Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Ibuprofen: pozitivní,
nebo negativní pomocník?

Ronnie.cz > Medicína > Věda a výzkum

Dlouhodobé užívání ibuprofenu (v ČR např. Brufen, Ibalgin) údajně snižuje riziko propuknutí Alzheimerovy choroby, potvrdila to rozsáhlá studie amerických vědců uveřejněná v odborném časopise Neurology.

Průzkum lékařských dat téměř 250 tisíc seniorů ukázal, že lidem užívajícím ibuprofen déle než pět let se o více než 40 % snížila pravděpodobnost, že se u nich rozvine Alzheimerova choroba spojená s demencí. V ČR je její výskyt monitorován asi u 50 - 70 tisíc lidí, postihuje povětšinou starší populaci. Je neléčitelná, ovlivňován je především její průběh.

Již dříve se předpokládalo, že nesteroidní antirevmatika (NSAID), mezi něž patří také ibuprofen, mají nezanedbatelný efekt na snížení rizika Alzheimerovy choroby. Důležité ovšem také je, že ibuprofen má prokazatelný negativní vliv na vznik mnoha nežádoucích účinků - např. poškození tenkého střeva, krvácení do zažívacího traktu, žaludeční vředy aj. Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje za necelých šestnáct let více než 17 600 hlášení nežádoucích účinků ibuprofenu. V ČR je jich ročně oznámeno údajně zhruba třicet - nejčastěji bolesti břicha, alergické reakce a kožní projevy. Z dvaceti lidí, které přivezou na jednotky intenzivní péče, protože zvrací krev, má osmnáct potíže vzniklé z léků. Odborníci však nevidí důvod, proč si např. při bolesti hlavy nevzít prášek, nicméně upozorňují, že dávky by neměly být velké a neměly by být užity na lačný žaludek. Většina lidí však analgetika užívá nadbytečně.

Odborníci tedy varují, aby lidé v žádném případě nebrali ibuprofen preventivně, více si ublíží, než pomohou.

Stejně tak osoby se srdečně-cévními chorobami by neměly v žádném případě užívat kombinaci látek ibuprofen a kyselina acetylsalicylová, vystavují se zvýšení rizika infarktu a mrtvice až devětkrát. Indická studie přináší výsledky, že ibuprofen a jemu podobné látky mohou zvyšovat riziko městnaného selhání srdce a krevních sraženin u osob postižených artritidou (zánět kloubů), které užívají zároveň Aspirin (popř. další léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např. Acylpyrin, Anopyrin).

"Ibuprofen a další inhibitory cyklooxygenázy-2 mohou vést k vyššímu krevnímu tlaku a zvýšenému riziku srdečního infarktu a mrtvice," tvrdí doktor Tarun Sahni z nemocnice Apollo Hospital v Dillí. Jeho studie se opírá o výzkum 18 tisíc pacientů s osteoartritidou, jimž byl podáván Ibuprofen a Aspirin zvlášť, či zároveň.


Léky obsahující účinnou látku ibuprofen:

  • Ibuprofen AL 400, Ibalgin, Brufen, Dolgit, Ibumax, Nurofen, Apo-Ibuprofen, Advil, Baroc, Panafen, Solpaflex, Modafen (+ pseudoefedrin hydrochlorid)

Léky obsahující účinnou látku kyselinu salicylovou:

  • Acylpyrin, Anopirin, Aspirin, Godasal

Zdroj: Aktuálně.cz, Novinky.czSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

08.02.12:00Sonka - No,velmi zajímavé čtení s docela zajímavými názory.
30.03.12:05veseliVRTULJAK - sú jedy.... Len 30 sťažností v ČR ? Jasné, pretože ľudia ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSoutěž o vstupenky na IFBB Diamond Cu...
Zodiak411 (22:27) • Mohl by taky pořadatel vysvětlit, proč se cena vstupného zvedla z původních 20 € (necel...
magazínIFBB Grand Prix Malta 2023 - kompletn...
jamenek (13:56) • A Patrik Šerý vybojoval pro Českou Republiku, Olomoucký kraj, a České dráhy, i přes vše...
magazínMichal Križánek - trénink zad a bicep...
jiiriik (10:50) • aspoň top 6 !!!!*79*
magazínIFBB Grand Prix Malta 2023 - kompletn...
Hockey1000 (08:35) • Tak to je s cílem aby pořadatelé, mezinárodní IFBB i národní federace vyddělali co nejv...
magazínDominik Kopečný a Pavel Červinka - tr...
koli78 (07:55) • super video Pavel je frajer, preju mu at se mu splni sen dostat se na olympii a hlavne...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie