Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Metabolismus (III.)

Ronnie.cz > Medicína > Fyziologie

První díl přinesl základní informace o metabolismu, v minulé části jsem se Vám pokusil nastínit problematiku bazálního metabolismu. Nyní se zastavíme u onemocnění, které bazální metabolismus ovlivňují, vysvětlím také zbylou část celkového energetického výdeje. Pojednám o vlivu sportovních disciplín na metabolismus, o metabolismu ve spánku a o vlivu spalovačů tuku na rychlost metabolismu.

3. Dopady onemocnění na bazální metabolismus

Některé poruchy funkce orgánů mohou způsobit změny v hormonální regulaci našeho organismu, což se může negativně odrazit na úrovni bazálního metabolismu. Tyto defekty způsobují útlum našeho metabolismu a naopak.

Onemocnění štítné žlázy

Pokud někdo trpí onemocněním štítné žlázy, je vzhledem k optimálním metabolickým drahám velice handicapován. Během neléčené snížené funkce štítné žlázy (hypotyreózy) se činnost metabolismu snižuje. Člověk trpící hypotyreózou nemůže očekávat pozitivní výsledky při redukci tělesného tuku, hypotyreóza vede spíše k nadváze.

Během neléčené zvýšené funkce štítné žlázy (hypertyreózy) reaguje člověk zvýšeným tempem metabolismu. Takový člověk se v nadměrném množství stravuje a netloustne. Člověk trpící hypertyreózou nemůže očekávat pozitivní výsledky v nabírání svalové hmoty.

Diabetes mellitus a inzulínová rezistence

Pokud někdo trpí cukrovkou, je velice znevýhodněn. Cukrovka a inzulínová rezistence se negativně projevují v metabolismu sacharidů. Za těchto okolností člověk trpící cukrovkou nemůže očekávat, že jeho tělo bude reagovat pozitivně. Lidé s cukrovkou trpí nedostatkem energie v buňkách, mají sníženou proteinovou syntézu (viz změny metabolismu při nedostatku inzulínu), takže tréninkové výkony nebudou tak uspokojivé jako u zdravého člověka. Přes tento handicap je doporučeno vykonávat fyzickou aktivitu. Fyzická aktivita podporuje citlivost inzulínových receptorů, čímž zlepšuje stav glykémie v krvi. Trénující jedinec s cukrovkou by měl respektovat fakt, že z něho nebude filmový svalovec.

Léčba hypertenze β-blokátory

Hypertenze je onemocnění, které se projevuje zvýšeným arteriálním tlakem nad 140/90 mm Hg (v závislosti na pohlaví a věku). Pokud jsou u pacienta známky orgánového poškození, nasazují se léky typu diuretik, β-blokátory, vazodilatátory, ACE inhibitory. β-blokátory mají velkou nevýhodu vzhledem k úrovni bazálního metabolismu. Snižují tonus sympatiku a tím klesá aktivita hormonů, která má vliv na úroveň bazálního metabolismu. V těchto případech jsou lidé náchylnější k nadváze.

4. Sportovci a metabolismus

Hodnoty uvedené výše jsou určeny běžné populaci, u sportovců dochází k odlišnostem vzhledem k povaze sportovního výkonu. V případě vytrvalostního sportovce se běžný energetický výdej pohybuje mezi 19 000 - 29 000 kJ, tudíž se jedná o úplně jiný typ jedince, který se naprosto vymyká běžné populaci. Vlivem vysokého energetického výdeje se snižuje bazální metabolismus a termický účinek stravy sportovce. Naopak se zvyšuje energie vydaná mechanickou prací a pozátěžovou termogenezí.

Níže uvedené hodnoty jsou platné pro vrcholové sportovce:

  • bazální metabolismus sportujícího muže je v průměru snížen z 60 - 75 % zhruba na 35 % z celkového energetického výdeje
  • tělesná aktivita a tvorba tělesné teploty (termogeneze) sportujícího muže jsou zvýšené z 15 - 30 % zhruba na 50 % z celkového energetického výdeje
  • termický účinek stravy (postprandiální termogeneze) sportujícího muže je snížený z 10 % na 5 % z celkového energetického výdeje
  • pozátěžová regulační termogeneze sportujícího muže je dvojnásobná oproti běžnému jedinci

5. Metabolismus ve spánku

Spánek slouží jako prostředek k regeneraci a reparaci organismu. Ve spánku jsou zvýšené anabolické procesy, protože spánek má konzervační funkci střádání energie. Během spánku je tělo přepnuto do regeneračního modu a zotavuje se - dochází ke zvýšení syntézy bílkovin a energetických rezerv v těle. Z těchto důvodů spánek využíváme k růstu svalů a navýšení energetických rezerv. Bez dostatečného spánku nemůžeme očekávat pozitivní výsledky v posilování.

Metabolismus je ve spánku snížen v průměru o 15 %. Je to způsobeno tím, že během spánku je snížena výroba tepla v těle a v mozku (termogeneze). Tento efekt můžeme pozorovat, když se ráno probudíme a je nám zima, nebo cítíme mírný chlad. To ovšem trvá do doby, dokud tělo nezvýší termoregulaci vlivem zpracování potravy. Ztráta energie během noci není extrémně vysoká a stačíme ji doplnit vydatnou snídaní. Při zpracování potravy opět dochází k termogenezi - zvyšuje se výroba tepla, energetická spotřeba pro trávení a funkci organismu. V těchto procesech opět dochází ke zvýšení metabolismu. Z uvedených důvodů je velmi důležité nevynechat snídani, která je společně s potréninkovým jídlem nejdůležitější součástí denního příjmu stravy.

6. Spalovače tuku a bazální metabolismus

Většina spalovačů má stimulující a termoregulační účinky. Některé spalovače zvyšují tonus stresových hormonů, díky kterým se zvýší rozklad depotního tuku. Naopak jiné spalovače zvyšují tělesnou teplotu, čímž přímo ovlivňují úroveň bazálního metabolismu a opět zvyšují rozklad tuku. V boji proti nadváze jsou určitě prospěšné, ale neočekávejme zásadní změny. Základem úspěšné redukce podkožního tuku je kvalitní strava spojená s dostatkem pohybu.


Metabolismus je jedním z klíčových témat redukce podkožního tuku či nabírání aktivní svalové hmoty. Výše uvedené informace Vám mohou pomoci danou problematiku pochopit a porozumět jí. Každý z nás získal odlišnou genetickou výbavu... klíčem k úspěchu je individuální přístup, který respektuje Vaše tělesné a psychické parametry. Jen na Vás a Vaší vůli záleží, kolik svému cíli obětujete.

Tomáš Herzinger
Autor je hlavním konzultantem výživové společnosti, ve které má na starosti odbornou kvalitu a úroveň poskytovaných služeb.


Použité zdroje:

  • 1. MVDr. Ing. Miroslav Valenta - Metabolismus (slidy).
  • 2. MVDr. Ing. Miroslav Valenta. Fyziologie trávení (slidy), vydáno r. 2009.
  • 3. MVDr. Ing. Miroslav Valenta. Fyziologické regulace příjmu potravy (slidy), vydáno r. 2009.
  • 4. MVDr. Ing. Miroslav Valenta. Regulace (slidy), vydáno r. 2009.
  • 5. MVDr. Ing. Miroslav Valenta. Farmaceutika, vydáno r. 2009.
  • 6. MVDr. Ing. Miroslav Valenta. Učebnicový materiál pro výživového poradce a sportovního dietologa (skripta I.), strana 2 - 28, strana 123 - 137, vydáno r. 2009.
  • 7. MVDr. Ing. Miroslav Valenta. Učebnicový materiál pro výživového poradce a sportovního dietologa (skripta II.), strana 59 - 60, strana 60 - 65, vydáno r. 2009.
  • 8. MUDr. Jiří Radvanský, CSc. Sportovní výživa (slidy), vydáno r. 2009.
  • 9. Miroslav Zich. Obezita, tělesný tuk (slidy), vydáno r. 2009.
  • 10. Christian Thibaudeau. The Carb Cycling Codex, http://www.tmuscle.com/free_online_article/sports_body_training_performance/the_carb_cycling_codex.
  • 11. John M Berardi. Massive Eating — Your Guide To Packing On Muscle Mass - Part 1 — Calorie Needs, http://www.tmuscle.com/free_online_article/sports_body_training_performance_diet_mass/massive_eating_part_1.
  • 12. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana
  • 13. http://nemoci.doktorka.cz/hypertenze/
  • 14. http://www.cushings-help.com/igf1.htm




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.10.20:58luve88 - Herzo díky za čtivé a informačně bohaté články*79* Těším ..
07.10.15:27Atti - Poslední jídlo mam po treninku mezi 19-20h.Tvaroh davam je..
07.10.13:09herza - Tvaroh nahradíš jakýmkoli nízkotučným masem (př: prsní kuř..
07.10.12:53Atti - oki,koupil jsem chrom,rohlíky budu chroupat celozrný ale č..
06.10.16:11herza - V problémech s glukózou Ti doporučuji, abys potraviny, kte..
06.10.14:28Atti - Právě že jídlo bych řekl,že je v pohodě.snídaně,celozrný p..
06.10.13:50herza - Nízkoglykemizující potraviny jsou potraviny se středním a ..
06.10.12:22Atti - ´´nízkoglykemizující´´- nic moc jsem otom nenašel,ale před..
06.10.11:42kwaker - jseš fakt bedna:-)díky za supr čtivo
06.10.11:27herza - Normální rozmezí glukózy v krvi je 3,3 až 6,1 mmol/l, takž..
06.10.10:49herza - Ač jsem setkal se sportovci, kteří vlnili energetický příj..
06.10.09:40Atti - Herza: Pěkný počtení,díky za něj. K dotazu- mam glukosu ..
06.10.06:49Lunreal - Herza:kamarad se snazi pribrat(i tuky), zaradil proto asi ..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie