Reklama:

Recenze: Praktický slovník
medicíny (M. Vokurka, J. Hugo)

Ronnie.cz > Medicína > Anatomie

Informace nakladatelství:

Deváté aktualizované vydání nejužívanějšího výkladového slovníku lékařských pojmů obsahuje 11000 hesel ze všech oborů a oblastí medicíny a také anatomickou přílohu s rozsáhlou přílohou normálních laboratorních hodnot.

Srozumitelný a přehledný výklad doplněný příklady a ilustracemi umožňuje porozumět tomu, co lékař píše a říká, tj. lékařským zprávám, nálezům apod. Čtenář také získá jistotu, jak odborné pojmy vyslovit a jak je používat. K proniknutí do jazyka medicíny dále přispívá přehled a výklad lékařských zkratek, i vysvětlení slangových výrazů užívaných zdravotníky.

Obliba slovníku, o níž svědčí 70.000 prodaných výtisků jen v předchozích sedmi postupně rozšiřovaných vydáních, se nesnížila ani poté, co nakladatelství Maxdorf vydalo v roce 2002 Velký lékařský slovník určený především lékařům (nyní již 40.000 hesel).

Více o různých slovnících zde.


Knihu můžete zakoupit zde: Praktický slovník medicíny

Od dob mého mládí nezměnil slovník pouze vizáž svých desek, ale také značně přibral. Když tak přemýšlím, dalo by se říci, že jsme na tom podobně. Jenže u něj to byly změny pouze k lepšímu, kdežto u mě... :-) Stáří je hrozná věc. Organismus chátrá, člověk začne zapomínat... a pak rád sáhne po takové publikaci, které těch pár let navíc naopak velice prospělo, protože je stále vzdělanější a vzdělanější. K letošnímu roku do sebe pojmula již na 11 tisíc důležitých hesel z oblasti medicíny a zdraví.

A co Vy, kteří nemáte z tohoto oboru co zapomínat? Vám se zase jistě hodí, že si najdete, co Vaše tělo sužuje za nemoc či breberku a jak to ten pan doktor vlastně myslel, když Vám sdělil, že Vám udělá anamnézu a Vy ze strachu před jeho skalpelem a bůhví jakým nebezpečným zákrokem radši rychle vycouvali z ordinace? Ne, invaginace opravdu není nic nestoudného, jak by se mohlo zdát již z prostého překladu slova. Jistě, přeháním, ale proto tu jsou odborné knihy tohoto typu, aby vše uvedli na pravou míru a jednoduše vysvětlili vše, nač se jich "zeptáte". A Praktický slovník medicíny je velice dobrý a kvalitní pomocník a našeptávač. Můžete se spolehnout, že Vám nesdělí nevěrohodné a scestné informace (které mnozí tak rádi a dychtivě chytají po všelijakých fórech od rádoby odborníků srovnatelných spíše s pochybnými ranhojiči doby středověku, kteří pak také radši volili útěk z daného místa ještě před skonem nemocného).

Na tvorbě slovníku pro širokou veřejnost se podílelo několik odborných autorů, přidali se nově také tvůrci laboratorní přílohy. Tvrzení o úspěšnosti a oblíbenosti publikace podporuje také pohled na seznam jejích vydání, kterých je od roku 1994, kdy poprvé spatřila prvního kupujícího, již devět.

Kniha se, jako většina publikací od nakladatelství Maxdorf, pyšní velice kvalitní vazbou a tvrdými deskami, takže vydrží opravdu dlouhá léta používání. Myslím, že právě tak by měly vypadat publikace typu slovníků a encyklopedií, které mají být chloubou Vaší knihovničky.

Po předmluvě k prvnímu a poslednímu vydání, kde je zdůvodněna nutnost neustálých aktualizací, neboť v lékařských oborech a především v lécích dochází k rychlým vývojovým změnám, autoři zmíní, jak se slovníkem pracovat, jak jsou hesla psána, proč a kde je užíván jiný font či kurzíva, jak bývá použit text u vysvětlení léků, jakým způsobem je upozorňováno na odkaz na jiné heslo. Oproti Velkému lékařskému slovníku je pro lepší pochopení vřazen ještě list se schématickým znázorněním jednoho hesla s popisem, na němž jsou vysvětleny užívané zkratky. Následuje seznam používaných slovních zkratek a pak se již můžete vrhnout do vstřebávání nových a nových informací.

Co je velmi zajímavé a pro běžného člověka, který "někde něco zaslechne", jistě přínosné, je to, že nechybí ani hovorové výrazy lékařů (akutní břicho ap.) či lidové názvy (išias, otrava krve), které se v běžných odborných publikacích neuvádějí.

Slovník se snaží ušetřit co nejvíce Váš čas a již sám volí, zda je častěji používáno slovo cizího původu (infarkt) nebo českého (záhať) a širší vysvětlení pak přikládá k onomu užívanějšímu, jeho ekvivalent pak na něj pouze odkazuje.

Co ve slovníku naleznete? Samotná hesla pojmenovávají orgány lidského těla, jejich části, funkce a poruchy, popisují několik set nemocí a syndromů s jejich příznaky, lékařských vyšetření a různých způsobů léčby. Pomohou Vám orientovat se v informacích o nejčastějších choroboplodných zárodcích (různých bakteriích apod.) a přibližně 1500 hesel se vztahuje k lékům. Pozornost je věnována zvláště nemocem srdce a cév (infarkt myokardu, angina pectoris, vysoký krevní tlak), zhoubným nemocem (nádory, leukemie), cukrovce, nemocem žláz s vnitřní sekrecí, kožním nemocem, ženským nemocem, duševním chorobám (včetně různých závislostí) či poruchám v oblasti sexuality. Významnou oblastí je těhotenství a porod, velký počet hesel se týká vrozených nemocí a poruch. Poučné a zajímavé bývá také vysvětlení původu slov (etymologie), kterým jsou mnohá hesla doplněna.

Zhruba ve středu slovníku se nachází několik listů na křídovém papíře, které se věnují anatomickým schématům a obrázkům. Jak už to u slovníků bývá, ani zde nechybí v horních pozicích jednotlivých listů pojem, kterým daná dvojstránka začíná a končí. Kapitoly dle počátečního písmena jsou pro rychlejší orientaci naznačeny také při krajních okrajích stran. Hodit se může také v dnešních knihách již nepříliš častá záložka.

Ke konci Vás možná příliš nezaujme vysvětlení pojmu "známky těhotenství", ale po otočení stránky se jistě rádi začtete do šikovného přehledu normálních laboratorních hodnot. Jaká by měla být hladina glukózy v krvi? Cholesterolu? Jaterních enzymů? Neprozradím, to už si musíte najít sami. :-)

Základní údaje o knize:

  • úplný název: Praktický slovník medicíny (deváté vydání)
  • autor: doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., MUDr. Jan Hugo a kolektiv
  • nakladatelství: Maxdorf
  • rok vydání: 2008
  • počet stran: 536
  • rozměr: 205 x 145 mm
  • typ: pevná vázaná bez přebalu matná


Knihu můžete zakoupit zde: Praktický slovník medicíny


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra