Reklama:
Jen na pár dní: Agrezz 1+1!
Stimulace, napumpování, maximální výkony. Nejprodávanější anabolizér v extrémní akci! Více zde.

Recenze: Velký lékařský slovník
(Martin Vokurka, Jan Hugo)

Ronnie.cz > Medicína > Anatomie


V závěru článku tentokrát naleznete navíc soutěž o kvalitní proteinové suplementy a Velký lékařský slovník!

Informace nakladatelství:

Osmé, rozšířené a aktualizované vydání lékařského výkladového slovníku obsahuje 40 000 hesel ze všech oborů a oblastí medicíny. Slovník je svou odbornou úrovní vhodný pro lékaře, zdravotníky a studenty medicíny, svou srozumitelností pak vychází vstříc tradičnímu zájmu české veřejnosti o medicínu. Ostatně jen u prvních šesti vydání zakoupili laici přes polovinu z prodaných 21 000 výtisků.

Laikům slovník umožňuje porozumět tomu, co lékaři říkají a píší, obsahuje prakticky veškeré pojmy užívané v lékařské dokumentaci (chorobopisech, zprávách, žádankách) včetně velkého počtu jinak málo srozumitelných zkratek. Velký lékařský slovník tak podporuje koncepci otevřeného vztahu mezi lékařem a pacientem založeném na právu na informace o svém zdraví. K naplnění tohoto práva však nestačí pouze informace sdělit, ale také mít možnost jim porozumět.


Knihu můžete zakoupit zde: Velký lékařský slovník

Mám pro Vás kvízovou otázku: víte, kolik autorů, spoluautorů a konzultantů z řad významných lékařů a odborníků se podílelo na tvorbě Velkého lékařského slovníku? Dala jsem si tu práci, abych zjistila, jaký tým se pustil do tak nesnadného úkolu s cílem přivést na světlo světa téměř 1150stránkovou knihu. Navíc natolik přehlednou a srozumitelnou, aby se v jejích 40000 heslech neztratil ani naprostý laik. Je jich přesně 43 profesorů, docentů, lékařů, kandidátů věd, farmaceutů, doktorů přírodních věd, magistrů a inženýrů. To není malý počet, že? Do současného osmého vydání Velkého lékařského slovníku přidali oproti předešlému výtisku dalších 2000 hesel a zdokonalili tak knihu, která je jakýmsi "slovníkem cizích slov" z oblasti medicíny a zdraví.

Doma máme 7 dílů jakési encyklopedie cizích slov a pamatuji si, že když jsem byla menší a chodila do školy, vždycky se v ní jednoduše dalo najít naprosto vše. Přišlo mi to tehdy až zázračné, že cokoli člověk hledal, v ní prostě a jednoduše bylo. Lusknutí prsty a už jste to věděli. Dějiny, příroda, chemie, průmysl, zeměpis... (Ano, tehdy ještě internet de facto nebyl :o), ale zároveň uznejte, že internet je velice vrtkavý, co se pravdivosti a správnosti vyhledaných údajů týče, může na něj napsat každý jouda, co chce. Vždy raději sáhnu po poctivé a spolehlivé knize.) Jak se ale naše vědomosti z oblasti medicíny rozšiřovaly a byly náročnější, už ani 7 dílů nespecializované encyklopedie nestačilo. Do knihovny přibyl slovník medicíny, stejně koncipovaný, ale zaměřený zdravotnickým směrem.

Až neuvěřitelnou oblibu a zájem zaznamenala tato kniha během sedmi let svého života, vynutila si totiž znovu a znovu každoroční náklad dalších výtisků (2002 vyšla 2x, 03, 04, 05, 06, 07 a nyní ke konci 2008). Každý další byl zdokonalován, zlepšován a rozšiřován, až se kniha vyšplhala na dnešních 40 tisíc hesel, která jsou vzájemně provázána do souvislostí.

Po předmluvě k poslednímu a prvnímu vydání nás autoři nejdříve poučí, jak se slovníkem pracovat, jak jsou hesla řazena, jak jsou psána, proč a kde je užíván jiný font či kurzíva, jak bývá použit text u vysvětlení léků, jakým způsobem je upozorňováno na odkaz na jiné heslo a také, jak se sluší a patří, prosí autoři na upozornění při objevení jakékoli chyby či při nápadu k vylepšení dalšího vydání (tentokrát se již dají zasílat připomínky přes internetové stránky Slovníky.cz). Následuje seznam používaných zkratek a po dvojlistu věnovaném ilustracím již zaboříte prsty do početných stran samotného slovníku plného hesel.

Stránky začínají svým číslováním až od prvního listu vlastních abecedně řazených hesel, poslední heslo naleznete na straně 1131 (mimochodem, právě díky němu můžete na konci článku vyhrát kvalitní suplementy a dokonce samotný slovník!). Co všechno se na tolika stránkách dá najít? Popis orgánů lidského těla a jejich funkcí je doplněn několika tisíci hesel věnovaných nemocem a syndromům, a to od běžných, resp. masově se vyskytujících civilizačních nemocí, až po vzácné dědičné choroby. Přehledně jsou popsány časté i méně obvyklé příznaky nemocí, včetně velkého počtu vyšetřovacích metod, a také rizikové faktory, které mohou nemoc vyvolat nebo zkomplikovat její průběh. Máte nějaké zdravotní problémy? Chcete si nastudovat, jak jim můžete předejít, jak je zmírnit, co proti nim dělat? Co vlastně obnáší? Slovník sice není schopen nahradit lékaře a diagnostikovat Vaše onemocnění, ale účinně poradí, zjistíte v něm vše, co Vás zajímá.

Řekla bych, že nejeden z nás tápe mezi nepřeberným množstvím léků dostupných v České republice. Přibližně 5000 hesel je věnováno právě jim, jsou uváděny jak názvy účinných látek, tak názvy obchodní, pod nimiž jsou prodávány, což se může jistě hodit. Moderní medicína používá také stále větší počet zkratek, slovník uvádí přibližně 3500 nejdůležitějších z nich, a to zkratky české, latinské i anglické. S pomocí slovníku byste se pak měli bez větších problémů orientovat ve Vašich nálezech napsaných lékaři, bez potřeby svěřovat je do rukou cizí osoby a žádosti o vysvětlení pojmů.

Hesla jsou psána tučně a propojena odkazy, v řadě případů obsahují i příklady a ilustrace. Velký důraz je ve slovníku kladen na srozumitelnost, což umožňuje porozumět jazyku současné medicíny, resp. tuto terminologii ovládnout. Slovník je určen nejen lékařům a dalším zdravotníkům, ale opravdu každému, kdo má potřebu rozumět tomu, co lékaři říkají a píší.

Ke konci knihy naleznete na 11 stránkách tabulkový přehled normálních laboratorních hodnot dospělých, používaných v České republice. Zmíněny jsou nejen referenční meze a jejich jednotky, ale také materiál, z něhož je daný rozbor uskutečňován. Namátkou uvedu hladiny cholesterolu, glukózy, inzulínu a jiných hormonů, vitamínů, minerálů, ale také krevních částic. Údaje jsou opět řazeny dle abecedního pořádku.

Maxdorf opět vsadil na tvrdou a kvalitní vazbu, jeho správným předpokladem je, že slovník bude často používán a musí vydržet sloužit svému majiteli dlouhou dobu. Stejně jako u Praktického slovníku medicíny je v horních pozicích jednotlivých listů uveden pro přehlednost pojem, kterým daná dvojstránka začíná a končí. Kapitoly dle počátečního písmena jsou pro rychlejší orientaci naznačeny také při krajních okrajích stran. Hodit se může v dnešních knihách již nepříliš častá záložka. Oproti svému předchůdci ztratilo nejnovější vydání kabát v podobě přebalu a jeho desky zmatněly.

Základní údaje o knize:

 • úplný název: Velký lékařský slovník (osmé vydání)
 • autor: doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., MUDr. Jan Hugo a kolektiv
 • nakladatelství: Maxdorf
 • rok vydání: 2008
 • počet stran: 1144
 • rozměr: 160 x 235 mm
 • typ: pevná bez přebalu matná


Knihu můžete zakoupit zde: Velký lékařský slovník


Napište úplně poslední heslo vysvětlené Velkým lékařským slovníkem a vyhrajte!

Kolik autorů se podílelo na mnou doporučované knize, jsem Vám již prozradila, co Vám však neprozradím, je výše zmiňované úplně poslední heslo osmého vydání slovníku na straně nesoucí číslo 1131. Jestliže jej víte, zkuste své štěstí ve formuláři níže, máte šanci vyhrát jeden ze sáčků proteinu WPC 80, novinky firmy Extrifit! Jeden výherce se může těšit přímo na nejnovější vydání Velkého lékařského slovníku nakladatelství Maxdorf! Výhry čekají dohromady na pět z Vás!

Jméno / Nick:
E-mail:
Odpověď
na otázku:
Výherci soutěže:

 • silvieostarkova@...cz
 • dacan8@...cz
 • aivosh@...cz
 • novak.cpas@...cz
 • merie03@...com

Gratulujeme!


Pravidla soutěže: Každý čtenář může zaslat pouze jednu odpověď. Své tipy zasílejte do čtvrtka 6. srpna (12:00). Pěti výhercům budou po losování rozeslány emaily s žádostí o dodací adresu. Soutěže se mohou zúčastnit pouze čtenáři s dodací adresou pro výhry na území České republiky.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

24.07.13:03ShadowZuz - doufám, že něco konečně vyhraju... Slovník je fakt hezk..-2
24.07.11:12Majka - Teď jsme se o tom bavily s kolegyní. Jsem ráda, že se Aivo..
24.07.10:59Majka - Dokonce mohu s radostí už teď říci, co se podařilo dojedna..+1
24.07.10:27ShadowZuz - no tak se omlouvam, holt mi to predtim nedoslo.. tak snad..-1
24.07.09:17Majka - Ve znění otázky je jasně zmíněno, i na které stránce to je..+2
24.07.08:51Aivosh - Ja myslim, ze je to fer :-) Kazdy zadavatel souteze si mu..
24.07.08:33ShadowZuz - aha, no tak to je blbý....Takhle nemá šanci vyhrát nikdo j..-3
23.07.19:10Ronnie - Je to myšleno v rámci celé knihy, tzn. pro ty, co ji už ma..+2
23.07.16:06ShadowZuz - To myslíte poslední heslo na poslední stránce zde zobrazen..-2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 99 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie