Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Regenerace (XXI.): Zábaly

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

Zábaly jsou jedny z dalších procedur vodoléčby. Řadíme je do její mírné formy a jejich využití k léčbě a regeneraci je opravdu široké. Každý asi zná zábal krku při jeho bolestech, kašli nebo angíně. To ale není jediný způsob a místo, kde zábal použít.

Zábaly se stávají opět oblíbené. Tato procedura byla vždy nabízena hlavně v lázeňských ústavech a šlo především o zábaly bahenní a rašelinové. Nyní se nabídka rozšiřuje a zábaly pronikají i do wellness a léčebných zařízení. Zábalovou terapii si ale také můžeme dopřát v klidu svého domova. Buď svépomocí, nebo zakoupením speciálních zábalových polotovarů, které jednoduše použijeme tam, kde je to potřeba.

Zábaly si můžeme pro přehlednost rozdělit do tří kategorií:

  • vlhké látkové zábaly
  • vlhké zábaly s přísadou
  • bahna a rašeliny

Vlhké látkové zábaly

Tyto zábaly označujeme jako Priessnitzovy. Využíváme při nich dvou druhů látek. Vnitřní menší vlhká látka je nejlépe lněná nebo bavlněná. Vnější - suchá přesahuje tu vnitřní o 5 - 10 cm a je z froté, vlny nebo fleecu. Můžeme se setkat i s třetí, igelitovou (nepropustnou) vrstvou, která je mezi látkami. Pravý Priessnitzův zábal je však bez této vrstvy.

Účinky zábalu

Vlhký zábal se na postiženou část přikládá nejlépe studený. To způsobí nejdříve odebrání tepla, které je ale záhy díky reakci těla vyrovnáno. Pod zábalem je počáteční studený pocit vystřídán pocitem tepla. Tato změna nám ukazuje činnost cév, které reagují na chladový podnět. Tepénky pokožky se totiž rozšířily, a tak vnímáme teplo z většího proudu krve. Větší krevní průtok cévami nám tedy zajistí zahřátí, které je cílem zábalů.

Největší zdravotní přínos zábalů je tišení bolestí bez ohledu na jejich původ. Nejčastěji jde o bolesti ze zánětu, svalové bolesti z přetížení či nadměrné námahy, artrotické a ischiatické bolesti kloubů a páteře.

Aplikace zábalu

Správný zábal se máčí ve studené vodě. Chladový podnět je předpokladem pro vyvolání tělesné reakce, která je cílem léčby. Samozřejmě teplotu vody přizpůsobujeme stavu pacienta, např. pokud je nemocný velmi oslabený nebo vyhublý, nemusí mít dostatek energie k zahřátí, u dětí můžeme volit teplotu cca 22 °C.

Jestliže chceme postupovat šetrně, můžeme mokrou látku vyždímat. Je totiž pro tělo daleko snazší zahřát látku s menším obsahem vody než látku, ze které kape voda. Pro to, aby studený zábal byl úspěšný, je potřeba dostatečné prohřátí pacienta. Pokud tělo nemocného toto nezvládne samo, je zapotřebí mu pomoci (teplá koupel, ohřívací láhev, suchým třením).

Velice důležité při aplikaci zábalu je perfektní přiložení obou vrstev. Tedy bez vzduchových bublin a záhybů, které ztěžují zateplení. Nejprve si tedy připravíme vnější vrstvu, na kterou položíme vlhkou část. Na takto připravený zábal se pacient položí a pak následuje rychlé a přesné napnutí obou vrstev kolem ošetřované části. Konce se dobře zafixují (např. zavíracími špendlíky) a pacient se dobře přikryje.

Po 5 - 8 minutách by se měl dostavit pocit tepla. Doba trvání zábalu závisí na cíli léčby. Průměrně se zábal aplikuje na 45 - 60 minut. Pokud ale chceme ulevit od vysoké horečky a nepříjemného pocitu horka, aplikujeme v sérii 1 - 4 zábaly vyměněné v krátkých intervalech. Po sejmutí posledního zábalu se pacient osprchuje studenou vodou a vytře do sucha. Pro dosažení trvalejšího efektu ponecháme zábal působit několik hodin, nebo i přes celou noc (dokud není nepříjemný).


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


Nejdůležitější zábaly

  • hrudní (prsní zábal)

    Aplikuje se při akutních i chronických katarech průdušek, při zápalu plic a pohrudnice, u srdečních zánětů a u bolestí hrudního koše.

    Pacient se položí na připravený zábal a zvedne ruce. Druhá osoba přikládá nejprve vnitřní a pak vnější vrstvu. Doporučuje se látku napínat kolem hrudníku v polovině výdechové fáze. Zábal pak nebude bránit při dýchání a ani se nebude při výdechu uvolňovat.

  • křížový zábal

    Pomáhá při onemocněních plic a při bolestivých stavech ramene (úponové bolesti, záněty, hypertonus ramenních svalů).

    Tento zábal je obměnou zábalu hrudního a zahrnuje i ramena. Můžeme použít např. prostěradlo, které složíme na šířku hrudníku a vedeme ho z přední strany dozadu, kde po překřížení vedeme přes ramena zpět dopředu.

  • břišní zábal

    Jako léčebný prostředek se využívá při křečovitých stavech žaludku a střev, při žloutence, zánětech žlučových cest, slinivky břišní a střevní sliznice, klidní žlučníkové vředy.

  • zábal trupu

    Používá se především při léčbě a snižování horečky. Podle potřeby se dá kombinovat s dalším zábalem (krk při angíně, dolní končetiny při akutním zánětu žil).

    Zábal sahá od ramen a může zasahovat „jen“ do oblasti třísel, nebo až do půli stehen.

  • zábal kyčlí

    Je výborným ulevujícím prostředkem při bolestech kyčlí a bolestech v kříži z nejrůznějších příčin. Spolu se zábalem dolních končetin představuje pomoc při akutních ischiatických bolestech.

  • zábal lýtek

    Je výborný pomocník při léčbě křečových žil. Pomáhá při zánětlivých procesech cév, kůže a tkání uložených hlouběji. Můžeme ho ale stejně tak dobře využít na zmírnění bolestí nohou vzniklých dlouhým sezením nebo běháním. Lýtkový zábal můžeme také použít při snižování horečky, kdy ho obměňujeme v krátkých intervalech.

  • zábaly kloubů

    Nejčastěji používáme u ramene, kolene nebo loktu. Pomáhá při léčbě onemocněních těchto kloubů, ulevuje od bolesti, uvolňuje hypertonus svalstva kolem kloubu, pomáhá při léčbě zánětlivých procesů v kloubních strukturách, šlachách a úponech svalů.

  • zábal krku

    Toto je nejčastěji používaný zábal a asi každý z nás ho zná a využívá při angínách. Jeho léčebný efekt ale můžeme využít i u akutních nebo chronických zánětů nosu, jícnu a nosních dutin.

    Aplikace může být klasická, pás vnitřní a vnější látky obtočíme kolem krku, nebo jsme-li citlivý, můžeme látku zkřížit vepředu.

    Krční zábal může být doplněn i o zábal hlavy. A to zejména při onemocněních středního ucha, nosu a jícnu.

    Jak je vidět, „klasické“ zábaly mají široké využití a velký léčebný potenciál. Tato procedura je jednoduchá
    a nenáročná. Tématem příštího článku budou přísadové zábaly. Ty využívají ke svým léčebných účinkům nějakou přísadu, která onemocnění ovlivňuje a tělu pomáhá s přirozenou léčbou.

    Foto:
    č. 1 - mirwav/Pixmac - http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en
    č. 2 - brunifia/Pixmac - http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en



  • Související články:

    Diskuse k článku:
    Reklama:
    Uživatelské jméno:
    Heslo:
    Text:
    ...
    Upozornit na novou odpověď e-mailem.
    Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

    Zobrazit všechny příspěvky







    Jméno: pamatovat
    Heslo:



    Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
    Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
    Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
    MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
    Vyhledávání:
    RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie