Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Regenerace (XVII.):
Úvod do hydroterapie

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Dnešním příspěvkem otevíráme novou část našeho regeneračního seriálu. Hydroterapie neboli vodoléčba je jedním z dalších prostředků léčby, relaxace a regenerace - který umožňuje uvolnit Vaše tělo např. po náročném tréninku. Voda byla pro své blahodárné účinky na naše tělo a mysl využívána od pradávna a i dnes si můžeme vybrat z celé řady vodoléčebných procedur. Do vodoléčby nepatří ale „jen“ koupele, ale také například různé druhy polevů, střiků, máčení, obkladů, napařování. S hydroterapií úzce souvisí i balneoterapie, která pro své léčebné účinky využívá přírodní zdroje, jako jsou minerální vody, bahna, rašelina nebo i podnebí. O této terapii se ale budeme zmiňovat samostatně. Pojďme se nyní ponořit do vodoléčby a nechme se zlákat některou z jejích procedur.

Historie

Jak jsem se už zmínila, voda byla k léčebným a regeneračním účelům využívána od nepaměti. První písemná zmínka o vodoléčbě sahá k roku 1500 př. n. l., do Indie. Velké uplatnění našla také v antice. Vodou se regenerovali Egypťané, Peršané a Řekové. Římané by si život bez lázní snad ani nedokázali představit. Stavěli si první lázeňské domy, kde koupele a vodní procedury využívali k léčbě a pro potěchu.

Velkým rozvojem prošla hydroterapie na začátku našeho století. Lidé na základě svých zkušeností zjistili, že vodou mohou ovlivňovat celou řadu nemocí a potíží. Začali se tedy těmito poznatky zabývat podrobněji a vědečtěji. Na základě výsledků těchto zkoumání dochází k výstavbě lázeňských zařízení. Zde vodu doporučovali ke koupelím, k pití, zábalům a obkladům... Za zakladatele hydroterapie v této podobě je považován rakouský přírodní léčitel Vincenz Priessnitz. Ten založil světoznámé lázně (Lázně Jeseník), kde aplikoval své zkušenosti, které získal v průběhu svého laického léčitelského života.

Dnes je hydroterapie běžnou součástí zdravotnické péče. Nesoustředí se jen na lázeňská zařízení, ale využíváme ji i v dalších typech zařízení (rehabilitační ambulance, nemocnice a zdravotnické ústavy). Lidé si ve vodoléčebných procedurách našli velkou zálibu, a tak se tyto služby nabízejí i v komerčním prostředí, jako jsou wellness studia.

Účinky vodoléčby

Blahodárné účinky vody na náš organismus se nedostaví samy od sebe. Pro účinnou aplikaci vodních procedur je zapotřebí zvolit zvláště vhodnou teplotu, dobu působení a druh aplikace. Pozornost bychom pak také měli věnovat péči o naše tělo po aplikaci, a to např. formou zábalu, lehkého cvičení... Pokud tedy zvolíme vhodný typ vodoléčby, můžeme očekávat příznivé účinky na naše tělo.

Dopady vodoléčby pak můžeme pozorovat v podstatě na celém těle a ve všech systémech organismu. Obecně můžeme říci, že vodoléčba ovlivňuje tyto níže zmíněné.

Krevní oběh

Zlepšuje se prokrvení hlavně periferie, to má za následek snížení krevního tlaku, což prospívá našemu srdci, které pak pracuje proti menšímu odporu. Lepší prokrvení nám umožňuje lépe hospodařit s teplem, zlepšuje se cirkulace krve a metabolismus těla.

Dýchací systém

Zlepšujeme prokrvení plic a jejich struktur. Uvolňuje se napětí v nich, zlepšuje se a prohlubuje dýchání. Tím podporujeme přirozenou hygienu plic.

Nervový systém

Vodoléčba ovlivňuje hlavně vegetativní část nervového systému, tedy toho, který neovládáme vůlí. Můžeme tak ovlivnit křečové a bolestivé stavy, únavu, podporujeme uvolnění a relaxaci.

Žlázy s vnitřní sekrecí

Ovlivňujeme hlavně jejich činnost - buď funkci zvyšujeme, nebo snižujeme.

Kůže

Zlepšujeme hlavně prokrvení, výživu, elasticitu, podporujeme obranyschopnost.

Měkké tkáně

Zlepšujeme prokrvení, výživu, elasticitu a metabolismus. Příznivě ovlivňujeme a podle potřeby upravujeme svalové napětí.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Vlastnosti vody, kterých při vodoléčbě využíváme

Tepelná funkce

Jak jsme si už řekli, pro správné působení vodoléčebných procedur je nezbytné zvolit vhodnou teplotu. Tu volíme podle onemocnění, na které působíme, aktuálního stavu a podle toho, čeho chceme aplikací dosáhnout.

Abychom vyvolali reakci těla, musíme podráždit teplotní čidla pokožky nebo sliznice takovým stimulem, který se liší od vlastní teploty pokožky. Takový podnět je buď hypotermický (chladný), nebo hypertermický (teplý). Vodoléčba zná ještě teploty izotermické, které nevnímáme ani jako studené, ani jako teplé. Protože tato teplota nevyvolává vhodnou reakci těla, využíváme ji jen omezeně, a to například při vířivých koupelích končetin po zlomeninách.

Abychom měli představu, jaké teploty se ve vodoléčbě používají, zde jsou jejich teplotní rozmezí:

  • velmi studená = pod 17 °C
  • studená = 18 - 27 °C
  • hypotermická (chladná) = 28 - 34 °C
  • izotermní = 34 - 36 °C
  • hypertermická (teplá) = 36 - 42 °C
  • horká = nad 43 °C

Formy vodoléčby

Podle síly podnětu, tedy podle teploty, můžeme vodoléčebné procedury rozdělit na 3 skupiny:

  • mírné formy - omývání, tření, kartáčování, koupele horních a dolních končetin, polevy různých částí těla (končetin, šíje, obličeje), brouzdání vodou, teplé obklady menšího rozsahu
  • středně silné formy - sedací koupele, přísadové koupele, studená třecí koupel, zábaly trupu, napařování, sauna, podvodní masáže
  • silně působící formy - studený nebo horký celotělový střik, zábaly celého těla, přehřívací lázně, různé formy parních lázní (rusko-římská)

Hydrostatický tlak

Jedná se o tlak vody, který působí na naše tělo nebo jeho část, která je ve vodě ponořená. Síla tohoto tlaku závisí na hloubce ponoření. Tato síla pak ovlivňuje náš organismus. Mění např. kapacitu plic, ovlivňuje cévy, nitrobřišní tlak, zmenšují se objemy ponořených částí těla, ovlivňuje ledviny a vylučování některých látek.

Hydrostatický vztlak

Je to síla, která nadlehčuje naše tělo ve vodě. To, jak je tato síla velká, tedy jak moc nás nadnáší, závisí na objemu ponořené části a hustoty vody. Tento jev využívá vodoléčba hlavně při celotělových koupelích. Např. ponoříme-li se do slané vody, je vztlak tak velký, že brání potopení našeho těla a my se „vznášíme“ na hladině.

Mechanická energie

Jde o využití proudu vody při podvodních masážích a vířivých koupelích.

Doba působení

Přesnou dobu působení té které procedury si budeme říkat u popisu konkrétních aplikací.

Způsoby aplikace

Aplikaci vodních procedur můžeme rozdělit na dvě základní: celotělovou a částečnou.

Celotělové procedury zahrnují koupele v masážních, vířivých nebo perličkových vanách, různé typy polevů, střiků (skotské střiky), zábalů a sedacích lázní. Koupele mohou být s přísadami (uhličitá, plynová, jodová nebo sirná koupel), nebo bez nich. Do celotělové vodoléčby spadá i sauna a napařování. Jde v podstatě o lázeň v horkém vzduchu.

Částečnou aplikací vody ovlivňujeme jen vymezenou část těla. Nejčastěji to jsou podvodní vířivé aplikace na horní a dolní končetiny, polevy, střídavé koupele končetin, částečné zábaly. Podrobněji si o těchto a dalších procedurách budeme říkat v dalších dílech.

Dnešní obecný článek končí. Vodoléčba je, jak je vidět, široký pojem a spadá do ní celá řada procedur.
Příště už začneme s popisem jednotlivých aplikací. Těšte se na informace o podvodních masážích
a vířivých koupelích, jedněch z možných regenerací pro Vaše namáhané tělo.

Foto:
Pixmac



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie