Reklama:

Sportovní lékař radí... (04/2010)

Ronnie.cz > Medicína > Ostatní

Dobrý den, děkujeme za další přísun zajímavých dotazů týkajících se sportovních úrazů, zranění či chronických zdravotních problémů různého původu. Dotazů se k nám dostává opravdu nespočet a je těžké vybrat všechny zajímavé a někoho neopomenout. Často se stává, že nejsme schopni na dotaz zodpovědět z důvodu nedostatečných informací a specifikací daného problému. Velice by nám pomohlo, kdybyste Vaše dotazy více specifikovali a nejlépe uvedli také Váš věk, sportovní odvětví, činnost, při které se úraz stal, vyšetření, která jste již absolvovali a jejich výsledky... tedy jednoduše cokoliv, co blíže určuje Váš problém. Předem moc děkujeme a přejeme Vám spoustu hodin strávených sportem bez zranění.

Váš Sportklinik Medical team

Dobrý den, zajímalo by mne, jaký dopad má kouření cigaret ve spojitosti s kulturistikou. Dochází k menším svalovým přírůstkům? Co se děje se svaly a s tělem celkově, pokud si zapálím několik minut před tréninkem nebo po tréninku? Děkuji za odpověď.

Tento dotaz nespadá do okruhu zdravotních problémů kterými se zabýváme, avšak lze na to říci pár logických poznatků a vlastních zkušeností. Kouření všeobecně není zdravé pro žádného člověka, ať už se jedná o sportovce či nesportovce. Je obecně známo, že i několik vrcholových sportovců (úspěšných i neúspěšných) pravidelně nebo svátečně kouří nebo kouřilo. Neznám (možná neexistuje) nějaký podložený výzkum, který podporuje či vyvrací tvrzení, že kuřák dosahuje menších svalových přírůstků než nekuřák. Kouření nicméně všeobecně snižuje prokrvení svalů, a tudíž lze předpokládat jeho negativní vliv na sportovní výkon a svalový přírůstek.

Kuřáci většinou vydrží méně sportovní zátěže než nekuřáci, dříve se unaví, hůře regenerují a mají častější sklony k různým nemocem, což samozřejmě dlouhodobě ovlivňuje sportovní výkon. Imunitní systém lidského organismu reaguje velmi citlivě na toxické látky obsažené v tabákovém kouři, který kuřák inhaluje. Jen pro zajímavost a z povinnosti sportovního lékaře tady uvádím pro zopakování některé mnohokrát vyjmenovávané dopady kouření na Vaše zdraví:

  • kouření přispívá ke vzniku a růstu aterosklerózy
  • zvyšuje riziko arteriálních trombů
  • zvyšuje riziko ischemické choroby srdeční
  • zvyšuje riziko mozkové mrtvice
  • poškozuje periferní tepny
  • způsobuje onemocnění dýchacích cest
...a mnoho dalších.

O kouření bylo a bude napsáno spousta více či méně zajímavých článků. V jednom se ovšem všechny články shodují, a to ve faktu, že kouření škodí zdraví. Jako sportovní lékař Vám mohu říct jen to, že se s tímto tvrzením ztotožňuji.


Dobrý den, už 10 let cvičím dřepy s činkou, ale ne nějaké extrémy, spíš víc opakování se 120 kg jen tak kondičně. Při zatížení mě začalo bolet pod levým kolenem - těsně pod čéškou. Půl roku dřepy necvičím, vlastně ani jiné cviky na nohy, ale bolest neustoupila. Začal jsem jezdit na kole, ale problémy se zhoršily. Problematická je chůze do schodů, vyšlapávání spojkového pedálu v autě v dopravní zácpě, o dřepu nemůžu ani mluvit. Zašel jsem na ortopedickou ambulanci, udělali mi rentgen, potom ještě sono a diagnostikovali tzv. skokanské koleno. Příčina: chronické přetěžování lig. pateale. Je mi 32 let, sportu bych se chtěl ještě nějaký čas věnovat, a tak prosím o radu, jak skokanské koleno léčit. Byla mi doporučena laserová terapie, ale ta se platí a má finanční situace to nedovoluje. Děkuji za případnou radu. S pozdravem Honza.

Skokanské koleno neboli Patellar Tendinitis je chronické zánětlivé onemocnění kolene. Nejčastěji postihuje atlety skokany, ale také volejbalisty, basketbalisty, fotbalisty i hokejisty. Bolestivé místo se nachází pod čéškou. Jedná se o postižení šlachy, kterou je patella (češka) připevněna k holenní kosti. Běžně k bolesti dochází na začátku zátěže, pak se bolest během zátěže ustálí a nastupuje další den po zátěži.

V současné době existuje několik metod léčby. Velmi efektivní je okamžité zaledování několik minut po zátěži s opakováním několikrát denně. Další možností je používání bandáží, ortéz či tejpů, u těch ale pozor, aby nebyl tejp příliš utažen a nedocházelo k nedostatečnému prokrvení. Vámi zmiňovaná laserová terapie není dle mého názoru 100% účinná, ale jako podpůrnou ji mohu jen doporučit. V poslední době se na podobné problémy používá také lokální kryoterapie.

Osobně se nejvíce přikláním k léčbě rázovou vlnou. Ovšem ve Vašem případě by to mohl být problém, protože rázová vlna patří k dražším léčebným procedurám. Obecně by bylo potřeba 4 - 6 sezení a jedno sezení se pohybuje rámcově mezi 500 - 1000 Kč. Vřele doporučit mohu také protahování a posilování s profesionálním fyzioterapeutem. Nejlevnější řešení pro Vás je operace. Ovšem návrat do "normálního“ cvičebního procesu bude trvat více jak 3 měsíce.

Toto zranění je velice časté. Vzniká z chronického přetěžování kvadricepsů, přesně jak uvádíte o cvičení dřepů. Jako vhodnou prevenci je možné doporučit časté pozátěžové protahování, nepřetěžování kvadricepsů stehna, dostatečnou regeneraci a dostatečné pauzy mezi tréninkovými jednotkami.


Dobrý den, chtěl bych se zeptat na věc ohledně ramen - při tlacích na ramena mi rameno "vyskočilo" a od té doby mi vyskakovalo často, i když ne úplně. Ortoped diagnostikoval zadní subluxaci a asi po 2 měsících neúspěšné léčby mě poslal na artroskopii. Zákrok byl úspěšný, 6 týdnů ortéza. Ale na co se chci zeptat, je, kdy opět budu moct zase vážně cvičit a zatěžovat, i když rozumnými váhami, rameno. Je mi jasné, že bych neměl cvičit nějakou dobu vůbec, protože z toho, že cvičím ve svých 16 letech (začal jsem ve 14 letech), nebyl ortoped vůbec nadšený. Mohl bych tedy cvičit alespoň po 6 týdnech od operace cviky, kde necvičím přímo rameno? Např. záda, nohy a další partie? Děkuji za radu. S pozdravem Daniel.

V první řadě je nutno říci, že můžete dělat cokoliv, co nezatěžuje Vaše rameno. Jednoduše řečeno, vše, při čem Vás rameno nebolí a nebo ho necítíte, smíte dělat. Můžete tedy opatrně a s rozumem cvičit ostatní partie. V druhé řadě bych na Vašem místě navštívil profesionálního fyzioterapeuta či rehabilitačního lékaře, který by Vám ukázal nějaké cviky na podporu rehabilitace. Normální cvičení může nastat většinou 6 měsíců po zákroku, ale tato věc je velice individuální. V případě, že budete dodržovat klidový režim, investujete čas do rehabilitace a do kvalitních doplňků výživy (např. wobenzym, phlogenzym), můžete zkvalitnit a zrychlit dobu úplné rekonvalescence. Rozhodně doporučuji na rameno nespěchat. Operační zákroky ramene patří k nejsložitějším, a tudíž je nutné k návratu do cvičení přistupovat velice opatrně a obezřetně.


Dobrý den. Nevím, jestli mi takto dokážete poradit, ale zkusím to. Od té doby, co jsem přibral na váze (jen svalovou hmotu), mě bolí pod oběma koleny - jakoby hned pod meniskem. Tu bolest si rukou nahmatám a při sportovní zátěži, jako je fotbal, to strašně bolí. Tento problém mají i kamarádi, se kterými chodím do fitka a kteří hrajou fotbal. Nevíte, co by to mohlo být a jak to léčit? Děkuji, Libor.

To je dotaz, který je špatně - příliš obecně - popsán. Nevíme přesnou lokaci, věk pacienta, sílu ani specifikaci bolesti a bez toho lze těžko poradit či něco vysvětlit. Může se jednat o skokanské koleno, které je popsáno výše. Napadá mě ještě spousta diagnóz, např. Osgood Schlatter aneb aseptická nekróza úponu čtyřhlavého svalu, kterou trpí mladí sportovci ve věku 13 - 17 let. Setkávám se s nimi u všech sportů, kde se provádí odrazy, dopady, výskoky, rychlé změny pohybu atd. Pro zajímavost, nedávno jsem s touto diagnózou ošetřoval jednu mladou mažoretku.

V podstatě se jedná o přetížení a zánět místa, kde se patella upíná na holenní kost. Příznaky jsou bolest v bodě úponu patelární šlachy na holeni. Občas se objevuje otok a zvýšená citlivost v postiženém místě. Léčí se to převážně klidovým režimem, lehkým strečinkem, ortézou, speciální obuví s ortopedickou vložkou apod. Pokud si tento článek čtete, lépe specifikujte dotaz a zašlete ho znovu, rádi na něj odpovíme.


MUDr. Jiří Neumann je majitelem a vedoucím centra SPORTKLINIK, privátního chirurgického centra s rozšířenou péčí o pohybový aparát. Toto chirurgické centrum se specializuje na nadstandardní zdravotní péči se zaměřením na pohybový aparát a poskytované služby se vyznačují vysokým stupněm profesionality personálu v kombinaci s používáním nejmodernějších diagnostických a léčebných metod.

Své dotazy můžete MUDr. Jiřímu Neumannovi posílat prostřednictvím tohoto formuláře:

Vaše jméno / Nick:
Váš e-mail:
Váš dotaz do poradny:Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

24.09.21:09devils.sister - co se týče rázovky je na to spousta názorů..ve škole jsme ..
23.09.23:48fobo - Chodil jsem na ní právě k Dr. Neumannovi. Moc šancí jsem t..
23.09.20:19flora - RE posledni dotaz: ...jestli te boli jakoby pod tou holeni..
23.09.17:32mysH - Druhý dotaz ohledně kolena - má někdo s `léčba rázovou vln..
23.09.15:59Smile04 - hotovej doktor house :)
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 19 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJesus Rodriguez se zdá být na Yamamot...
jari (21:08) • Nejpřipravenější závodník loňského EVLS napříč kategoriemi! Ale vclassic physique nemá...
magazínMichal Križánek týden před Olympia Am...
amoresPE (15:44) • Klasicka Krizova forma...este vysusit a na 130 kg to nebude zle. V Taliansku ta pro kar...
magazínMichal Križánek - talk show na EVLS P...
scorpionus (17:06) • Dobře, že o Kržovi v USA vědí, to je jedině dobře, že se dostane do povědomí. Jedna...
magazínKdo se bude prezentovat na IFBB Diamo...
Zodiak411 (14:02) • Kondiční kulturistika se startovným za 7k? To je pěkné :)
magazínTrénink tří závodníků před podzimní s...
LittleJohn (11:04) • Pěkný video Kluci!! Budu Držet bicáky k Vašim úspěchům !!Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie