Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Regenerace (VI.): Masáže

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Mechanoterapie - masáže

Masáž je každému určitě velmi dobře známý pojem a asi každý už nějakou masáž ve svém životě absolvoval. Masáže se dnes staly oblíbeným fenoménem. Masérské služby můžeme využít nejen ve fitcentrech, v soukromých nebo státních rehabilitačních zařízeních, ale už i v kosmetických a kadeřnických studiích nebo salónech. Vznikla také zařízení, která se specializují jen na určité druhy masáží. Zde se nejčastěji provádějí thajské a různé druhy asijských masáží.

Jak se tedy vyznat v nabízených službách? Co je vlastně „pravá“ masáž? Tyto a další otázky se pokusíme zodpovědět v následujících článcích, které se budou věnovat masážím jako celku. V dnešním dílu se seznámíme s účinky, indikacemi, kontraindikacemi a dalšími obecnými informacemi. V následujících částech tohoto seriálu se budeme konkrétně věnovat určitým masážím.

Něco málo z historie

Historicky můžeme masáž pokládat za nejstarší léčebný prostředek. Původem je toto slovo odvozeno z řeckého slova masso, tedy mačkati. Již zřejmě i primitivní lidé věděli, že pokud budou zraněné či nemocné místo třít, bolest vymizí. Nejstarší písemné památky zmiňující se o účincích masáží jsou z Egypta a můžeme je datovat do doby 5000 let př. n. l. Další zmínky jsou z Číny a Indie, kde byly masáže využívány jako součást osobní hygieny. Také Babyloňané, Peršané, Asyřané, Řekové a Římané využívali účinků masáží. Zmínky jsou i o léčebných účincích masáží na zlomeniny. Postupně se jako masážní prostředky začaly využívat oleje s vonnými příměsmi, které měly účinek masáže zesílit.

Za „otce“ sportovní masáže můžeme zřejmě považovat Claudia Galena, který masáže využíval při péči o gladiátory. Používal masáž, která měla zápasníka připravit na souboj, a po boji využíval masáž k odstranění únavy.

Ve středověku dochází k úpadku masáží, protože obnažování a dotýkání bylo nepřípustné. Až v 16. století dochází k renesanci v medicíně, díky prvním pitvám se zlepšuje povědomí o anatomii. Od té doby jsou masáže opět zkoumány a zdokonalovány.

V Čechách vydal první pojednání o masážích věhlasný ortoped Vítězslav Chlumský (1867-1943). Dalším průkopníkem masáží u nás byl balneolog Edvard Cmunt, který založil první masérskou školu a zavedl pojem klasická masáž. Dalšími vyznavači masáží byli Karel Žaloudek a Karel Přerovský.

Proč holdovat masážím?

Masáž dnes charakterizujeme jako ucelený soubor masérských hmatů, které nám pomáhají zbavit se únavy nebo zlepšit přípravu na podání plného výkonu. Klíčem k úspěchu, tedy správně provedené masáži, která přinese očekávané účinky, je individuální přístup k masírovanému. Hmaty proto musí masér přizpůsobit Vašemu zdravotnímu stavu, konstituci těla a typu masáže.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Účinky a dělení masáží

Masážní proceduru používáme jednak ke zlepšení regenerace po výkonu, ke zvýšení výkonnosti, k odstranění únavy, k ovlivnění změn, které probíhají v organismu v důsledku nemoci, úrazu nebo námahy, ale také jako prostředek pro upevnění tělesného a duševního zdraví, kdy můžeme masáže považovat za preventivní prostředek k posílení organismu, ke zlepšení celkového vzhledu a v neposlední řadě jako přípravu na další terapii. Je to tedy také významný pomocník fyzioterapie. Shrneme-li poslední řádky, tak masáže mají význam preventivní, léčebný, rekondiční, kosmetický a také psychologický.

Účinky masáží jsou závislé na druhu a typu masáže. Do základního rozdělení podle druhu můžeme zahrnout tyto masáže:

  • Klasická (rekonvalescenční) - je nejznámější a nejpoužívanější typ masáže, se kterým se setkáváme v masérských zařízeních.
  • Léčebná (rehabilitační) - je speciální masáž, která je prováděna fyzioterapeutem nebo jinak zdravotně vzdělaným pracovníkem. Navíc může obsahovat rehabilitační komponenty jako mobilizace, trakce, míčkování. Nejznámější masáž tohoto typu je reflexní nebo akupresurní.
  • Sportovní - je speciální masáž určená sportovcům. Má několik typů, které plní odlišné úkoly.
  • Rekondiční a relaxační - jde o zklidňující masáž, kterou si dopřává běžná populace. Hlavním cílem je relaxace ducha i těla. Často se kombinují s tzv. speciálními masážemi, jako jsou např. aroma masáž, masáž lávovými kameny, masáže medové, čokoládové, pracující s lidskou energií (Breussova masáž, Dornova metoda). Také sem můžeme zařadit masáže asijského charakteru (thajské a indické masáže).
  • Kosmetická - hlavním cílem těchto masáží je péče o zevnějšek. Základem je péče o obličej a dekolt, ale můžeme sem zařadit i masáže anticelulitidní a jim podobné.
  • Automasáž - jde o masážní tahy, které si provádíme sami na sobě.

Samozřejmě, že v různých literaturách se můžete setkat s odlišným dělením hlavně co se týče pojmenování masáží. V dalších částech tohoto seriálu si blíže popíšeme jednotlivé masáže tak, abyste se v jejich rozdílech zorientovali.

Typ masáže nám zase říká, jakým směrem bude masér masáž provádět a tím i jaký účinek můžeme očekávat. Vzestupný typ masáží má povzbuzující účinek a masáž začíná zezadu na dolních končetinách, hýždích, zádech a pokračuje na přední straně těla opět od dolních končetin přes břicho, hrudník, horní končetiny a končí se šíjí. Sestupný typ masáží má tlumící účinek a směr hmatů je opačný. Šíjí masér začíná a dolními končetinami zezadu končí.

Fyziologicky můžeme od masáží očekávat tyto účinky:

  • místní - mají za cíl odstranit zrohovatělou kůži, ovlivnit svalový tonus, zvýšit sekreci potních žláz, ovlivnit cirkulaci krve a lymfy, zlepšit funkci svalu díky zvýšenému prokrvení, snížit bolest
  • vzdálené - zlepšují sekreci žláz, umožňují vznik biologicky aktivních látek, ovlivňují vzdálenější místa na základě reflexního zřetězení
  • celkové - představují relaxaci a regeneraci těla a ducha a pomáhají udržet kvalitní duševní i tělesnou kondici, dále přispívají k posílení organismu, ke zlepšení krevního oběhu a látkové výměny, ke zpomalení stárnutí kůže a podkoží

Kdy ano

Indikacemi k masážím mohou být:

  • nemoci pohybového aparátu různého původu
  • degenerativní revmatické choroby (ne v akutním stadiu)
  • postižení svalů, šlach a kloubů
  • vadné držení těla
  • pooperační a poúrazové stavy
  • tvorba jizev po popáleninách
  • nemoci nervové soustavy - periferní parézy
  • obrny svalů
  • vertebroalgický syndrom (Je to bolestivé onemocnění páteře, které provázejí poruchy jejích kloubů, vazů, meziobratlových plotének a okolních svalů. Projevuje se bolestmi (někdy vystřelujícími) určité části páteře, které bývají doprovázeny poruchou její hybnosti.)
  • poruchy výživy svalů - myalgie
  • interní onemocnění - onemocnění dýchacích cest, zácpa
  • svalová únava, dlouhodobá imobilizace (sádrová fixace)
  • k odstranění nahromaděné únavy při sportu - pomáhá k osvěžení, rychlejší svalové regeneraci a rychlému odstranění únavy
  • v rámci prevence proti přetížení, které je způsobené nadměrnou tělesnou, sportovní i psychickou zátěží

Samozřejmě je dobré se o vhodnosti masáží poradit s Vaším lékařem, který zná Váš zdravotní stav.

Kdy ne

Kontraindikace masáží:

  • celkové - ihned po jídle (doporučuje se 1 až 2 hodiny počkat); po nadměrné fyzické námaze (je nejlépe počkat do druhého dne); výskyt horečnatých, kožních a plísňových onemocnění; krvácivé stavy; ateroskleróza; pokročilá osteoporóza; stav vyžadující klid na lůžku; onkologická onemocnění
  • místní - záněty žil; křečové žíly; viditelné poruchy prokrvení; na místech čerstvých poranění; zánětlivé otoky v okolí kloubů; akutní záněty nervů; místa nádorových a tuberkulózních ložisek; záněty vnitřních orgánů v akutních nebo chronických stádiích; žaludeční vředy a kameny; kýly

A kdo vlastně může masáž provádět?

Masér je osoba, která musí mít znalosti z anatomie a fyziologie a znát základní masážní hmaty, které umí vhodně kombinovat podle potřeb masírovaného. Další nezbytnou znalostí maséra je umět poskytnout první pomoc. Samozřejmě, že vzhled maséra (čistota oblečení) a prostředí, ve kterém pracuje, je důležitou vizitkou jeho práce.

Masážní přístroje a pomůcky

Boom, který v posledních letech masáže zaznamenávají, dal na našem trhu prostor pro nabízení různých masážních elektrických přístrojů. Na trhu se objevují příruční a přenosné masážní polštáře, „vibrátory“ nebo masážní lehátka či přímo postele.

Kupce může zaujmout představa, že masáž budou mít nezávisle na masérovi, masážní přístroj se neunaví, délku masáže si mohou přizpůsobit a mohou si přesně zvolit lokalitu, kterou chtějí ošetřit. To jsou samozřejmě výhody těchto přístrojů. Je potřeba si ale uvědomit, že ne všechny oblasti těla se dají těmito přístroji namasírovat. Přístrojem nelze nahradit všechny druhy masérských hmatů (většinou umožňují jen chvění nebo vibrace) a nelze nastavit intenzitu ani rychlost. Nemohou tedy nahradit ruce člověka. Masážní přístroje budou vždy jen nedokonalou náhražkou šikovného maséra.

Při domácích masážích nebo v rámci automasáží je ale vhodné použít mnohé pomůcky, jako jsou např. akupresurní podložky, nožní masážní válečky, drsné rukavice nebo kartáče, které mohou podpořit jejich účinky.

Některé přístroje ale mohou masérovi v jeho práci výrazně pomoci. Buď provádějí masáž sami, nebo masérovi pomáhají docílit co nejlepších účinků. Tyto přístroje využívají zdravotnická, lázeňská nebo kosmetická zařízení. Mohou to být např.:

  • podvodní masážní vany, kde masér využívá proud vody a své tahy, díky této kombinaci jsou účinky intenzivnější
  • vakuové nebo lymfatické masážní přístroje, které usnadňují práci masérovi a mohou být výkonnější a účinnější než masér sám

Dnešní obecný díl tímto končí. V příštích pokračováních se můžete těšit
na bližší seznámení s jednotlivými druhy masáží. Začneme masáží klasickou.



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.02.11:23iwillbehuge - Díky za sérii těchto článků, nejenže poskytnou užitečné in..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 18 sekundami?



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie