Reklama:

Doping - opravdu bez rizika? (II.)

Ronnie.cz > Medicína > Doping

V minulém díle seriálu o dopingu “na rovinu“ jsme si představili anabolické steroidy,
vysvětlili jejich pozitiva a negativní dopad jejich zneužívání na lidské zdraví.
V tomto díle si představíme další látku dopingového charakteru, kterou je růstový hormon.

Růstový hormon

Růstový hormon (dále jen STH) je přirozeně se vyskytující hormon v našem těle. Jedná se o bílkovinu s nízkou molekulární hmotností, která je složena ze 191 aminokyselin. V těle je STH produkován s centrálním účinkem v hypotalamu (resp. v adenohypofýze - v předním laloku hypofýzy - podvěsku mozkového). Tento hormon má především vliv na vývoj člověka a na funkci pohlavních orgánů.

Přirozené vylučování STH v lidském organismu zvyšují různé fyziologické faktory:

 • spánek
 • hormony - dopamin a glukagon
 • hladovění, hypoglykémie
 • proteinová potrava - zejména aminokyselina arginin
 • L-DOPA (prekurzor k dopaminu, noradrenalinu a epinefrinu - syntetizován z esenciálních aminokyselin L-fenylalanin a L-tyrosin)
 • minerály - zejména zinek a hořčík
 • horko
 • fyzická námaha a stresová zátěž

STH je v těle vylučován v malých vlnách oddělených obdobími útlumu. Vylučování se zvyšuje hlavně ve spánku. Během dne kolísá jeho hladina v závislosti na aktivitě mozkové kůry, na hladině stresových a některých dalších faktorů v krvi (ADH, inzulín, glukagon, IGF-I), na glykémii a také na dalších faktorech. Nejvyšší koncentrace STH v krvi se vyskytuje bezprostředně po vzniku stresové zátěže (během a po tréninku) a postupně klesá až k normální hodnotě. Poločas rozpadu STH v krvi je 20 - 30 minut a denní sekrece u průměrného dospělého člověka se pohybuje okolo 4 mg. Vylučování STH a jeho biologický poločas v organismu klesá s rostoucím věkem. Mladší jedinci v každé vlně vylučují větší okamžité i celkové množství STH. U mladých jedinců, zejména u mužů, byl pozorován pozitivní vztah mezi vylučováním STH a fyzickou kondicí. Fyzická kondice se ukazuje pro výši vylučovaného STH významnější než věk a pohlaví. Růstový hormon je stimulantem somatomedinů IGF-I a IGF-II. Jedná se o poměrně malé peptidy se sekvencí aminokyselin podobnou sekvenci inzulínu, které mají významný anabolický efekt. Somatomediny současně zastavují glukoneogenezu, snižují odběr glukózy v tukové tkáni a zvyšují intenzitu buněčného dělení. Přirozené vylučování STH v lidském těle brzdí hormon kortizol, vysoká hladina inzulínu a vyšší hladina mastných kyselin v krevní plazmě. Dále pak může vylučování STH brzdit snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza) a zvýšená hladina somatomedinu IGF-I. Celkový pokles vylučování STH a zkrácení jeho rozpadu v organismu souvisí také s obezitou a ovlivňuje množství intraabdominálního tuku. U obezity se snížená sekrece STH obnovuje při úbytku tělesné hmotnosti.

Nedostatečná produkce STH v lidském organismu

Nedostatečná produkce STH v dětském věku způsobuje především nanismus (hypofyzární trpaslictví). Během nedostatečné produkce STH se může projevit snížená odolnost k zátěži a snížená funkce pohlavních orgánů, která vede ke ztrátě adaptačních reakcí na chlad a na nedostatek živin. Vzhledem k výše uvedenému se lék s lidským STH zařazuje v klinické léčbě poruch růstu dětí a nedostatečné endogenní produkce dospělých. Během terapie bylo objeveno mnoho pozitivních účinků tohoto hormonu:

 • snížení procenta tělesného tuku a zvýšení svalové hmoty bez drastického zásahu do stravování pacienta
 • zvýšení hustoty kostí, stavu kloubního aparátu a pojivových tkání
 • zlepšení sexuálních funkcí
 • zvýšení funkce imunitního systému
 • zlepšení zraku a stavu pokožky

Díky zlepšení zraku a stavu pokožky začal být STH považován za lék proti stárnutí a pro výše uvedené pozitivní účinky STH v 70. letech minulého století začal být velice popularizován. Dostal se nejen do podvědomí sportovců, ale také celebrit, které tento hormon začaly zneužívat pro jeho zkrášlující a omlazující účinky. Proč je tento svatý grál natolik zajímavý pro sportovce, si přiblížíme v dalším odstavci.

Doping růstového hormonu

STH sportovcům nabízí značné anabolické účinky i v katabolických procesech látkové přeměny (tento mechanismus je zcela odlišný od inzulínu). STH je v tomto případě výjimečným hormonem, který přinesl do světa sportu, zejména do kulturistiky, revoluci. Profesionální kulturisté, kteří nebyli dotčeni konzumací lidského STH, končili v dobách zlaté éry charizmatického Arnolda Schwarzeneggera. Nadlidské postavy dnešních profesionálních kulturistů, které vidíte na plakátech časopisů, jsou dílem tohoto hormonu. Kulturista, který má ambice se stát profesionálem, se bez lidského STH neobejde. Vzhledem k tomu, že lidský STH nelze v minulosti nebylo možné detekovat během antidopingové kontroly, našel své uplatnění i v amatérské kulturistice.

Přínosy dopingu růstového hormonu

Níže si uvedeme vlastnosti STH, které jsou zneužívány zejména v kulturistice:

 • Zvýšení transportu aminokyselin do buněk a tvorbu bílkovin v buňkách. Stimuluje v játrech a dalších tkáních tvorbu somatomedinů (IGF-I, IGF-II). Stimuluje růst a množení buněk (hyperplazie) a tím růst všech tkání v těle (svaly, orgány, kosti, klouby, pojivové tkáně).

  STH tímto mechanismem nabízí sportovci výrazné urychlení růstu svalstva, kloubního aparátu a zároveň zvýšení jejich regenerace.

 • Působení přímo na tukové buňky a stimulace jejich odbourávání.

  STH přinesl revoluci do sportu, a to díky svému lipolytickému účinku, který jako jediný nabízí sportovcům velmi snadné odbourávání tuku při zachování anabolických pochodů v organismu. Zjednodušeně řečeno, kulturista nabírá svalovou hmotu a zároveň spaluje tuk.

 • Zvýšení utilizace mastných kyselin a snižování zpracování glukózy, která zůstává v krvi (zvyšuje glykémii).

  STH je schopen zvýšit energetické skóre i s menším příjmem energie. Dovedete si to představit? I v dietě na tréninku zvedáte stále těžké váhy a za předpokladu „důsledného“ stravování se ještě můžete zlepšit.

Výčet všech přínosů je opravdu lákavý a určitě si nyní každý z Vás klade otázku: V čem je tedy háček? Není všechno zlato, co se třpytí, a STH je velice nebezpečný, obzvláště v dlouhodobém užívání, a může způsobit opravdu vážné, nevratné poškození organismu a zdravotní komplikace.

Nadbytek růstového hormonu

Nadbytek STH, který se projevuje i u jedinců s poruchou sekrece endogenního STH, způsobuje akromegalii. Akromegalie, které si můžete všimnout u některých kulturistů a sportovců užívajících STH, se projevuje růstem okrajových částí těla. Nadbytek STH prodlužuje a zvětšuje končetiny, zejména prsty, dále zvětšuje bradu a nadočnicové oblouky. Dále se zvětšují orgány a měkké tkáně, jako je jazyk, kůže, srdce, játra, ledviny, štítná žláza, slinné žlázy.

Pokud tato negativa neodradila Vaše kulturistické vzory, proč by měli odradit právě Vás? Problematika s nadbytkem STH má mnohem hlubší charakter, kterému se budeme věnovat v dalším odstavci.

Možný negativní dopad na lidské zdraví během zneužívání růstového hormonu

Pokud se současně se zvětšováním srdce nezvětšuje dostatečně rychle i jeho cévní síť, hrozí nedostatečné prokrvení a sportovec může onemocnět anginou pectoris, až u 30 % populace se může vyvinout arteriální hypertenze. Angina pectoris je onemocnění, které se projevuje zejména během zatížení - dochází ke snížené dodávce krve a kyslíku do srdečního svalu, a tím se snižuje jeho pumpovací kapacita, která vede ke snížení transportu krve a kyslíku do celého organismu. Onemocnění je velice závažné a může sportovce definitivně vyřadit ze sportovní kariéry. Nepříjemné stavy se vyznačují zejména bodavou bolestí v oblasti hrudníku, vystřelující do ramen, paží nebo spodní čelisti. Symptomy mohou být doprovázeny dušností, nadměrným pocením a pocitem ztráty vědomí. Dále při zvětšení tloušťky kůže vzrůstá také sekrece potu a mazu, což může vést k ucpávání pórů a následnému akné či možné infekci.

Jak bylo výše uvedeno, centrální STH snižuje zpracování glukózy, která zůstane v krvi. Hyperglykémie může z dlouhodobého hlediska vést až ke vzniku diabetu mellitu II. typu. STH také ovlivňuje růst a množení buněk. V důsledku jeho pozitivního působení tak může být vyvolána hyperplazie svalových buněk, což kulturisté zajisté ocení. Možné zmnožení rakovinné buňky je podle mého názoru největší překážkou k užívání lidského STH, který je s rakovinou spojován.

Vzhledem k současným společenským požadavkům na vzhled člověka a se zvyšujícími se požadavky na sportovce je zneužívání růstového hormonu pochopitelné, nicméně poškození zdraví je příliš vysokou cenou za dočasnou slávu. Hrozba vážných zdravotních komplikací v podobě ischemických chorob srdečních, cukrovky a v nejhorším případě u predisponovaných lidí rakoviny, stojí za zvážení. Jedinou útěchu, kterou v oblasti tohoto zvráceného dopingu nacházím, je vysoká cena růstového hormonu na našem trhu.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

01.05.17:54Míra Pavlíček - ...odbery krve u nas uz od lonskeho leta ADV provadi.Troch..+1
01.05.16:36Jan Kráčmer - tak jak to tak čtu ,nepřestávám se divit...všichni na prof..
18.11.15:42tarby - Kua,chcel by som vidiet tu sypacku za 100 litrov?!!!5 litr..
14.05.11:52dunnoWayne - ..jestli chceš sponzora tak tě zaměstnám. Mužeš mi uklízet..+1
14.05.11:15magistr - Tvoje příspěvky mne donutili nahlédnout do Tvého profilu a..+2
12.05.16:44HornetSix - ...vždycky se najde někdo, kdo si chce cestu k cíli za kaž..+1
06.03.16:04maxpoint97 - Čím větší srdce, tím víc lásky se do něj vejde*79* +2
06.03.15:02herza - Ano, máš pravdu. Bohužel mě zmátly skripta, ze kterých jse..
06.03.14:36Diesel Vin - posledně jsi rýsoval s Drenem a teď zase nabíráš s jinýma ..
06.03.12:50Jakoubek88 - píšeš tady: vypada to ze kulturistiku dela 99,99% lidi ani..+1
05.03.22:22kulíšek - Nám berou krev už i čeští komisaři a kontroly na hGH se dě..
05.03.20:29Broken - sth z pankreatu z delta bb. je trošku divoký herzo:-),asi ..+1
05.03.20:00Diesel Vin - Počítej s účinnou dávkou 4 jednotky na den, jednotka vyjde..
05.03.18:57ygg - ...no, na tebe to je až překvapivě racionální a reálný poh..-1
05.03.18:56Sepp18 - a jeste si vodrovnaj zdravi cu*aci... a cu*aky:D-1
05.03.18:51Sepp18 - potrebuju nakyho sponzora asi...:) vypada to ze kulturisti..
05.03.18:41noap - Sepp18: tak to přitlač chlapče na konkurenčním webu psali ..
05.03.18:05Sepp18 - takze za 3000 malo? tak kolik to vlastne stoji na mesic ab..
05.03.18:01ygg - tobě se zase zastesklo po BANu, co*24* ? Jinak mám pocit, ..
05.03.18:0070mMyW!53 - Myslim ze pro tebe je to uplne zbytecne, radsi ty penize i..+1
05.03.17:49Sepp18 - jaky je davkovani? kolik toho mam brat? jak se jmenujou le..
05.03.17:41flora - Pijte ho dost a casto a poroste vam :)...vitamin B je vsem..
05.03.17:21herza - Michale prosím Tě, nemůžeš tu napsat, že pět piv totálně v..+1
05.03.17:11Peca - myslim,ze v mnozstvi 1-2 piva (panaky) alkohol spise podpo..
05.03.17:08Michael Müller - no to pětipivo bych určitě nezazdíval a určitě ta noc bud..
05.03.16:36herza - Přesně tak. Alkohol ČÁSTĚČNĚ tlumí sekreci STH, protože pr..+1
05.03.16:21noap - Michael Müller:nestraš ! to páteční pětipivo někdy sněčím..
05.03.14:5170mMyW!53 - tak mozek bych bral trochu vetsi *88* +1
05.03.14:50Reichenberk - Pár centimetrů? A o jakém orgánu konkrétně mluvíš? *88* +1
05.03.14:4770mMyW!53 - opravdu ne a ty jo? *1*
05.03.14:34PAVUK - Hovoris, ze by si nechcel par centimetrove zvacsenie? :-)
05.03.14:30kwaker - a není to škoda, že to tak je? ja bych raději fair-play a ..-1
05.03.14:28kwaker - to 70mMyW!53: ten chlap na te fotce je tuším Greg Kovacs, ..+2
05.03.14:23maxpoint97 - Marios: Já ti dal palec nahoru...
05.03.14:16Michael Müller - Já bych k tomu zmínil ještě vliv alkoholu na produkci vl..+1
05.03.14:12herza - STH opravdu nelze detekovat běžnou cestou přes metabolity ..-1
05.03.12:44Marios - Samej minus :D vsichni vi ze to tak je a delaj tu Zagorky -1
05.03.12:35Ronnie - První pozitivní nález na růstový hormon! Významný průlo..+4
05.03.12:31Peca - Herzo neni uz nahodou rustak zjistitelny? mam pocit,ze jse..
05.03.12:1570mMyW!53 - Muze se stat ze kdyz to nekdo bude brat dlouhou dobu (treb..
05.03.12:1370mMyW!53 - ten typek na obrazku je pekna loutka, ma vetsi objem pasu ..+5
05.03.12:1170mMyW!53 - uz jenom z pomysleni na to ze se mne zvetsuji organy se mn..+2
05.03.11:38tapin - Vynikající, kde se to dá koupit *2* ?-3
05.03.11:31Marios - Sypalo se, sype se a sypat se bude +2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra