Reklama:

Sportovní zranění
a chiropraxe: Top 5

Ronnie.cz > Medicína > Patologie

[Text: Craig C. Banks] Být kulturistou a zároveň chiropraktikem pro mě znamená, že jsem v posilovně vždy dostatečně zásobován otázkami, které svou povahou patří do mé ordinace. Aby bylo jasno, nijak mi to nevadí a neobtěžuje, protože je mi jasné, že má-li někdo problémy, které se objevují při cvičení, pak raději poslechne rady lékaře-sportovce, který ví, o čem je řeč a čím dotyčný prochází. Pokud si někdo myslí, že každý jiný doktor by tyhle věci měl také vědět a být schopen poradit stejně dobře, pak hodně štěstí. Už jste zkoušeli zajít si za obvodním lékařem s žádostí o radu, jak snížit bolest spodních zad při 200kg dřepu? (Kapitola sama pro sebe je bench-press...) S ohledem na tento fakt jsem připravil pět nejběžnějších a nejčastějších otázek spojených s fyzickým cvičením a jeho nespornými riziky.


1. Mám příšernou bolest ve spodních zádech, když provádím... (doplňte podle svých zkušeností). Jak mi může chiropraktik pomoci?

Toto je alfa omega naší praxe. Studie čím dál tím více prokazují, jak výraznou pomoc při těchto obtížích mohou přinést drobná spinální (páteřní) vyrovnání. Tenhle úkon, je-li správně proveden, je skutečně účinnější než cokoli jiného. Normální doktor bude velmi pravděpodobně pohlížet na sportovce s těmito obtížemi stejně jako na pacienty, se kterými má rutinní zkušenosti - tedy obézní lidé nebo senioři. Ti totiž také velmi často mívají problémy se zády; příčiny jejich obtíží však bývají zpravidla jinde než ve zvedání železa. Co tím chci říct? Jen to, že je nutno najít někoho, kdo má rutinní zkušenosti se sportovci, pokud možno vrcholovými. Tito lékaři totiž k jádru problému a k léčení přistupují jinak a jsou si lépe vědomi pravých důvodů potíží. Je velmi pravděpodobné, že kromě rad šitých na tělo dostanete navíc lekci o správné technice cvičení a máte tedy šanci odstranit hlavní příčiny.

2. Mám velmi ztuhlý krk a časté bolesti hlavy po tréninku. Proč je tomu tak?

Ze své zkušenosti z posiloven vím, že nejčastějším důvodem je špatná technika provádění cviků. Příliš mnoho lidí se snaží na konci sérií vygenerovat poslední zbytky síly tím, že při pozitivní fázi cviku stlačují bradu a tedy celou hlavu k hrudníku. Toto může časem vést k tzv. hornímu zkříženému syndromu. Pocitově se tyto problémy projevují bolestmi zad, především krční páteře, pocitem ztuhlosti šíje a bolestí hlavy. Vnější projevy horního zkříženého syndromu jsou:

  • kulatá ramena
  • zvětšená hrudní kyfóza (tzv. kulatá záda)
  • hyperextenzní postavení přechodu hlava - krk a tím vzniklé předsunutí hlavy vpřed

Jak tomu lze předejít? Snažte se při cvicích vyhnout pohybu hlavy a brady dolů a pokud tyto tendence budete mít, zatáhněte bradu a tedy celou hlavu mírně dozadu, hlavu držte zpříma a jakoby vytvořte tzv. „dvě brady” tím, že bradu mírně stlačíte, ale nepohnete hlavou dolů.

3. Pociťuji velké napětí mezi lopatkami - co s tím?

Tuhost a neohebnost střední části zad je poměrně častý jev mezi lidmi, kteří posilují. Řekněme si to na rovinu: Všichni nejraději pracujeme hlavně na svém hrudníku a obecně svalech viditelných v zrcadle. Napínání těchto svalů zvyšuje zakřivení právě ve střední části zad a vytváří tzv. kyfózu, jak již bylo zmíněno výše - tedy kulatá záda. Pokud tento stav přetrvává delší dobu, jsou meziobratlové ploténky ve střední části zad nuceny podpírat veškerou váhu Vaší hlavy a ramen. Proto je velmi nutné nezapomínat na posilování zadních částí ramen a celých zad, čímž udržujeme náš postoj vyvážený. Výborným cvikem pro zvýšení ohebnosti středních zad je cvik, který je v dnešní době k vidění jen málokde - pullover s jednoručkami vleže na zádech. Ten na konci své negativní fáze při pohybu činky dolů dokonale protáhne inkriminovaná místa na zádech a vykonává velkou službu pro zajištění správného držení těla.

Pokud problémy přetrvávají, nepodceňujte to a vyhledejte pomoc chiropraktika, který vhodnými technikami a cviky pomůže k uvolnění napětí, vyrovná strukturu páteře a napraví Váš postoj.

4. Ať dělám jakýkoliv bench-press, pociťuji bolest v předních částech ramen. Znamená to, že mám poškozenou rotátorovou manžetu ramene?

Jak asi víte, rameno je nejkomplikovanější kloub v těle - je to více než klasický kulovitý kloub. Rotátorová manžeta je struktura vzniklá spojením kloubního pouzdra samotného ramenního kloubu s úpony šlach. Pokud kost paže (humerus) začíná tlačit na přední část kloubu, může to způsobit přiskřípnutí úponu šlachy rotátorové manžety. Této situaci se říká impingement syndrom, může způsobovat velkou bolest a může vést k částečnému nebo i plnému utržení úponu šlachy.

Abychom tomuto předcházeli, je nutno stlačovat lopatky směrem dolů k pasu a nedovolit trapézům, aby krčily rameny nahoru - tímto pohybem totiž může docházet k přiskřípnutí úponu. Zesílení zadních deltových svalů je první věcí, na kterou bychom měli myslet. Pomáhá také protahování prsních svalů mezi sériemi a častější zařazení rozpažovacích cviků na hrudník.

Byť se jedná o jednu z nejčastějších příčin návštěvy lékaře, snažte se vyhledat skutečného specialistu.

5. Z běhání na běžeckém páse mě pobolívají kolena
- co s tím?

Celkem jednoduchá rada: Vyměňte běhání na pásu za jiný typ kardio cvičení. Minimálně stejný účinek, co se pálení kalorií týče, má tzv. ležící kolo, kdy nohy máte ve vodorovné poloze. Nebo zkuste na běžícím páse pouze rychlou chůzi, vyzkoušejte různé nastavení sklonu. S touto odpovědí se však mnozí milovníci běhání nespokojí… Jádrem problému pro vhodnou radu je přesné určení místa bolesti. Je-li bolest těsně pod čéškou (tzv. jablkem, patelou), pak je velká pravděpodobnost, že se jedná o patelární tendinitis, ve sportu známé jako skokanské koleno, jež často postihuje aktivní sportovce, zejména basketbalisty, běžce apod. Pokud se problém začne objevovat, nebojte se přikročit k velmi jednoduché zbrani - ledování postiženého místa (např. termosáčkem). Vhodné jsou také různé strečinkové a nápravné cviky, kterých je poměrně hodně - stačí trochu zabrouzdat v literatuře a na internetu.

Problémy s koleny se mohou velmi lišit a mohou být způsobeny různými příčinami. Pokud bolest nepolevuje, nebo se naopak zhoršuje, vyhledat lékaře-specialistu na kolena je ta nejlepší rada, kterou mohu dát.


Tendinitis


Jak vidíte, žádné zázračné rady neexistují. Bez ohledu na to, jak zdárně dovedeme některé bolesti dlouhodobě ignorovat a nepřipouštět si je, tělo si nakonec stejně řekne samo, co je potřeba. Dříve nebo později se problémy objeví u všech aktivních sportovců. Až přijde řada na Vás, neváhejte a pokud jen trochu můžete - navštivte lékaře, který má zkušenosti se sportovci. Je totiž velká pravděpodobnost, že problém nejen správně diagnostikuje a poradí jak jej vyřešit, ale také Vám ušetří drahocenný čas a možná i frustraci, která mnohdy neúspěšné léčby zranění doprovází.

Původní článek: Chiropractic and Sports Injuries: Top 5
Autor: Craig C. Banks
Zdroj: RX Muscle.com
Překlad: David Havlíček
Přeloženo se svolením autora.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

10.08.23:07Roman_best - bod 4, co stím?doktory navštěvuju už 5 let a žádný mě do k..
05.08.14:09myom - jj, tim taky trpim, ale nikdo ti s tim nic neudela. nicmen..
05.08.12:38growler - Zrejme mam to co je popisane v 4bode.a obvodny otroped tam..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:

Fatal error: Call to undefined function udelej_stav_akce() in /data/www/ronnie2/public_html/www/right.php on line 260