolu léčiv klasifikoval jako přípravky podléhající zákonu o léčivech. Většina nebyla registrována pro prodej v České republice,“ uvedla mluvčí policie.

Dealeři přes svůj internetový obchod prodávali doping a další prostředky nejméně od roku 2004 do loňského srpna. Zakázané látky muži nakupovali v asijských zemích, Egyptě nebo na Ukrajině a pak je dál prodávali zákazníkům.

Objednávky vyřizovali přes P. O. Box zřízený na poště v Olomouci. Tudy plynulo zboží k velkému množství zákazníků v Česku, ale také v zahraničí (na účty podezřelých mladíků totiž pravidelně chodily i platby z ciziny).

„Další stopou pak byla zásilka adresovaná na uvedený P. O. Box odeslaná z Thajska, kterou v listopadu 2006 zadrželi celníci v Praze. Obsahovala přibližně osm tisíc tablet léčivého přípravku, jenž není registrován pro prodej v České republice,“ řekla Dolejšová. „Bylo zřejmé, že do P. O. Boxu v Olomouci směřují zásilky léčivých přípravků, které jsou následně dále distribuovány zákazníkům, a že tuto činnost provádějí osoby s přístupem do P. O. Boxu,“ uvedla policistka.

Poté už šli detektivové najisto. Při domovní prohlídce u dvou mladíků zabavili velké množství léčiv, peníze a počítač, ve kterém byly materiály o anabolických steroidech i objednávky zákazníků. Lidí, kteří od trojice zboží nakupovali a užívali, policisté během vyšetřování vyslechli na tři stovky. „Ve většině případů uživatelé neměli po aplikaci žádné negativní projevy, avšak několik popsalo zdravotní problémy, k nimž mělo dojít po užití těchto přípravků,“ řekla Dolejšová.

Dva z obviněných mužů anabolika také sami vyráběli. „Účinnou složku nakoupili v Asii a pomocné složky v České republice. Přípravky si nechali plnit do ampulí a prodávali,“ uvedla mluvčí policie. „Obrat tohoto nezákonného obchodu byl asi osmnáct milionů korun, čistý zisk nejméně devět milionů,“ dodala.

Zdroj:
MF Dnes


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.11.18:26johnnyzlate - Policie si nechá jenom zabavené zboží,kámoš je u Policie....+1
22.11.13:16s.sman - Policie neurčuje výši trestu.
21.11.23:42johnnyzlate - Tři roky,jak za zabití matky s dítětem na přechodu několik..-2
21.11.17:04Sepp18 - `uživatelé neměli po aplikaci žádné negativní projevy` to ..-1
21.11.16:19HLAWA - Tady bude dneska vyhlášen smutek,že sypačům vyschne jeden ..
21.11.13:49AxelX1 - To neni za tri to je vlastne za 7 let, protoze to delali o..
21.11.13:29Prsatej muž - Těch 9 měga za ty 3 roky za katrem stojí. To vůbec nejni š..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 81 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra