Reklama:
AKCE: Smart Whey protein 1+1
Nově v moderním sáčkovém balení!
Více zde.

Regenerace (XXV.): Elektroterapie
- nejpoužívanější typy procedur

Ronnie.cz > Medicína > Regenerace

V minulém článku jsme v našem regeneračním seriálu pokročili dál a představili jsme si elektroléčbu. Tato fyzikální metoda je velmi rozšířená a často používaná jako pomocník při léčbě, regeneraci, rekondici, ale i prevenci tělesných obtíží.

Jak jsme si už minule řekli, elektroléčba má široké možnosti použití a může ovlivnit řadu onemocnění a neduhů našeho těla. Nás ale budou zajímat ty procedury elektroterapie, kterými můžeme léčit a regenerovat náš pohybový systém. Jde tedy například o potíže kloubů, ať končetinových, nebo páteřních (ztuhlost, poúrazové a pooperační stavy, poruchy kloubního pouzdra, přetížení, artrózy, poruchy meziobratlových destiček, zánětlivá onemocnění, bolest a otoky), svalů (změny svalového tonu, poruchy prokrvení, poúrazové a pooperační stavy, bolesti), šlach a měkkých tkání (jizvy).

Jak už víme, elektroléčba využívá elektrickou energii různých forem, frekvencí a intenzit. Popsat jednoduše principy jednotlivých léčebných proudů je poměrně složité a pro naše potřeby zbytečné. Elektroterapeutické proudy se od sebe liší nejen frekvencí (nízko, středně, vysokofrekvenční), ale i délkou působení impulzu (kontinuální, pulzní), délkou pauzy mezi impulzy, tvarem amplitudy (dráhy) impulzu. Jednotlivé druhy proudů se od sebe také odlišují např. subjektivními pocity při aplikaci (od žádných přes příjemné brnění a mravenčení až po silnější "kousání", pozor - v žádném případě ne pálení!), způsobem aplikace (kontaktní, bezkontaktní), typem elektrod (bodové, plošné, přísavné, aplikační válce a podložky, aplikační hlavice), délkou působení (od několika málo minut po desítky minut) nebo typem obtíží, které jsou schopny léčit (akutní nebo chronické).

Elektroterapeutické procedury, ať už se od sebe liší jakkoliv, mají společné některé účinky. Jde hlavně o analgetický (proti bolesti) a hyperemický (prokrvení) účinek. Podle typu proudu pak můžeme ještě očekávat účinky tonizační (zlepšující sv. tonus), myorelaxační, vazodilatační (rozšíření cév), spasmolytický (proti křečím hladkého svalstva), sedativní (uvolňující), protizánětlivý nebo proti otokům.


Shanti nabízí v prostorách s vytříbeným designem masáže mnoha druhů, které poskytují speciálně vyškolené terapeutky z Thajska s dlouholetými zkušenostmi. Svěřte své tělo a mysl naší péči, zavřete oči, poslouchejte hudbu, vnímejte svůj dech, uvolněte se a užívejte.


A jaké jsou tedy nejpoužívanější typy proudů, s jejichž aplikací se můžete setkat při řešení Vašeho pohybového problému?

1. DD proudy (Diadynamic)

Tyto proudy se aplikují pomocí dvou elektrod (přísavné, plošné, bodové), které jsou obaleny rouškou namočenou v teplé vodě. Doba aplikace je velmi krátká (3 - 5 minut) a intenzita proudu se řídí pouze pocity pacienta, tedy lehké a příjemné mravenčení nebo brnění. U tohoto typu proudu je zapotřebí velká opatrnost, procedura nesmí v žádném případě pálit. DD proudy mohou způsobit popáleniny kůže! Hlavním účinkem DD proudů je prokrvení a zmenšení bolestí pohybového aparátu, dále zlepšení svalového tonu, rozšíření cév. DD proudy se doporučují na bolesti a onemocnění páteře, artrózy, poúrazové stavy, otoky a poruchy prokrvení.

2. Träbertovy proudy

Je to klasický analgetický proud (odstraňuje bolest). Träbertovy proudy střídají impuls s pauzou v různých časových intervalech (podle jeho druhu). Toto střídání také při aplikaci cítíme. Využívá se hlavně u poúrazových stavů, ortopedických poruch a jakékoliv bolesti pohybového aparátu (páteře, kloubů, hlavy...). Jeho velkou výhodou je úleva od bolestí již v průběhu aplikace, která trvá 10 - 15 minut.

3. Tenzní proudy (TENS)

Působí hlavně proti bolesti. Jako jediný lze použít i při nádorovém onemocnění. Tyto proudy se používají hlavně na bolesti svalů, kloubů a po úrazech.

4. Interferenční proud (INTERDYN)

Jeho využití je hlavně u chronických stavů. Délka aplikace je 5 - 15 minut a v průběhu "léčby" je potřeba intenzitu regulovat, resp. zvyšovat, tělo si na působení proudu "zvykne" a už není cítit. Hlavní účinek je zde analgetický a výrazně prokrvující. Oproti ostatním proudům se tento vyznačuje snadnějším prostupem kůží (10 - 100x) a není zde nebezpečí popálení.

5. Ultrazvuk (UZ)

Už název napovídá, že tato procedura využívá ke své terapii zvuk, který je však nad hranicí slyšitelnosti. Při jeho aplikaci neprochází tkáněmi žádný elektrický proud. Proč tedy ultrazvuk řadíme do elektroléčby? Důvodem je způsob vzniku "zvuku", resp. vlnění. Jde o tzv. piezoelektrický jev, kdy destičky (nejčastěji křemene), které jsou napojeny na vysokofrekvenční střídavý proud, se vlivem proudu rozkmitají a tím vzniká mechanické vlnění.

Ultrazvuk v tkáních provádí mikromasáž a současně okolí prohřívá. Tímto dochází k lepší výživě tkání, snižování otoků, napětí a křečí, zlepšuje se resorpce. Procedura se provádí pomocí ultrazvukové hlavice a gelu nebo parafínového oleje, který zabezpečuje dostatečný kontakt s ozvučovanou plochou.

Délka aplikace je 3 - 10 minut. Ultrazvuk je vhodný jak u chronických, tak akutních stavů, jen je zapotřebí zvolit vhodnou intenzitu.

6. Magnetoterapie

Tento typ elektroléčby využívá magnetické pole, které vzniká průběhem nízkofrekvenčního proudu speciální cívkou. Přesné mechanismy účinků na naše tělo však nejsou úplně jasné. Někteří lidé nemají schopnost magnetické pole vnímat. Někteří však toho schopni jsou, a tak dokáží vnímat teplo a vibrace. Účinek magnetoterapie je tedy nezaručitelný a je potřeba tuto proceduru vyzkoušet.

"Magnety" se aplikují pomocí aplikátorů, které mají různé tvary (válce, prstence, ploché, stojanové). Délka aplikace je 20 - 30 minut.

Obecně můžeme říci, že magnetoterapie je spíše na chronické potíže hlavně kloubů, bolestivé stavy páteře, m. Bechtěrev, ale i např. na čerstvé zlomeniny.

Obecné pravidlo, které platí nejen u elektroléčby, ale u jakékoliv léčby, kterou jsme zahájili, je možnost dočasného zhoršení stavu nebo příznaků. Zhoršení by však mělo ustoupit po 3. aplikaci. Pokud neustoupí, je nutné se poradit s lékařem, který případně léčbu (v našem případě typ elektroléčby) upraví.

Foto:
č. 1 - dianovvl / Wikimedia Commons
č. 2 - Dr med Peter Wolf / Wikimedia Commons



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie